Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 21 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: AverMedia DVB-S Dijital TV kartı buldum alayım mı?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    10473

AverMedia DVB-S Dijital TV kartı buldum alayım mı?

Herkese merhaba,
    Bu benim buraya ilk postum umarım hayırlı uğurlu olur.
    Size çok önemli bir sorum var. Yardım ederseniz çok sevinirim.
    2 el çok uygun fiyata bu kartı buldum da + sı - si neler?
    Yoksa almayım mı? Ne dersiniz...

Saygılarımla.

Özgür Murat KARADAĞ

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

donanım olarak güzel bir kart olmasına karşın, internet konusunda yetersizlikleri var.. uydu'dan download gibi son günlerin en çok konuşulan meselesinde kısıtlı imkanlar sunar. şöyle söyleyeyim, tv izleme konusunda başka kartların yapamadığını yaparken (tv-out, analog capture) internet konusunda başka kartların yapabildiğini yapamaz.. :)

sanırım ikinci el olarak satışa çıkmasının nedeni de uydu internet konusundaki mahcubiyetidir..

tabi yine de siz bilirsiniz..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    10473

Çok teşekkürler dostum, zaten ben sadece uydudan TV seyretmek ve Composite'den capture için istiyorum. Acaba bu kart yeterli mi?...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

yeterli.. güle güle kullan..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    10473

Yer6 babam tekrar teşekkür, artık kafamda soru işareti kalmadı...

Average Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    3139

bence uydu internet olayı gereksiz ve baş ağrıtcı olay doğru düzgün bi film indirmek hemen hemen imkansız son zamanlarda bi sürü baş ağrısı pc açık kalacak film geldimi gelmedimi eksik parça hatalı dosyalar ona harcanan zaman ve elektrikle istediğin filmi alırsın avermedia kullanıyorum skystarda kullandım skystara göre pc yi daha az kasıyor
    ve tuner olarakda daha güçlü hoş üzerinde bi tuner göremedim ama :) ilk aldığımda kafamda soru işaretleri vardı ama şu an çok ama çok menunum kesinlikle harika
    avermedia gerçekden baba bir marka analog zamanlarında tv kartı kullananlar avermedia kalitesini bilirler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    10473

nevermind harikasın dostum çok teşekkürler. Peki Analog Capture'da görüntü nasıl?
    Bu arada kart daha elime geçmedi. Zaten şu anda Aver TVPhone98/vcr var kalitesini oradan biliyorum babam.
    Tekrar çok teşekkür ederim...
    Düzenleyen ozkaradag : 14-04-2004 at 11:13

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

@nevermind,
    her güzelin bir kusuru, her ülfetin bir külfeti vardır.. uydu internet de öyle..
    yalnız ekonomik bir çıkarım yapmışsınız. doğru; olaya ekonomik açıdan bakarsanız ss2 ile internetten dosya yakalama masraflı bir iş.. ancak, ben daha çok işin bilgilenme yönüyle ilgileniyorum.. neyin nasıl yapılacağı, gelişmekte olan teknolojiler ve sağladığı imkanlar, bunlar ile ilgili bir birikim oluşuyor bu işlerle uğraşırken.. kısacası kişisel gelişim denilen yolda sürekli ileri doğru adım atılırken bir vizyon genişlemesi de yaşanıyor..

yoksa, olay ekonomik olarak yayın izlemek ise, analog tv diye ir şey de var.. bedava üstelik. bir tv yeter..

bence insanların uydu yayınlarıyla ilgilenmesinin sebebi yalnızca tv seyretmek değil, ülkemizin kısıtlı olanakları ve bir takım "dar bakış açılı" insanların yayın diye sunduğu izlencelerden ve de onların sınırlı ufuklarından öteye geçmek, yeni ve farklı yaşama anlıyışlarının, dünya görüşlerinin olduğunun farkına varmak, tüm bunlar olurken de "kendi evrenimiz", "farkındılıklarımız" için yeni yeni kapılar aralamak..

hal böyle olunca, bu çerçevede ne kadar çok kapıya erişebilen bir "alıcı" olursa o kadar iyi.. o nedenledir ki, dvb-s kartlarının internet özellikli olanları fazladan bir kapı anlamına geliyor benim için.

öte yandan, siz aver kullanıcısı olduğunuz için internetten yaptığıınız file grab olayının diğer tüm kartlarda da aynı sınırlamaya tabi olduğunu düşünüyorsunuz.. ss2, inca gibi kartların bir artısı daha var. tek yönlü olsa da, bu cihazları modem gibi kullanarak internet hizmeti almak mümkün.. yani aver'deki filegrab sınırını kırabıliyorlar.

neyse, sizin için "dertdeğil"dir.. :)

ps:nevermind'i dertdeğil olarak okuyasım geldi de ondan yazdım son satırı.. :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

mükerrer olmuş.. o nedenle sildim.. kalabalık olmasın..
    Düzenleyen yer6 : 15-04-2004 at 22:13

Average Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2004
    Mekan
    Üye No
    3139

@yer6 olayın ekonomik yönüne bakıyorum çünkü ss2 ile saatlerce pc başında çakılıp bi fza yakalayıp acaba filmi tam çekicemmi çekmicemmi diye düşünüyorum ki çoğuda hep yarım yamalak oluyodur son zamanlarda bu olayında iyice moku çıktıını duydum ve ayrıca çekilen filmlerde çoğunlukla berbat mesela 10 kişi bir araya gelip aylık 1 gb sınırlarını ortaklaşa karar verdkleri filmleri seçerek download yapmaları yani gelen filmlerin çoğu seyredilmeye değmicek filmler çekler ve polonyalılarında ne kadar zevkli insanlar olduklarınıda bir kanalında film seyrederken anlarsınız adamlarda dublajı bi kişi yapıyor ne zaman açsam dumur oluyorum
    uydu internete gelince ki kimse o kadar zengin değildir uploadı dialup downloadu uydudan alırım kablo ya da adsl ne sınır var ne de başka birşey ki şu an 512 k kullanıyorum 3 arkadaş ayda 109 alnını karışlarım uydu netin film indirmek istersem gene indiririm hiç değilse biliyorumki kesin gelir yani mukayeseye başlarsak daha çok şey söylenebilir kesin düşüncem avermedia çok üstün bunu bizzat deneyip gördüm ve halen aver kullanıyorum ss2 kullanan arkadaşlar aver denerlerse farkıda mutlaka göreceklerdir .
    özellikle tuner farkı gerçekten çok iyi bence ve makinemde bi ethernet bağaştırıcısı yok ss2 gibi saatin yanında çalıştırmak zorunda olduum bir program yok bunlar hep dikkat edilmesi gereken ve makinenin sistem kaynağından yiyen şeyler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

dostum nevermind,
    şimdilerde de bir dvb-s tercihi yapacak olsam mutlaka internet özelliğini ararım. "şanslıymışım ki, ölçütlerim farklı konulara yoğunlaşmış da olsa ss2'yi tercih etmişim," diye düşünüyorum.. böyle düşünürken, herhangi bir arkadaşım bir dvb-s alma noktasına geldiğinde bu özelliği aramasını da öneriyorum..

adsl herkesin erişebildiği, daha önemlisi bütçesinin kaldırabileceği bir olanak değil.. ben 128kbit adsl kullanıyorum ve doğrusu verdiğim paranın karşılığını alamadığımı düşünüyorum hız açısından.. üstelik p2p yazılımları ile bir film indirmeye kalktığımda saatler değil günler sürüyor gelmesi, ve her zaman da garanti değil doğrusu.. p2p'de de fake dosya, dosya sunanın paylaşımdan kaldırması gibi bir sürü sorun var... hem sabır, hem de pc'nin sürekli açık olması gerekiyor.. demek ki, dvb-s ile yapılan downloaddan çok farklı değil ekonomik açıdan.. belki daha bile pahalıya geliyor..

işin yasal olmayan yönü, yani bizim yaptığımız gibi kanca, fza aşırma gibi yöntemlerle tabii ki istediğimiz dosyaları değil, abonelerin tercih ettiklerini indirme şansı oluyor. ama günde 20gb dosya indirince aralarında mutlara p2p yazılımlarıyla günlerce uğraşarak edinmeye çalıştığım birkaç şey bulunuyor.. zaten aboneler de güncel filmlerin, güncel yazılım ve oyunların peşinde.. senin dediğin kadar "işe yaramaz" şeyler değil yani gelenler.

son günlerde fazzt ile yaptığımız işlerde sorun olduğu doğru.. ama, bu böyle gidecek demek değil.. nasıl fazzt olayanı ilk defa çözdüysek, bu yeni önlemlerin getirdiği zorlukları aşacak yöntemleri de bulacağız..

bir şey daha söyleyeyim; ciddi ciddi adsl'yi bırakıp "uydu internet" üyesi olsam mı diye de düşünüyorum.. adsl'ye ayda 50 milyon veriyorum.. eon ise aylık 15 euro.. kaba bir hesapla internet işini telefonla yaptığımı varsayarsak kafa kafaya gelir ödenen para.. ama biri 128kbit, diğeri 100megabit.. kesinlikle kıyaslanacak gibi değil.. tek sorun 100megabit hıza sahipken download limitinin göz açıp kapayıncaya kadar dolacak olması. ama o download limiti adsl'de olsa doldurabilmek için bir hafta internette aralıksız gezinip, indirecek dosya bulmaya çalışmak lazım..

tabii ki, herhangi bir şeyin seçimini yaparken asıl ölçüt gereksinimlerimiz. imf gbi şunu ekeceksin, bunu satacaksın, diğerini de buradan alacaksın gibi "gerçekler ve gereklilikler ile bağdaşmayan" bir yaptırım sahibi de değiliz arkadaşlarımızın üzerinde.. ancak fikir soranlara fikirlerimizi ve bu fikirleri ileri sürerken dayandığımız noktaları da açıklamamız gerekli, ki danışan "ya, böyle böyle bir şey de varmış" veya "zamanında bunun önemi konusunda keşke daha fazla bilgi verseymişsiniz" diyerek yaptığı tercih konusunda üzüntü ve pişmanlık bildirmesin..

herhangi bir konuyu açımlarken, yalnızca kişinin "farkındalığı" çerçevesindeki bilgi ihtiyacını değil, ayırdında olmayabileceği konularda da görüş açısını genişletme isteği sağlayacak bir yol izlemek lazım diye düşünüyorum ben.

netekim güzel muhabbet oldu.. :)
    Düzenleyen yer6 : 15-04-2004 at 11:44

Average Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2004
    Mekan
    Üye No
    3139

çok güzel ayda 15 euro ver ve uploadu yine başka yerden yap ki 15 euroya hız ne limit ne çok komik doğrusu :)
    herneyse konu uzamasın herkes hür iradesiyle istediğini yapar dostum
    Selamlar

Member
    Giriş Tarihi
    21-03-2004
    Mekan
    77 Yalova
    Üye No
    7893

Yer6 hocam , yaşımın sizin yaşınızın en az 1.5 katı olduğunu düşünüyorum ama yazılarınızı okudukça siz benim katımda hocalığı hak ettiniz ..On kadar siteyi güncel olarak takip ediyorum , sizin gibi sorunlara bu kadar güzel yakalaşan bir kişiye daha rastlamadım .Kendinizi çok iyi yetiştirmişsiniz sizi kutluyorum . Ayrıca, bulunduğumuz şehirler yakın ise ,bir fırsatını bulduğumda siz'le tanışmayı çok isterim. Saygılarımla...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

@nevermind,
    512kbit adsl'ye ne kadar para ödediğinizi öğrenebilir miyim? herhalde 120 milyon civarı olsa gerek.. o paraya 7-8 eon aboneliği alınır yani.. demekki kafadan 7-8 gb dl limitine ulaşır insan.. 512kbit erişim yaklaşık eşit 64kb/s download limiti.. üstelik bu limit santrale uzaklığınıza, hattınızın temizliğine, bağlanıp download yapmak istediğiniz serverin hızına, p2p yazılımlarında doysayı kaç kişinin paylaştığına, kaç kb upload limiti verdiklerine göre verim değişikliği gösteriyor.. sisteminiz tüm gün açık olsa, tam kapasiteyle download yapsanız erişebileceğiniz maksimum data miktarı yalnızca 5.5gb.. aynı miktar data uydu dl ile kaç saat içinde geliyor biliyor musunuz?.. teoride 100mbit ile günde 512kbit adsl ile indirilebilen dosyanın 200katı bir miktar dataya erişmek mümkün... teoride diyorum, zira sizin adsl erişiminiz hakkında verdiğim rakamlar da teoride..

şimdi senaryomuzu yazalım:
    sadece bir tek eon üyeliği aldınız ve senelik 150 euro verdiniz diyelim.. fzaproject'e üye oldunuz ve 1gb dl hakkınızı buraya devrederek, teoride katılımcıların sayası kadar aylık dl limiti (bir bile günde 15-20 gb indirebildiğimize göre miktarı siz tahmin edin) sahibi oldunuz.. sınırlama çoğunluğun istediği dosyaların indirilmesi. surf konusunda bir sınırlama yok zaten ..

şimdi kıyaslayalım.. sizin 512kbit ile 24 saatte yaptığınz download miktarının en kötü ihtimalle 10 katını aynı paranın yarısını bile bulmayan para cinsinden bir miktar harcayarak (buna modemle internete girişi ve yaklaşık günlük 3 saatlik kullanımı da dahil ediyorum) elde etmek mümkün..

bu senaryodan "komik" bir film çıkmaz.. ancak bir "yol" filmi için temel sürükleyici unsurlara sahip bir senaryo.. o nedenle boşa gülmeyin.. ben gibi siz de heyecan duymalısınız bu filmi seyrederken.. :)

sanırım adsl teknolojisi avrupa ülkelerinde, bize gelişinden çok daha önce yaygınlaştı. hatta modem ile internet devrinin orada bitmek üzere olduğunu söylemek abartı sayılmaz. peki adsl bu kadar avantajlı ise uydu internet sağlayıcıları hala nasıl ayakta kalabiliyor ve yeni atılımlar gerçekleştirebiliyorlar? demek ki ya "zaman hala en değerli şey", ya da yol filmleri, komedi filmlerinden daha fazla tutuyor ecnebi memleketlerinde.. :)

hür irade, öncelikle "hür"ün ne olduğunu bilmekle, daha sonra da irade sahibi olmakla mümkün olsa gerek.. konuşma bağlamımızda hürriyet; olaildiğince çok miktarda dosya türüne, en kısa zamanda erişmek, yine konuşma bağlamımızda irade; eriştiklerimiz arasından hangisini istediğimize karar vermek olsa gerek. internet üzerinde aradığımız her dosyayı bulmamız mümkün olmadığına, dosya sunanların ne verdiklerine bağlı olduğuna göre "irade" sınırlıdır. o zaman tercih "hür" kısmında yoğunlaşmalı, yani olabildiğince çok dosyaya kısa zamanda erişmeyi becermeli.. benim hür iradem, sizin "komik" bulmanıza karşın, uydu internetten yana.. bu bağlamda da, bana uydu internet olanağı tanıyan bir dvb-s hürriyetin kapsam alanını genişletiyor.

neyse dediğiniz gibi; uzatmayalım.. sizin gibi "yetinmeyi bilen" bir insanla iki çift (!) laf etmekten mutluluk duydum.. günümüz insanında az rastlanır bir özellik :)
    Düzenleyen yer6 : 15-04-2004 at 22:08

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

@waver,
    dostum teşekkür ederim.. yaş konusunda o kadar emin olmayın.. varsayımınız doğruysa 50'lerinizin sonnlarında olmanız gerekir.. :)
    ankara'dayım.. forumdaki e-mail adresim geçerli.. uzaksak, yüzyüze olmasa da gıyaben tanışmaktan mutluluk duyarım..

Member
    Giriş Tarihi
    21-03-2004
    Mekan
    77 Yalova
    Üye No
    7893

Sevgili Yer6 , tahminimde fazla yanılmış sayılmam, 50'nin tam ortasındayım . Ankara hem üniversiteyi okuduğum şehir, hem de hanımın memleketi . Ne yazık ki pek sık gelmiyorum. Yalova da oturuyorum ,yolunuz istanbul'a düşerse orada buluşabiliriz . Doğrusu bu kadar güzel ifade tarzı hangi meslek ve okul'dan geliyor acaba ? Saygılar...

Average Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2004
    Mekan
    Üye No
    3139

Talking

hehehee:)
    512k 109 milyon ister film çek ister nette sörf yap
    15 euroya uydu net üyeliği nasıl oluyo çok merak ettim herhalde 9600 bps :) bide dialup yapıcam ve bu sıkıntıyı film çekmek içinmi yapcam gerçekten çok komik zaten istediğin filmi dışaşrda 1 milyon 2 milyona satıyolar film çekmek için bu kadar zahmetli ve masraflı yol olmaz bu işe para döküceğine git filmin orjinalini al daha iyi :) yer6 arkadaş illaki tezinde haklı çıkıcan diye bir seferde 1 filmde biticek bir 1 gb limiti için hiç kimse uydu net abonesi olmaz trde heleki uploadda başka bir yöntem kullanılması gerekiyosa astarı yüzünden pahalı bu kadar adsl mükemmel ve sınır süre kısıtlaması yok bence sen hattını kontrol ettir ya da modemini değiştir :) bir saat dialup 1 milyon + vergisi zırtı pırtı 15 euro ya 1 gb lmitin olsa ve sende 1 film çektinmi accountun ondan sonra kaput ne kadar hızda bağlanıcağın meçhul adam hızın bile garantisini vermiyorki 15 euroya ne hızı olur o da düşünüdürücü :)) git dvd al sen bence daha iyi olur ne dersin hesap ortada :)
    senin gşbş müthiş bir zeka ( :) ) ile sohbet ettiğim için çok mutluyum
    Düzenleyen nevermind : 15-04-2004 at 22:51

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

@nevermind,
    adsl hızınızın 512k şeklinde veriyor oluşunuz, yanıltıcı.. kbit şeklinde verirseniz gerçek değer ortaya çıkacaktır.. hani bu mesajları okuyan kişiler, bu yanıltıcı bilgi nedeniyle karakter özelliğinize dair bir genelleme yapabilirler.. gerçi ben bakmam öyle şeylere pek ve cahilliğe veririm.. benim için önemli olan kişinin kullandığı dildir.. bu dil yazıya dökülürken noktalama işaretlerine başvurulur.. hazır noktalama işaretlerinden söz etmişken smiley'lerin noktalama işareti olmadığını hatırlatayım..

hesaplar ve bütçeler ortada.. yine yanıltıcı bir bilgi aktarmışsınız: sanki uydu download yapmak için (internet surf değil), uydudan veri alındığı sürece modemle internette online olmanız gerekiyor gibi bir çıkarımınız var. yaptığınız hesaptan bu anlaşılıyor. halbuki, fzaproject size fza dosyasını gönderdimi modemi kapatıp, istediğiniz dosyanın geleceği zaman diliminde bilgisayarınızı açık tutmanız yeterli.. taş çatlasın yirmi dakikalık internet bağlantısı yani.. bunlar yasal abone olunması halinde..

tüm anlattıklarımı hiç para vermeden (erişebilen dosya miktarının azlığı dışında) yapabiliyor olmak ayrıca güzel bir olanak olsa gerek.. eh ben ss2 ile bunu da yapıyorum. adsl 128kbit internet erişimim de var.. geçinip gidiyorum.. avermedia dvb-s sahibi olarak uydu internet konusunda yalnızca "sanrı"larınızdan sözedebildiğiniz için, her iki imkanı da kullanan birisi olarak daha nesnel olduğumu düşünüyorum.

konu hakkında yazdıklarıma ekleyecek daha fazla bir şey yok.. o nedenle önerine uyuyor ve uzatmıyorum..

bu konu hakkında yazacağın mesajları "ignore" etmeden önce kulağına küpe olsun diye bir şey ekleyeyim: her insan belli bir "özeni" hakeder.. mesele o insanın ne kadar özeni hakettiğini "belli" edeceği kadar süreyi ona tanımaktır. benim için biraz zaman kaybı oldu, ama hakettiğin kadarını aldın.

hadi zekamı takdir ettiğin için "fazladan" bir teşekkür daha hakettin diyelim.. ama "fazladan" sözcüğüne vurgu yapıyorum..
    Düzenleyen yer6 : 15-04-2004 at 23:28

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    345

dostum waver,
    biraz tartışmalı bir ortamda karşılaştık, o nedenle üstteki mesajlardan ayırarak yanıt verme gereği duydum size.. görev dolayısıyla zaman zaman düşer yolum istanbul'a.. senede bir veya iki kere.. genellikle de bir veya iki gün kalma fırsatım olur.. herhalde zor olacaktır yüzyüze sohbet.. ama dediğim gibi e-mail kapısı açık.. :)

yav, güzel yazmaktan sözedilince biraz utanıyorum doğrusu.. tekrar teşekkür ederim ama iş biraz da yazılanı okurken gösterilen özende olsa gerek.. o da size ait.. öte yandan basın-yayın mezunu, azdığımda teneşir paklayacak yaşın bir gerisinde, emekliliğine az kalmış bir tv çalışanıyım..

umarım bir şekilde sürdürürüz sohbetimizi..
    Düzenleyen yer6 : 15-04-2004 at 23:42

Average Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2004
    Mekan
    Üye No
    3139

fazladanı boşverde bende son son bişey yazayım
    15 euro verip hiç uydu net aboneliği aldınmı aldıysan limiti ne ?? ve sonra ne kadar hızda bağlanma tahaahüt ediliyor ?? 2 cdlik belkide 1 cd bile olamadan hız limitin biter
    1 tane fza çekip sabahtan akşama kadar pc başında beklemenin anlamı yok ya da eve telefon açıp ya film gelcek sen şu tfdecyrpteri aç ateonu aç falan diye telden anlatcan allah göstermesin elektrik kesilmesin dosya tam gelsin film çekcem diye beklerken aman makine kasılmasın diye pc de pek bişey yapama bi sapıtırsa eyvahlar olsun o süre içinde receiver kartında tv seyredeme zaten en son ne zaman bi filmi tam olarak çektiğini sen bile hatırlamıyorsundur ya işte burda bize konu hakkında müthiş eğitici bilgi veriyorsun 96 k lara kadar çıkan download hızım bana yetiyor ve artıyorda
    sana uydu nette başarılar zaten bu işler üstün zeka gerektirir :)
    bu arada ne olur noktalama işareti kullanmadıımı türk dil kurmuna söyleme :)

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı