Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 13 mesajdan 1 ile 13 arası

Konu: türkiyede belgesel kanalı

Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2004
    Mekan
    22 Edirne
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    1738

türkiyede belgesel kanalı

konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama,kafama takılan bir soru var türkiyenin niye kendine ait bir belgesel kanalı yok bunu yapmak çok mu zor çeşitli sitelerin forumlarına bakıyoruz herkez belgesel kanallarının şifrelerini kırmaktan açmaya çalışmaktan bahsediyor bu da demek oluyor ki seyirci sorunu olmaz böyle bir kanal açılırsa ayrıca yurt dışı çekimleri yapmak da bence gerekli değil bizim ülkemiz büyük bir ülke dört mevsimi belirgin olarak yaşayan bir coğrafyadayız pekala bizim ülkemizin çeşitli yerlerinde çekimler yapılabilir örneğin nesli tükenmekta olan akdeniz foklarımız,caretta kaplumbağalarımız,ve daha aklıma gelmeyen bir çok ülkemizde yaşayan hayvanlar var bunlarla ilgili bile çalışma yapılsa bizi tatmin eder sanırım.türkiyede böyle bir kanalı açacak bir sermayesi olan bir kanal yok mu ?ben böyle düşünüyorum.arkadaşlar bu konudaki sizin fikir ve yorumlarınızı bekliyorum

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    1338

Ama boyle kanallar reyting mucadelesine giremeyecegi için (türk halkı televole halkı oldugu için)kanal kendi gelirini çıkartamaz ve batar nu yüzdende göze alamazlar bence...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    47

kendi kanalımız bırak yayın yapan dünyaca ünlü kanalara bile o kadar ilgi yok

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    28 Giresun
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1628

katılıyorum

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    7597

bence bu konuyu sohbet-muhabbet bolumune acmalıydın.....(:

Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    73

selamlar, bugünün büyük çoğunluğunu tv karşısında geçirince bende sethi arkadaşımızın düşündüklerinden alamadım kendimi bir ara trt 2 antik kentlerin görüntülerinden oluşan kısa bir film gösterdi ve aynı anda diğer kanallarda izlemekten bıktığımız tarkan filmleri ....yerine gerçek tarihin anlatıldığı geniş belgesel niteliği taşıyacak programların olması ne güzel olur diye düşünüyorum ve öyle kalıyor oysa gerçek tarih esaslı belgesel zaten ülkemizin hamuru değilmi yani öyle çok uzaklara gitmeye gerek kalmadan yanıbaşımızda .
    Temennimiz böyle güzelliklerin oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılması ve ortaya çıkan eserlerin geçmişten bugüne bugünden geleceğe köprü olması.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    14 Bolu
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    77

Şu anda böyle bir olayın maliyeti çok yüksek. Gönül rızası ile yapan kişi çıkmaz. Herkes bir bahane bulur. Araştırma yapmak lazım. Kimse uğraşmaz. Bize pazar keyfi, harika pazar, televole, biz geberiyoruz, hopstar gibi kanallar lazım.
    O yüzden Türksatımızda böyle belgesel kanalları görebileceğimizi sanmıyorum.

Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Üye No
    11316

Olay Maliyette bitmiyor bu bir arzu meselesi...
    Biraz agir yazacam, board yetkilileri biraz anlayisli olsunlar...
    Bizim Türk Milletine eyitici Kanallari biraz fazla agir geliyor.....
    Bizimkiler daha cok televole, sahana pazar bilmem carkifelek bunlar fasa fiso.....
    Ama bir tek yarisma hosuma gidiyor kim 500 Milyar ister.....
    Hem bilgilendirici Kanal hemde vatandasin cebi para görüyor....
    Bu Tür yarismalari cogaltmalari lazim......
    Belgesel Kanal olsun sabah aksam bakarim.....
    Ama dedigim gibi Arzu meselesi.....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2004
    Mekan
    22 Edirne
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    9010

Böyle bir kanal açabilmek için neler gerekiyor düşünsenize... Sadece seyirci mi? Kaç tane kameraman su altında çekim yapabilir, vahşi hayvanlara gerektiği kadar yaklaşabilir veya sonsuz güzelliklerini ve gizlerini bizlere sunmaya hazır bir ormanımız var mı? Olsa bile orada yapılacak ilk çekimden sadece bir hafta sonra bina dolar oraları. Hayvanların kartpostalları satılır kendileri çoktan yok olmuşlardır zaten
    Bir bilgi daha; bir çok belgesel kanalı belirli dönemlerde Ayvalık'a (ve dah birçok yere)gelip çekim yapıyorlar zaten. Tabi profesyonelce. Türkiye'de bu işi yapacak başlı başına bir sektör oluşmadan yerli belgesel kanalı olacağını sanmam
    Saygılar...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

Kaydırıldı.!!!

Saygılar...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    2079

Türkiyede belgesel çeken yapımcılar var yeterince desetek bulamıyorlar. bunları satın alıp yayınlacak kanal olması gerekiyor. şu en popüler belgesel olan 'Acun firarda'.
    Dün akşam National geographic kanalda ton balıkçıların çalışmalarının belgeselini izledim.. 15 bin ton balığı 12 milyon $ değerinde nasıl yakalndığını ağları yırtıp içine giren köpek balıklarıyla balıkçıların mücadelesi, dalgıçlar suyun altında ağları dikerken diğer yandan ağları parçlayıp giren diğer köpek balıkları.. böyle br belgesel çekmek, finans sağlayacak kanalı bulmak.. yıllarca süren kazıları, teknoloji ve bilimsel olayları takip etmek doğa olaylarını inceleyip görüntülemek.. nasa ve benzer yerlerin kapıları açıp buyrun gelin çekim yapın demesi çokta kolay bişey değil, eline bit kamera alıp ben belgesel çekiyorum diyen herkese bu kapıların açılacağını sanmıyorum.. genel bir belegesel kanalı değil ama 'animal planet' bile yapmak çok zor, hele bizdeki biyoloji okumuş böcekten korkan, tiksinen biyolojicilerle!
    Discovery channel daki hurdalık savaşçıları belgeselini bile zor yaparız, şike karıştırma ihtimalinden..
    şimdilik Acun firarda izlemey devam..:)
    iyi günler...
    Düzenleyen trim : 26-04-2004 at 11:50

Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Üye No
    3966

Türkiye televizyonlarında (Özellikle TRT, CNNtürk ve TV8'de) son yıllarda belgesel niteliği taşıyan pekçok program var. TRT'nin sitesine girdiğiniz zaman bu programları VCD formatında satışa sunulduğunu görebilirsiniz. Tarsus Çatalburun köpeklerinden tutunda Hz Mevlana'nın hayatını konu alan pekçok belgesele Türk Televizyonlarında şahit oldum. Turkuazmaletr arkadaşımın dediği gibi toplum "Televole" kültürünü benimsediği (benimsetildiği) için bu belgesellerin (çekilecek belgesellerin) değeri anlaşılamadı. Bu konuda devlet televizyonuna çok iş düşer. Ellerinde dünyanın en iyisi diyebilecğimiz imkanlar var. Kendimize ait uydumuz var. Şöyle bir TRT buketi olsa iyi olmaz mı? TRThaber, TRTmüzik, TRTbelgesel, TRTspor.... vb diye? (Tıpkı İngiliz BBC ve İtalyan Rai örneği gibi)

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

İZ TV Şubat Ayında başlıyor

bu Konu 25 Nisan 2004 'te açılmış....:)

eski Konulara bakarken gördüm , Arkadaşımız " Niye Türkiye'nin kendi Belgesel Kanalı yok ? diye sormuş...

Nihayet Türkiye'nin kendine ait bir Belgesel Kanalı oluyor... İZ TV yakında başlıyor...

Bu Belgesel Kanalını şimdilik sadece "Digiturk" Üyesi olanlar Eutelsat üzerinden yayın yapan Digiturk paketinden seyredecekler...

Umarız yakın bir gelecekte Türksat'ta da şifresiz olarak yayınlanır....

Konu ile ilgili detaylar aşağıdaki topikte...

Lütfen oradan devam edelim...

Konu Kapatılmıştır.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık