Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 31 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: yağmurlu havada yayın sıkıntısı

Banned Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2015
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    615317

yağmurlu havada yayın sıkıntısı

Kastamonuda yaşıyorum malum karadeniz iklimi şuan yoğun şekilde yağmur yağıyor yayın gitmiş durumda kış daha başlamadan bu şekilde olacaksa kışın ortasında ben hiçbirşey izleyemeyecek miyim. Binada merkezi sistem digiturk var eutelsat olarak. Çözümü var mı ne yapılabilir? Teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2010
    Mekan
    17 Çanakkale
    Üye No
    547383

anten kaç cm ?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2015
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    615317

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi e_capkan Mesajı Göster
    anten kaç cm ?
    Bilmiyorum ki hocam sistem var binada diye gelip taktılar direk

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    151641

eğer iyi ayarlı çanak varsa sorun olmaması lazım,çünkü 7e eutelsattaki digitürk sinyalleri kuvvetli.belki çanak iyi ayarlı değildir,yada kablo sisteminde sorun vardır.iyi bir kontrol yapın veya yaptırın.iyi günler.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2015
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    615317

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yildirim939 Mesajı Göster
    eğer iyi ayarlı çanak varsa sorun olmaması lazım,çünkü 7e eutelsattaki digitürk sinyalleri kuvvetli.belki çanak iyi ayarlı değildir,yada kablo sisteminde sorun vardır.iyi bir kontrol yapın veya yaptırın.iyi günler.
    Teknik servis geldi hocam çanaktaki lnb eski olduğundan gevşemiş o yüzden sıkıntı olmuş sıkıntı olmaz dedi eleman ama bakalım artık

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-07-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    536573

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi tolgabjk1903 Mesajı Göster
    Teknik servis geldi hocam çanaktaki lnb eski olduğundan gevşemiş o yüzden sıkıntı olmuş sıkıntı olmaz dedi eleman ama bakalım artık
    Yağmurlu havada yine sıkıntı yaşarsınız. İstanbul'a yağmur yağınca da anında gidiyor yayın.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2015
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    615317

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Bilica Mesajı Göster
    Yağmurlu havada yine sıkıntı yaşarsınız. İstanbul'a yağmur yağınca da anında gidiyor yayın.
    Teknoloji yağmurda yayın kesilmeyecek kadar ilerlemedimi hocam hala yayın kesilirse maç izlemek sıkıntı olur.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-11-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    512673

2.5 litre kola şisesini bıçakla ortadan kes.LNB içine yerleştir.Etrafınıda iyice içine şu kaçmıcak şekilde bantla.. Digitürkte yağmur yağdığı zaman en merkezi yerde bile yayın gider bunun sebebi çanak boyunun küçüklüğüdür genellikle üyelere verilen ağırlıklı olarak 40 veya 60 cm çanakla yağmurda sinyal kuvveti açısında güçlü olmuyor.En az 80 cm olan bir çanak ve iyi yalıtımla bu sorun çözebilirsiniz.Ben çanağımı izole ettim sinyalde %5 lik düşüş yaşadım ama yağmurda herhangi bir kesinti olmuyor artık..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    16-02-2011
    Mekan
    58 Sivas
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    555501

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi xxpp Mesajı Göster
    2.5 litre kola şisesini bıçakla ortadan kes.LNB içine yerleştir.Etrafınıda iyice içine şu kaçmıcak şekilde bantla.. Digitürkte yağmur yağdığı zaman en merkezi yerde bile yayın gider bunun sebebi çanak boyunun küçüklüğüdür genellikle üyelere verilen ağırlıklı olarak 40 veya 60 cm çanakla yağmurda sinyal kuvveti açısında güçlü olmuyor.En az 80 cm olan bir çanak ve iyi yalıtımla bu sorun çözebilirsiniz.Ben çanağımı izole ettim sinyalde %5 lik düşüş yaşadım ama yağmurda herhangi bir kesinti olmuyor artık..
    İşte bu bizim türk milletinin yaptığı en kritik hata. Arkadaşlar su geçirmez diye birşey yoktur, su illaki yolunu buluyor. Sizin yaptığınız yöntem çok hatalı ve LNB nin çok çabuk bir şekilde oksitlendirip arıza yapmanıza neden olur. Bu LNB üreticileri zaten en kötü hava şartlarını göze alıp bunları üretiyorlar. Benim sistemimde bir sıkıntı yok. Sıkıntının olmamasının sebebide,

1 Çanak kuracağınız zaman çatıda en uygun yeri ve en sağlam yeri tercih etmeniz çok önemli.

2. Çanağın montajı ve ince ayarını düzgün yaptığınız sürece sıkıntı çıkmayacaktır.

3. Herzaman kaliteli kablo kullanın ve çanak ile dairenize kadar olan kabloyu açıkta bırakmayın 14 lük Plastik boru yada Spiral boru kullanın. Bu açıkta kalan kablonun çürümesini engelleyecektir. Elektrikçilerden temin edebilirsiniz.

Bunu yaptığınız sürece sıkıntı yaşamassınız. Bir elektrik teknisyeni olarak tavsiyelerim bukadar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-11-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    512673

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi VEVO Mesajı Göster
    İşte bu bizim türk milletinin yaptığı en kritik hata. Arkadaşlar su geçirmez diye birşey yoktur, su illaki yolunu buluyor. Sizin yaptığınız yöntem çok hatalı ve LNB nin çok çabuk bir şekilde oksitlendirip arıza yapmanıza neden olur. Bu LNB üreticileri zaten en kötü hava şartlarını göze alıp bunları üretiyorlar. Benim sistemimde bir sıkıntı yok. Sıkıntının olmamasının sebebide,

1 Çanak kuracağınız zaman çatıda en uygun yeri ve en sağlam yeri tercih etmeniz çok önemli.

2. Çanağın montajı ve ince ayarını düzgün yaptığınız sürece sıkıntı çıkmayacaktır.

3. Herzaman kaliteli kablo kullanın ve çanak ile dairenize kadar olan kabloyu açıkta bırakmayın 14 lük Plastik boru yada Spiral boru kullanın. Bu açıkta kalan kablonun çürümesini engelleyecektir. Elektrikçilerden temin edebilirsiniz.

Bunu yaptığınız sürece sıkıntı yaşamassınız. Bir elektrik teknisyeni olarak tavsiyelerim bukadar.
    Ben senelerdir bu sistemle kullanıyorum gayette memnunum çanağı ve lnb iyi izole edildiği zaman oksitlenme ve bu tarz problemler olmuyor.Ayrıca siz nekadar çanağın yerini iyi seçseniz ve nekadar düzgün ayar,Kablo vs yaparsanız yapın o yayın yağmurda yine gider.Nedeni ise çanak boyutunun küçük olması.Bunuda anca iyi izole ile hallebilir bişey.En ufak sağnak yağmurda yayınlar anında gider digitürkkle bunuda sebebi tekrar ediyorum çanak boyunun küçük olmasıdır..Benim dediğim yöntemdede senelerdir tanıdıklarımın çanaklarını bu şekilde yapıyorum bir sorun yaşamadım..
    Düzenleyen xxpp : 16-08-2015 at 20:37

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-04-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    530558

110 cm harici çanak alın bu kadar ugraşmayın derim ben hiç sorun olmaz kar komple kapatmadıgı sürece saygılarımla iyi akşamlar

Senior Member
    Giriş Tarihi
    16-02-2011
    Mekan
    58 Sivas
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    555501

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi xxpp Mesajı Göster
    Ben senelerdir bu sistemle kullanıyorum gayette memnunum çanağı ve lnb iyi izole edildiği zaman oksitlenme ve bu tarz problemler olmuyor.Ayrıca siz nekadar çanağın yerini iyi seçseniz ve nekadar düzgün ayar,Kablo vs yaparsanız yapın o yayın yağmurda yine gider.Nedeni ise çanak boyutunun küçük olması.Bunuda anca iyi izole ile hallebilir bişey.En ufak sağnak yağmurda yayınlar anında gider digitürkkle bunuda sebebi tekrar ediyorum çanak boyunun küçük olmasıdır..Benim dediğim yöntemdede senelerdir tanıdıklarımın çanaklarını bu şekilde yapıyorum bir sorun yaşamadım..
    DİGİTURK'ün kendi çanağını kullanıyorum senelerdir Sivas'ta çok şiddetli yağmurlarda mozaiklenme oluyor. ( Yayın git gel arası bişey oluyor.)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2015
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    615317

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dragonfb Mesajı Göster
    110 cm harici çanak alın bu kadar ugraşmayın derim ben hiç sorun olmaz kar komple kapatmadıgı sürece saygılarımla iyi akşamlar
    Hocam sıkıntı merkezi sistem olması kendi balkonumda değil çanak

Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    441806

Kastamonuda yaşıyorum malum karadeniz iklimi şuan yoğun şekilde yağmur yağıyor yayın gitmiş durumda kış daha başlamadan bu şekilde olacaksa kışın ortasında ben hiçbirşey izleyemeyecek miyim. Binada merkezi sistem digiturk var eutelsat olarak. Çözümü var mı ne yapılabilir? Teşekkürler
    ankara şereflikoçhisar digiturk kendi canağı ve md5 lnb yayın yok uydu bulucuda sinyal % 0 dan %20 ye geldi suan

Banned Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2015
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    615317

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dürük Mesajı Göster
    ankara şereflikoçhisar digiturk kendi canağı ve md5 lnb yayın yok uydu bulucuda sinyal % 0 dan %20 ye geldi suan
    Yağmur mu var hocam

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-07-2007
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    367010

Valla ben 90'lıkla değiştirmiştim anteni, yaklaşık 2 senedir bu şekilde kullanıyorum. Ama Bodrum'un fırtınalı yağmurlarına ne Türksat ne Digiturk dayanabiliyor. Ama normal yağmurlarda hiç problem yaşamadım.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-04-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    530558

Hocam sıkıntı merkezi sistem olması kendi balkonumda değil çanak
    merkezi çanak olması farketmez normalde merkezi sistemde çanak daha büyük olması lazım bence diger dairelerle görüşün en kesin çözüm 110 cm veya 120 ofset bir daha sıkıntı yaşamazsınız diger arkadaşın dedigini de yaparsanız sistemin ömrü uzar iyi günler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    26-08-2014
    Mekan
    09 Aydın
    Üye No
    607202

yağmurlu havada yayın sıkıntısı

Katılıyorum merkezi sistemle alakası yok bencede aksine merkezi sistemde yağış olduğunda bizim binada gitmiyor yayın o yüzden merkezi sistemden kaynaklanmıyordur
    Düzenleyen karfirtinasi : 17-08-2015 at 00:47

Banned Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2015
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    615317

Yorumlarınız için teşekkürler bakalım yağmur yağdığında yine gidip gitmeyeceği belli olacak duruma göre bişeyler yapmak lazım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-07-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    117180

Normal bir Yağmurda yani orta şiddetli olanda Yayın gayet stabil olması Lazım Lakin çok şiddetli Yağmurda yayın kesilir ister Kastamonu ister İstanbul olsun isterse çanağınız
    200 cm olsun

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık