Google’un mobil işletim sistemi Android’in başarısı tartışılmaz. Şuan için dünya üstünde 500 milyon’a yakın Android’li cihaz olduğu söyleniyor ve bu sayı hızla artıyor. Yakın zamanda piyasa sunulan Android’li fotoğraf makinası Galaxy Camera’yı bu yazımızda tanıtmıştık ve Android’in cep telefonları ile tabletlerden sonra diğer elektronik cihazlara gireceği de kesindi. Bunu gören Sunny firması teknolojisini konuşturmuş ve birçok firmayı sollayarak Android yüklü full hd uydu alıcısı Sunny at-15100 Smartbox’ı geliştirmiş.

(Aslında Android, telefon ve tablet harici pek çok cihaza girmeye başladı belki Android yüklü başka uydu alıcılarda vardır fakat Türkiye pazarında şuan Sunny’nin bu modeli haricinde başka isim duymuş değiliz.)

Sunny at-15100 Smartbox hakkında henüz çok fazla şey bilmesek de (yani test edip hakkında fikir sahibi olamasakda) cihazın uydu alıcı pazarı için iyi bir başlangıç olduğunu ve bundan sonra diğer firmalarında Android yüklü uydu alıcılar geliştirerek piyasaya sunacaklarını söyleyebiliriz.

Sunny at-15100 Smartbox’un ilk merak edilen özellikleri;

1- Cihazın içinde Android 2.3 Gingerbread yüklü. Aslında ilk bakışta yeni bir cihazda Android 4.0 yada Android 4.1 olacağını tahmin ederdik fakat geliştirici ekip cihaza Android 2.3.6 yüklediğine göre bir bildikleri vardır diyoruz. Belki ilerleyen zamanlarda 4.0 desteği de sunulacaktır. (Genelde cep telefonu üreticileri 512 mb ram’li cihazlara Android 4.0 sunmuyor ama belki Sunny olaya farklı yaklaşır.)

2- Cihazın tıpkı cep telefonları ve tabletlerde olduğu gibi, kararlı ve hızlı çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu, kullanabildiği ram, 512 mb olarak belirlenmiş. Bu rakamın cihazın sorunsuz, takılmadan çalışması için yeterli olup olmadığını şimdilik bilmiyoruz, bekleyip görücez. (Belki firma ürünün fiyatını düşük tutmak ve tüketicinin ürüne tepkisini ölçmek için ram miktarını ve dolayısıyla Android sürümünü düşük tutmuş olabilir. İlerleyen zamanlarda 1 gb ram’e sahip Android 4.0 yüklü yeni bir model karşımıza çıkabilir.)

3- Ve tabiki cihazın özelliklerinde en çok merak edilen şey, işlemcisi.. Başlangıç için iyi midir, performansı nasıl olacak bilemiyoruz ama cihazın kullanacağı işlemci, ARM Cortex-A9 ve işlemci hızı 600 mhz. (Daha önce hiç Android yüklü full hd uydu alıcı kullanmadığımız için bu işlem gücünün de tıpkı ram gibi cihazın sorunsuz çalışması için yetip yetmeyeceğini şimdilik söyleyemiyoruz. Bize düşen bekleyip görmek.)

Sunny at-15100 Smartbox’ın Genel Özellikleri:

İşlemci: ARM Cortex-A9 600 mhz,
Ram: 512 mb NAND bellek,
İşletim sistemi: Android 2.3 Gingerbread,
Tarayıcı: Android browser,
Flash desteği: Var. Sürüm 10.3,
Google Play Erişimi: Var,
Sosyal Ağlar: Var,
Ağ üstünden güncelleme: Var,
Medya desteği: Var. Usb bellekten film okuma, yazma,
Desteklenen formatlar: mp4, avi, mkv, 3gp, mpeg ts,
Codec: H.264, mpeg2,
Video çözünürlüğü: 960×540,
Dahili Kamera: Yok,
(Tahmin: Cihaz full hd video oynatımında sınıfta kalabilir)
Lnb kontrolü: DiseqC 1.0, 1.1&1.2, Usals,
Giriş konektörü: F-tip, iec-169-24, dişi,
Full hd yayınlar için: Hdmi 1.3a,
İnternet için: 10/100 Base-t: rj-45 ethernet,
Diğer: Wifi adaptör ve medya için 2 adet usb2.0,
Kumanda: Önlü arkalı akıllı kumanda. (Bakınız görseller)

Sunny at-15100 Smartbox’ın Satış Fiyatı:

Önsipariş 340 TL. Fiyatın +-50 TL oynama ihtimali var. (Tarih 19 Aralık 2012)

Ürün / Fiyat Değerlendirmesi:

Uydu alıcı pazarı için çok da kötü olmayan bir giriş. Özelliklerine göre fiyat çok yüksek sayılmaz. İlerleyen süreçte fiyat 280 TL’ye kadar inebilir. Ürün işini düzgün yaparsa Android sevenlerin evinde hak ettiği yeri alacaktır.


cihaz resimleri burda mevcuttur haftaya cihaz bana gelecek