Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: Uydu Alıcısı Elektrik Çarpması Acil Yardım

Average Member
    Giriş Tarihi
    25-02-2010
    Mekan
    20 Denizli
    Üye No
    525093

Uydu Alıcısı Elektrik Çarpması Acil Yardım

Arkadaşlar binada merkezi çanak sistemi var. Evin içine çatıdaki çanaktan gelen kabloda elektrik var. Uydu alıcısının arkasına kablo takmaya çalışırken kıvılcım çıkartıyor. Çoğu zaman da elektrik çarpıyor. Başlangıçta zayıf bir akımdı ama şimdi şiddetli çarpıyor. Bunun çözümü nedir. Nasıl halledebiliriz. Çok acil yardım lütfen.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2007
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    321995

Çatıdan gelen kabloda elektrik olmaz, receiver yani uydu alıcı lnb yi beslemek için akım gönderir ,elleriniz ıslak iken veya parmak uclarınızdaki derinin incelmesi durumunda kablonun takıldıgı yere dokunursanız akımı daha fazla hissedersiniz, bu hissettiğiniz akım 13-18 volt tur , insanı çarpıp zarar verecek kadar fazla degildir..

Average Member
    Giriş Tarihi
    25-02-2010
    Mekan
    20 Denizli
    Üye No
    525093

Hocam receiverın arkasındaki kablo takılan yer değil, çatıdan gelen kablonun kendisinde elektrik var. Kontrol kalemi ile test ettim elektrik var. Aslında olay şu: Binada oturanlardan herhangi birisinin eğer uydu alıcısı açıksa, çanakta merkezi olduğu için ben uydu alıcısının elektrikle temasını kessem bile o açık olan uydu alıcısına bağlı olan kablo vasıtasıyla benim daireme gelen kabloda da elektrik oluyor. Bunun bir çözümü var mı acaba. Topraklama yapılabilir mi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    151641

Sayın scofield_1905 merhaba.benim aklıma sizin sorunla ilgili şöyle bir şey geliyor,çatıda merkezi sistem için santral veya çoklu dayzek varsa bunlarda kısa devre olabilir.bir kontrol edin.normalde bizim cihazlarda bulunan 13-18 volt çarpmaz.kolay gelsin.iyi günler.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Arkadasim malesef türkiyedeki ustalarda canak anten takilirken sistemi topraklama aliskanligi yok herkes usta ama isini dogru düzgün yapan usta cok az, en azindan merkezi sistem kurulurken sistemin topraklanmasi lazimki sonra bir kaza olmasin. sistemden gelen akimin zarari olsun olmasin sistemin toraklanmasi lazim düzgün bir usta bulun sistemin toprak hattini yaptirin kolay gelsin.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    13726

Merkezi sistemin santralı topraklanmamış. İsterseniz eve gelen kablonun blendajını topraklayın.

7. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı