Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 23 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: DVB-T2 için HEVC kodeği seçildi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-09-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    28333

New Icon22 DVB-T2 için HEVC kodeği seçildi

VERİCİ TESİS VE İŞLETİM ŞİRKETİ İLE MULTİPLEKS İŞLETMECİLERİ

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 9/4/2013 tarihli ve 28613 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Verici Tesis ve İşletim Şirketi ile Multipleks İşletmecileri Hakkında Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Sayısal yayınları, TS 13538 “İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayın Sistemi (DVB-T2) İ Televizyon Alıcıları- Genel Kurallar” standardında belirtilen özelliklere uygun olarak DVB-T2, HEVC ve Üst Kurulca belirlenen standartlara uygun olarak iletir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ç) Video sıkıştırmada, HEVC, ses sıkıştırmada HE-AAC veya E-AC3 formatını veya teknolojik gelişmelere uygun Üst Kurulca belirlenecek formatları kullanır.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tüm set üstü cihaz ve tümleşik sayısal televizyon alıcıları, TS 13538 “İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayın Sistemi (DVB-T2) İçin Televizyon Alıcıları- Genel Kurallar” standardında belirtilen özelliklere uygun olarak üretilir. Test ve Doğrulama Merkezi, gerekli testleri yapmak ve set üstü cihaz ve tümleşik televizyon alıcılarının TS 13538 standardında belirtilen özelliklere uygun olmasını sağlamakla yetkili ve sorumludur.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yürütür.

Kaynak:
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/10/20151027.pdf

Arkadaşlar buna göre bizdeki Televizyonlarda ve bazı linux combo cihazlarda DVB-T2 / H264 kodeği var.Yazılımla değişir mi?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-09-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    28333

Umarım bu uygulamadan vazgeçerler tekrar MPEG-4 H264 olur.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    4155

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bandırmalı Mesajı Göster
    Umarım bu uygulamadan vazgeçerler tekrar MPEG-4 H264 olur.
    Selam,

Bu uygulamadan vazgeçeceklerini sanmıyorum. Çünkü HEVC ile aynı band genişliğinden çok daha fazla yayın verilebilecek.

İyi Akşamalr.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-09-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    28333

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi m35istan Mesajı Göster
    Selam,

Bu uygulamadan vazgeçeceklerini sanmıyorum. Çünkü HEVC ile aynı band genişliğinden çok daha fazla yayın verilebilecek.

İyi Akşamalr.
    O zaman bizim Televizyonlarda ve Combo karasal / uydu alıcılı cihazda göstermeyecek anlamına geliyor.Umarım yazılımsal olarak halledilebilir.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    4155

O zaman bizim Televizyonlarda ve Combo karasal / uydu alıcılı cihazda göstermeyecek anlamına geliyor.Umarım yazılımsal olarak halledilebilir.
    Selam,

Yazılımsal olarak yapılması biraz zor olarak biliyorum.

İyi Akşamlar.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2015
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    617500

elinizdeki dvbs-2 cihazla trt 4k yı seyretmek imkansız ise bu da olamayacak herhalde...

Adviser
    Giriş Tarihi
    28-08-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    24853

dvb t2 Ölü doğdu. yıllar önce test bitirilmiş sözde yayınlar başlayacaktı. uydudadan izlemeye devam

Senior Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    543088

şu an karasal yayınların çoğu h264 diye biliyorum ben rusyada ingliterede filan yada camlıcaya :D alınan donanım h.265 destekli olucak geleceğe yatırım acısından...h265 olursa 4k tvsi olan çok ender insan var bence yayın donanım desteği o...bu ekim kasım test yayınları şubat 2017 başıda analog yayınlar kesilcek deniyor..
    Düzenleyen kerimcem : 06-03-2016 at 00:30

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    18024

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi m35istan Mesajı Göster
    Selam,

İyi Akşamalr.
    Haklisiniz, bu kadar bekledikten sonra H264 le devam etmek mantiksiz. Burda Avrupa tarafinda Almanyanin aktiv calismasi oldugunu biliyorum HEVC/H265 ile ilgili. Türkiye de o ilk ulkelerden olabilr (eger tabi yayina baslayabilirlerse).

m35istan nin da dedigi gibi TVlerde yazilimsal olarak pek olmuyor. Belki DVB-T2 yi destekleyen USB alici ile izlenilebilir (bilgisayarinizin gucune bagli olarak) h265 codec agir bir codec performans isteyen bir codec

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi zetman Mesajı Göster
    elinizdeki dvbs-2 cihazla trt 4k yı seyretmek imkansız ise bu da olamayacak herhalde...
    DVB-S2 PCI kartiniz varsa biligsayarinizda da en son modern bir grafik kartiniz varsa + i7 islemci ayarinda bir islemci 4k izlyebilrinizki. ama kutudan bahsediyorsaniz evet o is olmaz.

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kerimcem Mesajı Göster
    şu an karasal yayınların çoğu h264 diye biliyorum ben rusyada ingliterede filan yada camlıcaya :D alınan donanım h.265 destekli olucak geleceğe yatırım acısından...h265 olursa 4k tvsi olan çok ender insan var bence yayın donanım desteği o...bu ekim kasım test yayınları şubat 2017 başıda analog yayınlar kesilcek deniyor..
    Yukarida belirtigim gibi Almanya basliyor surda haberi var
    su adreste de distributor
    Düzenleyen angelsevov : 06-03-2016 at 02:38 Sebep: ekstra bilgi ekleme

Senior Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    543088

verdiğin linkte bile almanya için gelişmiş bir devlet için bie dönüşüm 2019 da tamamlancak diyorlar ki türkiyedeki hiç bir ulusal kanalda 4k çalışması yok zaten(trtnin uyduruk tanıtımı var sadece) o donanım desteği bence, 2017 başında analog yayınlar kesiliyor zaten 2016 ekim kasım test yaıynları başlancak deniyor 4k yayın türkiye için uzak bir gelecek şu an o donanımsal destektir bence..
    Düzenleyen kerimcem : 06-03-2016 at 13:07

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-09-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    28333

Başlasa artık DVB-T2 ulusal kanalların yanında belki platformlarda yayın yapar.Yabancı ülkelerde olduğu gibi Filbox Dsmart,Digiturk,Tivibu frekans alirsa 3-5 kanal verirler

Senior Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    543088

Başlasa artık DVB-T2 ulusal kanalların yanında belki platformlarda yayın yapar.Yabancı ülkelerde olduğu gibi Filbox Dsmart,Digiturk,Tivibu frekans alirsa 3-5 kanal verirler
    forumdaki arkadaşlar dvbt 2 biraz küçümsüsyor ama ülkenin çok büyük coğunluğu sadece trurksat ve genelde fta izliyor ben geçen yaz hotbiridi bile kaldırdıdm çatıdan yok millet aramada çıkıyor yok çıplak karılar yok gavurca bir işimize yaramıyor izleyen yok diye kaldırdım yani dvbt2 adam akıllı gelirse uydu sektörüne fena çelmeyi takıcak zaten uydu sektoru hafif batıcak diye devlete baskı oldu deniyor o yüzden kaç senedir gec**** :smiles22::smiles22: sadece tvnizin araksına küçük bir anten takmanız yeterli olucak hatta yüksek bir bolgdeyseniz antene bile gerek yok diyorlar :) yayınlar ekim kasım başlancak 2017 başıda analog yayın kesliyor...
    Düzenleyen kerimcem : 08-03-2016 at 12:14

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-09-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    28333

Uyduda kullandığımız Filbox Dsmart modüller DVB-T2 yayındada yayın yapıldığı takdirde aboneliğimizi modülü kullanabilirmiyiz.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    543123

Uyduda kullandığımız Filbox Dsmart modüller DVB-T2 yayındada yayın yapıldığı takdirde aboneliğimizi modülü kullanabilirmiyiz.
    kullanılır.

New Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2006
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    179047

arkadaşlar siz burda codecğin ne olacağını tartışırken adamlar 4g lte'yi vhf uhf frekansına yüklediler karasal analog yayınlar gümledi 30 tane kanal vardı 9 tane kaldı bunun yanında uhf vhf telsiz mikrofon sistemleri haşat oldu frekans karışıklığı yüzünden cihazlar çöp oldu dijital karasalla 4.5g aynı anda aynı frekanslarda sağlıklı çalışabileceğinide düşünmüyorum dvb-t2 artık türkiyede hayal gibi görünüyor yani araçlarımızda kolay bir şekilde dijital yayın izleyemeyeceğiz yine o 3500tl lik çanak setine mahkum olacağız

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-09-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    28333

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi tamircihasan Mesajı Göster
    arkadaşlar siz burda codecğin ne olacağını tartışırken adamlar 4g lte'yi vhf uhf frekansına yüklediler karasal analog yayınlar gümledi 30 tane kanal vardı 9 tane kaldı bunun yanında uhf vhf telsiz mikrofon sistemleri haşat oldu frekans karışıklığı yüzünden cihazlar çöp oldu dijital karasalla 4.5g aynı anda aynı frekanslarda sağlıklı çalışabileceğinide düşünmüyorum dvb-t2 artık türkiyede hayal gibi görünüyor yani araçlarımızda kolay bir şekilde dijital yayın izleyemeyeceğiz yine o 3500tl lik çanak setine mahkum olacağız
    UHF'de 800-900 Mhz bandı boşaltıldı diye biliyorum diğer frekanslar boş

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-05-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    102279

1-2 seneyi bulurmu karasal digital yayın verilmesi?
    Düzenleyen enigma98 : 28-04-2016 at 21:37

Banned Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    4155

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi enigma98 Mesajı Göster
    1-2 seneyi bulurmu karasal digital yayın verilmesi?
    Selam,

İptal edilen ihalenin yenilenmesi ve devamında sistemin kurulması, şu an başlasa zaten minimum bir yıl.

İyi Akşamlar.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-03-2016
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    619413

Digital Yayının övülecek bir tarafı yok Telgrafın gelişmiş hali, zaten olan görüntüyü telgraf seslerine kodlayıp 8 ayrı genlikten verip tekrar görüntüye çevirmek bana göre saçma bişey, kısa yol varken yolu uzatmak.
    Görüntüyü izlemek için tekrar vidyo katında Analog a çevriliyor bunu çok az kişi bildiği için Digital i savunan cahil insanda çok reklamların modanın havasına kanıp kendini uzaktan kumandalı cıhaz gibi idare ettiren insanlar çok olduğu için kendi ülkemizi kendimiz batıyoruz.
    Bir vericinin kutusunu pembeye boyandı diye o verici çok süper çalışır anlamına gelmiyor kutusunun rengine bakıp performansı düşünmeyen insanlar haline geldik malesef.

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    18024

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi tamircihasan Mesajı Göster
    Bu zaten bilinen birseydi, GSM standartini kullanan cogu ulkede 700 Mhz bandinin (dusuk frekanslarin penetrationi yuksek) LTE kapsama alani icin kullanilacagi biliniyordu. yol haritalari ona göre yapildi. iste o yuzde zaten DVB-Tnin yerine T2 ve h264 yerinede HEVC codec isteniyor. kaybedilen bu frekanslardaki kapasiteyi sikistirma yoluyla diger frekanslarda geri kazanabilmek, telafi edebilmek icin..Karasal analog yayinlar gumlemesi kacinilmaz, havadaki frekanslar ve kaynaklar sinirsiz degildir. RTUK sagolsun kotu planlama ile herkesin isini bozdu. Tabiki bi bu benim dusuncem. Izmirde yasadigim zamanlarda Balcova ve Bayraklidan ayri kanallarin ayni frekans uzerinde yayin yaptigini ve birbirini enterfere edip izleyicilerin hayatini ceheneme cevirdigini unutmam.. Plansizlik boyle birsey iste, kendi ayaklarina s****lar.

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi verici1 Mesajı Göster
    Digital Yayının övülecek bir tarafı yok Telgrafın gelişmiş hali, zaten olan görüntüyü telgraf seslerine kodlayıp 8 ayrı genlikten verip tekrar görüntüye çevirmek bana göre saçma bişey, kısa yol varken yolu uzatmak.
    Görüntüyü izlemek için tekrar vidyo katında Analog a çevriliyor bunu çok az kişi bildiği için Digital i savunan cahil insanda çok reklamların modanın havasına kanıp kendini uzaktan kumandalı cıhaz gibi idare ettiren insanlar çok olduğu için kendi ülkemizi kendimiz batıyoruz.
    Bir vericinin kutusunu pembeye boyandı diye o verici çok süper çalışır anlamına gelmiyor kutusunun rengine bakıp performansı düşünmeyen insanlar haline geldik malesef.
    Mesajlariniza soyle bir göz gezdirdim ve radyo/amatör radyo/vericiler ve teknigi isini sevdiginizi anliyorum. Bu forum gercekten cok zengin tum kullanicilari ile.
    Digital frekanslari bende bazen sevmiyorum, SDRplay im ile frekanslari dinleyememek, decoder programlar pesinde kosmak tam bir iskence öyle degilmi? ;) Analog ta ise öylemi? ayarla frekansini, dinle-izle her turlu gorusmeyi. Aciniza bende katiliyorum :P

şaka bir yana her iki sistemin de kendine göre avantajlari ve dezavantajlari var. Bana göre Turkiye de ki en buyuk dezavantaj (analog sistemler icin) hala polisin buyuk sehirlerde analog telsiz sistemleri kullanmasi ve butun görusmelerin (amatör radyocu olan arkadaslar bilir) cok kolaylikla dinlenilebilmesidir.
    Düzenleyen angelsevov : 29-04-2016 at 11:30 Sebep: duzeltme

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık