Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: Bir yıldızın sonu

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  25-10-2007
  Mekan
  28 Giresun
  Yaş
  66
  Mesajlar
  2,371
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  393967

  Bir yıldızın sonu  NASA, Yıldızın Parçalanma Anını Paylaştı
  NASA, dünyadan 290 milyon ışık yılı uzaklıkta kara deliğin yakınından geçen yıldızın parçalanma anını paylaştı. Video kısa sürede izlenme rekoru kırdı.
  NASA, dünyadan 290 milyon ışık yılı uzaklıktaki PGC 043234 galaksisinin merkezindeki bir kara deliğin, kütlesi Güneş'ten milyonlarca kat büyük olan bir yıldızı nasıl parçaladığını gözlemledi. Yayımlanan videoda, kara deliğin yıldızı inanılmaz bir çekim gücüyle parçaladığı ve parçalanan yıldızın uzaya X-ray ışınları yaydığı görülüyor.

  Chandra X-Ray Gözlemevi, Swift Gamma-ray Burst Explorer ve XMM-Newton teleskopları, yaşanan bu olayın ardından uzay boşluğuna yayılan ışınları tespit etmeyi başardılar.

  İLK KEZ PAYLAŞTILAR

  NASA'nın yaptığı araştırma sonucu keşfedilen bu olayla ilgili konuşan Michigan Üniversitesi'nden Jon Miller, kara deliğe yaklaşan bir yıldıza neler olabileceğine dair en net gözlemlerden birini yaptıklarını söyledi. Yıldızın yok olmasından sonra kara deliğin içerisine çekilen yıldız kalıntıları, milyonlarca derece ısıya maruz kaldıktan sonra büyük miktarlarda X-ray ışınları oluşturuyor.

  NASA ELDE ETTİĞİ VERİLERİ DE PAYLAŞTI

  NASA'nın elde ettiği yeni verilerde kara deliğin, kütlesi yüksek olan yıldızı sindirmek için çok hızlı davranamadığı ve yıldızın bazı parçalarının kara delikten dışarı çıktığı belirlendi. Yıldız parçalarının, kara deliğin var olması muhtemel tek sabit yörüngesinde ya da yakınında kaldığı düşünülüyor.

  Bunun dışında kara delikten uzaklaşan bir rüzgarın oluştuğu, fakat kara deliğin yüksek çekim gücünden dolayı kaçamayarak hapsolduğu ortaya çıktı.

 2. #2
  Adviser
  Giriş Tarihi
  09-12-2014
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  4,034
  Üye No
  611179

  Allah herşeye kadir çok güzel bir görüntü..

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-12-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  13,873
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  301882

  Mükemmel bir görüntü.

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  21-09-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  1,656
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  29832

  Ne görüntüsü bu arkadaşlar tamamen animasyon atmasyon interstellar filminden alıntı gibi

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-12-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  13,873
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  301882

  Kandırıldık mı yani.:smiles7:

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  20-04-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  61
  Mesajlar
  4,159
  Kan Grubu
  B Rh ( + )
  Üye No
  209420

  Şaka mı bu :smiles5:

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  30-03-2009
  Mekan
  31 Hatay
  Mesajlar
  1,788
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  487158

  290 milyon ışık yılı ötede bir yıldız parçalanıyor ve burda o kadar net bir şekilde videoya mı almışlar.
  Bana hiç mantıklı gelmedi. Böyle bir olay saniyeler veya daha kısa sürer.
  Derin uzay fotoğrafları çok uzun sürelerde pozlama ile çekilir. Bir yıldızın ölümünü vidyoya almak tamamen fake.

  NASA'nın elde ettiği yeni verilerde kara deliğin, kütlesi yüksek olan yıldızı sindirmek için çok hızlı davranamadığı ve yıldızın bazı parçalarının kara delikten dışarı çıktığı belirlendi
  Sanki borudan çekiyor. Karadelik nasıl yıldızı sindirmekte yavaş kalabilir? karadelikler cisimleri muazzam bir kuvvette çeker ve ne kadar kütle çekerse o kadar gücü artar.
  Ki karadeliklerin varlığı henüz ispatlanmış bişey değil

 8. #8
  Vip
  Giriş Tarihi
  28-11-2004
  Mekan
  09 Aydın
  Yaş
  67
  Mesajlar
  1,466
  Üye No
  45745

  Karadeliklerle ilgili bir kaç düzeltici bilgi vermek istiyorum.

  Adı üstünde, kendisinden ışığın bile kaçamadığı karadelik doğrudan gözlenemez. Karadelik diğer nesneler üzerinde gösterdiği etki ile tanımlanabilir. Dolayısıyla teorik olarak tanımlanmış karadeliklerin ilk ispatı Amerikalı astronomlarca bizim galaksimiz Samanyolunun merkezindeki karadeliğin diğer yıldızların yörüngelerine etkisi ile ispatlanmış ve karadeliklerin varlığını ispatlayan ilk bilim insanları olma şerefini almışlardır.

  290 milyon ışıkyılı uzaktaki bir karadeliğin bir yıldızı yutması da doğrudan gözlenebilir bir olay olmadığı için yutulan yıldızın kütlesinin aşırı ısınmasıyla ortaya çıkan X ışınlarının gözlenmesiyle tanımlanmış bulunuyor. Bu olaya ait gözlemler yıllar süren bir olay olup, bir karadeliğin bir yıldızı yutması bir kaç saniye yerine belki de onlarca yıl sürecek bir olaydır.

  290 milyon ışık yılı uzaktaki yıllar sürecek bir olay doğrudan gözlenemediği için bunun bir animasyonu yapılmış ve biz onu seyrediyoruz.

  Aslında animasyon çok gerçekçi hazırlanmış. Dikkat edilirse yutulan yıldız karadeliğin etrafında bir halka oluşturuyor ve yutulan yıldızın parçalarının karadeliğin içine düşüşünü göremiyoruz. Milyarlarca yıl beklesek de göremeyiz. Çünkü Einstein'ın izafiyet teorisinin bir sonucu olarak bunu hiçbir zaman göremeyeceğiz. Karadeliğe düşen cisimler dışarıdan bakan bir gözlemci için en fazla karadeliğin olay ufku denilen sınırına yapışması olarak görünür. eğer kendinizi feda etmeyi göze alıp bir karadeliğe (Çok ama çok dev bir karadelik) düşseydiniz bu düşüşünüzün bir kaç dakika sürdüğünü gözlemleyebilirdiniz. Ama dışardan bakan bir gözlemci sizin en fazla karadeliğin olay ufkuna yapıştığınızı görür ve içeriye girişinizi asla göremezdi.

  Selamlarımla..
  Düzenleyen MeDePe : 29-10-2015 at 00:06

 9. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı