Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 18 mesajdan 1 ile 18 arası

Konu: Chipbox hd olmasını istediğiniz özellikler

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-12-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    53575

Chipbox hd olmasını istediğiniz özellikler

öncelikle herkese saygı ve selamlar bügün bende chipbox cihazına sahip oldum bugüne kadar uydu pazarında bulunan ferrarilerin hepsini kullandım forumun bu bölümüne tesadüfen girdim yazılanları tek tek okudum ve cihazı almaya karar verdim en büyük sebep türk üretimi ve linux olmasıydı iyiki almışım burada herkes olumlu yada olumsuz yorumlarını okudum bende bunlarla ilgili bişeyler yazmak istedim
    1: görüntü kalitesi
    bunu abartmadan söylüyorum bendeki ferrarileri solladı görüntü konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlar en büyük etken kullandığınız panel çünkü biz markette ürünlere bakarken sadece etiketine bakıyoruz aynı ölçülerde en ucuzunu alırız (malesef böyle) elektronik ülkemizde çok pahalı bir hobi herkes ulaşamayabiliyor yani 1000 tllik led ile 4000 tllik led aynı olmuyor velhasıl cihazda görüntü güzel .diğer özellikleriyle ilgili bişey yazmıyorum
    şimdi gelelim konu başlığına ben isteklerimi yazıyorum (yandın drejo)
    1. tek tuşla ulaşılabilecek oscam info (sunucu share bilgileri vs.)
    2: tüm eklentilerin biraraya toplanarak tek tuşla ulaşılabilmesi (kullanım kolaylığı açısından)
    3: kumandadaki hd/sd tuşunun aktif edilmesi
    4: şifreleme sisteminin info barda görünmesi
    5: skin ve menü görselliğinin dreamdan esinlenerek düzenlenmesi
    şimdilik aklıma gelenler bunlar bu isteklerimi türk uydu dünyasının gurur kaynağı drejo ya yazdım umulurki kabul etsin herkese sevgiler

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dyox16 Mesajı Göster
    öncelikle herkese saygı ve selamlar bügün bende chipbox cihazına sahip oldum bugüne kadar uydu pazarında bulunan ferrarilerin hepsini kullandım forumun bu bölümüne tesadüfen girdim yazılanları tek tek okudum ve cihazı almaya karar verdim en büyük sebep türk üretimi ve linux olmasıydı iyiki almışım burada herkes olumlu yada olumsuz yorumlarını okudum bende bunlarla ilgili bişeyler yazmak istedim
    1: görüntü kalitesi
    bunu abartmadan söylüyorum bendeki ferrarileri solladı görüntü konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlar en büyük etken kullandığınız panel çünkü biz markette ürünlere bakarken sadece etiketine bakıyoruz aynı ölçülerde en ucuzunu alırız (malesef böyle) elektronik ülkemizde çok pahalı bir hobi herkes ulaşamayabiliyor yani 1000 tllik led ile 4000 tllik led aynı olmuyor velhasıl cihazda görüntü güzel .diğer özellikleriyle ilgili bişey yazmıyorum
    şimdi gelelim konu başlığına ben isteklerimi yazıyorum (yandın drejo)
    1. tek tuşla ulaşılabilecek oscam info (sunucu share bilgileri vs.)
    2: tüm eklentilerin biraraya toplanarak tek tuşla ulaşılabilmesi (kullanım kolaylığı açısından)
    3: kumandadaki hd/sd tuşunun aktif edilmesi
    4: şifreleme sisteminin info barda görünmesi
    5: skin ve menü görselliğinin dreamdan esinlenerek düzenlenmesi
    şimdilik aklıma gelenler bunlar bu isteklerimi türk uydu dünyasının gurur kaynağı drejo ya yazdım umulurki kabul etsin herkese sevgiler
    Selamlar;

Hocam asıl sen yandın, çünkü Chipbox'un görüntüsünü beğenenlerle beğenmeyenler arasında uçurum var.

Yani beğenenler "Bizce çok doğal bir görüntü veriyor, aşırı parlak veya aşırı renkli değil, gayet iyi" diyorlar.

Beğenmeyenler : "Hayatımda bu kadar kötü bir görüntü görmedim, görüntüde sis buğulanma var, renkler cansız parlaklık yok" diyorlar.

O yüzden bu yazdıklarınıza saldırı olursa hiç şaşırmam. O yüzden asıl siz yandınız :Ç

Gelelim istek ve önerilerinize:

1) Oscam projesi ile Merih Video'nun hiçbir alakası yoktur, olmayacaktır da. Ama bugüne kadar Oscam ve Oscam'e bağlı işlemler için dışardan tonla versiyonlar yapıldı, eklentiler yapıldı Chipbox için. Hatta yanılmıyorsam Info bilgi eklentisi de var, yanılmıyorsam Sn nextadam yapmıştı. Arada onlarca versiyon derlendi, bunların bazıları yeterince iyi performans vermediğini söylüyor kullanıcılar, bazı versiyonların ise sorunsuz çalıştığını söyleyenler var.

Sonralarında Sn aykiri1 Oscam'i bir adım daha ileri götürdü bildiğim kadarıyla, SmartReader desteği falan da ekledi. Chipbox'ta Ferrari diye tabir edilen ( Neye göre ferrari :Ç ) cihazlardaki gibi Soğutucu FAN vs gibi şeyler olmadığı için, OSCAM SERVER modunda da yıllarca durmadan çalışabileceğini tahmin ediyorum.

Ancak, altını tekrar çizmek isterim ki, herzaman yazdığım gibi, Oscam tamamiyle illegal bir yazılımdır, ve bu yazılımı Chipbox'a yüklediğiniz anda cihazınız garanti kapsamı dışında kalacaktır. Oscam'in de Merih Videoyla veya benle uzaktan yakından alakası yoktur, olmayacaktır da.

Oscam projesinin kendi forumu var, geliştirmeler destek talepleri vs ordan yapılıyor. Chipbox projesiyle bir alakası yok. Zaten Oscam envai çeşit linux gömülü sisteme port edilebiliyor.

2) Tüm eklentilerin biraraya toplanmış hali var, Sn Yxsdf bunu başardı, adı Eklentilerin Eklentisi ( Yada eklenti bilgisi idi yanılmıyorsam). HiremcoTeknik'ten indirebilirsiniz. O zaten yapılmış yani sorun yok.

3) Kumandadaki SD-HD tuşu YPbPr ( Komponent çıkışı) için zaten aktif. Dijital çıkışta ( yani HDMI ) aktif değil, buna donanım izin vermiyor (Chipset üreticisinin iddiası). O yüzden de o menüyü kaldırsan bu sefer Komponent çıkıştaki bu özelliği gereksiz yere kaybetmiş olacağız.

Yani şu aşamada SCART - HDMI çıkışları için video kontrollerini kullanamıyoruz. YPbPr yüzünden de o menüyü kaldırmak istemiyoruz. Çünkü bazı kullanıcılar YPbPr ile kullanmak isteyebilirler Chipbox'u.

O menüyle ilgili o kadar çok ve anlamsız yorumlar yapıldı ki... Aslında bende de hata var, bugüne kadar video verip doğru dürüst niye böyle olduğunu açıklamadım diye düşünüyorum. Buyrun sizin sayenizde video da vermiş olayım, rahatlasın herkes:

4)
    Şifreleme sisteminin infobarda görüntülenmesini bende çok isterim. Aslında şu anki infobarımız son derece ufak nazik birşey. Kocaman birşey olup da tüm ekranı kaplamasını da istemem. Mesela Turbo serisinde bunu INFO butonuna 2 Kez basarak halletmiştik, ( 2.ci infobar çıkar ekrana, Chipboxta da var bu). Belki ilerde bu konuda bir çalışma yapabilir geliştirici ekip. Ama açıkcası çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum ben, Chipbox'a yapılabilecek çok daha önemli eklemeler var.

5) Skin ve menülerin DREAM'den esinlenilmemesi için var gücümle uğraştım, uğraşmaya da devam edeceğim.

Çünkü:

a) Chipbox'unuzla MENU butonuna bastığınızda, ana menünün görüntülenmesi ne kadar sürüyor, DREAM ve klonlarında ne kadar sürüyor?
    b) Chipbox'ta MENU ekrandayken, SAĞ/SOL butonlara basılı tuttuğunuzda ekrana çizme işleminin hızı nasıl, DREAM ve benzerlerinde nasıl?
    c) Chipbox'ta hemen herşey tek bir ana menüde kolaylıkla bulunabiliyorken, DREAM ve muadillerinde kaç kere içiçe menülerde navigate etmek zorunda kalıyoruz?
    d) Chipbox'ta menüye girdiğinizde, yayının kaçta kaçını hala ekranda görebiliyoruz, DREAM ve benzerlerinde PIG ( Picture In Graphics) yapacağız diye ana fonksiyonun içine etmişler desem nasıl olur :) Yani görsellik vereyim derken asıl nokta kaçmış gitmiş. Mesela Turbo serisinde hiç böyle bir ihtiyacımız da olmadı, MENU'ye bastık, fullscreen ana menü geldi, ve Video Yok.

Turbo'ya alışanlar Turbo'yu sevdi, Chipbox'a alışanlar Chipbox'u sevdi, Dream'e alışanlar Dream'i sevdiler.

Sonra cihaz değiştirince, önceki cihazlarında alıştığı şeyleri yeni cihazlarında beklediler.

Bu da son derece normal birşey, eleştirmiyorum kesinlikle; ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.

Chipbox da bizim ustalık eserimizdir, ve o kadar klas ve kalite bir geliştirme ekibi varki, bu arkadaşlar Chipbox ilk çıktığında ondan haberdar olsalardı, sayımız bu kadar az, vaktimiz bu kadar dar olmasaydı, bu ülkede DREAM değil birçok cihazın adı bile anılmayacaktı.

Herşeye rağmen, özellikle son 5 ayda Chipbox'a yoğun bir ilgi var. Tabiki artık biliyorum, bunun 1 nolu sebep fiyat.

Gerçekler çok acı malesef, ben Chipbox'un satış birincisi olmasında birinci parametrenin fiyatı olmamasını, cihazın kendisinin ne denli üst düzeyde olduğunun anlaşılmasını isterdim.

BCM7358 - 1.3Ghz işlemcinin yaptığını, 216Mhz çekirdek ve 600Mhz DDR bus hızıyla nasıl yaptığımızı görebilmesini isterdim pro-level kullanıcıların.

Eğer DREAM ferrariyse, Chipbox'un S-Line / M-Paket / AMG üçü birarada olduğunu görebilmesini isterdim.

Ne yazık ki, çok iyi biliyorum, son kullanıcı için bu ülkede uzak ara ilk parametre fiyat. Chipbox da gerçek açık kaynak kodlu gerçek linux HD makinalar arasında en uygun fiyatlı ürün olduğu için tercih ediliyor. Hiçkimse Chipbox'un detaylarda ne kadar iyi bir makina olduğunu tam anlamıyla göremiyor...

Mesela bir örnek vereyim: Chipbox'ta her kanala ayrı ses seviyesi atanabildiğini bile birçok kullanıcı ya unutmuştur, ya da hiç bilmiyordur bile :) Ben bunu yazığımda "aa böyle bir imkan varmıymış" diyenler olacaktır içinden :)

==================================

Siz saolun varolun hocam. Kimseyi kırmadan incitmeden, kötülemek yerine önerilerinizi yazın başımızın üstünde yeri var. Yapabildiklerimiz olur yapamadıklarımız olur.

Sonuçta bizler de insanız, mükemmel değiliz.

Bir yemek yaptık, bazı şeylerin tuzunu kıvamını tutturamamış olabiliriz, son derece normal bunlar.

Ama genel anlamda, insanlar bu yemeği yiyorlarsa, tuzuna kıvamına rağmen ufacık bir eklenti çıktığında gülümsetebildiyse kullanıcıları... Hele hele Chipbox'u 1.5 -2 yıl önce satın almış arkadaşlara bile "Aa bizim emektara birşeyler yapmaya çalışıyorlar" dedirtebildiysek, bundan daha büyük bir mutluluk olamaz.

İnşallah geliştirici ekipteki arkadaşların sayısı artar, daha fazla zaman ayırabilme şansımız olur.

Forumlarda da gereksiz, hiçkimseye hiçbir faydası olmayan yorumlarla zaman kaybetmezsek, böyle ufak ufak birşeyler yapmaya devam etmek istiyoruz Chipbox'a.

Uzun yazdım yine özürler, hem size hem diğer arkadaşlara biraz bilgi vermek istedim, amacım buydu.

Saygılar Selamlar
    Düzenleyen :::.DREJO.::: : 25-12-2012 at 14:12

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    547503

yeni surprizlerimiz var..... bizi izlemeye devam edin !!!

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi aykiri1 Mesajı Göster
    Aman hocam aman... Öyle bir beklenti oluşturuyor ki bu mesajlar, cihazın olduğu yerde amuda kalkacağını falan zannediyorlar :Ç

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-12-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    53575

usta eline klavyene sağlık şimdi şahin arabaya gtl yakıt koysan ne olur yine gücü kadar gider çünkü güç bu kadar buradaki mantık şuna benziyor bir hayat kadınına 100 tl verip ondan seninle evlenmesini istemek gibi bişey biz 100 tl ile herşeyi almak isteriz mesele bu herkese sevgiler

Banned Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1565

birde ağdaki bilgisayardan izleme olayı olsa iyi olurdu yoksa varda ben mi bilmiyorum.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Chipbox hd olmasını istediğiniz özellikler

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dyox16 Mesajı Göster
    usta eline klavyene sağlık şimdi şahin arabaya gtl yakıt koysan ne olur yine gücü kadar gider çünkü güç bu kadar buradaki mantık şuna benziyor bir hayat kadınına 100 tl verip ondan seninle evlenmesini istemek gibi bişey biz 100 tl ile herşeyi almak isteriz mesele bu herkese sevgiler
    benzetme biraz agir olmus ama mantigi anlasiliyor, gercekler de boyle zaten, sorun yok ;)
    Düzenleyen :::.DREJO.::: : 25-12-2012 at 20:14

Senior Member
    Giriş Tarihi
    11-08-2011
    Mekan
    04 Ağrı
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    566773

ben Chipboxumu şimdilik kulanmıyorum ambalajladım ve sakladım birgün tüm beklenen eklentiler özlelikler vs olunca o sıra çıkarıp keyifle kulanmayı düşünüyorum :) Teşekkürler Herkese...ha bu arada Chipbox Abbalajında Drembox eski püskü eşyaların içinde layık olduğu yerdee :ok:
    Düzenleyen byhasibo : 26-12-2012 at 14:16

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2007
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    307337

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi :::.DREJO.::: Mesajı Göster
    Aman hocam aman... Öyle bir beklenti oluşturuyor ki bu mesajlar, cihazın olduğu yerde amuda kalkacağını falan zannediyorlar :Ç
    "Teknoloji; 1 gram lezzet için 1 ton odun çiğnemektir" sözüne inanıyorum. Bu teknolojik özellikleri bize sunan Usta'lara teşekkür ediyorum ve hepsine kolaylıklar diliyorum. Hiç şüphem yok ki; Usta'lar bizi teknolojinin geldiği son noktaya taşımaya gayret içinde olacaklardır. "Bu cihaz için bu yetenekler az değildir" diyorum..

Member
    Giriş Tarihi
    11-01-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    61345

selamlar

Ben motorlu çanak ve beraberinde 2 adet sabit çanağımı aynı anda kullanmak istiyorum. Yeni gelecek yazılımla mümkünse.Olmasa da genel itibarıyla chipboxum dan çok memnunum diyebilirim.

Herkese saygılar

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    547503

bu cihaz için hazır tamamlanmış birkaç önemli eklenti daha var fakat daha iyisini nasıl yapabiliriz yada eksik yönlerinin günyüzüne çıkartılarak testlerin tamamlanması biraz uzun sürebiliyor bu cihaz ilk çıktığından bu yana ne kadar yazılım desteğinin olduğunu sizler daha iyi bilirsiniz. ve bu destek sizlerin sayesinde devam edecektir

Junior Member
    Giriş Tarihi
    02-10-2008
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    458276

.....
    Skin ve menülerin DREAM'den esinlenilmemesi için var gücümle uğraştım, uğraşmaya da devam edeceğim.
    Aynen katılıyorum. Eğer böyle bir şey isteyen ve elinden gelen varsa kolları sıvamalı.

Sonra cihaz değiştirince, önceki cihazlarında alıştığı şeyleri yeni cihazlarında beklediler.
    Bu da son derece normal birşey, eleştirmiyorum kesinlikle; ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.

Kesinlikle. Son kullanıcıya cihazımız bu bunu seveceksiniz dersek yeniliklere açık insanlara sevdirebiliriz. Alışkanlıkları değiştirmek çok zor.

BCM7358 - 1.3Ghz işlemcinin yaptığını, 216Mhz çekirdek ve 600Mhz DDR bus hızıyla nasıl yaptığımızı görebilmesini isterdim pro-level kullanıcıların.
    Bu Chipbox işlemcisinin verimi mi yoksa geliştiricilerin mahareti mi?

Mesela bir örnek vereyim: Chipbox'ta her kanala ayrı ses seviyesi atanabildiğini bile birçok kullanıcı ya unutmuştur, ya da hiç bilmiyordur bile :) Ben bunu yazığımda "aa böyle bir imkan varmıymış" diyenler olacaktır içinden :)
    Bende bilmiyordum. :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1565

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ibergun Mesajı Göster
    birde ağdaki bilgisayardan izleme olayı olsa iyi olurdu yoksa varda ben mi bilmiyorum.
    cevap gelmedi?

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ibergun Mesajı Göster
    cevap gelmedi?
    Hocam mümkünse buna henüz bir yanıt vermek istemiyoruz. Siz hiç olmayacakmış gibi düşünün :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1565

Hocam mümkünse buna henüz bir yanıt vermek istemiyoruz. Siz hiç olmayacakmış gibi düşünün :)
    olsun yine de minnettarız...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-05-2008
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    433031

bu cihaz için hazır tamamlanmış birkaç önemli eklenti daha var fakat daha iyisini nasıl yapabiliriz yada eksik yönlerinin günyüzüne çıkartılarak testlerin tamamlanması biraz uzun sürebiliyor bu cihaz ilk çıktığından bu yana ne kadar yazılım desteğinin olduğunu sizler daha iyi bilirsiniz. ve bu destek sizlerin sayesinde devam edecektir
    keşke zamanım olsa da sizlere destek verebilsem.

Kıskanarak izliyorum. Allah yardımcınız olsun. Türkün gücü ve azmi diyorum başka bir şey demiyorum CHIPBOX için. IPTV'de nal toplattı millete. Geçenlerde bir arkadaşa gittim. 900-1000tl ye aldığı cihazı vardı. Medialink. IPTV eklentisi olmasına rağmen seyredemedik. TV'yi notbuğa bağladık simple tv ile seyrettik. Ey gidi chipbox dedim.

New Member
    Giriş Tarihi
    05-06-2006
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    221776

sizler ekip olarak güvenimizi asla boşa cıkarmadınız ki.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-03-2006
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    201770

bence öncelik dsmart modül sorunu giderilmeli.giderilemiyorsa nedeni açıklanmalı. beklenti içinde olmayalım çok uzun zamandır biz beklemekteyiz..

bugün next 20000 hd pus uydu cihzı aldım.. dsmart dodülde hiç bir problem yok. chipbox hd'de sorun giderilemediği için 260 tl verip aldım.ileriki yıllarda chipbox hd' sorun çözülürse onda'da dsmart modülü takıp izlerim.ama yinede chipbox hd birinci cihazım ikinci next 20000 hd plus...
    Düzenleyen unal4545 : 22-01-2013 at 21:21

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı