Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Osmanlı Padişahları Serisi-4 (I.Murat)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

Post Osmanlı Padişahları Serisi-4 (I.Murat)

Murad Hüdâvendigâr

Babası . Orhan Gazi
    Annesi . Nilüfer Hatun

Doğumu : 1326

Vefatı : 1389

Saltanatı : 1359 - 1389 (30) sene

Sultan Murad uzun boylu, değirmi yüzlü,iri burunlu idi. Kalın ve adaleli bir vücuda sahipti.Başına mevlevi sikkesi üzerine yuvarlak testar sarılı bir başlık giyerdi. Çok sade giyinir ve kırmızı zeminli beyaz elbiseden hoşlanırdı. Gayet nazik, sevimli, çok halim ve selimdi. Âlim ve sanatkârlara hürmet gösterir, fakirlere ve kimsesizlere büyük bir şefkatle muamele ederdi.Halk tarafindan "Gazi Hünkâr" diye anılır ve bir baba olarak sevilirdi.Terbiyesi ile annesi Nilüfer Hatun meşgul oldu. Gençliğini Bursa'da medreselerde, ilim ve sarfat adamlaru ile geçirdi. Bütün hayatı sınır boylarında ve harp meydanlarında geçmiştir. Hiç durmadan Rumeli'den Ana'dolu'ya, Anadolu'dan Rumeli'ye seferler yapmıştır. Bu kadar harp meşguliyetleri arasında, büyük ve kıymetli binalar, sanat eserleri meydana getirmeye de vakit bulmuştur. Bursa'da camiler, medreseler ve imarethaneler yaptırmıştır. Edirne'yi ilk defa O, hükümet merkezi yapmıştır. İlk Edirne sarayı da kendisi bina ettirmiştir.Orhan Gazi'nin vefatında 95.000 km. Kare olan toprakların genişliğini 500.000 km. Kareye çıkardi.Zamanında alınan yerler ;
    1362'de Edirne, 1363'de eski Zagra ve Filibe fethedildi. 1364'de Sırpsındığı zaferi kazanıldı ve Haçlılar perişan edildi. 1365'de Kara Biga Osmanlı topraklarına katıldı. 1369'da Hayrabolu, Kırklareli, Pınarhisar ve Vize alındı.1370'de Bulgar Krallığı Osmanlılara tâbi oldu.Bir müddet sonra da Çamurlu savaş kazanıldı. 1371'de Çirmen zaferi elde edildi, Haçlılar bir defa daha yenildiler. 1372'de Çatalca Bizans'tan alındı. 1374'de Sırbıstan Osmanlılara tâbi oldu. 1375'de Nis fethedildi. 1378'de Kütahya Vilâyeti Osmanlı topraklarına katıldı.1382'de , Sofya fethedildi. 1383'de Candarogulları Osmanlılara tâbi oldu. 1385'de Arnavutlukun kuzeyi tamamen alındı. 1386'da Karamanlılarla harp yapıldı. 1388'de Silistre, Zistovi, Niğbolu, Plevne, Lofça, Deliorman ve Dobruca Türk hakimiyeti altına alındı. 1389'da Haçlılar bir defa daha perişan edildiler ve Islâm ordusunun yiğitlikeri sonunda Kosova Meydan Muharebesi kazanıldı. Ne yazık ki bu sanli zafer çok büyük bir aci ile neticelendi. Bütün gazileri derin bir matem içinde bıraktı. Söyle ki;
    bu zafer sonunda yaralilarin büyük bir kısmı düşman askerleri idi. Yerdekiler arasında tek türk Türk şehidi de vardi. Sultan Murad her şehidin önüne geldiği vakit büyük bir üzüntü ile "Inna lillâhi ve inna ileyhi râciün" diyor ve şehidin derhal kaldırılarak defnedilmesini emrediyordu. Yarali bir Türk'ün yanına geldiği zaman, onu oksuyor, yarasının acıyıp acımadığını ve bir arzusu olup olmadığını soruyordu.Böylece dolasirken biraz uzakta ölüler arasında bir kımıldama oldu. Sultan Murad o tarafa döndü. Ölüler arasından, dev gibi uzun boylu bir Sırplının kalktığı görüldü. Milos ismindeki bu Sırplı (Kral Lazar'in damadı) yerden kalkarak Padişaha doğru gelmeye başladı. Padişahın muhafızları ise, Sırplı'yı derhal yakaladılar.Fakat Sirpli, padisahi mutlaka görmek istiyordu ve;
    "Beni bırakınız, korkmanıza lüzum yok.Ben Padisahin elini öpmeye ve hem de müslüman olmaya geldim. Ayrıca size bir de müjdem var. Kral Lazar yakalandı, bakınız getiriyorlar" dedi. Padisah onun sözlerini işitmişti.işaret ederek bırakmalarını söyledi. Muhafizlar da Kralın tutulduğu tarafa bakarlarken, yaralı taklidi yapan hain Sırplı, Padişaha yaklastı, elini öpecekmiş gibi eğildi, bir anda ve yıldırım sürati ile koltuğunun altında sakladığı hançerini çekerek, Gazi Hünkâr'in mübarek göğüs ve karnına sapladi. Muhafizlar neye uğradıklarını anlayamadılar. Katil kaçmaya basladi. Sonra muhafizlar kafiri yakalayarak parça .parça ettiler.Hünkâr'in son sözleri sunlardi : "Islâmin muzafferiyeti, benim şehit olmama bağli ise,şehadet serbetini nasip buyurmasını Cenab-ı Hak'tan dua ve niyaz etmiştim. Duam kabul buyuruldu. Hazreti Allah'a hamd ve sena olsun ki, Islâm askerinin zaferini gördükten sonra hayatım sona ermektedir. Oglum Bayazid'e biat ediniz. Sakın esirleri incitmeyiniz. Mal ve canlarına tecavüz etmeyiniz. Ben artik sizleri ve muzaffer ordumuzu Cenab-ı Hakk'a emanet ediyorum. Mevla devletimizi bütün fenaliklardan korusun!" diyerek ebediyyete intikal etti. Sultan Murad'in hançerle parçalanan barsakları, şehit olduğu yere bir türbe yapılarak gömüldü. ,Cesedi ise Bursa'ya nakledilerek Çekirge'deki türbesine defnedildi.Silsile-i Sadât-ı Naksibendiyye'den Hâce Seyyid Emir Kilâl (k.s.) Hazretleri, Mugnullebib isimli eserin sahibi ve topun mucidi olarak bilinen Cemaleddin Abdullah Efendi, Buhari'nin sârihi Semseddin Kirmani, Birinci Murad zamanında vefat etmişlerdir.Ilk kazasker tayinleri, tımar kanunu ve minarelerden salatu selâm okuma adetleri bu devirde başlamıştır.

Erkek çocukları : Yakub Çelebi, Yıldırım Beyazıd, Savcı Bey ve Ibrahim.

Kız çocukları : Nefise ve Sultan Hatun.

Alıntıdır
    Versatile

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-03-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    6746

sn.versatile
    en içten dilkelerimle sizi ve forum adminlerini kutluyorum tarihimiz o kadar şanlı ve büyükkü bunları okurken duygularıyorum sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
    saygılarımla.....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

iyi niyet dileklerine teşekkür ederim

versatile