Merih Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Türkiye’nin yaban hayatı Henüz Çok Geç Değil TRT de Başlayacak

 1. #1
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  25-02-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  5,743
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  191282

  Türkiye’nin yaban hayatı Henüz Çok Geç Değil TRT de Başlayacak  Anadolu’nun keşfedilmemiş yaban hayatı, proje koordinatörlüğünü Antalya’dan Çağlar İnce’nin yaptığı ’Henüz Çok Geç Değil’ belgeseliyle TRT ekranlarına taşınıyor.

  Anadolu’nun yaban hayatını bulundukları coğrafyanın kültürel unsurlarıyla harmanlandığı ’Henüz Çok Geç Değil’ belgesel serisinin ilk üç bölümünde Sarıkamış’ın kurt ve ayıları, Van Gölü’nde inci kefalinin göçü ve Beypazarı’nda küçük akbabalar ekrana gelecek. ’Dev Belgesel’in yapımcılığını üstlendiği belgesel serisinin yönetmenliğini Kenan Özer yaparken, proje koordinatörü Hüseyin Çağlar İnce, görüntü yönetmeni ise Doruk Engin

  Atlas Dergisi’nin ’Kayıp Masallar’ projesiyle tanınan belgesel ekibi, Şahmaran Efsanesi’ni anlattıkları ’Yarısı İnsan, Yarısı Yılan’ filmiyle 2012 yılında, TRT Belgesel Ödülleri’nde en iyi film ödülünü almıştı. Ekip şimdilerde yine Anadolu yollarında. Bu kez yalnızca masalların, efsanelerin değil, Türkiye’de yaşam alanları giderek daralan canlıların ve bu canlıların yöre kültürlerinde bıraktığı izlerin de peşinde. ’Henüz Çok Geç Değil’ adıyla bir belgesel serisi olarak hayata geçen proje, çok yakında TRT Belgesel kanalında izleyiciyle buluşacak.

  İlk bölümünde Sarıkamış’ın kurtlarını, bölgenin zengin yaban hayatı eşliğinde ekranlara taşıyacak belgeselin 2’nci bölümünde, inci kefalinin destansı göçü ve Van Gölü’nün doğası bölgenin efsaneleriyle birlikte aktarılacak. Henüz Çok Geç Değil’in 3’üncü bölümünde ise ’küçük akbaba’, Beypazarı’nın doğası ve yerel söylemlerle anlatılacak. Küçük akbabaların hikayesinin anlatılacağı belgesel çekimlerine ünlü oyuncu Tuna Orhan da katıldı.

  Proje koordinatörü Hüseyin Çağlar İnce, kültürel özellikleri ve biyolojik değerleri ile geçmişten bugüne dünya üzerinde özel bir konuma sahip Anadolu coğrafyasının, çok sayıda iklim ve habitat tipine sahip olduğunu söyledi. Coğrafyanın sağladığı eşsiz avantajlar nedeniyle birçok endemik bitki ve hayvan türünü barındıran Anadolu’nun yaban hayatı nesli tehlike altındaki pek çok canlıyı barındırdığına işaret eden İnce, ’Henüz Çok Geç Değil’ belgeselinin bu eşsiz doğal mirasın korunmasına yönelik farkındalık yaratmayı amaçladığını kaydetti.


 2. #2
  Average Member
  Giriş Tarihi
  15-04-2013
  Mekan
  35 İzmir
  Mesajlar
  338
  Üye No
  593046

  Bu ekibi yaptıkları işler dolayısıyla kutlarım.Ülkemiz ile ilgili daha fazla belgesel bekliyoruz bu ekipten.

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-12-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  13,873
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  301882

  Ben seyredeceğim. Severim böyle programları.

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  31-08-2004
  Mekan
  05 Amasya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  1,755
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  25369

  Bu tür belgeselleri bende çok seviyorum daha fazla bu tür belgesel çekimleri bekliyoruz Teşekkürler.

 5. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı