Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 11 mesajdan 1 ile 11 arası

Konu: ödüm pörtledi ! :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

New Icon15 ödüm pörtledi ! :)

arkadaşlar makina günlerdir hiç kapanmadan açıktı ve skystar 2'de eurosatw3'den internet datalarını gözlemek ve indirmekle görevliydi. eve geldiğimde, server4pc'de sinyal yok işaretini gördüm. anten ya da kablo ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünerek emektar goldmaster'i (ki, anten kablosu onun üzerinden dolaşarak pc'ye geliyor) açıp baktım. yayın ve sinyal seviyesi iyi.. sorun yok.. lakin hala server4pc'de sinyal yok görünüyor. "aha!" dedim, "ısınmadan dolayı kartı yaktık." işte ödün pörtleme olayı o anda vukuu buldu.. :imslow:
    fakat farkettim ki gm'yi açınca server4pc'ye de sinyal geliyor.. ss2'nin lnb beslemesi ile ilgili bir sorun olabileceğini düşündüm.. makinayı kapat, ss2'yi soğut felan para etmedi.. pci yuvasını değiştir... olumlu gelişme yok.. :(

şimdi sorular...
    1-ss2'nin kaynama noktasına gelmemesi için güvenli bir çalıştırma süresi var mı?
    2-ss2 ile receiver aynı anda faal olduklarında herikisi de lnb'ye power beslemesi yaptıkları için lnb'ye ya da birbirlerine zararları olur mu? biri açıkken diğerini kapatmalımıyız?
    Düzenleyen yer6 : 02-02-2004 at 01:53

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    6

Merhaba ,

Teorikte LNB çekebileceği kadar akım çeker.Yani kablodaki voltajın iki kaynaktan gelmesi önemsizdir.Örneğin ben bir antende 14 cihaz çalıştırıyorum ve bunların 7-8 tanesinde LNB beslemesi açık,ve herhangi bir sorun olmuyor.Çünkü içlerinden yalnız biri LNB'yi besliyor.Daha doğrusu LNB hangisini beğenirse onunla besleniyor.

SS2'nizin kaynama noktasına gelmemesi için PCI slotuna takılan egzos fanlarından bir tane edinebilirsiniz.Bunu kartın tuner ve chiplerinin olduğu yüzüne doğru üfleyecek şekilde modifiye ederek takarsanız değil 24,124 saat açık bıraksanız bir sorun yaşamazsınız.

Ayrıca bilgisayar kasası kapalı bir ortam olup,kapalı devre mantığı ile içerisindeki ısı yüksek değerlere çıkabilir.Isınan SS2 kartınız ortam ısısını arttırarak diğer bileşenlerinizinde zarar görmesine neden olabilir.

SS2'nin çıkışında AVOmetre ile voltaj kontrolü yapmanızıda tavsiye edeceğim.Böylece kesin olarak LNB Besleme Voltaj çıkışının hasarlanıp hasarlanmadığını tespit edebilirsiniz.SS2'yi bilemem ama bazı harici receiverlarda kısa devre koruması vardır örneğin,cihaz kendine veya LNB'ye gelebilecek olası hasarları önlemek için Besleme Voltajını kesebilir.

Yine teorikte tüm bilgisayar bileşenleri ( SS2 dahil ) 7/24 çalışacak şekilde dizayn edilmişlerdir.Ancak bunu engelleyebilen ısı yada power supply'ın yetersiz kalma durumu gibi etkenler olabilir.Ya da işletim sisteminizin ACPI uyumsuzluğundan dolayı belli bir süreden sonra sistemi otomatik olarak kitlemesi gibi ...

Saygılarımla...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

savage, detaylı açıklamaların için teşekkür ederim.
    avometre fikri aklıma gelmemişti. hemen ölçeceğim..
    voltaj değerii kaç olarak okumam gerekiyor acaba? yani ss2'nin veya başka bir receiver'in lnb'ye gönderdiği akım kaç volttur?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    111

"yer6" sen gm'in lnb out kısmından ss2 aktardım demissin ...
    receiveri acmadan nasıl sinyal almayı bekliyorsun ben onu anlamadım hadi swict ten alsan gene neyse....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

t_S,
    gm açık değilken de ss2 sinyal alabiliyor. gm'nin fişe takılı olması yetiyor.. belki fişe takılı olmadan da çalışıyordur onu denemedim.

bu arada sorunu da hallettim, her nasılsa, gm üzerinden ss2'ye gelen kablonun ucunda ufak bir kırık oluşmuş.. kablo ucunu sıyırıp bağlantıyı tazeleyince sorun çözüldü.. netekim, şu an gm kapalı, ama ss2 şıkır şıkır çalışıyor.. :)

ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    111

fise takılı olmadan calısıcagını pek san mıyorum bence hic deneme :))
    kapalı iken calıstıgını bilmiyordum demek sinyal alabiliyormus "elektirige baglı olunca devrelerden gecebiliyomus demekki".......
    bazen gm acıkken bile(tv izlerken) ceke biliyor ama herzaman degil...

Adviser
    Giriş Tarihi
    05-02-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1778

genelde sadece fişe takılı olması yetiyor.cihazların büyük çoğunluğu bu durumda gerekli beslemeyi yapabiliyor

Member
    Giriş Tarihi
    07-03-2004
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    5979

eğer receiver polarizasyonuyla ss2 polarizasyonu aynıysa sorun yok.polarizasyonlar zıtsa receiver yayın alacak ss2 avucunu yalayacaktır.
    :)))))

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

doğru.. belki twin lnb kullanmak bir çözüm yolu olabilir..

Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2004
    Mekan
    64 Uşak
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    5636

bende receiveri ve ss2 yi receiverin loop thru kısmı ile bağladım ama receiver devreye
    girdiğinde ss2 nin nefesi tükeniyor ...
    ikisinin polarizasyonlarını nasıl eşit hale getirebilirim ?
    THANX

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

polarizasyonu eşit hale getirmekten kastınız nedir tam anlayamadım ama, dikkat edilmesi gerekli nokta, receiver'de seçili olan kanal ile ss2'de seçili olan kanalın aynı polarizasyonda olması.. yani, öncelik elbette receiver'de.. o nedenle alıcınızda kanal değiştirip ss2'de seçili kanalın polarizasyonundan farklı bir kanala atlarsanız tabii ki ss2, receiver'den çaldığı sinyali alamayacaktır.. bunun için de yapılabilicek bir şey yok..

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı