Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 31 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Nasıl Amatör Olunur

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    10

Nasıl Amatör Olunur

Amatör Telsizcilik sınavları her yıl Nisan ve Ekim aylarında Telekomünikasyon Kurumu Müdürlüğünce tayin ve tesbit edilen gün ve yerlerde yapılır. Sınav tarih ve yerleri Telekomünikasyon Kurumu Müdürlüğünce yayınlanır. Sınavlara girebilmek için sınav tarihinden 15 gün öncesine kadar ilgili Telekomünikasyon Kurumu Bölge Müdürlükleri'ne başvurulmalıdır.

AMATÖR TELSİZCİLİK BELGELERİ

Amatör Telsizcilik Belgeleri A,B ve C sınıfı olmak üzere üç sınıftır. A ve B Sınıfı Amatör Telsizcilik Belgesi almak isteyen adayların, telsiz tekniği, Telsiz Kanunu ve Amatör Telsizcilik Yönetmeliği ve amatör telsizcilik işletmesi konularını içeren yazılı sınava ve mors kodu sınavına, C Sınıfı Amatör Telsizcilik Belgesi almak isteyen adayların ise sadece telsiz tekniği, Telsiz Kanunu ve Amatör Telsizcilik Yönetmeliği ve amatör telsizcilik işletmesi konularını içeren yazılı sınava girmeleri ve A sınıfı : 75, B sınıfı : 60 ve C sınıfı için 50 puan almaları gerekmektedir.

AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVLARINA GİRECEK ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

A) 18 yaşını bitirmiş olmak. (Yeni kanunda değişti. Yönetmelikte belirlenecek)
    B) En az ilkokul mezunu olmak.
    C) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Türkiye ile mütekabiliyet esası uygulamasını kabul etmiş herhangi bir ülkenin vatandaşı olmak.

AMATÖR TELSİZCİLİK BELGESİ VERİLMESİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Amatör Telsizcilik belgesi verilmesi için aşağıdaki usuller uygulanır.

A) Amatör Telsizcilik sınavını kazananlarla, yabancı bir ülkeden Amatör Telsizcilik Belgesi almış T.C. vatandaşlarına aşağıdaki şartları taşımaları halinde Amatör Telsizcilik Belgesi verilir.
    1- Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlardan mahkum olmamak,
    2- Silah ve uyuşturucu madde kaçakçılığı ve toplu kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,
    Belge almak isteyenlerin, bir dilekçe ekinde; iki adet fotoğraf, savcılıktan iyi hal kağıdı, ikametgah ilmuhaberi, nüfus cüzdanı sureti ve belge ücreti makbuzunun aslı ile birlikte ilgili Telekomünikasyon Kurumu Bölge Müdürlükleri'ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

B) Yabancı uyruklular için;
    1- CEPT Amatör Telsizcilik Belgesine sahip olmayan yabancıların;
    a) Türkiye ile yabancının mensup olduğu ülke arasında bu konuda bir mütekabiliyet esasının mevcut olması,
    b) Ülkesinden alınmış ve Türkiye'de verilen Amatör Telsizcilik Belgeleri'nden birine eşdeğer bir belgeye sahip olması,
    c) Türkiye'deki geçici ikamet süresi içinde bulunacağı adres veya adresleri bildirmeleri,
    d) Amatör telsiz istasyonunda kullanacağı telsiz cihazlarını ve teçhizatını pasaportuna kaydettirmiş olmaları,
    e) Başvuru formunu doldurmaları ve ekinde; ülkemizde kullanacağı amatör telsiz cihazlarına ait teknik dökümanları, amatör belge ve pasaport fotokopilerini göndermeleri gerekmektedir.
    2- CEPT üyesi bir ülke tarafından verilmiş geçerli bir Amatör Telsizcilik Belgesine sahip amatör telsizciler ile CEPT kararlarını kabul etmiş CEPT üyesi olmayan ülkelere mensup amatör telsizciler, söz konusu belgenin verilmesi ve kullanılması konusunda Türkiye ile mütekabiliyet esası uygulamasını kabul etmiş bir ülkenin vatandaşı olmaları halinde, bu konuda ülkemizce uygun görülen kararlar doğrultusunda Türkiye'de serbestçe faaliyette bulunabilirler.

AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVINA BAŞVURU

Amatör Telsizcilik sınavına girmek isteyen adayların aşağıdaki belgelerle, sınav tarihinden 15 gün öncesine kadar ilgili Telekomünikasyon Kurumu Bölge Müdürlükleri'ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

A) Dilekçe,
    B) Sınav başvuru formu,
    C) İki adet vesikalık fotoğraf,
    D) Tasdikli nüfus cüzdanı sureti,
    E) Diploma fotokopisi (Noterden tasdikli)
    F) Sınav Ücreti Makbuzu.

Bilgilerin Tamamı: 'den alınabilir

Starting Member
    Giriş Tarihi
    02-01-2005
    Üye No
    58589

AMATÖR TELSİZCİLİK BELGELERi BENİM NE İŞİME YARAYACAK.YANİ DEMEK İSTEDİĞİM BANA İLERDE HERHANGİ BİR İŞ İMKANI SAĞLIYACAK MI? SAYGILARIMLA...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    10

Arkadaşım Amatörlük Bir Hobidir
    Ne bir Gecim Kaynagı Nede Bir meslektir
    Eger bu iş ile ilgilenir iseniz sizi eglendirip birlgilendirmekten fazlasını yapmaz
    Bu Hobi size iş imkanı sağlayamaz
    Saygılar

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-08-2004
    Mekan
    19 Çorum
    Üye No
    22555

Radyo amatörlüğü başta kişisel hobi, eğlence aygıtı daha sonraları ise kamu hizmetidir. Allah bize inşallah o günleri göstermez.

Amatörler anlayacaktır ne demek istediğimi.

73'ler

Murat ÖZMERT
    TB6CNV

Member
    Giriş Tarihi
    04-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    22273

Unutmayın ki olası bir afette herkesin bildiği gibi ne telefonlar çalışacak nede başka bir iletişim cihazı.Tabiki böle bir afeti Allah bize göstermesin.Böle olağan üstü durumlarda sadece ve sadece telsiz aracılığı ile iletişim kurabilirsiniz.

Saygılar...

Average Member
    Giriş Tarihi
    01-05-2005
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    97470

yazına teşekkürler arkadaşım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    92818

Konu ile ilgili yazı yazmadıgınız için silinmiştir
    Düzenleyen TA7AI : 17-05-2005 at 13:31

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-04-2005
    Mekan
    77 Yalova
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    93084

New Icon23

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Dr.Farox
    :sword: :sword: :sword:
    @dr.Farox arkadaşım
    ben senin mesajlarını inceledim ama sen hep boş mesaj atıyorsun...
    bana göre senin amacın mesaj yazıp yıldız almak ise @Bülent TEKCAN bey'e söyle sana versin birazcık :)
    saygılar

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    10

Arkadaşlar Konu ile ilgisiz yazı yazıldıgı için arkadaşın yazısını editledim
    Lütfen birazdaha dikkat edelim

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    10

Arkadaşlar Konu ile ilgisiz yazı yazıldıgı için arkadaşın yazısını editledim
    Lütfen birazdaha dikkat edelim

Starting Member
    Giriş Tarihi
    05-07-2005
    Üye No
    115058

Şimdi hocam ben bu amatör radyoculuk işini sevdim. Ben de amatör radyocu olmak istiyorum. Ama hiç birşey bilmiyorum. Ne yapmam gerek?
    Saygılarımla...

Member
    Giriş Tarihi
    23-07-2004
    Üye No
    20922

Türkiye'de Nisan ve Ekim aylarında, çeşitli kentlerde sınavlar düzenleniyor. Bu sınavlara başvurup katılmak ve başarılı olmak gerekiyor. Sınav, işletme, elektronik ve yasa bilgisi olmak üzere üç dalda teorik olarak yapılıyor. "A" sınıfı Amatör Telsizcilik belgesine sahip olmak isteyenlerin, "maniple" yani CW-mors sınavına da girmeleri gerekiyor.

New Member
    Giriş Tarihi
    26-09-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    136027

Sorun su arkadaslar.. yukaridaki arkadas gibi bende hic birsey bilmiyorum sinav konulari hakkinda. Bu bilgileri nereden nasil ogrenebiliriz. Ben yillarca cb kullandim. Tabii herkes gibi biraktim ama bu boslugu dolduracak bir hobim yok. Bu belgeleri alabilmek icin egitimi nasil alabiliriz en ucuz yoluyla? Ucuzdan kastim kendi kendine ogrenme en basta.. Olmadi bir kurum yardimi da olabilir.. (sonraki secenek. cunku para isterler)

New Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2006
    Mekan
    58 Sivas
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    230602

degerli arkadaşlar ben lisans almak istiyorum ama hiç bilgim yok kitap veya bilgi nerden alabilirim saygılarımla
    Düzenleyen a.murat : 07-08-2006 at 22:49

Junior Member
    Giriş Tarihi
    07-07-2006
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    235506

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi a.murat
    degerli arkadaşlar ben lisans almak istiyorum ama hiç bilgim yok kitap veya bilgi nerden alabilirim saygılarımla
    Değerli arkadaşım , yukarıdaki bilgileri okumazsan ; pat diye cevap yazarsan , amatör telsizci olmaya hiç kalkışma!!!
    Düzenleyen viper_1 : 08-08-2006 at 03:31

Starting Member
    Giriş Tarihi
    12-12-2006
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    296074

peki bu sınava giriş ücreti ne kadar ve Kayserideki başvuru adresi nere

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    10

sayın kickergls Kayseride Stad içerisinde Kapalı salon yanında havuz tarafında Kayseri izcilik il temsilciligi vardır.
    Orada bu konu ile ilgilenen Arkadaşlar vardır yardımcı olurlar
    Ozel mesajla bana ulaşırsanız Telefon bilgilerini ve ismini verebilirim Arkadaşın
    Saygılar

New Member
    Giriş Tarihi
    17-03-2007
    Mekan
    50 Nevşehir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    332385

25 kasımda kayseride amatör imtihanına girdim diğer illerin sonuçları kısa zamanda belli oldu kayseri belli değil listeden bilgisi olan arkadaş varmı

Banned Member
    Giriş Tarihi
    15-07-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    444819

guzel... 18 ime geliim bende gircem ...

Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2008
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    428804

Merhaba

Bende 2008 yılı 2. sınavına gireceğim fakat tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum,
    nerede gireceğime karar vermedim.

Bilgiler için teşekkürler..

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık