Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Dalyan'ın simgesi kaya mezarları ve denizle çekilen bir medeniyet:Kaunos..

 1. #1
  New Member
  Giriş Tarihi
  26-03-2016
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  13
  Üye No
  619554

  Dalyan'ın simgesi kaya mezarları ve denizle çekilen bir medeniyet:Kaunos..  Köyceğiz Gölü'nü denize bağlayan Dalyan Çayı üzerinde kuruldu. Antik kaynaklarda adı "İ.Ö. 4. yüzyılda bir Karia kenti"olarak geçti. Döneminin ihtişamlı kentlerinden biriydi ancak arka arkaya felaketler yaşadı. Coğrafi etkenler, zayıflayan ekonomi ve hastalıklar... Etfafı surlarla çevrili Kaunos, yalnızlığa mahkum edildi.
  Mitolijide Miletos'un ikiz çocukları ve hazin aşka dayanan hikayesi kadar eşsiz güzellikteki kaya mezarlarıyla bilinen Kaunos antik kentindeki kazılar 1966'da başladı. Çalışmalar, kentin büyüklüğü konusunda ekibi hayrete düşürdü. Ortaya Başkan Baki Öğün'e "Kaunos, bize sonsuzca büyüklükte bir kent olduğunu duyumsatıyor" dedirtecek kadar geniş bir kent çıktı.
  Tiyatro, hamamlar, gümrük binaları, depolar ve yazıtların yeraldığı iki katlı stoa... Roma devrinin kalabalık ve canlı şehri, Persler, Mısırlılar ve Bergama Krallıklarına ev sahipliği yaptı. Denizin çekilmesine dek güçlü bir ticaret limanı olan Kaunos, sanatta da iddialıydı. Dik yamaçları sanat eserine dönüştüren Kbidler, farklı tiplerdeki mezarlıklarıyla arkalarında müthiş eserler bıraktı. Limanın kumla dolması ve ardından gelen sıtmadan sonra terkedilen şehrin canlılık ve zenginliğinden geride bu mezarlar kaldı.
  'Mezar ne kadar yüksekteyse ruh, Tanrıya o kadar yakın olur.' inanışına dayanarak yapıldığı düşünülen kaya mezarları, kenti sergi alanına dönüştürmüştü. Denizden uzakta, Dalyan'ın dik yamaçlarına gizlenen tarihi harabeler, dikdörgen ve üçgen hakimiyetinde kayalara oyulan eşsiz eserlerdi. Nasıl yapıldıkları bilinmeyen yapılar günümüze kadar ulaşan ihtişamları nedeniyle Kral Mezarları olarak anıldı.
  Güvercin Yuvası olarak bilinen dikdörtgen oyuk mezarlar, nişler, lahitler, anıt ve sandık mezarlar... Her biri özenle seçilmiş yerlere yapılan mezarların içinde en dikkat çekense tapınak cepheli olanlardı. Kaunos'a özgü bu tip, Dalyan'ın simgesi oldu.
  Günümüzde denizden ulaşılan ve eşsiz manzarasıyla bilinen bu saklı kent, güç ve zenginliğin el değiştirmesine rağmen insan ve sanatın değişmeyen hikayesini anlatıyor.
  (insanvesanat.com)

 2. #2
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  22-02-2016
  Mekan
  09 Aydın
  Yaş
  42
  Mesajlar
  134
  Üye No
  619043

  valla kaya mezarı konusuna girersek , en çok ege bölgesinde karia medeniyeti zamanında yapıldığını biliyorum ve de bizim köyde hatta kendi tarlalarımzda bile bir sürü kaya mezarı var

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-09-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1,401
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  260231

  Teşekkürler bilgi için.

  Fotoğrafta koysaydiniz çok güzel olurdu.

  Lenovo S650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 4. #4
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-05-2016
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  35
  Mesajlar
  7
  Üye No
  619983

  Teşekkürler .:ok:

 5. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı