Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 36 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: LG UB 800 -830 Sözde 4K Tv sahipleri Hakkımzı arayalım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-07-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    117180

LG UB 800 -830 Sözde 4K Tv sahipleri Hakkımzı arayalım

LG UB 800 Serisini aldığımda 4K Var diye aldım Yoksa gidip full hd smart tv alıp 300 tl daha aşağısına alırdım Lakin gelin görünki 30p olduğu için 50P yayın yapan 4K tv kanallarını açmıyor Tüketici hakem heyetine şartları sordum 2300 tl kadar bakıyorlarmış Lakin servis yazısı istiyorlar Servisde bunu veremeyiz cihaz 30p 4k destekliyor diyor böyle bir saçmalık olabilirmi İyide bu 4k yayını standardının en az 50p olduğu söyleniyor o zaman niye 30p tv çıkarıyorsunuz dediğimde bana şu anda trt böyle bir yazılı açıklaması olmadığını söylüyor saçmalıklar ülkesindeyiz Faturamı bulamadım bulduktan sonra tüketici hakem heyetine bir daha gidip durumu açıklayacağım Herkes hakkını arasın

Adviser
    Giriş Tarihi
    09-12-2014
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    611179

Hakkınızı arayın.

Her zaman ilk çıkan ürünleri almayın mesela ben 4K tv almayı 2018 sonrasına alırım biraz bu teknoloji yol alsın.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    12-12-2006
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    296027

Icındekı uydu alıcısı 4k olmayabılır ama panel 4k mı asıl sorun orda

Mesela hdmı 1 yada hdmı 2 gırısınde hdmı 2.0 destegı ve hdcp 2.2 varmı 3840x2160 60 p
    Çözünürlük alınabılıyormu pc den harıcı uydu alıcısı ve medıaplayer ler ıle
    Phılıpsın 6000 modellerınde uydu alıcısı 4k degıl zaten ama asıl olay panelınde 4k 60 p destegı yok 30 p var

Harıcı bır cıhaz ıle bıle 4k 60 goruntu vermedıgı soylenıyor

Fakat bu tur sorunlar her markanın belırlı yani düşük modellerınde var
    Sadece lg de degıl

Kendı kullandığım phılıps 7900 serısınınde uydu alıcısı 4k degıl fakat panel 4k 60 p
    Harıcı bır uydu alıcısı ve medıaplayer ıle 3840x2160 60 p goruntu verıyor tüm hdmı gırısınden..
    Düzenleyen ADEM1980 : 03-03-2016 at 14:58

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-02-2009
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    482923

pihilps lere yarın 4 k yazılım geleceği söyleniyo bekleyelim bakalım

Banned Member
    Giriş Tarihi
    12-12-2006
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    296027

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi komando38 Mesajı Göster
    pihilps lere yarın 4 k yazılım geleceği söyleniyo bekleyelim bakalım
    duyumu nerden aldınız acaba
    ayrı yeten sızın tv 6809 modelımı?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-02-2009
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    482923

Mediamarkt TV bölümünde bir yetkili pihilps 4 k 2015 ve android olan modellere kesin geleceğini söyledi benim kullandığım 6809 serisinde gelme ihtimali var dedi gelmezse tüketici mahkemesine başvuru yap dedi bakacaz artık

Banned Member
    Giriş Tarihi
    12-12-2006
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    296027

2015 model olan tv lere çıkacak sanırım sızın tv 2015 modelmı?
    Hıc umudum yok ama gorecegız

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18015

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mahsus Mesajı Göster
    LG UB 800 Serisini aldığımda 4K Var diye aldım Yoksa gidip full hd smart tv alıp 300 tl daha aşağısına alırdım Lakin gelin görünki 30p olduğu için 50P yayın yapan 4K tv kanallarını açmıyor Tüketici hakem heyetine şartları sordum 2300 tl kadar bakıyorlarmış Lakin servis yazısı istiyorlar Servisde bunu veremeyiz cihaz 30p 4k destekliyor diyor böyle bir saçmalık olabilirmi İyide bu 4k yayını standardının en az 50p olduğu söyleniyor o zaman niye 30p tv çıkarıyorsunuz dediğimde bana şu anda trt böyle bir yazılı açıklaması olmadığını söylüyor saçmalıklar ülkesindeyiz Faturamı bulamadım bulduktan sonra tüketici hakem heyetine bir daha gidip durumu açıklayacağım Herkes hakkını arasın
    slm aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum 2014 aralıkta almıştım baya da araştırmıştım 30 fbs 60 fbs dogru düzgün bilen yoktu takı trt4k cıkana kadar 4k dıye etiketle sonra 30 fbs destekliyor olucak şey degil tüketiciyi yanılma dıye buna denir veya giydirme

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-02-2009
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    482923

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ADEM1980 Mesajı Göster
    2015 model olan tv lere çıkacak sanırım sızın tv 2015 modelmı?
    Hıc umudum yok ama gorecegız
    31.12 .2014 : de aldım 6809 :(

Banned Member
    Giriş Tarihi
    12-12-2006
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    296027

Ben 49pus 7909 model phılıps 4k kullanıyorum
    11.17.2015 tarıhınde aldım ama asıl satışa çıkış tarıhı 2014
    Phılıps e maıl attığımda 2014 4k tv lerın dekı uydu alıcılar 4k yayınları yazılımla fılan almıycakmıs
    4k yayınları harıcı bır 4k cıhaz ıle seyredebılecıgını soyledıler

Ben pek takıntım yok zaten bıle bole aldım uydu alıcısının 4 k olmadığını
    Benım tv nın panelı 4k 60 p desteklı oyuzden ılerkı zamanlarda 4k receıver ler ucuzladığında alıp 4k yayınları ızleyebılırım
    Ama 4k 30 p desteklı olan panellerde ızlenemez 4k 60 p yayınlar
    Ancak alınan 4k receıver ıle 1080p olarak seyredılır

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-06-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    16540

"Monitörü 4K ama tuneri desteklemiyor. Ancak harici 4K cihazı takarsanız yayınları seyredebilirsiniz" demek düpedüz sahtekarlıktır. Faturasında 4K yazan TV kendi tunerinden 4K yayını göstermek zorundadır. 30p 50p tüketicinin bilmesi gerek bir mesele değildir. Faturada 4K yazıyor ve TV 4K yayını göstermiyorsa ya iade edilir ya da tuner 4K ya uyumlu hale getirilir. Aldığınız tarihte TRT 4K yayına başlamamıştır. Dolayısıyla test etme imkanınız olmadı. Şimdi bu yayınlar var ve TV niz göstermiyor. Ayrıca uydu bağlantılarınız varsa diğer uydulardan gelen 4K yayınları da göstermediğini göreceksiniz. Peki bu yayınları yapanların hiçbiri mi bu işi bilmiyor? Burada hata yayıncıların değil TV üreticilerinin ve kendi hatalarını son kullanıcıya ödetmek istiyorlar.

"TV nin sadece paneli 4K" demekle bu işten kimse sıyrılamaz. Harici bir 4K cihaz takarsanız çakma 4K TV ye gerek yok ki. 1280x720 HD ready hatta tüplü TV de bile 4K yayını alırsınız. Burada önemli olan harici cihaz değil. "Sorun, 4K olduğu iddia edilen TV nin ta kendisinde. Zira 4K yayınların tam hakkıyla aktarılması için HDMI 2.0 standardının olması da yeterli değil. Zira internetten gerçek 4K yayını indirin mesela TRT 4K yı kaydedip çakma 4K TV lerin USB belleğine takın gösterecekmi? Göstermez! Satarken bunu açıkça söylememeleri, sizin test imkanı bulamamanız ve bu durumun sonradan ortaya çıkmasına "Gizli Ayıp" denir. Gizli ayıplı bir malda tazminat talebi garanti süresi olan 2 yıllık süreden sonra da yapılabilir.

Tesbit için servis gelmiyorsa şirket merkezine ve servise bu ayıbı bildiren birer ihtarname çekip 15 gün içinde ayıbın giderilmesi ya da para iadesi talebinde bulunun. Fatura tutarına göre Tüketici Mahkemesi dava dosyasına veya Hakem Heyeti başvuru dosyasına bu ihtarnamenin bir suretini de ekleyin. Hakim, tespit için bilirkişi atayacaktır. Bedel iade talebiniz için açtığınız dava dosyasına ayıplı ürün için ödeme yaptığınız süreden bedel iadesine kadar geçen süre için faiz ve hatta tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Bedel iade davasını kazandıktan sonra bu firmaların yetkilileri aleyhine sahtekarlık davaları da açılabilir.
    Düzenleyen erd_eru : 05-03-2016 at 00:08

Banned Member
    Giriş Tarihi
    18-05-2005
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    102220

işin aslı şu şimdi burada yazıyorsunuzda hiç satıcılara sordunuzmu 60 fps desteği varmı 4k ultra hd veya hevice h.265 desteği varmı kim sormuş lg iyi marka alın size lg tv diyorum samsung alın desek almazsınız başka marka önersek almazsınız ses görüntümü istediniz alın sony bakın bakalım böyle sorunlar ile karşılaşan olacakmı satıcılar zaten sizden saklıyorlar 60 fps yi bilerek çoğu satış yerlerinde görmedim 60 fps tvyi lg satmak için 830 serisine 60 fbs yi yazılım ile verdi daha önce bu tv 30 fps dir adam gibi destek yoktur üretici firmalarda türkiyeye herşekilde sokuluyor bunlar yüksek fiyatlar ile bunuda belirtelim 1 kaç ay önce samsung 6000 serisi 4k alın dedim bir kaç arekadaşım aldı bazıları almadı gerçek budur

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-06-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    16540

Kimse 60ı 70i bilmek zorunda değil nexx45. 4K yayın gösteriyor dendi mi, fatura 4K kesildi mi. Kimse TV alırken elektronik tahsili yapmak zorunda değil.Bu sahtekarlık sonyde, philipste,LG de hepsinde var. 2014 çıkışlı 4K diye satılan TV nin "çakma 4K olduğunu ortalama bir kullanıcı olarak nereden bileceksiniz? Satıcı gösterir demiş. Daha yayınlar başlamamış dolayısıyla test imkanı yok. Belki satıcı da tam bilmiyor. Önüne ne konursa öyle konuşuyor.

Konumuz bu değil. Hani bir laf vardır. Evi soyulan ev sahibi kendisine sürekli "onu niye yapmadın, şunu niye yapmadın vs. diye sorulunca dayanamamış "Hırsızın hiç mi suçu yok ya" diye patlamış.:) Hırsızı savunmaktan vazgeçin. Madem gösteremediği ortaya çıktı yapılması gereken defolu ürünün bu özelliğe uygun hale getirilmesidir. Nitekim bu durumun ortaya çıktığı tüketici haklarına saygılı ve firmala ağır yaptırımlar uygulanan ülkelerde "upgrade kitleri" ücretsiz olarak takıldı bu cihazlara. Ayrıca böyle bir durum ortaya çıktığında bu ülkelerde servisin gelmemesi ne kelime, "Geri Çağırma" diye bir kavram hemen devreye girer.
    Düzenleyen erd_eru : 05-03-2016 at 09:42

Banned Member
    Giriş Tarihi
    12-12-2006
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    296027

@erd_eru
    Tamamen haklısınız
    Aslında bu fırmalar tamamen kandırma amaçlı cıhazlar cıkartıyor
    4k yazıyorsa tv de her seyı 4k olması gerekır
    Tunerden hdmı 2.0 ye usb 3.0 a kadar her şey olması gerekır
    Benım tv de de aynı sorun var adamlar dan ırtıbata gecıyorsun
    Uydu alıcısı 4k degıl panel 4 k deyıp utanmadan kıvırıyorlar

Bu durum sadece 1 markaya mahsus degıl hep sınde aynı durum var
    Almanya'da alınan panasonıc 4k tv de bıle tüner 4k degılmıs bu nu panasonıc kullanan
    Arkadaşımdan ogrendım yurtdışında..

Bende dahıl kımse mahkeme ıle vs ugrasmıyor sıneye cekıyor

Banned Member
    Giriş Tarihi
    18-05-2005
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    102220

yazayım okuyun isim vermiyecem 4k tv leri satıcılar aldıkları seminerlerde neyin ne olduğunu çok iyi biliyorlar maalesef bilen kişiler veya soran kişiler olmadıkları için kimse söylemiyor ben kendim sorduğumda sadece bakıyorlar daha önce lg de ve samsungda 4k gerçek yayını usb den dahil göstermiyordu bunu yazdım çoğu alay etti kim test etmiş yoktu yazanda yoktu çünkü ellerindeki tv ler eyer bunu söyledikleri anda ellerinde çakılacaktır gerçek budur gelelim servis konusuna iş işten geçtikten sonra ücretsiz türkiyede destekmi var veya her hangi bir parçada ellerinde olmadığı için revizyonmu ede bilecekler bunlarıda unutun servisler ilk önce arızalı besleme katlarını ve ana kartları ellerinde bulundursunlar bunlar dahil yoktur paneli bir kenara koyun panel değişimi zaten bir tv fiyatıdır onu söylemiyorum bunlar gerçek abim türkiye burası sat nasıl satarsan

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-06-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    16540

Adem1980 aslında mahkeme masrafları önemli rakamlar değil. Başvuru harcı cüzi bir rakam. Bilirkişi ücreti 250 TL civarı. Davayı kendiniz de açabilirsiniz. Başvuru formları nette bolca var. Hatta bir avukatla anlaşın. avayı kaybetme ihtimali çok düşük. O nedenle vekalet ücretini karşıdan alacak. Kaybedersek asgari vekalet ücretinin KDV sini öderim dersiniz. O da 100 TL. yapar. Ama kaybetmek için epey çaba harcaması lazım avukatın.:smiles10: Genelde bu işe hazır para diye bakıyorlar.

Süreç 3-5 ay devam ediyor. Bilirkişi tespitini yapar. Zaten apaçık ortada TRT 4K ekranında "sadece ses" diye görünce ve radyo gibi sesi dinleyince hele ki hotbird, astra vs. deki UHD leri de aynı durumda olduğunu gösterirseniz rapor lehinize çıkar.
    Burada en büyük dayanağınız ticari faturanın 4K kesilmiş olması. Ticari fatura malın evsafını, fiyatını vs.belirleyen hukuki bir belgedir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-06-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    16540

@nexx45 maalesef vatandaş olarak hakkımıza sahip çıkmayınca dediğiniz istismarlar oluyor.
    Ama bunlara dersini vermek bizim görevimiz. Bir markaya karşı kazanılmış sürecini bizzat takip ettiğim bir davamız var.
    Süreç lehimize devam ediyor. Mahkeme neticelenmeden detaya giremiyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    2405

Selam satıcının firmanın monitörü 4k ama tuneri desteklemiyor demesi
    bilgisizlikten başka bir şey değil aslında tuneri 4k yayını destekliyor ama
    monitörü desteklemiyor en azından 50-60 p yayını 4k yayınlar dvbs3 formatında
    olsaydı o zaman tuneri desteklemiyor diye bilirdi Piyasanın en dandik uydu cihazında
    kanalları tarattığımızda radyo listesinde olsa da 4k yayınlar cihazımızda listelenir
    ama açmaya çalıştığımızda sadece ses alırız çünkü cihazımızın işlemcisi ramı flaşı
    yayınları çözmeye yeterli değildir Sd cihazlarda kanal taraması yaptığımız zaman
    dvbs2 formatlı yayınlar çıkmaz çünkü üstündeki tüner dvbs1 tünerdir Aslında
    yayın tam olarak oturmadan 4k tv almakta iyi değil yarın yayın formatı dvbs3
    olursa şu anda 4k yı açan tv lerin tuneri desteklemediği için hiç biri
    4k yayınları açmaz aynı şey 4k uydu cihazları içinde geçerlidir Sadece bir istisna
    vu sulo nun tuneri tak kulan olduğu için bir tüner değişimi ile yayınlar dvbs3 formata
    geçse bile 100 dolarlık bir masrafla 4 k yayınları seyredilebilir
    Saygılar
    Düzenleyen karakartal6XX : 05-03-2016 at 23:30

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-05-2004
    Mekan
    53 Rize
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    14707

Durum buysa almayın bu TVleri bende 4k almayı düşünüyordum bu konuyu okuduktan sonra ilerki bir tarihe erteleyeceğim ne zaman gerçek 4k olursa neyse bilgiler için Teşekkürler..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    2405

Eve ilk defa led tv alınacaksa format oturmamış olsa bile elbette 4k alınır Ama evdeki
    led tv ölü eşek fiyatına verip gidip 4k tv almak israf tabi ki bu iş zevk meselesi
    Saygılar

21. Merih Banner Alt
2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık