Merih Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Sakın Kaza Yapmayınız !

 1. #1
  Vip
  Giriş Tarihi
  01-07-2005
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  66
  Mesajlar
  17,205
  Kan Grubu
  B Rh ( - )
  Üye No
  114033

  Sakın Kaza Yapmayınız !  Zorunlu trafik sigortalarında serbest fiyat uygulamasına geçilmesinin ardından özellikle kaza yapan ve riskli sınıfa giren sürücülere ağır faturalar çıkmaya başladı. Sigortacılar, sürücülerin geçmiş bilgilerine göre zorunlu trafik sigorta bedellerinin 2 bin liranın üzerine kadar çıktığını söylüyor.

  Önceki yıllarda herkes için aynı olan zorunlu trafik sigortasında artık sigorta şirketleri farklı tarifeler belirleyebiliyor. Şirketlerin Hazine Müsteşarlığı tarafından açıklanan rehber ücretlerin yüzde 300 üzerine kadar çıkabilmesi ve son dönemde getirilen SGK payı ücretlerin yükselmesine neden oluyor.
  Konuyla ilgili bilgi veren yetkililer, sürücülerin son 5 yıl içerisindeki hasarlı kazalarının yanı sıra ödemelerin düzgün olup olmadığına veya aracın kişiye mi şirkete mi ait olduğuna dikkat edildiğini belirterek, "ayrıca sürücünün tecrübesi de önemli. Yeni tescil edilmiş araçlarda çok yüksek fiyatlar gelebiliyor. Bizim önerimiz küçük hasarlı kazalarda sigortaya hasar kaydı açılmaması. Çünkü 100 liralık bir hasar işin içine sigorta girince 300-400 liraya kadar çıkabiliyor. Sigorta şirketi de bunu bir sonraki sene kullanıcının sigorta primini yükselterek ona fatura ediyor" ifadesini kullandı.
  Yeni uygulama ile birlikte 'da 309 lira civarında olan sabit ücretin binek araçlarda artık 700-800 liralara kadar yükselebildiğini belirten sigortacılar, ticari araçlarda ise 900 liradan 2 binli rakamlara kadar çıktığına dikkat çekiyor.
  BİN 500 LİRAYA SİGORTA
  Öte yandan konuyla ilgişli olarak A.A'ya açıklama yapan Diyarbakır Sigortacılar Dernek Başkanı Gaffur Türkay da kaza yapan sürücülerin zorunlu trafik sigortası bedelini, kaza yapmayan sürücülere oranla 2-3 kat daha fazla ödemeye başladığına dikkat çekti.
  Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından öneri niteliğinde duyurulan zorunlu trafik sigortası bedelinin, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterdiğini kaydeden Türkay, "Son dönemde şirketler hasar oranının yüksekliği nedeniyle zorunlu trafik sigortası fiyatında artış yaptı. Ancak özellikle kaza yapmış sürücülere ait araçlardaki artış çok daha fazla. Kaza yapmamış sürücüye ait bir otomobilin sigorta bedeli 400-450 lira tutarındayken, kaza yapmış bir otomobilin sigorta bedeli bin 500 liraya kadar yükseldi. Dolayısıyla tüketicilere şunu söylemek istiyorum; tüketiciler çok dikkatli olmalı, çok daha dikkatli araç kullanmalı" dedi.
  DİYARBAKIR'A YÜKSEK ZAM
  Türkay, yine son dönemde özellikle Diyarbakır plakalı araçların trafik sigortası priminin de çok yükseldiğini ifade ederek, “Eskiden , İstanbul ve gibi trafik yoğunluğu fazla olan kentlerin trafik sigortası bedeli diğer illere göre yüksekti. Ama son 6 aydır artık her şeyi alt üst edilmiş durumda. Daha önce Diyarbakır plakalı bir aracın sigortasını 100 lira bedelle yaparken, aynı model ama İstanbul plakalı aracın 300 liraydı. Şimdi ise Diyarbakır plakalı araçlar; İstanbul, Ankara ve İzmir plakalı araçları geçmiş durumda” dedi.
  Aracının trafik sigortasını daha önce 400 liraya yaptırdığını ancak bu bedelin şimdi bin 20 liraya yükseldiğini belirten sürücü Mehmet Baran ise, trafik sigortası bedelinin 3 kat artış olmasına tepki gösterdi.


 2. #2
  Vip
  Giriş Tarihi
  01-07-2005
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  66
  Mesajlar
  17,205
  Kan Grubu
  B Rh ( - )
  Üye No
  114033

  Bu fiyat artışının genel sebebi anlaşmalı kaza tespit tutanaklarıdır,:)

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  18-12-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  55
  Mesajlar
  6,581
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  53134

  vatandaşa bırakılırsa kaza raporu olcak olan bu hergün polis alınıyor da nerde ne oluyorlar bilen yok

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  02-02-2009
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  54
  Mesajlar
  1,579
  Üye No
  479758

  tamamem sigorta şirketlerinin azizligi,bende ticari taksi var,aracın degeri 20.000 tl, araç aynı sigorta şirketinde 3700 tl ye kasko yapılabiliyor ama mecburi trafik sigortasına aynı sigorta 8500 tl istiyor.şimd eger bu araç 2 defa kaza yaptıysa kasko fiatı mecburi sigortadan niye az mesele birinin mecburi digerinin istege baglı olması.sorarım aynı aracı mecburi trafik sigortasında mı daha fazla korunur yoksa kasko damı korunur. yapılması gereken eger araç kaskolu ise ondan mecburi trafik sigortası istenmemesi gerekir bu yasa degişmeli o zaman hususi bir oto 300 tl iken taksi diye 10 katı alamazsın bide kaza yaptı diye arabanın fiatını sigorta diye alamazsın ama meydan onlara kalmış.

 5. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı