Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 38 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: selamlar hispasat çanak ayarı hakkında

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

selamlar hispasat çanak ayarı hakkında

ya arkadaşlar afyon'dan yazıyorum bu hispasat uydusunu bi türlü bulamıyorum çanak 1,20cm lnb ayarlarını yapmama ragmen yinede bulamadım 30derece batıyı bu işin bi sırrı varmı.... selamlar aykut

Banned Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    305

şu linke bir bak..ülke,en yakın bölgeyi ve aradığın uyduyu gir..antenin nasıl duracağını gösterir..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

teşekkürler belki biraz daha yardımcı olacak bana.....

Starting Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    67

Arkadaşlar bu uyduyu bulmanın en kolay yolu pusula ile ben 2 gün uğraştım olmadı gittim bir birbuçuk milyonadandik bir pusula aldım 2 dakikada buldum. anten ofset ise -7 derece aşağı bakacak olacak ve pusulada güney batı yönünde olacak eğer anten parabol ise +14 derece yukarı bakacak. lnb ise canak antene arkadan bakıyorsanız saat yönünde 50 derece filan dönük olacak,

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    116

antencilerin bile bu uyduyu bulmakta çok zorlandığını ve alet yardımı olmadan anteni kuramadıklarını çok iyi anladığım için benim tavsiyem eğer çevrende varsa kendini fazla yormadan mutlaka bir antenciden yardım alman olur. ayrıca eğer böyle biriyle anlaşaksan mutlaka hispasatı kurup kuramayacağını, bununla ilgili cihazının olup olmadığını sor derim. mutlaka kendi başına kurabilen arkadaşlar vardır fakat benim tecrübem bu şekilde bu uyduyla ilgili.

Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    44 Malatya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    152

Aykut arkadaşım bende baya bir uğraştıktan sonra buldum bu uyduyu. Ve dışarıdan hiç kimseden yardım almadan , sadece bu forumdaki arkadaşların yardımı ile buldum.
    Antenin sabit mi yoksa haraketli mi olduğunu yazmamışsın. Eğer sabit anten ise biraz uğraştırır.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

anten sabit arkadaşlar

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

işin ilginç yanı ben vestel elektronik servisiyim çanaklarla aram çok iyi ama bu hispasattı bulamazsam meslegi bırakmayı bile düşünebilirim

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

yinede verdiginiz ve vereceginiz bilgiler için teşekkürler 03aykut

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1858

Canagin arkasindan bakarken, kabaca Hotbird'un baktigi yonun yaklasik 45 derece saginda. Paraboller icin canak neredeyse tam karsiya duz bakiyor gibi oluyor.

Canagin karsisindan bakarken de LNB'nin saatin ters yonunde bir miktar donmesi de gerekmekte (20-30 derece kadar)

DISEQC motorsuz bir iki hafta ugrasmama ve soguk havada balkondan sarka sarka usutmeme ragmen bulamamistim.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

teşekkürler kardeş daha ugraşamadım ama uğraşacagı ve büyük söylemeyeyim ama bulacagım bu30dereceyi eyvallah

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

bidakika şimdi çanagın arkasındayız farzet... lnb aşagı dogru egri olalan tiplerden lnb eğri bölümü hafiftel sola doğru olacak degilmi silver605 afyonda bu ara havalar çok soguk oldugu için ele alamadım ama uğraşacagım ok...

Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    44 Malatya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    152

03aykut arkadaşım hispasatı bulmak için direkt hispasata yönelme. Adım adım uyduları bularak git böylece aşağı yukarı nerede bulabileceğin konusunda sana yardımcı olacaktır. Mesela ben hispasata gelmeden 21.5 W NSSK uydusunu buluyorum ve burada lnb de ince ayar yapıyorum ve hispasata yöneliyorum. NSSK uydusundan sonra ise LNB yi çok az sola çevir. Sana kolay gelsin.

Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    44 Malatya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    152

Ayrıca hispasat uydusunda analog yayın var şimdi bulmak daha kolay. Bir analog cihazla daha kolay bulursun.
    Frekansı 12591 H

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    139

peki lnb yi cevirdigimizde diger uydlardaki kanallar bozulmuyormu (hareketli canaklarda)

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1858

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi zigana
    peki lnb yi cevirdigimizde diger uydlardaki kanallar bozulmuyormu (hareketli canaklarda)
    Soru guzel, cevabi da basit aslinda. DISEQC ve diger motor sistemleri çanağı sadece düşey eksende çevirmiyor. Motor kolunda çanağın bağlandığı kısım belirli bir derece eğri, dolayısıyla dönüş sırasında çanak kendi odak noktası etrafında da bir miktar dönmekte (normalde LNB çevrilerek ayar yapılmakta ama motorlularda motor kolu çanağı kendi etrafında hafiften döndürerek LNB ayarını da otomatik yapmakta)

kabaca çanak dönerken kol şekilden şekile giriyor :)

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1858

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi 03aykut
    bidakika şimdi çanagın arkasındayız farzet... lnb aşagı dogru egri olalan tiplerden lnb eğri bölümü hafiftel sola doğru olacak degilmi silver605 afyonda bu ara havalar çok soguk oldugu için ele alamadım ama uğraşacagım ok...
    Dogrudur. Canagin arkasindan bakarken asagi dogru uzanan kisim sola dogru donecek. Walla benden tavsiye, kalin giyin birader. dedigim gibi diseqc alana kadar defalarca balkon camindan sarkarak olayla ugrastim. usuttum.

Uyduyu ararken pusula tavsiye ediyorlar. Pusulanin tam guneyi gosteren noktasindan, 30 derece saga donmesi gerekiyor canagin. Guney ile bati arasini 3 esit parcaya bolersek, canagin arkasindan bakarken guneyden itibaren canagi bir parcalik saga dondureceksin.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

selam arkadaşlar silver kardeş antalya daydım cuma geldi şimdi gördüm yazını bugün yakaladım hispesatı ama beni iyi uğraştırdı yaklaşık 1 aydır ugraşıyorum.... sonunda oldu ve meslek hayatım tehlikeden kurtuldu.. valla burda yaklaşık 20cm kar var ama neyse artık sorun bitti herkese teşekkürler...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1721

Merhaba arkadaşlar bende havaların ısınmasını bekliyorum bu hispasat'ı ayarlamak için bunu çatıdan değilde bahçeden yapmak istiyorum çatı müsait değil benim sizlerden öğrenmek istediğim hotbirdden sağa doğru ortalama açı olarak ve cm olarak ne kadar çevirmek gerekiyor,yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2004
    Mekan
    22 Edirne
    Üye No
    2259

hispasatı izleyen arkadaşlar hispasatta en güçlü dijital yayın hangisi?

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı