Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 9 mesajdan 1 ile 9 arası

Konu: EUTELSAT 36C (Express-AMU1) Uydusu

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

EUTELSAT 36C (Express-AMU1) Uydusu

EUTELSAT 36C diğer adıyla Express-AMU1 Uydusu dün gece başarıyla fırlatıldı. Uydunun yörüngeye yerleşme ve test aşamalarını buradan paylaşım lütfen. Uydu EUTELSAT 36A uydusunu devralıp, ayrıca ek kapasite sağlayacak. 70 Tp ile Ku ve Ka bant yayınları yapacak (61 Ku bant TP). İnşallah ülkemizden daha iyi sinyal alınır yeni uyduyla. Kapsama alanı ve geniş bilgi için;

Kapsama alanı Rusya

Kapsama Alanı Afrika

Fırlatılış bilgisi ve ayrıntıları da aşağıda.
    Düzenleyen satkingdom : 25-12-2015 at 16:26

Senior Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    70418

bu konuyu başlatan sayın "satkingdom'a" teşekkürler.

sağda solda duran diğer uydular bölümünü lütfen düzenli kullanalım.

sağda solda duran diğer uydular bölümü için,""Forum ile İlgili Hatalar - Görüşler - Öneriler ve Sorularınız"" bölümüne açtığım konuya destek verilmesini,siz değerli forum üyelerinden naçizane olarak istiyorum.

"satkingdom" üstadın verliği birinci linkde, sayfaya girip, "downlink-coverages" yazısına tıklarsanız kapsama alanının haritasını görebilirsiniz.

malesef İzmir 36A ve 36B de olduğu gibi 36C de de uzak kalıyor. 36C için çok ümitlenmiştim. malesef büyük çaplı çanak ile ancak.
    Düzenleyen timurkucukyagci : 25-12-2015 at 15:10

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-07-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    499149

Bu uydu en iyi ordudan alınıyor haritaya göre 60cm yani 50dbw geliyor. Sinop Trabzon Rize haricinde pek kapsama yok diğer illere.
    İstanbuldan 150 ile alınabilir sanıyorum.
    İzmir ankara 2metre.
    Antalya Mersin 3 metre.
    Düzenleyen vintaj : 25-12-2015 at 17:32

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-03-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    6289

zonguldaktan 90lıkla denemek lazım
    Düzenleyen MusTaFada : 25-12-2015 at 18:07

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-09-2009
    Mekan
    40 Kırşehir
    Üye No
    504757

Agustos ayında yasal Rus platformlarından ntv+ mu yoksa Trikolor tv yimi alsam diye araştırma yaparken .Moskovadaki bir elektironik magazasıyla aramızdaki konuşmada ..hangisini alsam diye sordum . benim oldugum yerde 36/B den sinyal alamıyorum 36/A ise sorunsuz ,satıcı bana bence siz ntv+ alın yıl sonunda ntv+ un kendi uydusu olacak tek bir uydudan faliyet gösterecek ..Express amu1 fırlatılmasıyla bu konuyla ilgili Rus forumlarındada paylaşımlar başladı ,bir paylaşımda 36/B deki ntv+ TP leride yeni uyduya gelecek muhtemel TP arasında var..yani Ntv+ tamamiyle 36/C de faliyet gösterecek deniliyor.. bu gerçekleşirmi? bekleyip görecegiz !!!!

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi vintaj Mesajı Göster
    Bu uydu en iyi ordudan alınıyor haritaya göre 60cm yani 50dbw geliyor. Sinop Trabzon Rize haricinde pek kapsama yok diğer illere.
    İstanbuldan 150 ile alınabilir sanıyorum.
    İzmir ankara 2metre.
    Antalya Mersin 3 metre.
    Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satkingdom Mesajı Göster
    Ben tam aksini düşünüyorum üstadım. 36A uydusunda Artvin 50 db sınırından bile geçmiyor ama 36C'de en azından tam Artvin 50db sınırında. Trabzon, Giresun, Samsun gibi iller 36A''da 50 db sınırının çok güneyinde kalırken, şimdi rahatlıkla içinde kalıyor. Eğer yeni uydudaki 50db'den sonraki footprint eğrileri simetrik olursa özellikle kuzeybatı illeri için de daha iyi olur gibime geliyor. Ama bekleyip görmek lazım elbette. Son dönemlerde yapılan Rus uyduları çok güçlü. Bu da beni daha iyimser yapıyor.
    Diğer konudaki bir mesajımdan alıntı yaptım. 50 db gücünde bir sinyal hemen kesilmeyeceğine göre belki daha iyi bile olabilir yeni uydu.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-07-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    499149

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satkingdom Mesajı Göster
    Diğer konudaki bir mesajımdan alıntı yaptım. 50 db gücünde bir sinyal hemen kesilmeyeceğine göre belki daha iyi bile olabilir yeni uydu.
    Evet yorumlarınıza katılıyorum eski uyduya göre 2dbw lik bir artış varki bu da orduda bu uydunun türksattan daha güçlü alınacağını gösteriyor bana göre diğer güney ve batı illeride bundan olumlu etkilenecektir. Ama egeden ve Akdenizden küçük antenle geleceğini düşünmekte yanlış olur bana göre.
    Ayrıca Rusyada kış şartları çok ağır o yüzden o dbw oranlarının çok üstünde bir sinyalin verileceğine inanıyorum.
    Düzenleyen vintaj : 26-12-2015 at 00:11

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

56 derece doğu, Express AT1 uydusu gibi, universal LNB ile alma şansımız olacak mı acaba?
    Düzenleyen sami ertaga : 26-12-2015 at 21:57

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-01-2011
    Mekan
    65 Van
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    552775

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sami ertaga Mesajı Göster
    56 derece doğu, Express AT1 uydusu gibi, universal LNB ile alma şansımız olacak mı acaba?
    circularla rahat alalım ,üniversala gerek yok? 56 artık emu ile açılmıyor galiba? yıllar önce 36 dereceyı 120 lık çanak ve normal lnb ile alırdım. gittikçe sinyaller zayifladı? şimdi circularla sıkıntılı alıyorum.

10. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı