Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 1 mesajdan 1 ile 1 arası

Konu: Afrika prensliğinden dünya müziğine bir albino... Salif keita

New Member
    Giriş Tarihi
    26-03-2016
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    619554

Afrika prensliğinden dünya müziğine bir albino... Salif keita

Siyah kan, beyaz ten, uğursuz bir adam, gitar ve Afrika'nın gece kadar karanlık, gün kadar aydınlık hikayesinin notaları Salif Keita...
    Üç dilde şarkı söyleyip tüm dünyaya acının tek bir karşılığı olduğunu anlatan Salif Keita, 25 Ağustos 1949'da Afrika'da Albino hastası bir çocuk olarak doğar. Siyah insanların dünyasında bir ayıp, korku, uğursuzluktur bu. Yaşadığı dışlanma, öğretmen olma hayali ve müzikle kesişen yolları... Mali İmparatorluğu'nun kurucu ailesi için müzik bir utanç olsa da birkaç pigment eksikliği müzik için önemsiz bir ayrıntıdır: "Bilirsiniz, Tanrı tüm nimetlerini bir kişiye vermez. Bana da pigmentasyon vermedi ve iyi bir görüş... Fakat bana da ufak bir şeyler verdi. Yamore gibi... Yamore sihirsel bir biçimde geldi. Sadece öyle... Gitarımı elime aldım ve melodiyi çalmaya başladım. O melodiyi üç gündür arıyordum. Ah! Mutluydum. O aradığım şeydi..."
    Salif Keita,"Yamore sevdiğin kadının aşkını koruyabilmek üzerine bir şarkı, bana göre bu insanın hayatındaki çok önemli bir mesele." dediği şarkısı ile büyük yankı uyandırır. Efsane isim Cesaria Evore ile de düet yaparak Yamore'yi zihinlere kazır. Şarkıya çekilen klip, okyanusa karşı hasta bir adamın gül yaprakları arasından süzülen sesi ve her bir tınısı ile uzaklardaki eve duyulan özlemdir. Salif Keita, evini özlemekte, kara kıtanın beyaz çocuğu geri dönmek istemektedir.
    Ve Folon ile bu arzusunu dile getirir. Herkes, sözlerini bilmediği bir ezginin büyüsüne kapılıp tarlalar arasında, Afrika'nın insanlarının hayatına ortak olur. Kliple şarkı, müzik ile sözler... Ağır pedalları çeviren kadın, göldeki yansıma ve kürekleri çeken siyah bir çocuk... "Geçmişte, kimse bilmek bile istemezdi." diyen sözlerden sonra umuda doğru bir geçiş...
    Her haliyle Afrika'nın özlemleri kadar umuduydu da Salif Keita. Bu nedenle şarkıları hüzün ve sessizlik kadar umudu da taşıyordu. O, insanların değişeceğine inancını hiç kaybetmeyen bir öteki idi. " Ben bir siyahım, tenim beyaz ve hoşuma gidiyor. Bu benim farklılığım. Ben beyaz bir adamım ama kanım siyah. Bunu seviyorum, bu güzel bir farklılık."
    Rail Band, ardından Ambassadors grubu ve hızla dünya müziğinde kabul gören beyaz bir Afrikalı idi Salif Keita. Afrika müziği temelli bir sentez ile dünyaya seslenen sanatçı, ülkesi ve insanları adına müziği ile dünyaya seslendi. Bamako'da açtığı stüdyo, kurduğu SOS Albino Organizasyonu ile de Afrika ve sorunları ile ilgilenen sanatçı, hayatı herşeyi ile taşıdığı müziği ile gönüllerde sarsılmaz bir yer edindi.
    Düzenleyen insanvesanat : 04-04-2016 at 02:00

2. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık