Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: Asırlık Hayal Gerçek Oldu

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  29-06-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  6,586
  Üye No
  442137

  Asırlık Hayal Gerçek Oldu  Başbakan Erdoğan, Konya'da aralarında Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı'nın da bulunduğu yatırımların toplu açılışını yaptı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı'nda düzenlenen, aralarında Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı'nın da bulunduğu yatırımların toplu açılış törenine katıldı.

  Başbakan Erdoğan, ****darda bulundukları 10 yıllık sürede Konya'ya 10 milyar liralık yatırım yaptıklarını, Konya'yı adeta bir ilim merkezi olmasına yaraşır şekilde, tarihte olduğu gibi bugün güncellediklerini anlatarak, 10 yıl içinde Konya'ya Karatay Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'ni kazandırdıklarını, Konya'da üniversite sayısını 4'e yükselttiklerini anlattı.

  Erdoğan, ''Bu bir ufuk, bu bir anlayış meselesidir, yaklaşım meselesidir. Neyi, nerede, ne zaman, kiminle yapacağınızı anlamak bilmek, her yiğidin karı değil, bu AK Parti kadrolarının karıdır'' dedi.

  Ankara ve Eskişehir'den sonra yüksek hızlı trenle tanışan üçüncü kentin Konya olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Konya'nın asırlardır beklediği, hayalini kurduğu bir projenin resmen açılışını yapıyoruz. Konya Ovası'nı suyla buluşturacak, Konya Ovası'nın susuzluğuna son verecek, Mavi Tünel ve Bağbaşı barajlarını tamamladık ve bugün burada açılışını gerçekleştiriyoruz.

  Konya ülkemizin alan olarak en büyük illerinde biri ancak su kaynakları son derece kısıtlı. 1819 yılında yaklaşık 200 yıl önce Konya topraklarının bu susuzluğunu gidermek için ilk girişim yapıldı, maalesef başarısız oldu. 1871'de 1872'de ve 1880'de çeşitli teşebbüsler oldu, bunlar sonuçsuz kaldı. Sultan 2. Abdülhamit döneminde çalışmalara devam edildi, fakat netice alamadı. Bizden önceki hükümetler de bu işi tamamlayamadı. 2004 yılında biz bu projeyi yeniden ele aldık. Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in ihalesi 1996 yılında 400 milyon dolara yapılmıştı, kamulaştırma ve diğer ilavelerle bu rakama 550 milyon dolara kadar varıyordu. Biz, projeleri revize ederek, yeni stratejiler geliştirerek, yeni tünel açma uygulamaları yaparak maliyeti düşürdük. Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel 2006 yılı sonunda 390 milyon liraya yani 217 milyon dolara ihale edildi. Bu iki yatırımı neredeyse yarı fiyatına mal ettik.''

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-12-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  13,873
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  301882

  Hayırlı olsun.

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  11-10-2008
  Mekan
  26 Eskişehir
  Mesajlar
  11,638
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  460169

  ""Erdoğan, ''Bu bir ufuk, bu bir anlayış meselesidir, yaklaşım meselesidir. Neyi, nerede, ne zaman, kiminle yapacağınızı anlamak bilmek, her yiğidin karı değil, bu AK Parti kadrolarının karıdır'' dedi.""

  ilginç :smiles10:

 4. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı