Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 42 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: vu solo 2 mi gigablue 800 hd quad mı ? sizce hangisi?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    18-12-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    166481

vu solo 2 mi gigablue 800 hd quad mı ? sizce hangisi?

selam forum dostlarım..

şu an karar aşamasındayım başlıktaki iki cihaz arasın da ...vu solo 2 gigablue quad ..

vu solo 2 nin yenı bir cihaz oldugunu ve henuz kullanıcılara sunulmadıgını biliyorum .quad ında 2 -3 aydır kullanımda oldugunun farkındayım ..

her iki cihazıda cok yakından takip ediyorum gerek özellikleri ve donanımları bakımından gerekse verılen destek vs bakımından ..iki cihazda birbirine yakın duruyor..

uzun süredir vu kullanıcısıyım verilen destek ve özellikleri bakımından beni uzun süre sorunsuz olarak memun etti acıkcası ..

şimdi asıl mesele şu sizce hangisi ? sizin fikir ve görüşleriniz dogrultusunda bu iki cihazdan birini alacagım ...

cıhazda kullandıgım özellıkler :

1* motorlu sistemim var 42 dogu 30 batı arası uyduları paylasım yoluyla ızlıyorum ..ayrıca bir canagım daha var turksata bakan 2. bir tunerle ona bakıyorum..
    2* ip tv ve n stream kullanmayı ve oradan film vs izlemeyi severim..
    3* kayıt yapmaya calısıyorum az da olsa..
    4*d smart modul kullanıyorum maxi paket hd olarak..
    5* pc den film ızlemeyi severim tv aracılıgıyla ( superonlıne 100 mb kullanıyorum.)

vs

kulandıgım ozellıkler bunlar..vu uno var suan memmunum aslında ama bıraz merak bıraz da yenı teknolojıyı deneme hevesi var :smiles6:

gorus ve nerılerınız dogrultusun da bu ıkı cıhazdan bırını alacagım ..fiyat olarak her ıkı cıhazda 1.000 tl cıvarı sanırım ...bakalım hayırlısı..

Adviser
    Giriş Tarihi
    25-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    55557

Cihazda kullanmak istediğiniz özellikleri her iki modelde de sorunsuz olarak yaparsınız. Yalnız solo2 modeli sizin de belirttiğiniz gibi daha kullanıcıların eline geçmiş bir ürün değil. Detaylı olarak ilerleyen tarihlerde kullanıcı yorumları da çıkacaktır. Quad modelinde çift tuner haricinde isteğe bağlı olarak karasal, kablolu yayınları destekleyen tuner çıkışı da bulunmakta. Ayrıca led display ekranda kanal isim ve logoları tam ekran olarak gözüküyor. Bu özellikler solo2 de yok diye biliyorum ama tam emin de değilim. Bilen arkadaşlar daha sağlıklı yorum yapacaklardır. Quad' ın flash 512 mb solo2 de flash 256 mb. Her iki cihazda aşağı yukarı aynı özelliklerde ikisinden birisini alsanız da pişman olmazsınız.
    Düzenleyen tekkıran : 12-12-2012 at 20:42

Banned Member
    Giriş Tarihi
    18-12-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    166481

sn . tekkıran yorumlarınız ıcın tesekkur ederım ..

bu 2 cıhaz ( vu duo 2 yı katmıyorum 5-6 ay belkı daha fazla zamanı var sanırım) arasın da kalmıs bırcok arkadasımın varoldugunu bılıyorum ..bu konu vasıtasıyla her iki cıhazın + ları - leri ni karsılastırarak bana ve baska arkadaslarımın kendılerıne uygun cıhazı sececeklerını zannedıyorum ..

saygılarımla:smiles34:

Adviser
    Giriş Tarihi
    25-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    55557

Ben şu anda gigablue hd 800 solo kullanıyorum, verdiğim fiyata göre gerek performans gerek görüntü olarak oldukça güzel. İlerleyen zamanlarda bende daha üst düzey bir modele geçmeyi planlıyorum. Duo2 ve goliath' ın çıkmasını bekliyorum ben. Planladığım zamana kadar bu cihazlar çıkarsa bunlara geçerim fiyatı da çok üst rakam olmazsa tabi. Ama ürünler çıkmazsa benim tercihim quad modeli olacaktır.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    04-04-2012
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    577980

hocam giga quad cihazın VRAM kapasitesi açıklanmadı

HD cihazlarda ROM + VRAM aynı donanım parçasını paylaşmaktadır

bu nedenle 512 MB lık flash bellek üzerindeki bölümün ne kadarı ROM (saklama birimi), ne kadarı VRAM bilinmesine ihityaç var

quad ile ilgili başlıklarda bu hususu sordum ama yanıt gelmedi

solo2 saklama biriminin(ROM) kapasitesini 256 MB olarak açıkladı

esasında bu saklama kapasitesini araştırma işine UNO cihaz alacağım zaman karar vermiştm

uno cihazda kullanılan yazılım boyutu ile ROM kapasitesi arasında orantısızlık vardı

yazılım boyutu çok küçük iken, ROM kapasitesi oldukça büyük kalıyordu

araştırmamda yardımcı olan sayın @ozkaradağ a teşekkürler

tabi burada doğru saklama kapasite değerlerinin açıklanmasında firmalara da görev düşmektedir.

Yazılım boyutlarına bakarak cihazların saklama kapasitesi hakkındaki öngörüm

solo, duo, uno, ultimo cihazlarda 128 MB ROM var

solo2, giga quad cihazlarda 192 yada 256 MB ROM var

tabi benim öngörümdür.

Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    572296

sarpinya usta sen teknik olarak bilgi vermiyorsun tahminin söylüyorsun. Ram ler senin değin gibi olsa bile quad ın donanımı ile solo2 yi karşılaştırmak imkansız görünüyor. Quad şu anda DM 8000 in donanımına en yakın cihaz çıktı sadece dvd yazıcı takılamıyor ( usb den hariç ) onun dışında donanım aynı sayılır ama dm 8000 de 400 MHz işlemci QUAD da ise 1300 MHz işlemci farkı var 8000 den de üstün görünüyor solo 2 dende üst görünüyor.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    04-04-2012
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    577980

@coollight selam dostum

öncelikle ben usta değilim, keşke usta olsaydım sorularıma daha kolay yanıt bulurdum

bu kapasite ile ilgili değerleri öğrenmek istememe sebep, UNO cihaz almaya niyetlenince başladı

UNO cihazın forum ve web sayfalarında flash bellek kapasitesinden 512 MB olarak bahsediliyordu

cihazın yazılım boyutuna bakınca, çok küçük olduğunu gördüm

bunun üzerine sayın @ozkaradağ dan yardım talep ettim

UNO da 320 MB lık bir flash bellek bulunduğunu, bunun 128 MB ının ROM, 192 MB ının VRAM olduğunu öğrendim

ilk ilan edilen kapasite değerine baktığımızda, 512 MB nerede, 128 MB nerede

yani izahe çalıştığım şey, HD uydu cihazlarında ROM + VRAM tek bir donanım parçası üzerinde bulunuyor

yani HD cihazların dizaynı böyle yapılıyor, sebebi VRAM kullanımında donanım olarak flash bellekten daha hızlı işlem yapılabiliyormuş

işte bu ROM + VRAM ikilisinin aynı donanımı paylaşıyor olması nedeniyle, cihazın saklama kapasitesi (ROM) donanım parçasının tamamına şamil edilmektedir

halbuki HD cihazlarda donanımsal olarak ne büyüklükte flash bellek bulunursa bulunsun, ROM + VRAM ikilisinin aynı donanım parçasını birlikte kullandıkça, cihazın saklama kapasitesi (ROM) tanımlandığı kadardır

çünkü HD cihazlarda veri işlemede tampon hafıza olarak VRAM a da ihtiyaç var

HD cihazlarda bu VRAM ihtiyacı için başka bir donanım ve dizayn yapılmadıkça böyle devam edeceği anlaşılıyor

bir önceki mesajımda da söylediğim gibi HD cihazların gerçek saklama kapasitesi (ROM) nin doğru açıklanması konusunda üretici firmalara görev düşmektedir

işte sevgili dostum bu bilgileri uno cihaz alma niyetine girdiğim zamanda kendim araştıra araştıra öğrenmiştim

uno cihazıda edindim ve memnunum özellikle cihazın kanal değişimini donarak geçişe ayarladım

dream lerde bu donarak kanal geçiş özelliği olmadığından gözlerimiz yoruluyordu

birde RAM'ler diye belirtmişsiniz

benim araştırdığım teknik ayrıntılar RAM'lar değil, ROM'lardır

işte uno da edindiğim tecrübe ile kapasite boyutu açıklanmamış ROM değeri hakkında, yazılım boyutuna bakarak bir öngörüde bulundum

eğer öngörümde isabet yoksa, elinde daha fazla bilgi olan arkadaşlar gerekli izahatleri yapacaklardır

karşılatırma ile ilgili yazdığınız diğer ayrıntılar ile ilgili bir görüş belirtmedim zaten

esen kal

Banned Member
    Giriş Tarihi
    18-12-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    166481

su ana kadar yazılanlardan anladıgım kadarıyla donanımsal olarak quad solo2 ye gore bıraz daha ustun gorunuyor..

pekı destek ve yazılım olarak vu sevıyesıne olmasa bıle quadın da destek gormesı olasımıdır...nerdeyse vuya hergun bır ımaj cıkıyor..:Ç ilerde destek konusunda sıkıntı yasarmıyız..cunku quad donanımsal olarak yazılıma gelıstırmeye cok acık bır cıhaz goruntusunde.. 2 yada 3 grup var su ana kadar destek olan gıgaya sanırsam ..
    dırmayı planlıyorum

saygılarımla..
    bu soruların cevaplarını alabılırsem makul sekılde kararımı quad dan yana kayıyor..
    Düzenleyen okand1977 : 14-12-2012 at 15:50

Adviser
    Giriş Tarihi
    25-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    55557

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi okand1977 Mesajı Göster
    su ana kadar yazılanlardan anladıgım kadarıyla donanımsal olarak quad solo2 ye gore bıraz daha ustun gorunuyor..

pekı destek ve yazılım olarak vu sevıyesıne olmasa bıle quadın da destek gormesı olasımıdır...nerdeyse vuya hergun bır ımaj cıkıyor..:Ç ilerde destek konusunda sıkıntı yasarmıyız..cunku quad donanımsal olarak yazılıma gelıstırmeye cok acık bır cıhaz goruntusunde.. 2 yada 3 grup var su ana kadar destek olan gıgaya sanırsam ..
    dırmayı planlıyorum

saygılarımla..
    bu soruların cevaplarını alabılırsem makul sekılde kararımı quad dan yana kay
    2 ya da 3 grup değil artık gigablue serisine destek veren image grubu fazlasıyla arttı. Destek veren gruplar team red, openmips, openaaf, italysat, openvix, openrsi, sif team, lonad digital, powerboard, hdfreaks, persian empire grupları destek veriyor. Yazılım açısından oldukça fazla seçenek var o konuda şüpheniz olmasın. Eksiklikler var elbet ama sonuçta yeni piyasaya çıkan bir ürün zamanla onlarda giderilecektir.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2010
    Mekan
    KKTC
    Üye No
    547503

vu+ öneriyorum
    Düzenleyen aykiri1 : 14-12-2012 at 20:45

Adviser
    Giriş Tarihi
    25-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    55557

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi aykiri1 Mesajı Göster
    vu+ öneriyorum
    Gigablue ile ilgili her gördüğünüz yazıda vu+ serisi önerdiğinizi görüyorum! Her iki seriyi kullanıp artı ve eksilerine göremi kıyaslama yapıyorsunuz acaba?
    Düzenleyen tekkıran : 14-12-2012 at 23:34

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    10473

GBlue Quad'ın GB-Lan'ının çalışmadığına dair Alman dostlardan bilgiler gelmekte.

Eğer doğru değilse Quad kullanan arkadaşlar test edip bilgilendirirse çok iyi olur.

Sevgiler... :wave:

Banned Member
    Giriş Tarihi
    04-04-2012
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    577980

peki usta cihazdaki ethernet portu gigabit-lan mı

yani donanımsal olarak gigabit ethernet varmı yokmu

eğer donanımsal olarak gigabit ethernet varsa, ileride çıkacak yazılımlarla veri akışında gigabit hız sağlanır

gigabit ethernet yoksa, hızlı bir aktarım hiç bir zaman mümkün olamayacak demektir

malum firmalar bir şeyi ilan ediyorlar, arkasından doğrulamak için net te günlerimizi harcıyoruz

Average Member
    Giriş Tarihi
    02-05-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    97667

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sarpinya Mesajı Göster
    peki usta cihazdaki ethernet portu gigabit-lan mı

yani donanımsal olarak gigabit ethernet varmı yokmu

eğer donanımsal olarak gigabit ethernet varsa, ileride çıkacak yazılımlarla veri akışında gigabit hız sağlanır

gigabit ethernet yoksa, hızlı bir aktarım hiç bir zaman mümkün olamayacak demektir

malum firmalar bir şeyi ilan ediyorlar, arkasından doğrulamak için net te günlerimizi harcıyoruz
    Merhaba,

ethernet portu her ne kadar 100/1000 denilse de cihazın kutusunda 10/100 yazmaktadır. Cihaz hakkında inceleme yapan yabancı bir sitede de gigablue nin sitesinde ethernet portunun gigabit olduğu yazdığı halde gerçekte böyle olmadığı şeklinde bir yazı okumuştum.
    Düzenleyen manager2000 : 21-12-2012 at 16:40

Adviser
    Giriş Tarihi
    25-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    55557

Forumda gigabit özelliğini kullananlar vardı diye hatırlıyorum ama yanlışta olabilir, kullanan arkadaşlar bilgilendirecektir bizleri bu konuda.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    27-09-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    584067

Benim cihazı cihazı alırken bir hız testi yaptılar eski modellere göre ekleti indirme web browser gezinme çok hızlı idi. Kastettiğiniz bu ise başarılı. Zaten görünüşe göre diğer markalar için quad cihazında açık aramaya çalışmaktan başka çare kalmamış gibi. Hep aynı isimler açık aramaya çalışıyorlar kim olduklarıda anlaşılıyor artık. Quad tarafsız bakılırsa piyasanın en iyisi konumunda.

Member
    Giriş Tarihi
    03-04-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    577913

Zaten vu solo2 dede bu özellik yoktu quad da var dendiği için onlarda yapacaklar sanırsam. Ama herşeye rağmen quad ın donanımı özelliği avantajlı duruyor. Gigablue nun en iyi yaptığı şey galiba işlemcinin neredeyse tüm özelliklerini cihazın donanımına yansıtıyor olması. Düşük modellerinde bile öyle yapılmış.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    10473

Benim istediğim bir test.:)

Sevgiler... :wave:

Banned Member
    Giriş Tarihi
    04-04-2012
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    577980

değerli dostum orio

1300 mhz cihaza açık aramakmı olurmuş

yani en azından ben açık aramadığımı rahatlıkla söyleyebilirim

ancak cihazı edinmeden önce muallakta kalan hususlarada yanıt bulmaya çalışıyorum

diğer taraftan zamanında uno almaya niyetlendiğimde, kapasite ile ilgili bazı değerlerin gerçeği yansıtmadığını öğrendim
    (şu anda da uno yu kullanıyorum)

şimdi bu 1300 Mhz lik cihazlarda da aynı yada benzer türden abartılı değerlerle karşılaşabiliyoruz(flash bellek kapasitesine ait ROM+VRAM ikilisinin kapasiteleri ayrıca açıklanmadığı için araştırmak zorunda kalıyoruz)

nihayetinde kendi adıma yazmam gerekirse, alacağım cihaz ile ilgili özelliklerin açıklanmasını bekliyorum ve bu cihazda alacağım cihazlar arasındadır

Banned Member
    Giriş Tarihi
    18-12-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    166481

arkadaslar kusura bakmayın bayadır bakamadım foruma...

yazılanları okudugum kadarıylagiga quad hem donanım hem de kalıte bakımından su an ıcın 1 numara ...eger alın dıyorsanız son kararım quad dır..

ram vram vs konularından pek anlamıyorum ..cıhazın cccam performansı hızı hd yayınları dsmartı hdd den yada usb den ızleyecegım fılmlerı kanal aramada sorunsuzmu onlara bakarım ..tuner faıeld hatasından nefret ederım::) tuner kalıtesı nasıl acaba quadın su ana kadar takıp ettıgım kadarıyla hıc bır yerde rastlamadım kalıtesı konusunda olumlu olumsuz goruse..
    Düzenleyen okand1977 : 23-12-2012 at 16:33

21. Merih Banner Alt
3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık