Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 1 mesajdan 1 ile 1 arası

Konu: Napoleon`un büyük aşkı imparatoriçe josephıne...

 1. #1
  New Member
  Giriş Tarihi
  26-03-2016
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  13
  Üye No
  619554

  Napoleon`un büyük aşkı imparatoriçe josephıne...  Dünya siyasetinin en ünlü şahsiyetlerinden Napoleon Bonaparte'ın sadakatsiz kadını Josephine ve onun ressamlara ilham veren güzelliği...
  Napoleon Bonaparte, 1804'te taç giydiğinde, Josephine imparatorun önünde saygıyla eğildi. İmparator, "Seninle dolu olarak uyanıyorum."dediği kadının başına tacını kendi elleriyle koydu. Fransa, ilk imparatoriçesini seyrediyordu. Jacques-Louis David ve Georges Rouget imzalı tablo; tarihin, edebiyatın ve sanatın merkezindeki kadını, Fransa'nın ilk imparatoriçesi Josephine'ın anlatıyordu.
  Joséphine de Beauharnais, Fransız bir çiftçinin kızı olarak doğdu. Zengin bir adamla evlendi, iki çocuk doğurdu, devrimde kocasıyla mahkum edildi. Herşey bitmek üzereydi ki bir şeyler değişiverdi. Josephine'nin kocasının kafasını kestiler ancak o serbest kaldı. Sonra da sosyetenin en aranan, en konuşulan ve elbette en çok istenen kadını oldu. İki çocuklu gözde dul, "Rose" olarak anılıyor ve Fransa'daki en çekici kadın kabul ediliyordu. Bu cazibeye kapılanlar arasına genç general Napoleon da girmişti.1795'te karşılaşan çiftin ilişkisi, Napoleon'un tutkulu aşkıyla 1796'da evliliğe dönüştü. Böylelikle çiftçi kızı, Fransa'nın ilk imparatoriçesi olma yolunda önemli bir adım attı. Dul kadınla genç generalin evliliği başta Napoleon'un ailesi olmak üzere pek çok kesim tarafından hoş karşılanmadı. Bu hoşnutsuzluk sonrası doğan söylentiler, ikili arasındaki mektuplaşmalar, karşılıklı sadakatsizlikler Napoleon ve Josephine aşkını giderek efsaneye dönüştürdü. Napoleon, dünyaya söz geçiren bir adam, Josephine ise bu gücü istediği gibi kullanan kadın olarak görünüyordu.
  Çalkantılarla dolu aşk hikayesi, Napoleon'un çocuk isteği üzerine resmiyette sonlansa da Fransa için imparatoriçe Josephine'di. Bu durum, Napoleon için de değişmedi.Tarihin en büyük aşklarından kabul edilen Napoleon ve Josephine ilişkisi, ikilinin ölümlerine kadar sürdü. Son nefesinde imparator "Fransa, Ordu, Ordu'nun lideri, Josephine...." demişti.
  üç, zenginlik tutkusu ve zaaflarıyla anılan imparatoriçe Josephine, pek çok sanatçıya ilham verdi. Çok sayıda tablosu yapılan imparatoriçe, Napoleon'la aralarındaki mektuplaşmlardaki soğuk kadından ziyade ihtişamlı ve marur olarak resmedildi. Onun zenginlik tutkusu, biraz da kibriyle resmedilirken adeta bu efsane sadakatsizlik ölümsüzleştirildi. Imparator ona istediği herseyi vermişti ama o, sahip oldukları içinde biraz yorgun gibiydi.
  insanvesanat.com
  Düzenleyen insanvesanat : 04-04-2016 at 01:54

 2. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı