Büyük tuvaller, nefes kesen buzullar ve mavini tonları arasında bir raks...
Fırça kullanmadan resim yapan Amerikalı ressam Zaria Forman, büyük tuvallere buzulları resmetmesiyle biliniyor. Fotoğraf gerçekliğindeki nefes kesen tabloları ile şaşırtan sanatçı, sadece bir avuç pastel ile bu göz alıcı eserleri ortaya çıkarıyor. Tüm tuvali boyadıktan sora keskinleştirdiği pastel ile ufak dokunuşlar yapan Forman, pastelle çalışmasını basit bir süreç olarak özetliyor. Özellikle kağıt ve pastelin kendisine getirdiği sınırlamadan memnun olan sanatçı, kendi deyimi ile, detayda boğulmadan çalışmasını tamamlıyor.
Çocukluğu, fotoğraf sanatçısı annesinin seyahatleri ile doğayı yakından gözlemleyerek geçen Zaria Forman, zihnine depoladığı görüntülerin peşine düşmüş. Çöllerden buzullara; gökyüzü, denizler ve fırtınalarda yakaldığı mavinin tüm tonlarını tuvale yansıtma çabasındaki ressam, hayranlık duyduğu doğadaki değişimi ve bu anlık güzellikleri ölümsüzleştirmeye çalışıyor. Küresel Isınma ve giderek yokolan buzullar sanatçıyı harekete geçiren en büyük unsur. Forman, insanların ancak güzellikleri görerek sahip çıkabileceği düşüncesinde. Bu nedenle yaptığı çalışmalarla bir anlamda insanlara neyi kaybettiklerini göstermeye çalışıyor: ‘'Resimlerimin insanlara bu konunun aciliyetini , anlamlı ve umutlu bir şekilde anlatmasını; bir farkındalık yaratmasını umuyorum. Sanat, herhangi bir krizin anlamını daha kolay derinleştirebilir. İklim değişikliğine karşı daha umutlu bir bakış açısı kazandırabilir.''
Parmaklarıyla resim yapan Zaria Forman, sanatını kullanarak eriyen buzulları, sualtında kalma tehditi yaşayan bölgeler ve kaybolacak güzellikleri resmediyor. Grönland'tan Maldivler'e tüm kıyılar.... Kaybolacak dünyanın güzellikleri, Forman'ın parmaklarının ucunda ölümsüzleşiyor.
(insanvesanat.com)