Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 37 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Konya'da 11 Katlı Bina Faciası

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

New Icon15 Konya'da 11 Katlı Bina Faciası

Merhaba Arkadaşlar

Bayram nedeniyle bir müddettir Konya'dayım (Konya'lı değilim sadece mecburi hizmet dolayısı ile Konya'da olan akrabalarda toplandık) .Ve bu olayın olduğu siteye 1 KM mesafedeyiz.Baldızımın bir arkadaşınında beyi göçük altında.

Dün gece sabah 5.30'a kadar bizzat ben ve bacanağım (kendisi acil doktoru) olay yerindeydik.Ve tıpkı İzmit ve Adapazarı depremini andıran çok kötü görüntüler vardı.

Ve en büyük hata ise Deprem Bölgesi değil diye oluşturulmayan Mühadahe ekibi.Olayın akabinde 15 dakika sonra olay yerindeydik (20:30 gibi) hemen bazı önlemler alınmaya başladı ama maalesef acemilik ve vatandaşların aşırı merakı çoğu şeyi engelledi.Allahtan girişimler sonucu AKUT ve Jandarma'nın müdahale timleri helikopterler ile yardıma geldiler,ve profesyonel şekilde olay devam etti.

İlk müdahale yerleri yanlıştı,eline kazma kürek alan bir yerleri kazmaya başladı.Ben şahsen ağzımda tüybitti sigara yakmayın kullanmayın diye,hatta birinide dövecektim ya allahtan yanımda emniyetten arkadaşlar vardı.

Bu olayın bu denli büyük olmasının nedeni ise KONYA'nın daha önce böylesine birşey yaşamamış olması.

Olaya bizzat yakın olduğum için bazı söylentilerin yanlış olduğunu gördüm.Yani olaydan önce patlama filan yok,resmen bina çatırdayararak 25 saniyede çökmüş,1 ve 2 katta olanların bir kısmı dışarıya kaçabilmiş.İlk yarım saat birşey göremedik,inanılmaz bir duman ve toz vardı.

Neyse,umarım altında kalanlar sağsalim çıkarlar,ancak bizim bir arkadaşımız halen göçük altında.Ama orada yapacak birşey bizim için kalmadı sadece bekliyoruz.Orada durmak dahada zarar veriyor.

Trafiğe o yönde gidenlerde o yoları kullanmasınlar !!! Çünki ambulanslar geçemiyor.

Çok üzücü bir durum,allah herkese sabır versin.

Saygılar

Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    74

çok üzücü bir olay,,

hocam geçmiş olsun..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    14 Bolu
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    77

Hocam akrabanızın ve diğer tüm insanların şu mübarek bayram gününde sevdiklerine sağ salim kavuşmasını bekliyoruz. Yani şu bayramda söylemek istemiyorum. Durup dururken bina çöküyor. Yüzlerce kişi can çekişiyor ölüyor. Üzüldüm gerçekten.
    Ölenlere Allah rahmet eylesin. Müjdeli haberlerini bekliyoruz.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

geçmiş olsun ne diyelim :(
    gene bir müteahhit vakası

Co-Administrator
    Giriş Tarihi
    14-12-2003
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    21

olayı tv den izledim hakikaten çok kötü bir durum geçmiş olsun ölenlere allahtan rahmet yakınlarına sabır yaralılarada acil şifalar diliyorum ateş düştüğü yeri yakıyor selamlar sevgiler......

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-01-2004
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    824

çok üzücü bir olya gerçekten tüm konyalı arkadaşlara ve konyada oturan arkadaşlara büyük geçmiş olsun :help1:

New Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2004
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    1603

Bir Aksehirli olarak gercekten cok uzuldum allah herkese sabirlar versin ve buyuk gecmisolsun.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    117

İnsanların tek suçları evlerinde oturmak... Çok şey söyleyesim geliyor ama... Kader işte, ötesi yok!

Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, geride kalanlara başsağlığı diliyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    26

Çok geçmiş olsun herkese. Ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Allah kimsenin başına vermesin vermesin ama bu tür kazaları (kaza değil cinayet) sanırım daha çok yaşayacağız. Gelin toplum olarak daha bilinçli daha duyarlı olalım. Bu tür vakalara hiç olmazsa bundan sonrası için izin vermeyelim. Üzerimize düşen görev neyse yapalım.
    Saygılar...

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    249

herkes bir sey söyluyor bu deprem gıbı olaya En ALT KATTA BİR ISYERI SAHIBI DUKANINI GENİSLETMEK AMACIYLA BINANIN KOLONLARINDAN BIRINE ASIRI MUDAHAE ETMIS.Emın bır Kaynak habeı bu.Hıcmı dsunmedın beadamBırkac metrkarelık bır alan ıcın bu yapılırmı.Sadece cok ama cok uzgunuz.Olenlere Allahtan rahmet gerıye kalanlarada bassaıgı dılemekten aska bıRsey gelmıyor elımızden.Tum TURKIYE BASIMIZ SAGOLSUN.Aynı durumda bızım dostlarımız yada akrabalarımız da olabılırdı.

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

İşyerinde müdahale yok yaw,o haber doğrulanmadı,ben burada bilirkişide olan arkadaşlardan 2 sini tanıyorum.O mağazalar Vakko ve Mavi Jeans (hatta pazartesi mavijeans'ten birşeyler aldık) sadece düzenleme yapılmış,kolonlarla ilgili değil.

Yapım hatası olasılığı çok yüksek.Ama sonuçta beklemek gerek.Fakat herkeste aynı görüş var,o caddede yapılan 5-8 yıllık binaların çoğu bu durumda olabilir çünki dere yatağı imiş önceden.Birde burada öğrendiğim kadarı ile bazı binaların altında KUYU'lardan su alınıyor.Bu binada varmı yokmu henüz ortaya çıkmadı.

Neyse.....

Suçlu olan sadece yapan değil bence,ona müsade veren,onay veren ve açılabilir diyen herkes.Neden suç 1 kişide aranır enteresan.

Sevgiler

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    249

Sucu bır kısıde aramıyoruz hocam.Sadece yasananlara ısyanımız.Sadece o andaki durumu ve alttaki ve üstte akrabalarını bekleyen yakınlarının durumunu cok ıyı anladıgım ıcın yazdım bunları.17 Agustos Kocaeli depremını sanıye sanıye yasadım ve dostlarımla akrabalırımdan bırkacını kaybettım ben.Isyanım sadece bu yuzden dı.Egerkı mal sahıbı ustundekı 11 katı dusunmeden boyle bır sey yaptıysa ne vakko ne mavi jeans sahıbı gerıye getıremez onca ınsanı oyle degılmı.Sorumlu aramak degıl. Bayram zıyaretınde neden yok olsun ınsanlar sebebsız YERE BUNU ANLAYAMADIM.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    03-01-2004
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    79

Angry

Evet söyleyecek o kadar söz varki....

Oraya müsaade veren kurum kişi yada kişiler yapan Müteahhid
    vs......

Allah sabır versin!!!!!

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-01-2004
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    824

müyhayit yakalanmış heralde adam libyaya gitmiş dün dinlediğim show habere göre bende onaların yalancısıyım

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    21-10-2003
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3

bende olay olduktan 1-2 saat sonra ordaydım..benimde tanıdıklar vardı..vefat ettiler..
    her söylenene inanmayın müteahid alanyada yakalandı..
    aynı şekilde adamın 50 ye yakın inşaatı var..yalnızca müteahhidide suçlamak doğru değil..orda oturanların hiçmi suçu yok..göçünceye kadar niye müdehale etmediniz diye sormak lazım..bina pat diye göçmez mutlaka öncelerden haber verir bunlar çatlak vsde olabilir..mutlaka bu binadada vardı..
    müteahidin suçuna gelince binadaki beton mukavemet almamış..yanmış beton..gerekli sulama yapılmamış..çimentodan demirden vsden çalmış olabilir(bu kesin değil projesine bakmak lazım) bunlar çoağaltılabilir..
    belediyelerin suçuda kontroler imkanlarının olmaması..aslında her safhada kontrol etmeliler ama bu yasalarda olmadığı için yok..bunun içinde ödenekte yok..

neyse bu konu burada uzatılacak birşey değil..tüm yakınlarını kaybedenlerin başı sağ olsun..vefat edenlere allah rahmet eylesin toprakları cennet olsun..

Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    30

New Icon15

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi misfortune
    bende olay olduktan 1-2 saat sonra ordaydım..benimde tanıdıklar vardı..vefat ettiler..
    her söylenene inanmayın müteahid alanyada yakalandı..
    aynı şekilde adamın 50 ye yakın inşaatı var..yalnızca müteahhidide suçlamak doğru değil..orda oturanların hiçmi suçu yok..göçünceye kadar niye müdehale etmediniz diye sormak lazım..bina pat diye göçmez mutlaka öncelerden haber verir bunlar çatlak vsde olabilir..mutlaka bu binadada vardı..
    müteahidin suçuna gelince binadaki beton mukavemet almamış..yanmış beton..gerekli sulama yapılmamış..çimentodan demirden vsden çalmış olabilir(bu kesin değil projesine bakmak lazım) bunlar çoağaltılabilir..
    belediyelerin suçuda kontroler imkanlarının olmaması..aslında her safhada kontrol etmeliler ama bu yasalarda olmadığı için yok..bunun içinde ödenekte yok..

neyse bu konu burada uzatılacak birşey değil..tüm yakınlarını kaybedenlerin başı sağ olsun..vefat edenlere allah rahmet eylesin toprakları cennet olsun..
    Fikirlerine aynen katılıyorum...bozuk bir bina 5 sene ayakta durmaz...Konya Mimarlar Odası Başkanı Abdullah NALTEKİN'in görüşleri : ''Önceden çatlaklar oluşur. Bina, (ben çöküyorum ya beni kurtarın ya da yıkın) diye kendini belli eder. Çökmenin nedeni olarak ani bir müdahale, yani statik bir müdahale yapılmış, taşıyıcı kolonlar zarar görmüş olabilir. İkinci bir konu ise sondaj kuyularıdır. Bazıları ucuz su kullanmak için binalara su kuyuları açıyorlar. Bu kuyuların oluşturduğu boşluklar da çökmeye neden olabilir. Eğer binada eksik malzeme kullanılsaydı 5 yıl ayakta durmazdı, bir belirti verirdi.''

üzgünüz.....Allah kimseye böyle bir durum göstermesin... :(

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    21-10-2003
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hakan06
    Fikirlerine aynen katılıyorum...bozuk bir bina 5 sene ayakta durmaz...Konya Mimarlar Odası Başkanı Abdullah NALTEKİN'in görüşleri : ''Önceden çatlaklar oluşur. Bina, (ben çöküyorum ya beni kurtarın ya da yıkın) diye kendini belli eder. Çökmenin nedeni olarak ani bir müdahale, yani statik bir müdahale yapılmış, taşıyıcı kolonlar zarar görmüş olabilir. İkinci bir konu ise sondaj kuyularıdır. Bazıları ucuz su kullanmak için binalara su kuyuları açıyorlar. Bu kuyuların oluşturduğu boşluklar da çökmeye neden olabilir. Eğer binada eksik malzeme kullanılsaydı 5 yıl ayakta durmazdı, bir belirti verirdi.''

üzgünüz.....Allah kimseye böyle bir durum göstermesin... :(
    bildiğim kadarıyla orda statik bir mudahale olmamış yani kolon kesilmemiş..
    ama iki aydır çatlaklar varmış.bunu normal bir bina oturması zannetmişler orda oturanlar galeye almamışlar..boya vs ile bu çatlaklar kapatılmış..her ne akıllının sözüne uydularsa bunları bizzat oturanlar söylemiş..
    bu bize ders olmalı oturduğumuz binaları devamlı kontrol etmeliyiz..basit bir çatlak deyip geçmemeliyiz..bir bilirkişiye veya belediyeye başvurmalıyız ki ilerde birşey olursa hakkımızı aramak için elimizde delil vs olmalı...bak şimdi herkes sıyrılıp kurtulamanın yolunu arıyor..diğer türlü olsa en azından müteahhit ve taşoronu bağlayıcı birşeyler olurdu..
    ama maalesef o binada oturanlar hiçbirşey yapmamış kapıcıyla bizzat görüşen bir abiden duyduğum kadarıyla..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    14 Bolu
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    77

KONYA'DA BİNA ÇÖKTÜ (BENDE ÇÖKTÜM)

Bir binaydı ayıran onları, bayramda
    İnsanlar odalarda salonlardaydı
    Yüzlerinde gülücükler sohbetler vardı
    Çoçukların oynayışları yankılanırdı koşuşturmacaları
    Şimdi insanlar molozların altında
    Şimdi unuttum binanın eski halini
    Yaralı çıkarılanlar durumları aklımda
    Beyaz Gri tozlarla her tarafları kaplıydı
    Akılları eşinde, belki çoçuklarındaydı
    Birdenbire düşündüm neydi bu bayramda acı
    Belki Müteahhit hatası, belki kontrolülörün
    Onlarca katlı birden bire çöktü ansızın
    Kurtarılmayı bekleyen 100 'lerce insan var
    Kalmıyor zaman yarabbim birkaç canı
    Dualarımızla biraz daha zaman zaman....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

Herkese gecmis olsun. Olenlere Allah'tan rahmet, yakinlarini kaybedenlere bassagligi diliyorum.

Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1797

Konya da hayatını kaybeden tum yakınlara Allah sabır versin...

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı