Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: AKAI GX75 MKII ve GX75 Bias & Level problemi

Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2006
    Mekan
    67 Zonguldak
    Üye No
    178669

AKAI GX75 MKII ve GX75 Bias & Level problemi

Merhaba bir süre önce AKAI GX75 MKII de bias ve level ayarlarının eskiden olduğu gibi ayarlanamadığını fark ettim. Normal olarak çalışan bir deckte birden bire bu problemin ortaya çıkması, problemin (supply reel) kasetin sol tarafındaki bantı boşaltan tekerine hafif frenleme yaptırılınca ortadan kalkması sorunun mekanik olduğunu gösteriyordu. Bu decklerde supply reel arka tarafından üzerine keçe yapıştırılmış bir tork kolu yardımıyla frenlenir ve bantın gerdirilmesine yardımcı olur. Bununda gergi ayarlarının yapıldığı yay seviyeleri vardır. Kolu kontrol ettiğimde keçenin yerinde ve iyi durumda olduğunu gördüm teker üzerini temizledim ancak durumda kayda değer değişiklik olmadı. Problem aynı zamanda sol taraftaki pinch roller ı hafif yukarı bastırınca da ortadan kalktığı için bunların eskidiğini düşünerek değiştirmeye karar verdim. Ancak lastik yüzeyleri mat, ve yumuşaktı bu yüzden her nekadar AKAI decklere bakım yapmasada Nakamichi ler konusunda dünyada sayılı isimlerden olan ve Dragon deckin bakımlarını yaptırdığım Willy Hermann a problemi anlattım. Aldığım cevap muhtemelen direct drive motorla karşısındaki fly wheel arasındaki motor kayışının kaçırması nedeniyle iki kapstan arasında bantın gerginliğini kaybettiği şeklindeydi.

Ebayde arasanız AKAI lere ait kayış setlerinin satıldığını görürsünüz. Ancak O nun tavsiyesi ile MARRS Communications tan Fred Marrs tan kayış setlerini sipariş ettim. Kayışlar dün elime geçti bugün taktım sonuç; problem bitti. Bu nedenle hala kaset deck kullananlar özellikle tek motor direct drive olanlar deck ne marka olursa olsun, bu tip problemle karşılaşırlarsa aleti kurcalamadan motor kayışını değiştirsin derim.

Saygılarımla.
    Düzenleyen uraldurusu : 19-03-2016 at 18:36

Member
    Giriş Tarihi
    07-12-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    572039

Aynı sorun daha önceleri bende de olmuştu. Kayışların tümünü defalarca değiştirmeme rağmen sorun düzelmedi. Sonunda motoru değiştirdim ve sorun düzelmişti. Üzerinden çok uzun bir zaman geçince bazı motorların gücü azalıyor.

Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2006
    Mekan
    67 Zonguldak
    Üye No
    178669

Bahsettiğinize benzer motor problemini özellikle Nakamichilerle ilgili olarak bir çok kez okudum. Ancak bunlar kapstan motoru değil, ileri geri sarmayı ve playback sırasında bantı makaraya saran motorlardı. Akai nin kapstan motoru tek parça birşey olmadığından değişmesi gerekirse bobinlerin de üzerinde bulunduğu elektronik kartı değişmek gerekir herhalde.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    53134

benim elimde var gx75 encok 50 kaset kullanmışımdır bi süre sonrası cd modasına kapılıp unuttuk cihazı da kaset bile kalmadı artık

Member
    Giriş Tarihi
    07-12-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    572039

Ben kasetleri halen kullanıyorum. Arkadaşlardan aldığım plakları kasete kaydediyorum. Aslında dijital ortama da 32Bit / 96kHz olarak da atıyorum fakat nedense kasetin müziğe kattığı EQ ve tonlar bana daha bi hoş geliyor.

Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2006
    Mekan
    67 Zonguldak
    Üye No
    178669

Bende 5 tane kaset deck var. 2 Akai, 3 Nakamichi bu aletlerin en büyük düşmanı kullanmadan bekletmek. Tape transport illaki su koyverir markası ne olursa olsun. Kaydedilmiş kasetler ve kendi kaydettiklerimi dinliyorum. Zaman Zaman boş kaset koyarak kayıt fonksiyonlarını kontrol ediyorum. Akainin capstan kayışını değiştikten sonra çalmasında da iyileşme oldu. Ben genelde plakları makaraya ve Tascam HS2 kullanarak 24 bit 44.1 kHz de SD yada CF a kaydediyorum. Makara ayrı bir zevk.

Member
    Giriş Tarihi
    07-12-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    572039

Analog kaynak her zaman birinci tercihim olmuştur. Fakat analog kaynak bulmak çok zorlaştı. Yeni plaklar alıyorum onlarda aynı CD gibi çalıyor sanki kompres uygulanmış gibi çok tat vermiyor. Genelde 80 li yılların basımlarını arıyorum fakat temiz bir plak bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Bulduklarımda faiş fiyatlar istiyorlar.
    Mecburen işi dijitale çevirmek zorunda kalıyorsunuz. İş dijital olunca kaynak internette derya deniz tabi. Ben genelde XRCD veya SACD albümlerin kayıpsız Riplerini dinliyorum. Kullandığım program Jremote ve Jriver media server ikisi birlikte muhteşem çalışıyor. Kuruluyorsun koltuğuna alıyorsun eline IPad ini ekrandan istediğin albumu açıp dinliyorsun. Bana büyük zevk veriyor. Çünkü seçtiğim albümlerin Record ları çok özel oluyor genelde. CD kayıtlarıyla pek ilgilenmiyorum. Çok tatsız, öylesine bir kompres yapmışlar ki sanki müziklerin ruhunu almışlar gibi çalıyor.

8. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı