Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 16 mesajdan 1 ile 16 arası

Konu: İşte Türkiye' deki İSS lerin Pazar Payları Yalnızca Turkeyforum' da

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

İşte Türkiye' deki İSS lerin Pazar Payları Yalnızca Turkeyforum' da

Merhaba,

Arkadaşlar, yaptığım araştırmalardan sonra şu an mevcut durum itibariyle ülkemizdeki isslerin yani internet servis sağlayıcıların ülkemizdeki pazardaki durumlarını sıralamanın ne şekilde olduğunu yalnızca Turkeyforum' a özel sizlerle paylaşmak istiyorum. İlgili sıralama ülkemizde tahsil edilmiş ip yani internet protokol numaralarına göre kimin ne kadar havuzunda ip numarasına sahip olup bunların toplamdaki yüzdesiyle doğru orantılı olarak hesaplamalar yapılmış ve sıralama oluşmuştur. İlgili ip numaralarında 3g yani gsm bazlı ip numaraları da olsa bile bu numaralar normal başta adsl kullanıcıları olmak üzere ilgili iss lerin aynı şirketteki tüm sabit ve mobil olan internet erişimlerine açık olduklarından tüm ip numaralarının nicel büyüklükleri dikkate alınmıştır. Sıralama %100 kesin ve doğru değildir zira hangi internet servis sağlayıcı şirketin mevcut ip havuzundaki numaraların ne kadar oranının kullanıldığı yani doluluk oranını kesin ve net olarak bilinemediğinden yüzdeler kesinlike %100 doğru olamaz ama sıralama mevcut ip numaralarına göre aralarında özellikle ilk 3 sıralamadaki şirketlerin ip oranlarının diğer iss şirketlerine fark attığından ilk üç ve en az ip numarasına sahip olan 6. sıradaki şirketin Türknetin yeri %100 kesindir ama Dsmart.net ve Türksat kablonun ip sayıları birbirine yakın olduğundan dördüncülük ve beşinciliğin aralarında yer değiştirmesi ihtimali son derece kuvvetlidir.

Bilgilerinize sunarım.

Sıralamaya gelirsek şöyle ki;

1. Elbette TTnet yani Türk Telekom yeni adıyla pazarın çok ciddi bir oranının hakimi ama geçtiğimiz yıllarda pazara hakimiyet oranı %80 ler civarındayken şu an bu yüzdesi %69 lar seviyesine kadar gerilemiş durumda.

2. Turkcell Superonline var sırada pazarda iss ip numaralarındaki payı %17 ler seviyelerinde.

3. Sırada özellikle Koçnet' i satın aldıktan sonra hızlı bir yükseliş gösteren Vodafone netin, Vodafone Telekomünikasyon artan bir pazar payı olduğunu görüyoruz. Sıralamadaki yüzdesi yaklaşık %7.8 ler seviyesinde.

4. Türksat kablo var sırada pazardaki payı yaklaşık %2,7 seviyesinde

5. Sırada DOGAN TV DIGITAL PLATFORM ISLETMECILIGI A.S yani dsmart.net var onun da payı 2,5' ler seviyesinde

6. Son sırada Türknet var o da sahip olduğu ip numaralarına göre hakimiyet oranı %1' ler seviyesinde...

Evet sıralama bu şekilde yüzdelerin aşağı yukarı oynama ihtimali (+,-) %0,5 elbette var zira tüm ip numaraları %100 ilgili iss tarafından kullanılıyor demek mantıken ve teorik olarak doğru olamaz zaten ama en fazla boşta olan ip numaraları TTnet ve Turkcell Superonline a ait zira bunun da nedeni geçtiğimiz günlerde basına da yansıdığı şekilde ülkemizde şu an altyapı da çoğu yerde uygun olduğu halde yüzbinlerce kişinin fiber kullanmadığı daha düşük hızdaki başka teknolojileri tercih ettiği bildirildi. Misal kişinin uydunet kullanması ya da adsl alması gibi... Bunun da nedeni elbette TTnet' in pazardaki en yüksek fiyatları uygulaması ve Turkcell Superonline şirketinin de son bir iki yıl içersinde tarifelerine önemli oranlarda zam yapması ve kullanıcı aleyhine düzenlemelere gitmesi gibi...

Ama bu ayrıntı da sıralamaya pek fazla etki etmez, TTnet pazarın 5 de üçünden fazlasına hakim, Turkcell Superonline ikinci Vodafone grubu üçüncü, uydunet dördüncü, dsmart.net beşinci en son sırada ise Türknet var, unutmamak gerekir ki başta doping adsl ve millenicom müşterileri de Turkcell Superonline çatısı altındadır.

Umarım verdiğim bilgiler hepimize yardımcı olmuştur.

Kolay Gelsin...
    Düzenleyen rapitra : 15-02-2016 at 20:15 Sebep: İmla Hataları ve Anlatım Bozuklukları Düzeltildi. Eklemeler Yapıldı.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Bu arada arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum, internette ip numaralarına göre yaptığım sıralama ve orantısal %100 kesin olamayan bilgiler bu şekilde siz ne diyorsunuz?

Bu oranların ip numaralarına göre doğruluğu sizce ne kadar gerçekçidir?

Yorumlarınızı, düşüncelerinizi bekliyorum, şu an internet erişiminizi evde sabit olarak ya da mobil internet kullanıyorsanız hangi internet servis sağlayıcı ile gerçekleştiriyosunuz? Cevaplarınızı rica edeceğim.

Teşekkürler, herkese şimdiden...
    Düzenleyen rapitra : 15-02-2016 at 20:18 Sebep: Ek Bilgi.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    36941

Dün BTK ya yazdım 20-25 liralık tarife istiyorum diye. Bütün fiyatlar uçtu gitti. Akşamdan akşama kullanacağım internete 60-70 lira veremem. Neredeyse 4 senedir de cep tarifemdeki ufak tefek internet dışında evde internet aboneliğimde yok. 56k zamanından beri internet kullanıyordum, bu kadar yüksek fiyatlarla bir de üstüne AKK olunca hepsini bıraktım. Şu an cepte 2 gb var onla idare ediyorum.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mcm Mesajı Göster
    Dün BTK ya yazdım 20-25 liralık tarife istiyorum diye. Bütün fiyatlar uçtu gitti. Akşamdan akşama kullanacağım internete 60-70 lira veremem. Neredeyse 4 senedir de cep tarifemdeki ufak tefek internet dışında evde internet aboneliğimde yok. 56k zamanından beri internet kullanıyordum, bu kadar yüksek fiyatlarla bir de üstüne AKK olunca hepsini bıraktım. Şu an cepte 2 gb var onla idare ediyorum.

Çok Haklısın aslında 30 liralık tarife var örneğin uydunet de üstelik yanında kablo tv de bedava demek istediğim uydunet bu fiyata satıp kar ediyorsa istese başta ttnet olmak üzere diğer issler de fiyatları aşağı çekebilir ama yapmıyorlar. Gözlerini çok yüksek kar marjları bürümüş. Kablonet ne kadar yerde var orası malum hepimiz biliyoruz, uydunet de fiyatların bu derece uygun olmasının iki nedeni var elbette gözlerden kaçan birincisi uydunetin Türksat kablo yani halen devlet tekelinde olan tek kurum olması ve çok az yerde olduğundan fiyatları cazip kılıp eldeki müşteriyi kaçırmamak istemesi ama bir de şöyle bir durum var örneğin Turkcell Superonline nin bu mantığa göre fiyatlarını minumum da tutması gerek ama yıllar önce ilgili şirket Tellcom iken çok daha uygun fiyata olan paketlerini Turkcell markası olduktan sonra bazı paketlerde %40 lara varan fiyat artışı yapmak ilk icraatı oldu, demek istediğim niyet çok önemli çok...

Misal ben 10 gb aknli 25 mb hızlı kampanyasız fiyatı 44 lira kullandığım eko minik paket önce kampanyasız 49 liraya yükseltildi.

Evime gelen son faturada bu paketin de fiyatının 69 lira gibi bence fahiş bir fiyata yükseltiğini gördüm, düşünün 59 liraya 75 gb aknli paketleri var adamların ben 39 liradan 10 gb aknli paketlerini kullanıyormuşum ama aslında bu paketin fiyatı 69 liraymış yani bana %70'lere varan indirim yapıyorlarmış beyfendiler, yersen tabii, aptalsan...

Bir paketin fiyatı 44 lirayken son iki yılda nasıl olur da fiyatı %50' lerden fazla artar tamam yüksek hızlı internet veriyorsun ama sonuçta hepsinin hızı 3 mba düşüyor belli bir noktadan sonra keza sen 3g gibi göndermeyi de akneye sayıyorsun her türlü şark kurnazlığı da var sende...
    Düzenleyen rapitra : 15-02-2016 at 20:32 Sebep: Ek Bilgi.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    36941

Kablo olsa zaten ne bakacağım başkasına ama çok az yerde var körolasıca :) . superonline gibi ilk önce sitelerden bile başlasalar kar ede ede tüm ülkeye döşerler. Ve bence çoğu iss yi bitirirler. Sanırım TT ye rakip çıksın istenmiyor.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Kablo olsa zaten ne bakacağım başkasına ama çok az yerde var körolasıca :) . superonline gibi ilk önce sitelerden bile başlasalar kar ede ede tüm ülkeye döşerler. Ve bence çoğu iss yi bitirirler. Sanırım TT ye rakip çıksın istenmiyor.

Çok doğru söylemişsin, TTnet sonuçta hepsinden çok yüksek fiyat tarifesi uyguladığından karşısana ne çıkarsa fiyatları her daim ondan daha uygun oluyor.

Misal bir örnek bir ara reklam asmışlar İzmit' e özel fiber ayda 38 lira akn düşük ama sanırım 25 gb dı ben 10 gb a 39 lira veriyorum düşündüm hemen geçeyim o zaman sonra bir baktım ki bu tarife de 15 lira yalın erişim fiber ücreti var, paket geliyor 53 liraya ne anlamı kaldı o zaman giderim artı 50 gb daha akn alırım 59 liraya superonline fiber kullanırım senin aldığın 38 liralık ücrette zaten eminim elde etmiş olduğun bir kar oranı var yalın adsli anladım da yalın fiber erişim de ne oluyor, borcunuzun borcudur gibi bir nevi aslında...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

20 - 25 lira değil ama 49,9 a Vodafone, 52,99 liraya Turknet var onları deneyebilirsiniz.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    36941

Vodafone bi ara bakmıştım, yok modem, yok kurulum, aktivasyon bilmem ne derken fiyat gene oynuyor. Zaten bağlantı, aktivasyon gibi ücretleri hiç anlamıyorum. Müşteri olacağım, para vereceğim diyorum, bi kayıt oluşturacak para istiyor. Bağlantı zaten evin içinde neredeyse ki zaten bunu yapmasa müşteri bile olmam. Kablo olmayan yerde nasıl başvurmuyorsak.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Daha komik ücretler Telekom' da benim hatırlatıdığım sabit hattını kapatıp yalık adsl e geçsen bile adamlar hattınızın yalın adsl e geçiş için devre hazırlama ücreti diye çok küçük de olsa 10 - 20 lira bir ücret alıyor olmalarıydı.

Turkcell Superonline a ne derseniz misal adslde nakil genel olarak ücretsizdir bazısı 30 lira ücret alıyor ama Tukcell der ki aynı evde bile hattı modemi başka odaya almak üzere sizden 75 lira alırım. Şimdi diyeceksiniz siz modemi kendiniz kabloyu çekip hattı taşıyamıyor musunuz diye? İlgili fiber kablo genelde dışarıdan banyodan ya da anten kutusundan eve geldiğinden ve modeme nerdeyse sabit oturduğundan kabloyu çıkarmak için özel aparat gerekiyor siz bunu kesinlikle kendiniz yapamıyorsunuz. Daha komiği ve acısı var Turkcell Superonline der ki aynı blok da daha önce mevcut evinizde kullandığınız hazır da fiber kablonuz olsa bile siz evinizi değiştirdiğinizden ilgili fiber kutusuna aktivasyonunuzu yapmak için de 100 lira alırım nasıl güzel yani, emin olun beterin beteri var...
    Düzenleyen rapitra : 15-02-2016 at 20:58 Sebep: İmla Hataları ve Anlatım Bozuklukları Düzeltildi.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Yalın adsl, yalın fiber erişim ücreti, devre hazırlama, aktivasyon ücreti, borcundan dolayı kapanan hattınızın tekrar açma ücreti, nakil ücreti, damga vergisi, özel iletişim vergisi, modem kurulum ücreti, hat dondurma ücreti,
    Düzenleyen rapitra : 15-02-2016 at 21:05 Sebep: İmla Hataları ve Anlatım Bozuklukları Düzeltildi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    19-09-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    29359

rapitra hatırlayacaktır eminim

Bana vodafone tavsiyesi yaptı,bende fişekledim ttnet-sabit telefon hepsini, iptal ettim şaşılacak bir hız,rapitra 10 gün filan demişti yanılmıyorsam Perşembe baş vurdum,cuma sabah sözleşme kabul edildi dediler saat 15 te evde olun dendi dedim 75 km uzaktayım ancak Pazartesi olabilir dedim inanın bugün sabah 10 da geldiler, 5 dak sürmedi gittiler, bir saat sonra , parola ve şifrem geldi..Kullanabilirsiniz aktiftir dendi...Modemi takar takmaz saten kendini kuruyor, ellemeye gerek yok..Bağlandık...rapitra 4 günde bağlanıp aktif oldu netimiz... sana çok teşekkür ederim oğlan çok iyi diyor hızı...Hayatından memnun yani....

Adviser
    Giriş Tarihi
    09-12-2014
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    611179

Vodafone bi ara bakmıştım, yok modem, yok kurulum, aktivasyon bilmem ne derken fiyat gene oynuyor. Zaten bağlantı, aktivasyon gibi ücretleri hiç anlamıyorum. Müşteri olacağım, para vereceğim diyorum, bi kayıt oluşturacak para istiyor. Bağlantı zaten evin içinde neredeyse ki zaten bunu yapmasa müşteri bile olmam. Kablo olmayan yerde nasıl başvurmuyorsak.

Vodafone nette net fiyat var arkadaşım kullanıyor öyle yok baglantı yok kurulum ücretleri yok. yalın adsl 12. Ay taahhüt 49.90 tl. 60.GB akk 16.mbps hız.

Aynı tarifeye Ttnet 78.tl Dsmart net 73.tl çekti.

Nasip olursa bende bu ay vodafone nete abone olucam.
    Düzenleyen Mete Han : 15-02-2016 at 22:17

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi EROL Simaiş Mesajı Göster
    rapitra hatırlayacaktır eminim

Bana vodafone tavsiyesi yaptı,bende fişekledim ttnet-sabit telefon hepsini, iptal ettim şaşılacak bir hız,rapitra 10 gün filan demişti yanılmıyorsam Perşembe baş vurdum,cuma sabah sözleşme kabul edildi dediler saat 15 te evde olun dendi dedim 75 km uzaktayım ancak Pazartesi olabilir dedim inanın bugün sabah 10 da geldiler, 5 dak sürmedi gittiler, bir saat sonra , parola ve şifrem geldi..Kullanabilirsiniz aktiftir dendi...Modemi takar takmaz saten kendini kuruyor, ellemeye gerek yok..Bağlandık...rapitra 4 günde bağlanıp aktif oldu netimiz... sana çok teşekkür ederim oğlan çok iyi diyor hızı...Hayatından memnun yani....
    Erol Bey, rica ederim, çok sevindim sizin adınıza, ben 10 günü en kötü ihtimal olarak vermiştim zaten, güle güle kullanın, hayırlı olsun, işte böyle biraz cesaretle ve araştırarak millet alternatifleri tercih etse, telekoma cevabını verse ne güzel olur değil mi?

Hayırlı olsun tekrar...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Mete Han Mesajı Göster
    Vodafone nette net fiyat var arkadaşım kullanıyor öyle yok baglantı yok kurulum ücretleri yok. yalın adsl 12. Ay taahhüt 49.90 tl. 60.GB akk 16.mbps hız.

Aynı tarifeye Ttnet 78.tl Dsmart net 73.tl çekti.

Nasip olursa bende bu ay vodafone nete abone olucam.
    Evet, hiçbir ek ücret yok, artı eski iss den 120 liralık cayma bedelini de karşılıyorlar, elbette şöyle fatura bedelinizden düşüyorlar, benim 52 küsur bir alacağım var onlara bildirimi e-mail ile yaptım nasipse şubat ayında hiç ücret ödemeyeceğim gibi mart fatura mı da 3 - 4 lira eksikle yani 45 - 46 lira ödemiş olacağım, maille ve smsle onay geldi buradan gelişmeleri de sizlere bildiririm ve en güzeli de hızınız düşse bile size minumum gerçek 3 mb civarında bir hız veriyorlar, gönderme hızınıza dokunmuyorlar ve ben daha önce Turkcell Superonline fiber kullanmıştım onların 3 mb hızı Vodafone 3 mb hızından daha yavaştı şaka gibi ama gerçek ve hat değerlerim de fiberden daha iyi İzmit bölgesinden ip alabiliyorum misal Superonline da bu neredeyse imkansız gibiydi, sistem beni hep İstanbul' dan hatta avrupa yakasından ip almaya yönlendiriyordu ve internete bağlanmam bazen 5 dakikayı buluyordu, şimdi 50 saniyede ip alıp nete girebiliyorum ve bu süper birşey...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573
    Düzenleyen rapitra : 15-02-2016 at 23:43

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    519573

Gönderme hızının yüksekliğine bakmayınız, aldanmayınız, bir hattın kalitesini ping değeri belirler aradaki nerdeyse yer yer 0,5 - 0,8 mb hız farkına da dikkat çekerim...

Bu arada dikkatinizi çekerim Vodafone Biri Adsl eski teknoloji internet...

Turkcell Superonline fiber reklamlarda bahsettikleri gibi ışık hızında olduklarını söyledikleri internetlerinin hız kullanım alanı (Kendileri bu tabiri kullanıyor, kulağa daha hoş gelmesi açısından tıpkı zam yerine son zamanlarda güncelleme denilmesi gibi) aşılınca akn sonrası 3 mb hıza şirketin kullanıcılarına reva gördüğü yüksek pingli fiberden gelen upload hızı iyi ama indirme hızı daha düşük olan internet hızlarıdır.
    Düzenleyen rapitra : 16-02-2016 at 18:39 Sebep: İmla Hataları ve Anlatım Bozuklukları Düzeltildi. Ek Bilgi Verildi.

17. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı