Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 10 mesajdan 1 ile 10 arası

Konu: Dijital Fotograf Makinesi Hakkinda Bilgi...

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

Dijital Fotograf Makinesi Hakkinda Bilgi...

arkadaslar dijital fotpgraf mak. hakkinde bilgisi olan varmi?Hangi markayi ve hangi ozelliklere sahip olmasi gerektigini soylerseniz cok sevinirim.Ayrica bu aletlerle cektigimiz pozlari scaner olmadan bilgisayara aktarabilirmiyiz eger boyle ozelligi varsa scaner almaya gerek varmi?Ayrica poz harcamadan goruntu yakalatip pc ye aktarabiliyormuyuz?Ceaplariniz icin simdiden tesekkurler.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    6

Merhaba ,

Dijital fotoğraf makineleri basit anlamda ikiye ayrılırlar.
    Fotoğrafı çekilecek nesneyi yakalayan ünitesi CCD olanlar ile CMOS olanlar.
    CCD olanların çektikleri fotoğraflar CMOS'lara nazaran daha kaliteli olur fakat fiyatları pahalıdır.CMOS'lar ise nispeten düşük kalitede çekerler ama fiyatları hesaplıdır.

Dijital Dotoğraf Makineleri çektikleri resimleri SD,MMC,MS,ve benzeri hafıza ürünleri üzerinde saklarlar ve genelde USB arabirimi üzerinden PC'ye aktarırlar.Dolayısıyla bu cihazlarla çekilen resimleri PC ortamına aktarmak için Scanner gerekmez.Dolayısıyla poz harcama gibi bir olay da yok.Cihaza takılı hafıza kartının kapasitesi kadar fotoğraf çekebilir,dilerseniz eş zamanlı olarak beğenmediğiniz pozu silip boşalan yere yeni bir tane çekebilirsiniz.

Resim çekme kaliteleri MEGAPIXEL adı verilen kıstasla ölçülür.Bu ölçü birimi ne kadar yük****e,resmin kalitesi ve büyüklüğü o oranda artar.Bu ölçü birimi resmin çözünürlüğünü belirtir.Ayrıca zoom yetenekleri de önemlidir.Zoom yani yakınlaştırma kapasiteleride ikiye ayrılır.Optik Zoom ve Dijital Zoom.Bunda rağbet gören ise optik zoom'un yüksekliğidir.

Ayrıca kullandıkları enerji kaynağı da seçim kriteridir.Bolca bulunabilen NiMH türü şarjlı pilleri kullananları seçmek daha akıllıca olur.Yine bazı modellerinin USB üzerinden WebCam olarak kullanılabilme seçeneğide bulunur.Bu da ayrı bir artı değerdir.

Şahsi kanaatim,maliyeti kısmak isteniyorsa yüksek pixelli ama bilinmeyen bir marka yerine,düşük pixelli , CCD kullanan ve bilinen markaları tercih etmektir.Bunlara Canon,Fuji,Ricoh,Casio gibi markalar örnek verilebilir.

Saygılarımla...
    Düzenleyen savage : 05-02-2004 at 23:01

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

Bence çağın en güzel buluşlarından bir tanesi Digital Kamera'lar...tabii bir yandan da bu buluş yüzünden fotoğraf malzemeleri , filmler ve bunların basımı için kullanılan kartonları satanların sonu gelmek üzere....çünkü yakın bir gelecekte herkes digital kamera alıp çektiği resimleri bilgisayarlarında saklıyor olacak. Kimse resimleri tab ettirmeyecek...Resimlerinizi 10x15cm ebadında değilde , 37 ekran bir TV büyüklüğünde 15" yada daha büyük bir ekranda seyretmek çok daha zevkli...üstelik "slide show" olarakta seyredebilir, hatta isterseniz arkasına fon müziği ekleyebilirsiniz...bu tarz programlar fazla pahalı değil...herhangibir fotoğrafçıda resimlerinizi CD'ye aktardığınızda size gelen CD'de bu programlar mevcut...

Bazı digital kameraların kutusundan TV'ye bağlanmak için kabloda çıkıyor , böylece çekilen resimleri büyük ekran TV'de seyretmekte mümkün...

Digital Fotoğraf makinelerinde çekilen pozu , makinanın arkasında bulunan minik LCD ekranda anında gördüğünüz için , eğer çekilen pozu beğenmezseniz hemen yeni bir poz daha çekebilirsiniz...acaba nasıl çıktı ? diye dert kalmıyor....piyasada satılan kameralar genellikle üzerinde 8MB yada 16MB hafıza kartları ile gelir , bu kartlardan ayrıca istediğiniz kadar satın alıp ayrı ayrı kullanabilirsiniz....bunlar kolaylıkla takılıp çıkartılır...(telefon simkartı gibi )
    PIKSEL oranı zevke göre değişir...paran varsa yüksek piksel alırsın...ancak unutulmamalı ki , fotoğrafların piksel oranı arttıkça hafızada daha fazla yer tutacağı için ne kadar çok fazla piksel olursa o kadar az resim çekebilirsiniz.....örneğin benim kullandığım Olympus marka kamerayı 3 sene önce aldım 1.3 milyon piksel ile 16MB hafıza kartına 74adet poz çekebiliyorum. Şu anda piyasada bulunan örneğin 3.2 milyon piksel makine ile aynı karta ancak 20 tane poz çekebilirsin....bence o kadar gelişmiş cihaza gerek yok 2.3 milyon yada 3.2 milyon piksel yeterde artar....teknoloji geliştikçe büyük hafıza kartlarıda çıktı...şimdi artık 32Mb , 64Mb hatta 128Mb hafıza kartlarıda mevcut ama tabii para meselesi , oldukça pahalılar....en güzeli çekilen resimleri hemen PC'ye aktarıp , fotoğraf makinasının hafızasını boşaltmak ve yeni resimler çekmek....hafıza kartına bir şey olmaz , hard disk gibi istediğin kadar kullan. :jump:
    Düzenleyen hedo : 06-02-2004 at 00:10

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

arkadaslar verdiginiz cevaplarla kafamizda hic soru isareti kalmadi cok tesekkurler.saygilar...

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

sn. hknsvkt

arkadaşlarımız savage ve hedo sana yeterince bilgi vermiş
    benim sana önerim ise makina bazında olacak gerek amatör ve gerekse yarı profesyonel çekim özelliğine sahip olan canon powershot a80 modeli 4 megapiksellik görüntü kalitesi ve diğer özellikleri ile bence iyi ve kullanımı kolay bir alet fiyatı $390 - 450 arasında değişmekte tabi bu benim sana önerimdir daha ucuza ve daha pahallı pek çok alet bulabilirsin tercih senin :)

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

ben bu aletler hakkinde hic bilgi sahibi olmadigim icin su an bu kadar para veremem ama isimi gorecek(amator boyutta)bir alet almak istiyorum.200 dolarlik bir makine gordum ama ozelliklerini hatirlamiyorum.bu aletlerden alirken dikkat etmemiz gereken en onemli sey goruntu kalitesimi-hafizasimi tam bunu anlayamadim.cevabin icin tesekkurler...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1024

Merhabalar arkadaşım,
    Diğer arkadaşlar gerekli açıklamaları zaten yapmış. Ben de sana uygun fiyatlı
    olarak Orite Vc 3210 ve benzeri makinaları tavsiye edebilirim (yaklaşık 100$)
    3.1 Mp ve yaklaşık 1 dakika avi formatta sesli kayıt yapabiliyor. Ayrıca en iyi 800x600 çözünürlükte çekim yapıyor (Daha üsttede çekim yapıyor ama biraz bozuluyor.) bu çözünürlükte yaklaşık 30-35 resim çekebiliyor (Hafızası 8mb) Web de falan kullanacaksan bu tür bir makina alabilirsin ama daha kaliteli resim istiyorsan arkadaşların bahsettiği profosyonel makinalardan almalısın. İstersen sana çektiğim fotograflardan gönderebilirim.
    Saygılar.

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

arkadasim gonderirsen cok sevinirim cunku ben bunu birkac gun icinde almayi dusunuyorum.saygilar.....

Starting Member
    Giriş Tarihi
    15-08-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    251081

New Icon23 fotoğraf makinası alacak arkadaşlar dikkatine

merhaba fotoğraf makinası alacak arkadaşlar size önerebileceğim marka olympus bu markanın makinalarını inceleyin çünkü dünyanın en iyi merceğine sahiptir, zui mercektir zui mercek dünyanın en kaliteli merceği tıp dünyasında ve amerikanın NASA üssünde kullanılmaktadır. zui olympus un kendi merceğidir aynı kareleri değişik makinalar ile çekin ve renk ve ışık kalitesini kıyaslayın ben olympus c-7070 kulllanıyorum resimlere profosyonelce baktığınızda farkı göreceksiniz yalnız türkiyede fazla tanınmıyor ve teknik servis sıkıntısı var ama tüm dünyada tercih nedeni özellikle teknik işlerle uğraşanlar

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2005
    Mekan
    08 Artvin
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    155117

nikon colpixL10 türkçe kulanımyla iligıli bılgısı olan varsa ...tşkkkr

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız