Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 10 mesajdan 1 ile 10 arası

Konu: Balsız Arı İle Eşek Arıları

New Member
    Giriş Tarihi
    26-11-2010
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    548767

New Icon7 Balsız Arı İle Eşek Arıları

Bal arısının biri, bal yapma yeteneğinden yoksunmuş. Ne kadar uğraşsa da bal yapamıyormuş. Kovandaki arılardan onunla ilgilenen yokmuş. Herkes kendi işine bakıyormuş. Ama o, bütün gözleri üstünde hissediyor ve arıların acıyarak baktıklarını sanıyormuş. Bu duruma daha fazla dayanamayacağını düşünen balsız arı, arı kolonisini terk ederek, uzaklardaki dağa gitmiş. Oralarda bulduğu boş bir kovana girerek, kapıyı içerden sürgülemiş. Dünya ile ilişkisini keserek, inzivaya çekilmiş.

Aradan üç-dört saat geçmiş ki, on tane eşek arısı kovanın yanına gelmiş. Eşek arıları, bal arısı arıyormuş. Onlar bal arılarının ezeli düşmanıymış.

Eşek arıları kovan kapısının içerden kilitli olduğunu görünce kenardaki küçük deliklerden bakmışlar. Kovanda bir tane bal arısı varmış ve dönüp duruyormuş. Eşek arısı korkusu, balsız arıya derdini unutturmuş çünkü eşek arılarının ne niyetle buraya geldikleri, konuşmalarından belli oluyormuş. Balsız arı korkadursun, eşek arıları, hep birlikte yüklenip sürgüyü kırarak, içeri girmişler.

Bal arılarında arı beyi olur, bazı arı beyleri birkaç koloniye hükmeder. Eşek arılarında durum bambaşkadır. Eşek arılarında bey veya başkan yoktur. Her eşek arısı kendi başına baştak hareket eder yani her eşek arısı kendinin beyidir, başkanıdır. Aralarında kavga, kargaşa çıkmaz çünkü petekleri olmadığı gibi, renklerinin arasında siyah ve beyaz yoktur. Birinin siyah dediğine, öteki beyaz demez. Biri sarı derse öteki yeşil der, mavi der,kahverengi der. Böylelikle yıkılma olmaz, çökme olmaz. Değişim olur, gelişim olur, ilerleme olur.

Eşek arısı sormuş:
    " Sen neden buradasın? "

Balsız arı sonun başlangıcındaymış. Sesi çıkmamış. Hem sesi çıksa ne olacakmış? Ne diyecekmiş ki?

Bir diğer eşek arısı:
    " Ben bunu anladım. Bu bir suç işledi veya bal arılarına karşı geldi. Bunu buraya hapsettiler. Bir söz vardır, düşmanımın düşmanı dostumdur, diye. Bu arı, bal arılarının düşmanıysa bizim dostumuzdur. Salıverelim gitsin. "

Bir sonraki eşek arısı:
    " Doğru, salıverelim gitsin. Her gittiği yerde bizim büyük gücümüzü, kuvvetimizi, kudretimizi anlatsın. Bizim kendimize inancımız tamdır ve ancak kendimize inanırız. "

Balsız arı suyu sıkılmış limon gibiymiş ama yine de konuşmuş:
    " Ben bal yapamıyorum. Bal yapanların arasından kaçtım. Kendimi buraya hapsettim. Ben balsız arıyım. "

Bir diğer eşek arısı ikinci kez konuşmuş:
    " Doğru. Balsız bir arı bal arısı değildir ve bizim dostumuzdur. Haydi, yoluna git balsız arı. "

Eşek arıları, balsız arıyı orada bırakıp uçup gitmişler. Eşek arıları gidince balsız arı hemen orayı terk etmiş. Eski kovana geri dönmüş. Kovandaki arılar yine kendi alemindeymiş, onunla ilgilenen olmamış. O da madem bal yapamıyorum bari bir işe yarayayım diyerek, kovanın bir köşesinde yavru arılara hayat dersi vermeye başlamış.

SON

Serdar Yıldırım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

Hikaye güzel ama hatalarla dolu.

1- İster bal arısı kolonisi olsun isterse de eşek arısı kolonisi olsun, her koloninin mutlaka bir kraliçesi vardır. Tek başına yaşayan arı türleri de vardır fakat eşek arıları bu gruba dahil değildir.

2- Her koloninin bir tek kraliçesi vardır ve bu kraliçe sadece kendi kolonisine bakar. Yeni yetişen kraliçeler etraflarına bir grup arı alıp koloniyi terk ederler ve yeni bir koloni kurarlar. Bunlara bizim ülkemizde "arı beyi" deseler de koloninin başı erkek değil, dişidir. Aslında birkaç istisna hariç bir kovanda yaşayan bütün arılar dişidir. Sadece belirli zamanlarda yumurtalardan erkek arı çıkar ve kraliçe arılarla uçuş esnasında havadayken çiftleşip ardından ölürler. Erkek arıların iğneleri yoktur. Onları çok uzun olan antenlerinden tanımak kolaydır.
    Düzenleyen reis1905 : 26-09-2015 at 17:14

New Member
    Giriş Tarihi
    26-11-2010
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    548767

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi reis1905 Mesajı Göster
    Hikaye güzel ama hatalarla dolu.

1- İster bal arısı kolonisi olsun isterse de eşek arısı kolonisi olsun, her koloninin mutlaka bir kraliçesi vardır. Tek başına yaşayan arı türleri de vardır fakat eşek arıları bu gruba dahil değildir.

2- Her koloninin bir tek kraliçesi vardır ve bu kraliçe sadece kendi kolonisine bakar. Yeni yetişen kraliçeler etraflarına bir grup arı alıp koloniyi terk ederler ve yeni bir koloni kurarlar. Bunlara bizim ülkemizde "arı beyi" deseler de koloninin başı erkek değil, dişidir. Aslında birkaç istisna hariç bir kovanda yaşayan bütün arılar dişidir. Sadece belirli zamanlarda yumurtalardan erkek arı çıkar ve kraliçe arılarla uçuş esnasında havadayken çiftleşip ardından ölürler. Erkek arıların iğneleri yoktur. Onları çok uzun olan antenlerinden tanımak kolaydır.

Selamlar.

Hikayeleri yazıp bitirdikten sonra mutlaka araştırma yaparım acaba yazdıklarım doğru mu diye? Bu hikayeyi yeni hazırladım ve okuyucunun ilgisine sundum. Ama bal arısı ve eşek arısı hakkında hiç araştırma yapmadığımı fark ettim. Mesajınız üzerine biraz araştırma yapınca gerçekler su yüzüne çıktı. Eleştirinizi dikkate aldım ve şu paragrafı sildim. Medeni cesaretinizden ötürü sizi kutlarım. Daha önce de bazı site ve forumlarda arkadaşlar 4-5 defa beni uyarmışlar ve bu uyarıları önemsemişimdir. Sevgiyle kalın.

Bal arılarında arı beyi olur, bazı arı beyleri birkaç koloniye hükmeder. Eşek arılarında durum bambaşkadır. Eşek arılarında bey veya başkan yoktur. Her eşek arısı kendi başına baştak hareket eder yani her eşek arısı kendinin beyidir, başkanıdır. Aralarında kavga, kargaşa çıkmaz çünkü petekleri olmadığı gibi, renklerinin arasında siyah ve beyaz yoktur. Birinin siyah dediğine, öteki beyaz demez. Biri sarı derse öteki yeşil der, mavi der,kahverengi der. Böylelikle yıkılma olmaz, çökme olmaz. Değişim olur, gelişim olur, ilerleme olur.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Mountain32 Mesajı Göster
    Selamlar.

Hikayeleri yazıp bitirdikten sonra mutlaka araştırma yaparım acaba yazdıklarım doğru mu diye? Bu hikayeyi yeni hazırladım ve okuyucunun ilgisine sundum. Ama bal arısı ve eşek arısı hakkında hiç araştırma yapmadığımı fark ettim. Mesajınız üzerine biraz araştırma yapınca gerçekler su yüzüne çıktı. Eleştirinizi dikkate aldım ve şu paragrafı sildim. Medeni cesaretinizden ötürü sizi kutlarım. Daha önce de bazı site ve forumlarda arkadaşlar 4-5 defa beni uyarmışlar ve bu uyarıları önemsemişimdir. Sevgiyle kalın.
    Aslında bu bir hikaye. Hikayenizi zedelemek gibi bir niyetim asla yoktu. Sadece bazı noktalar dikkatimi çekti ve onlara değindim. Başka bir amacım yoktu. Affınıza sığınırım... :wave:

New Member
    Giriş Tarihi
    26-11-2010
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    548767

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi reis1905 Mesajı Göster
    Aslında bu bir hikaye. Hikayenizi zedelemek gibi bir niyetim asla yoktu. Sadece bazı noktalar dikkatimi çekti ve onlara değindim. Başka bir amacım yoktu. Affınıza sığınırım... :wave:
    Beni uyardığınız için, teşekkür ediyorum. Hikaye zedelenmedi, daha bir düzene girdi. İyi ki uyardınız. Sağlıklı ve mutlu kalın. :smile:

Banned Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    550712

güzelmiş teşekkürler.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    03-04-2008
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    427810

Hikaye adı üstünde :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-03-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    202191

burda da bir sıkıntı var gibi

Aralarında kavga, kargaşa çıkmaz çünkü petekleri olmadığı gibi, renklerinin arasında siyah ve beyaz yoktur. Birinin siyah dediğine, öteki beyaz demez. Biri sarı derse öteki yeşil der, mavi der,kahverengi der. Böylelikle yıkılma olmaz, çökme olmaz. Değişim olur, gelişim olur, ilerleme olur.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-12-2015
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    617846

güzelmiş beğendim.

New Member
    Giriş Tarihi