Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 20 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: 120 cm parabol çanağa aparat takılır mı?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    74 Bartın
    Üye No
    517

120 cm parabol çanağa aparat takılır mı?

merhaba, bende 120 cm çanak var, cihazımın 1. tunerinin 8li disecqi dolu, 2. tuner için türksata bakan bu çanak var, yıllardır el değmemiş, çanağı oynatma yerleri paslanmış, acaba buna 3lü ya da 4lü vb. aparat takılıp turksat merkez, solda azersat sağda ise hellassat ve en son 36 derece alınabilir mi?, hatta bazıları parabol çanağı ters çevirince olur diyorlar ama bunun vida yerleri paslanmış, oynayacak gibi değil, bu sistem olur mu acaba azersat o kadar önemli değil ama TÜRKSAT merkez, yana hellas ve 36a uydusu olur mu?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-06-2013
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    594793

Benim 120 lik parobol çanak merkez 42 arkadan bakınca sağında 46 solunda 39 aparat ile alıyorum sinyallerde gayet tatminkar 36 dereceyi denemedim ama olur foto eklemek isterdim ama şuan işteyim

Lenovo A369i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2007
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    321995

Çanagı ters çevirirseniz işiniz daha kolay olur, aynı sorun bende vardı senelerdir boşta duran vidaları paslanmış olan çanagı vida yerlerine pas çözücü sıkıp bir kaç gün bekledim , sonrası ben bile vidaların kolay sökülecegini tahmin etmemiştim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi grknkr Mesajı Göster
    merhaba, bende 120 cm çanak var, cihazımın 1. tunerinin 8li disecqi dolu, 2. tuner için türksata bakan bu çanak var, yıllardır el değmemiş, çanağı oynatma yerleri paslanmış, acaba buna 3lü ya da 4lü vb. aparat takılıp turksat merkez, solda azersat sağda ise hellassat ve en son 36 derece alınabilir mi?, hatta bazıları parabol çanağı ters çevirince olur diyorlar ama bunun vida yerleri paslanmış, oynayacak gibi değil, bu sistem olur mu acaba azersat o kadar önemli değil ama TÜRKSAT merkez, yana hellas ve 36a uydusu olur mu?
    Takılır elbette

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    74 Bartın
    Üye No
    517

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satkingdom Mesajı Göster
    Takılır elbette
    peki yapılması gereken bir şey var mı, çanağı ters çevirmeden de olur mu, çubuklar için yapılması gereken bir şey var mı, ben circular lnbyi de 4lü aparatı da aldım, püf noktaları bekliyorum :)
    Düzenleyen grknkr : 07-01-2016 at 21:51

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

Aparatı takacağınız yöne göre çubukları ayarlarsınız, ben öyle yaptım. Vereceğim linki inceleyin her şey var. Parabol çanağa takılan aparat da var.
    Düzenleyen satkingdom : 07-01-2016 at 21:56

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    74 Bartın
    Üye No
    517

Aparatı takacağınız yöne göre çubukları ayarlarsınız, ben öyle yaptım. Vereceğim linki inceleyin her şey var. Parabol çanağa takılan aparat da var.
    peki çanağı çubuğa göre çevirme olanağı yoksa, malum çanağın vidaları falan paslı? bir de linklerdeki hangi resimler parabol çanağın ki, TÜRKSAT merkezli olan mı acaba? bu ara çok teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

peki çanağı çubuğa göre çevirme olanağı yoksa, malum çanağın vidaları falan paslı? bir de linklerdeki hangi resimler parabol çanağın ki, TÜRKSAT merkezli olan mı acaba? bu ara çok teşekkürler
    19 derecedeki çanak parabol. Çubuk tam lnbnin koyulması gereken yere gelirse sinyali keser. Aparatı eğip, büküp bir şeyler yapabilirisiniz ama tam randıman olmaz.
    Düzenleyen satkingdom : 07-01-2016 at 23:32

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    74 Bartın
    Üye No
    517

peki azersattan vazgeçsem turksat merkez sağına 39 sonra 36 olsa, eğimi sağa yatık şekildeyse olabilir mi? benim için 39-36 daha önemli, hem bartın bu konuda da şanslı gibi, batı karadenize ışın orta karadeniz kadar olmasa da geliyor, bu ara resim alıntı bu forumdan, bu resim gibi bir çanak, uyduların eğimi nasıl olmalı, sizinkinde düz ama bu durum artvinin tepe uydusu olmasıyla alakalı demişsiniz, ne dersiniz olur mu eğim bu şekilde?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

peki azersattan vazgeçsem turksat merkez sağına 39 sonra 36 olsa, eğimi sağa yatık şekildeyse olabilir mi? benim için 39-36 daha önemli, hem bartın bu konuda da şanslı gibi, batı karadenize ışın orta karadeniz kadar olmasa da geliyor, bu ara resim alıntı bu forumdan, bu resim gibi bir çanak, uyduların eğimi nasıl olmalı, sizinkinde düz ama bu durum artvinin tepe uydusu olmasıyla alakalı demişsiniz, ne dersiniz olur mu eğim bu şekilde?

Merkez Turksat olunca 36 ve 39 derece için arkadan bakınca merkez lnbnin soluna ve biraz aşağısına koyacaksınız aparatla lnbleri. Azersatda ise tam tersi olacak.
    Düzenleyen satkingdom : 08-01-2016 at 00:18

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-06-2013
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    594793

Arkadan bakınca soluna ama biraz yukarda olacak sanırım hocam heralde yanlış yazdınız Azersat sağda ve biraz aşağıda olacak gibime geliyor kolay gelsin

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-09-2015
    Mekan
    39 Kırklareli
    Üye No
    616253

Hiç özen göstermeden ters falan çevirmeden 120 lik parabolle azersat ve hellas sat alıyorum. Turksat da alıyor ama gerek yok ona ayrı çanak var.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi maske77 Mesajı Göster
    Arkadan bakınca soluna ama biraz yukarda olacak sanırım hocam heralde yanlış yazdınız Azersat sağda ve biraz aşağıda olacak gibime geliyor kolay gelsin

Hayır, Bartın 33 derece boylamında olduğu için Türksata göre daha yukarıdadır 36 ve 39 derecelerin normal kalkış açıları. Aparatta da tam tersi olması gerektiğine göre azıcık aşağıda olacak.
    Düzenleyen satkingdom : 11-01-2016 at 10:49

Member
    Giriş Tarihi
    05-07-2015
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    614870

ben turksat merkez aparat ile 36e 39e 42e 46e 53e sorunsu yalınları almışdım 120 cm ile suanda 90cm ofset caknak ile 5uydu alıyorum aparat falanda kullanmadım lnbleri ıple koli bantıyla birbirine bagladım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-06-2013
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    594793

Fotoları çekerken açım şartlardan dolayı bu kadarına el verdi terasta çatı olduğu için antenler terasın en uç noktasında o yüzden önden çekim yapamadım 2 adet 120 cm antenim var biri parabol ve turksat merkez aparat ile 39 ve 46 dereceyi çok rahat alabiliyorum herkese kolay gelsin

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-06-2013
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    594793

edıtt..
    Aynı mesaj..
    Düzenleyen maske77 : 11-01-2016 at 12:12

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

Hayır, Bartın 33 derece boylamında olduğu için Türksata göre daha yukarıdadır 36 ve 39 derecelerin normal kalkış açıları. Aparatta da tam tersi olması gerektiğine göre azıcık aşağıda olacak.

Fotoları çekerken açım şartlardan dolayı bu kadarına el verdi terasta çatı olduğu için antenler terasın en uç noktasında o yüzden önden çekim yapamadım 2 adet 120 cm antenim var biri parabol ve turksat merkez aparat ile 39 ve 46 dereceyi çok rahat alabiliyorum herkese kolay gelsin
    Sevgili maske77, sizin çanakta aparatla 39 derece niye hafif yukarıya kalmış belli oldu. (gerçi resimde aynı hiza gibi duruyor, ama resim açısı yanıltıyor da olabilir) 39 derece için koyduğunuz lnb bayağı aşağıya doğru eğik. Eğer paralel dursaydı yukarı da kalacaktı. Eğilip bükülebilen aparat almanın faydalarından biri daha. Bu arada daha uzun bir aparat alarak veya iki aparatı birleştirerek bir kaç uydu daha alabilirsiniz. Bence çok güzel olur. Mevkiiniz buna çok uygun. 31,5 derece, 36 derece ve 50 derece ve 52,5 dereceye de birer lnb koysanız gelir bence.
    Düzenleyen satkingdom : 11-01-2016 at 12:55

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-06-2013
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    594793

Sevgili maske77, sizin çanakta aparatla 39 derece niye hafif yukarıya kalmış belli oldu. (gerçi resimde aynı hiza gibi duruyor, ama resim açısı yanıltıyor da olabilir) 39 derece için koyduğunuz lnb bayağı aşağıya doğru eğik. Eğer paralel dursaydı yukarı da kalacaktı. Eğilip bükülebilen aparat almanın faydalarından biri daha. Bu arada daha uzun bir aparat alarak veya iki aparatı birleştirerek bir kaç uydu daha alabilirsiniz. Bence çok güzel olur. Mevkiiniz buna çok uygun. 31,5 derece, 36 derece ve 50 derece ve 52,5 dereceye de birer lnb koysanız gelir bence.
    Teşekkürler sevgili @satkingdom

39 aslında yukarda değil hemen hemen aynı hizada yalnız 46 derece bende sanki biraz aşağıda heralde dediğiniz gibi enlem boylam meselesi

öneride bulunduğunuz Diğer uydulardan haberdarım gerekli zamanı bulabilirsem daha doğrusu yaz mevsimine doğru bu uydularıda değerlendirmeye çalışacağım

Kolay gelsin saygılar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    74 Bartın
    Üye No
    517

öerhaba satkingdom, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim, uydu bölümünde de sordum ama acaba 36 rus uydusu bartından kaçlık çanakla gelir bilginiz var mı, beamler sinopun oraya kadar yaklaşıktı galiba ama

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

öerhaba satkingdom, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim, uydu bölümünde de sordum ama acaba 36 rus uydusu bartından kaçlık çanakla gelir bilginiz var mı, beamler sinopun oraya kadar yaklaşıktı galiba ama
    Yeni uyduyu bilemeyiz ama mevcut durumu en iyi oralardakiler bilir. Bayağı bir yazan vardı batı karadenizden.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı