Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 24 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Kavga ettim- Mahkelemelik olduk

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-06-2009
    Mekan
    32 Isparta
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    497720

Kavga ettim- Mahkelemelik olduk

Merhaba arkadaşlar,

Kısa süre önce işyerinde bir astımla tartışıp kavga ettim. Olay şöyle gelişti. Denetim yaparken bu işçinin bölgesinde başıma onun çalışma malzemeleri düştü. Koymaması gereken yere o malzemeleri koyduğu için. Düşmesine direkt sebep olan kişi bir başka işçi ama. Bende 2 ay kadar önce uyarmıştım onu. O zamanda beni sıyırmıştı malzemeler yine düşerken.

Bu defa başıma düştü ve bende olayın acısıyla sinkaflı bir iki kelime ettim. Tam olarak şahıs hedef almasamda ortaya ağır konuştum. Ve elimdeki kalemi ayağının yanına attım hızlıca. Dönüp giderken bu kişi ne küfürü edyorsun diyerek üzerime geldi ve bende dönüp ona hızlıca yöneldim. Benim hayalarıma doğru ama isabet etmeyen bir diz haraketi oldu ve tuttuğum ellerini kurtarıp bana vurma çabasına girdi. Bende o anlık kendisine kafa attım ve yumruk salladım. Yumruğum denk gelmedi ama kafam isabet etti ona.

Bunun ardından hemen diğer kişiler bizi ayırdı. Bana küfür ettin dedi. Bende sinirle ortaya söyledim. Direkt seni hedef almadım çoğul konuştum ve acısıyla söyledim dedim. Beni tehdit etti " bu kafanı hesabını senden çıkarcam" diye "bende ne zaman istersen" dedim ona. Benim hakkımda şikayette bulunmuş karakola ve darp raporu almış aynı gün. Bende aynı gün ifadeye çağırıldım ve ifade verdim ve onun gibi bende rapor aldım başımdaki ciddi şişlik yüzünden. Zaten düşen malzeme en az 30 kg var. Hemen 10 cm arkama düşen malzemelerin her bir ağırlıgı ise 45-50 kg

İfadesinde parçaları ben düşürmedim başka işçi düşürdü demiş. Doğru ama onun oraya o malzemeleri koyması yasak. Zaten bende ilk anda diğer işçiyi görmedim orada. Tepki verdim olaylar gelişti ve kavgadan hemen önce onu fark ettim ve dönüp gidiyordum.

Ben kendisinden şikayetçi olmadım çünkü patronumuz uzlaşmamızı söyledi ve bende sözünü dinledim. O ifade verirken olayı anlatmış ama etmediğin sözleri de eklemiş. Bende o sözlerden bunu bunu söyledim ama bunu bunu ben söylemedim dedim. 2-3 gün geçti ama bu işçi geri adım atmadı uzlaşma konusunda. Birazda diğer arkadaşlarının gazına geliyor. Ben de yarın ifademi değiştirip iş kazasına dolaylı yoldan sebep olduğu ve taksirle adam yaralamaya sebebiyet verdiği gerekçesiyle şikayetçi olacağım. Başımdaki şişlik halen duruyor. Tam iyileşmedi

Sizlerden ricam işin sonunda ne olur mahkemede. Hapis cezası mı alıyoruz?, Para cezası mı?
    Hapis cezası paraya mı çevriliyor.? bilgisi olan var mı hiç

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    466830

Geçmiş olsun öncelikle.
    Kasıtlı bir olay olmadığından ve Allah esirgesin can kaybıyla sonuçlanan bir olay olmadığından hapis cezası çıkacağını sanmıyorum.
    Ne olaylara ne ucuz cezalar çıktığı,indirimlere gidildiği malum iken böylesine bir kazaya sebebiyet ve sonrası anlık kavga olayından ötürü hapislik bir ceza olması çok mümkün veya vaki bir durum değil yani.
    Cezai müeyyide olsa da geçici bir amme veya sosyal hizmet veyahut cüzi bir para cezası filan olur muhtemelen.O da olursa yani.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    16-02-2013
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    590361

geçmiş olsun yinede büyüklük sende kalısn özürdüle geri alsın şikayetini durduk yerde kafan ağrır sıkıntı yaratır..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    06-03-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    5884

öncelikle geçmiş olsun. kavga ettiyin şahıs hem şikayettçi hemde davacı olmuşsa, iş mahkemeye kadar gidecek demekki. mahkeme içinde bir gününü feda etmek zorundasın, mahkemeye gideceyin zaman seni ve onu ne zaman çağıracaklarınıda bilemiyorsun, zaman kaybıydan ve rezaletten başka bir şey değil. şimdi iş mahkemeye kadar gitti diyelim. hakim sonunda ikinizin barışmasını tavsiye eder, ve ufak bir para cesası ile dava kapanır. ama şikayet ve dava geri alınmasa 5 bin tl'ye kadar varacak olan bir para cezası alırsınız, bu durumun senin aleyhine dönmeyeceyi ne malum. sen haklıyken haksız durumada düşebilirsin. bence yapacağın en doğru şey kavga ettiyin şahısa en çok yakın olan birini bul ve onu araya koyarak davadan vazgeçmesine ikna et. işin en kolay yolu barışmanız olacaktır. tekrar geçmiş olsun.

Vip
    Giriş Tarihi
    11-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6600

suçlu isen bir şey olmaz suçsuzsan işin zor . bu şaka değil !!

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-06-2009
    Mekan
    32 Isparta
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    497720

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi alpalaba Mesajı Göster
    suçlu isen bir şey olmaz suçsuzsan işin zor . bu şaka değil !!
    güzel cevap ve haklısınız gerçekten

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    466830

Eski matrakçılardan olarak konuya sende yazınca şu malum karikatür aklıma geldi birden. :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2007
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    384883

Diğer işçileri şahit olarak dinlettir. Beraat yada en fazla hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve 5 yıl süreyle denetim verirler. 5 yıl içerisinde suç işlemezsen kalkar. Suç işlersen o suçta devreye girer.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    35828

İlk olarak iş kanununa göre ikinizde tek kuruş tazminat almadan kovulursunuz.Orası bir iş yeri ve sinirlerinize hakim olucaksınız.İşçinin bir hatası var ve daha öncede sözlü olarak uyardı iseniz bu kez yazılı olarak uyarıp tekrarı halinde gerekli yasal işlemlerin yapılacağı söylenebilir.
    Mahkeme kavgadan dolayı kimseye ceza vermiyecektir büyük ihtimal.Kesici,yaralayacı bir durum olmadığından,Sizi öpüştürüp:)
    yaşı büyük olandan özür diletip barıştıracaktır.İş güç sahibi olduğunuz için,Hakimi çokda zorlarsanız,size biraz giydirir, süreci beklersiniz.tavsiye etmiyorum,barışın.
    Geçmiş olsun.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-06-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    226706

slm hemşerim korkmaya dik dur ne olursa olsun de sakın korktunu karşı tarafa fark ettirme üstune gelir araya kimseyi sokma hiç bişey olmaz mahkemeden ama adamın arkası varsa bilmem

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-11-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    283932

5 yıl önce bende birisi ile tartışıp kavga ettik ben şikayetçi olmasamda adam oldu göz altı patlamıştı rapor alıp almadığını bilmiyorum karakoldan 5 ay sonra mahkemeden çağırdılar ilk duruşma yapıldı sonra 2 ak sonra ikinci duruşma yapıldı her iki taraf için gerekli ifadeler alındı ve adam gene şikayetçi oldu ben olmadım mahkeme derdi bitmez yoksa neyse hakim karar verdi ve adam engelli raporu varmış sonradan öğrendik ..
    karar benim için kasten adam yaralamak suçundan 6 ay hapis ancak ilk suçu ve mahkemedeki davranışlardan dolayı 2 ay 15 gün ve 5 yıl ertelemeli verdi
    karşı taraf ise beni kışkırtıp kavgaya sebep çıkarmaktan 1 yıl ancak engelli durumu göz önünde alınarak ceza 5 ay 20 gün hapis ile ve engelli olduğundan 1 yıl ertelemeli verdi yani elinizden geldiği kadar kapatın aranızda barışçıl halledin uzamadan mahkeme hem uzun sürer hemde bir anlık sinir ile değmez

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

Bir şey olmazsa bile lastik gibi uzar gider, en ufak bir eksiklikte 3 ay sonra duruşma, gene duruşma vs.vs.
    Düzenleyen sami ertaga : 29-07-2015 at 20:18

Banned Member
    Giriş Tarihi
    06-03-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    5884

çevremde yaşayan iki akraba bir birlerinden şikayetçi ve davacı oldular 3 ay sonra mahkemeleri oldu, biri diğerinden biraz daha masum idi suç potansiyeli az olan şahıs 2 bin tl ceza alırken, öbür potansiyel suçluda 5 bin tl para cezası aldı. yani demek istediğim şuki mahkeme mahkemedir, suçsum veya masum aranmaz, masum veya suçsuz isen mahkeme kapısına dayanmayacaksın demektir. sonuç itibarı ile mahkeme dosya evrak vs vs ücreti adı altınta olsada her iki tarafada yine ceza kararı çıkmaktadır.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-11-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    282684

Muhtemelen davayı kaybederseniz, karşı tarafın avukat masrafı, darp raporu aldıysa çalışamadığı günlerin ücreti vs gibi rakamlarla size 8 ila 10 bin TL ye patlar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    56240

Öncelikle geçmiş olsun. İş kanununa göre işverenin iki tarafıda işten çıkarması gerekir. İkinizde hala işyerinde çalışıyor musunuz? Kanunlar ne kadar uygulanıyor derseniz, yerine göre uygulanıyor yerine göre uygulanmıyor. Üzerinize düşen madde yada bölgeyle ilgili iş güvelik uzmanları daha önce herhangi bir eksiklik buldu mu, buldularsa eksiklikler giderildi mi? Eğer iş güvenliğiyle ilgili sıkıntı varsa ve giderilmemişse, işveren bu yüzden uzlaştırmak istemiş ve iş feshini şart koşmamış olabilir. Zira bu durum işverenin başını ağrıtabilir.
    Ne olursa olsun, iş hayatında kendini kontrol etmeyi öğrenmelisin. Mahkeme süreci, dava vs can sıkıcıdır, en kısa yoldan uzlaşmaya bakın derim...

Banned Member
    Giriş Tarihi
    23-07-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    446002

Bir kere olayı ve suçluyu geçtim, herhangi bir insana kafa atmak darp etmeye girer, karşı taraf bunun raporunu almışsa ve en azından 1-2 şahitle durumu kanıtlarsa bundan kesin ceza alınır, muhtemelen idari para cezası olur. Küfür konusunda direkt kişiye etmediğin için ceza almayabilirsin. Başka da ortada suç teşkil eden bir durum yok. Tabi bu bahsettiklerim hukukla alakalı. İşveren bu tarz bir olay yaşayan çalışanları işten ihbar önelsiz çıkarabilir. Neticede hemen her işyerinde çalışma arkadaşını darp suçu direkt ihbar önelsiz tazminatsız işten çıkarma gerektirir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-10-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    545242

ilk ifadede şikatetci olmamışsınız, bunun çok önemi yok.
    polis merkezinde hazırlanan fezleke hazırlık kalemine gönderilir.
    hangi savcı görevlendirilirse fezleke evrağı ona gelir.
    evrakı inceler, evrakta şüpheli ve müşteki, tanık varsa ifadeye çağırır
    ilk ifadede şikayetçi olmamışsınız, savcıya verdiğiniz ifadede şikayetçi olabilirsiniz.
    olayda taksirle yaralama, darp, hakaret suç konuları var.
    bunlar ayrı ayrı suç olarak kabul edilir.
    her iki tarafta şikayetlerine devam ederse, savcı evrağı tamamlayıp, suçun kanuni maddesine göre ilgili mahkemeye dava başlaması için gönderir
    bu davalarda en önemlisi tanıktır. (AKRABA VE ARKADAŞIN OLMAYACAK) tarafsız bir vatandaş olucak
    en iyisi karşılıklı uzlaşma, olmazsa, dava sonunda iki tarafta taksirli yaralama, darp, hakaret suclarından ceza alır.
    tazminat davasını, mahkeme bitiminde karara göre dava acılır

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-12-2015
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    617846

çok geçmiş olsun.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    08-03-2005
    Mekan
    64 Uşak
    Üye No
    80703

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Barbeku Mesajı Göster
    Merhaba arkadaşlar,

Kısa süre önce işyerinde bir astımla tartışıp kavga ettim. Olay şöyle gelişti. Denetim yaparken bu işçinin bölgesinde başıma onun çalışma malzemeleri düştü. Koymaması gereken yere o malzemeleri koyduğu için. Düşmesine direkt sebep olan kişi bir başka işçi ama. Bende 2 ay kadar önce uyarmıştım onu. O zamanda beni sıyırmıştı malzemeler yine düşerken.

Bu defa başıma düştü ve bende olayın acısıyla sinkaflı bir iki kelime ettim. Tam olarak şahıs hedef almasamda ortaya ağır konuştum. Ve elimdeki kalemi ayağının yanına attım hızlıca. Dönüp giderken bu kişi ne küfürü edyorsun diyerek üzerime geldi ve bende dönüp ona hızlıca yöneldim. Benim hayalarıma doğru ama isabet etmeyen bir diz haraketi oldu ve tuttuğum ellerini kurtarıp bana vurma çabasına girdi. Bende o anlık kendisine kafa attım ve yumruk salladım. Yumruğum denk gelmedi ama kafam isabet etti ona.

Bunun ardından hemen diğer kişiler bizi ayırdı. Bana küfür ettin dedi. Bende sinirle ortaya söyledim. Direkt seni hedef almadım çoğul konuştum ve acısıyla söyledim dedim. Beni tehdit etti " bu kafanı hesabını senden çıkarcam" diye "bende ne zaman istersen" dedim ona. Benim hakkımda şikayette bulunmuş karakola ve darp raporu almış aynı gün. Bende aynı gün ifadeye çağırıldım ve ifade verdim ve onun gibi bende rapor aldım başımdaki ciddi şişlik yüzünden. Zaten düşen malzeme en az 30 kg var. Hemen 10 cm arkama düşen malzemelerin her bir ağırlıgı ise 45-50 kg

İfadesinde parçaları ben düşürmedim başka işçi düşürdü demiş. Doğru ama onun oraya o malzemeleri koyması yasak. Zaten bende ilk anda diğer işçiyi görmedim orada. Tepki verdim olaylar gelişti ve kavgadan hemen önce onu fark ettim ve dönüp gidiyordum.

Ben kendisinden şikayetçi olmadım çünkü patronumuz uzlaşmamızı söyledi ve bende sözünü dinledim. O ifade verirken olayı anlatmış ama etmediğin sözleri de eklemiş. Bende o sözlerden bunu bunu söyledim ama bunu bunu ben söylemedim dedim. 2-3 gün geçti ama bu işçi geri adım atmadı uzlaşma konusunda. Birazda diğer arkadaşlarının gazına geliyor. Ben de yarın ifademi değiştirip iş kazasına dolaylı yoldan sebep olduğu ve taksirle adam yaralamaya sebebiyet verdiği gerekçesiyle şikayetçi olacağım. Başımdaki şişlik halen duruyor. Tam iyileşmedi

Sizlerden ricam işin sonunda ne olur mahkemede. Hapis cezası mı alıyoruz?, Para cezası mı?
    Hapis cezası paraya mı çevriliyor.? bilgisi olan var mı hiç

öncelikle geçmiş olsun...genellikle böyle davalar uzun sürüyor. 3 ay 6 ay daha uzun bile süren olur. git gel ....kemal sunalın davacı flimine benziyor böyle davalar... mahkeme masraflarıda cabası uğraşdur... ikinizede ceza verse bile diyelimki ertelendi . mahkeme masrafları çıkacak....en iyisi anlaşma yoluna gitmen. tabiki karar sizin benim görüşüm bu saygılar....

Average Member
    Giriş Tarihi
    01-05-2014
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    604419

Mahkemeye filan olmaz. Ne yaptınız siz arkadaşlar. Üst limiti 2 yılı geçmeyen konular mahkemeye taşınmaz. Savcı bunun için kimseyi mahkemeye sevk etmez. Savcı sizleri çağıracak, dinleyecek yani ifadenizi alacak ve uzlaşma tekrar sorulacak. İki tarafta kabul ederse olay kapanacak. Taraflardan biri kabul etmez ise ceza para cezasına çevrilecek ve 5 yıl içinde tekrarında ceza ikiye katlanacak.

Tapatalk

21. Merih Banner Alt
2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık