Merih Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: yardım - speakers bağlantıları hk

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-08-2012
    Mekan
    53 Rize
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    582550

yardım - speakers bağlantıları hk

bir sorum var, yardımcı olursanız sevinirim

hem amfi hem de a&v receiver kullanıyorum, hoparlörlerim jamo s606, bilindiği üzere jamo s606 speakers'da köprü aracılı 2şer terminal mevcut, ben her 2 cihazı da aktif olarak kullanıyorum ve her seferinde speakers kablolarını bir o cihaza bir bu cihaza bağlamaktan bunaldım :)))))

soruma gelecek olursam her speakers için 2 farklı kablo kullansam ve köprüleri sökmeden bir kabloyu avr'de diğer kabloyu amfide sonlandırsam problem yaşarmıyım, doğal olarak aynı anda 2 cihazı birden çalıştırmayacağım

yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ediyorum

Member
    Giriş Tarihi
    19-09-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    506844

Elektrikten çok anlamam ve yanlışım varsa düzeltilirse sevinirim ama 2 amfiyi tek hoparlöre bağlayınca amfileri de birbirine direk bağlamış oluyorsunuz. Eğer 2 amfi de açıksa cihazlar zarar görür, yangın bile çıkabilir. Siz dikkat etseniz bile örneğin temizlikçi kadın ya da komşu çocuğu ikisini birden açabilir.

Amfinin biri kapalı olsa bile direnci (ac için empedansı) ne olacak? Eğer bu halde iken hoparlörden az direnci var ise hoparlör + kapalı 2. amfinin birinci amfiye göre paralel bağlı gözükeceğini düşünürsek toplam direnç çok az olacak, kötü senaryoda amfi kısa devre olur ilk paragraftaki gibi, iyi senaryoda sesler bozulur toplam direnç düştüğü için.

Araya izole eden switch tarzı birşey yapılsa belki olur, bazı yabancı forumlarda böyle şeyler tavsiye etmişler.
    Düzenleyen resistant : 09-12-2012 at 23:30 Sebep: empedans

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-08-2012
    Mekan
    53 Rize
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    582550

söylediklerinizde haklı görünüyorusunuz, evde tek yaşıyorum fakat haliyle gelen gidenim oluyor, onlar meraktan yanlışlıkla cihazı açsa ne olacak?
    diğer taraftan da direnç olayı var, ben iyisimi yine çift kablo kullanayım, bir çitf kablo avr'e, diğer bir çift kablo da amfiye bağlansın, hangi cihazı dinleyeceksem speakers'lara onun kablosunu takayım, diğer kablo uçları boşta kalsın
    teşekkür ederim

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-12-2009
    Mekan
    63 Şanlıurfa
    Üye No
    518777

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi warriors_tr Mesajı Göster
    söylediklerinizde haklı görünüyorusunuz, evde tek yaşıyorum fakat haliyle gelen gidenim oluyor, onlar meraktan yanlışlıkla cihazı açsa ne olacak?
    diğer taraftan da direnç olayı var, ben iyisimi yine çift kablo kullanayım, bir çitf kablo avr'e, diğer bir çift kablo da amfiye bağlansın, hangi cihazı dinleyeceksem speakers'lara onun kablosunu takayım, diğer kablo uçları boşta kalsın
    teşekkür ederim
    araya bir buton da (şartel) kulanabilirsin sağ çeksen sağ cihaz sola çeksen sol cihaz devreye girer

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    275317

Avr'nizin Pre Out çıkışı varsa, bunları stereo ampliye giriş yapın. Front hoparlörleri de stereo ampliye bağlayın.

Sinema da da daha kaliteli bir ses elde edersiniz. Biraz elektrik sarfiyatınız artacak (hem ampli, hemde avr kullanacağınız için)

Bu şekilde kullanmak hem güvenli olur, hem de sök takla uğraşmazsınız.

Öbür türlü kullanım çok riskli, selamlar.

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-08-2012
    Mekan
    53 Rize
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    582550

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hifici Mesajı Göster
    Avr'nizin Pre Out çıkışı varsa, bunları stereo ampliye giriş yapın. Front hoparlörleri de stereo ampliye bağlayın.

Sinema da da daha kaliteli bir ses elde edersiniz. Biraz elektrik sarfiyatınız artacak (hem ampli, hemde avr kullanacağınız için)

Bu şekilde kullanmak hem güvenli olur, hem de sök takla uğraşmazsınız.

Öbür türlü kullanım çok riskli, selamlar.
    avr'de pre out çıkışı yok, olsa kolaydı ama bütün sıkıntım pre out çıkışı olmayışından :)))))

7. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı