Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 24 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Dreambox 7080 Usals ayar problemi garip bir durum lütfen yardım

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Dreambox 7080 Usals ayar problemi garip bir durum lütfen yardım

Çatıya stab hh120 ve sab 120 ili çanak kurdum,satfinder5 ile Usals modda tüm uyduları buluyorum,evde kontrol ediyorum tüm uydular okey.7080 cihaza bağlayınca aynı Enlem ve boylamı girmeme rağmen sinyali geçiyor 1 saniye kadar görüntü geliyor fakat anten 3 Saniye kadar daha Dönüyor ve sinyal yok diyor nerede yanlış yapıyorum anlamadım bir el atın ustalar lütfen.direk tam 90 derece ,Sıfır uydum 28.2 Astra , Enlem 40,912 boylam 29,210

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-11-2008
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    468543

2 çözüm var

Enlem 40,912 boylam 29,210
    var olan değeri değiştirerek 40,912 boylam 28 den başla
    kademeli olarak 29 a kadar 28,10-28,20 diye cık sinyaller gelene kadar

2.yöntem usals ayarlarınızı bozmadan canagınızın boylamını oynamadan turksatta iken motorla beraber satfinderle sinyali bulup sabitleyin bir sorun kalmaz

yaşadığınız bu sorunun sebebi satfinder 5hd ile yaptığınız usals enlem boylam dereceniz hatalı

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dephyr Mesajı Göster
    2 çözüm var

2.yöntem usals ayarlarınızı bozmadan canagınızın boylamını oynamadan turksatta iken motorla beraber satfinderle sinyali bulup sabitleyin bir sorun kalmaz

yaşadığınız bu sorunun sebebi satfinder 5hd ile yaptığınız usals enlem boylam dereceniz hatalı
    Hocam öncelikle tesekkür ederim cevabınız için,eğer doğru anladıysam kurulumu yaparken referans uydusunu yani 28,2 kurduktan sonra zaten Türksat'a Gidip tüm ince ayarlarımı orada Yaptım,Hispaya'kadar kendi buldu.dediğiniz gibi enlemle oynayarak çözülür umarım.catıya çıkmak cok sıkıntılı yönetim izin falan,umarım çözülür sanki bir iki saniye fazla gidiyor gibi motor

Adviser
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    900

28 e 41 gir düzelir.

daha sonra ince ayarlayıp numaralandır (usals yerine) bukadar kolay gelsin.

stab hh120 motordan 2 adet var bende birinde triax 110 diğerindede ges90 lık var

her ikiside elden geçmesi gerekiyor ges90 lık olana sab120 almayı düşünüyorum

lafı açılmışken siz montaj"a gidiyormusunuz ?

saygılar.

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi SUDOMAN Mesajı Göster
    28 e 41 gir düzelir.

daha sonra ince ayarlayıp numaralandır (usals yerine) bukadar kolay gelsin.

stab hh120 motordan 2 adet var bende birinde triax 110 diğerindede ges90 lık var

her ikiside elden geçmesi gerekiyor ges90 lık olana sab120 almayı düşünüyorum

lafı açılmışken siz montaj"a gidiyormusunuz ?

saygılar.
    Yok hocam düzelmedi,belki 10 tane uyducu getirdim hiçbiri yapamadı,iş başa düşünce sf5 Selim aldım birtane kendim yapayım dedim tüm adımlar doğru sorun nerde anlamıyorum yarın Alpsatı arayacağım ya onların cihaz sorunlu yada benim 7080 ve vuduo ikisinde aynı,sf5 sorunsuz buluyor

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Öyle Yaptım mecbur disecq 2 de kullanıyorum,ama böylede her imaj değişikliğinde 16 uyduyu ayarlamak var gelişmiş modda

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

ustalardan yardım bekliyorum,yada bu işi gerçekten bilen usta tavsiyesi,İstanbul Anadolu yakası

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

hocam sf5 deki enlem boylam degerlerinide 40.9 ve 29.2 yaparak kurdum zaten,uydu alıcımdada aynı değerleri yazdım.sonuç hüsran, alpsat anlattım durumu onlarda anlam veremedi,hiçbir mantığa oturmuyor bu iş
    Düzenleyen akuscul : 14-09-2015 at 10:39

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

2 çözüm var

hocam sf5 deki enlem boylam degerlerinide 40.9 ve 29.2 yaparak kurdum zaten,uydu alıcımdada aynı değerleri yazdım.sonuç hüsran, alpsat anlattım durumu onlarda anlam veremedi,hiçbir mantığa oturmuyor bu iş

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-08-2007
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    373653

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi akuscul Mesajı Göster
    Arkadaşım bir yerde hata yapıyorsun ama nerde bilmiyorum

Yaklaşık 3 yıldır stab hh120 motor - triax 110 çanak kullanıyorum 2yıl Vuplus duo2 1yıldırda DM7080HD kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım ayarlarımı kendim yaptım hiç anlamadıgım halde bulundugun yerin sıfır derecesine anteni odakla...

Bir defa sizin sıfır uydunuz 28.2 astra degil
    Bence sizin merkeziniz 29 derece ama ordada uydu yok 28.2 dereceyi ayarladıgınız için diger uydularda sinyal olmaması dogal

Tepe uydun neresi olduguna verecegim linkden bakabilirsiniz

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi audi06_19 Mesajı Göster
    Arkadaşım bir yerde hata yapıyorsun ama nerde bilmiyorum

Yaklaşık 3 yıldır stab hh120 motor - triax 110 çanak kullanıyorum 2yıl Vuplus duo2 1yıldırda DM7080HD kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım ayarlarımı kendim yaptım hiç anlamadıgım halde bulundugun yerin sıfır derecesine anteni odakla...

Bir defa sizin sıfır uydunuz 28.2 astra degil
    Bence sizin merkeziniz 29 derece ama ordada uydu yok 28.2 dereceyi ayarladıgınız için diger uydularda sinyal olmaması dogal

Tepe uydun neresi olduguna verecegim linkden bakabilirsiniz
    evet ama aynı enlem boylam değerleri ile sf5 in sorunsuz bulmasının mantığı ne?sizin tansiyeniz ne olur 28.2 astrayı merkez alıp bir derece sola kaymırmakmı resimden öyle anladım sanki

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Azimut açısı 181.55 çıkıyor,bu durumda gerçek güney için 28,2 astrayı merkez alıp 1.55 derece doğuya çevirmek lazım uyduyu sanırım.deneyelim görelim

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-08-2007
    Mekan
    Üye No
    373653

evet ama aynı enlem boylam değerleri ile sf5 in sorunsuz bulmasının mantığı ne?sizin tansiyeniz ne olur 28.2 astrayı merkez alıp bir derece sola kaymırmakmı resimden öyle anladım sanki
    Alttaki resmi inceleyiniz nerde hata yaptığınızı anlayacaksınız

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

yanlışı sanırım en yakın uyduyu bulup orada bırakmakla yapıyorum,çünkü önemli olan yakın uyduyu referans alıp kalan derece kadar doğu yada batıya çevirip tam 180 de fixlemek çanağı doğrumudur arkadaşlar

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Doğrusu motor sıfırdayken tam 180 derece güneyi göstermesi değilmi? ben sıfırdayken astra 28.2 de bırakıyorum.eğer bu doğruysa 1.5 derece doğuya çevirdiğimde herşey hallolmuş olacak bu mantıkla

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-08-2007
    Mekan
    Üye No
    373653

Doğrusu motor sıfırdayken tam 180 derece güneyi göstermesi değilmi? ben sıfırdayken astra 28.2 de bırakıyorum.eğer bu doğruysa 1.5 derece doğuya çevirdiğimde herşey hallolmuş olacak bu mantıkla
    Hatayı bulduğunuza sevindim motoru tepe noktasına ayarlamanız gerekli diğer uydularda sıkıntı yaşamamanız için

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

Çatıya çıkıp anteni çevirmek yerine,Enlem 40.9 boylam 28.2 yapınca tepe noktam yani Sıfır noktam tam olarak 28.2 Astra oluyor.ama yine değişen birşey yok.benden bu kadar pes ediyorum,değerli fikirlerini paylaşan tüm Arkadaşlara teşekkür ederim disecq modda devam

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-11-2008
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    468543

sorunun düzelmediğine üzüldüm aslında yaptıkların doğru ama aynı yaşadıkların benim başıma 1 ay önce yaşadım aslında sorunun çözümü basit zaten bunu yaparsan artık bundan sonra mantığınla işler civata gibi gelir sana dediğim gibi biraz sabır acele etmeden ve bıkmadan nerede hata yaptığını sezinlemek
    keşke bursada olsaydınız seninle beraber uydunu yapardık zira bende de satfinder 5hd var

şimdi gelelim probleme
    1-senin sf5 hd ile yaptığın astra 28.2 motor sıfır noktası anlaştık değil mi sırasıyla bütün uydular ayarlar ok
    2-satfinderle usals 28,2 uyduya git orada bırak sf5 cıkartıp receiverini 7080 bağlıyorsunuz doğru usals giriyorsunuz turksata ceviriyorsunuz yayın yoksa dereceniz kayıyorsa sf5 takıp usals değil disegc yok seklinde (yani sanki sabit canak varmış gibi) turksat ayarda bırakıp 1-1,5 derece sağ veya sola canağınızı motorla beraber ceviriyorsunuz sinyal ok olunca civatalarınızı sabitliyorsunuz işlemi bitiriyorsunuz receiverden bütün uydular ok olması gerekir
    Düzenleyen dephyr : 14-09-2015 at 21:49

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48962

sorunun düzelmediğine üzüldüm aslında yaptıkların doğru ama aynı yaşadıkların benim başıma 1 ay önce yaşadım aslında sorunun çözümü basit zaten bunu yaparsan artık bundan sonra mantığınla işler civata gibi gelir sana dediğim gibi biraz sabır acele etmeden ve bıkmadan nerede hata yaptığını sezinlemek
    keşke bursada olsaydınız seninle beraber uydunu yapardık zira bende de satfinder 5hd var

şimdi gelelim probleme
    1-senin sf5 hd ile yaptığın astra 28.2 motor sıfır noktası anlaştık değil mi sırasıyla bütün uydular ayarlar ok
    2-satfinderle usals 28,2 uyduya git orada bırak sf5 cıkartıp receiverini 7080 bağlıyorsunuz doğru usals giriyorsunuz turksata ceviriyorsunuz yayın yoksa dereceniz kayıyorsa sf5 takıp usals değil disegc yok seklinde (yani sanki sabit canak varmış gibi) turksat ayarda bırakıp 1-1,5 derece sağ veya sola canağınızı motorla beraber ceviriyorsunuz sinyal ok olunca civatalarınızı sabitliyorsunuz işlemi bitiriyorsunuz receiverden bütün uydular ok olması gerekir
    Teşekkür ederim cevabınız için,dün gece bayağı bir uğraş sonucu mantığını çözdüm,cevap gözümüzün önünde duruyormuş ama göremedi ,bu kadar basit birşeyi,,aynen dediğiniz gibi 28,2 astra sıfır noktam yaptım, sabitledim anteni 7080 ile astra 28,2 den kanal aç dedim,motor dödü kanal bulunamadı dedi doğal olarak,çatıya çıkıp anten direğinden oynayarak tekrar 28,2 yi bulunca sorun çözülmüş oldu,bu türde sorun yaşayan arkadaşlara örnek olsun,tepe uydunu ayarla makineden usalsta herhangi bir uyduya git de,sonrada anten direğinden o uyduyu normal modda usals değil uydu bulubunla fixle,otur izle benim gibi günlerce uğraşa,,tüm fikir belirten,yardımcı olmaya çalışan dostlara sonsuz teşekkürler,herşey gönlünüzce olsun

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-11-2008
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    468543

Teşekkür ederim cevabınız için,dün gece bayağı bir uğraş sonucu mantığını çözdüm,cevap gözümüzün önünde duruyormuş ama göremedi ,bu kadar basit birşeyi,,aynen dediğiniz gibi 28,2 astra sıfır noktam yaptım, sabitledim anteni 7080 ile astra 28,2 den kanal aç dedim,motor dödü kanal bulunamadı dedi doğal olarak,çatıya çıkıp anten direğinden oynayarak tekrar 28,2 yi bulunca sorun çözülmüş oldu,bu türde sorun yaşayan arkadaşlara örnek olsun,tepe uydunu ayarla makineden usalsta herhangi bir uyduya git de,sonrada anten direğinden o uyduyu normal modda usals değil uydu bulubunla fixle,otur izle benim gibi günlerce uğraşa,,tüm fikir belirten,yardımcı olmaya çalışan dostlara sonsuz teşekkürler,herşey gönlünüzce olsun
    sorunun çözüldüğüne sevindim:ok:

21. Merih Banner Alt
2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık