Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: 450 V kondansator elektrik boşaltmıyor

Starting Member
    Giriş Tarihi
    04-12-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    587035

450 V kondansator elektrik boşaltmıyor

Packard bell monitör ekrana görüntü gelmiyordu.power düğmesi sürekli yanıp sönüyordu.içini açtım 25 v 470 uf kondansator şişmiş.onu değiştirdim.sonra bir daha elektrik gelmedi.biraz önce karta bakarken elektrik çarptı.baktım 450 v kondansatorde 280 volt elektrik sabit duruyor,yarım saaat bekledim gene aynı.ancak kısa devre yaparak elektriği boşaltabiliyorum.varistörleri kontrol ettim.herhangi bir kısa devre yok.neden kaynaklanıyor acaba.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    06-03-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    5884

pardon siz elektronikçimisiniz?

Starting Member
    Giriş Tarihi
    04-12-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    587035

elektronikçi olsaydım sormazdım.her şeyi bilmek zorunda olmadığımızı ve buranın bilgi paylaşım formu olduğunu düşünürsek dalga geçmenin kimseye faydası yok.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-12-2009
    Mekan
    63 Şanlıurfa
    Üye No
    518777

arkadaşım aliharbiye arkadaşımız dalga geçmiyor evet doğrudur bu bir paylaşım sitesi yanlız elektronikte çok cidi ve yuksek voltajlar vardır anlamayan bir kişi uğraşırsa ya cihaza yada kendine zarar verebilir arkadaşımız bundan dolayı size sormuştur bilmeyen birine besleme voltajlarını ver dese fişi elektriğe takıp cihazı açıp tum voltajları ölçmesi lazım ölçum sırasında en ufak hata yaparsa kendine bir şey olursa bunun sorumluluğu var insanda biraz vicdan var ben bu bilgiyi vermeseydim bu adama birşey olmazdı diye adamın vicdanı yakasını bırakmaz onun için arkadaşımız aliharbiyeyi yanlış anlama saygılar
    Düzenleyen lider63 : 04-12-2012 at 22:15

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-05-2005
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    102220

elektronik parçalarında elektrik fişi takılı olmasa dahi elektrik yüklüdür blok kondensörler sadece sizi çarpmakla bırakmaz harici o kartda sizin dahi yapamayacağınız ve parçasını dahi bulamayacağınız arızalara neden olursunuz allahtan 25 v 470 mikofarot bir kondensere çarpılmışsınız saygılarımla

Starting Member
    Giriş Tarihi
    04-12-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    587035

cevaplarınız için teşekkür ederim.biraz bilgim var elektronik üzerinde.voltajlarını ölçüyorum.normalde bu power kartta standart 1 adet transistör bozulur veya 2-3 tane kondansatör şişerdi.bizde bunları değiştirir çalışırdı.5 ay önce gene aynı bu kart gibi 250 v kondansatörde aynı sıkıntı verdi.1 gün bekliyorum.gene hala içinde elektrik var.Mesele içinde elektrik olması değilde nerdeyse tüm parçalarını değiştirdim.hala çalışmıyor.İlk geldiğinde sadece ışığı sürekli yanıp sönüyordu.sadece şişmiş bir kondansatörü değiştirdim.Bir daha elektrik gelmedi.değiştirdiğim kondansatör 25 v 470 uf

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    2735

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi selmanla1 Mesajı Göster
    Packard bell monitör ekrana görüntü gelmiyordu.power düğmesi sürekli yanıp sönüyordu.içini açtım 25 v 470 uf kondansator şişmiş.onu değiştirdim.sonra bir daha elektrik gelmedi.biraz önce karta bakarken elektrik çarptı.baktım 450 v kondansatorde 280 volt elektrik sabit duruyor,yarım saaat bekledim gene aynı.ancak kısa devre yaparak elektriği boşaltabiliyorum.varistörleri kontrol ettim.herhangi bir kısa devre yok.neden kaynaklanıyor acaba.
    Beslemeniz çalışmadığı için bahsettiğiniz kondansatör boşalmıyor,devrede gözünüzden kaçan sigorta direnç veya yüksek omajlı direnç olabilir tekrar kontrol etmenizde fayda var.
    Kolay gelsin.

New Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2006
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    179047

konuya güzel bi hort olacak ama :)

blok kondansatörünün üzerine paralel 470k 1w direnç bağla kendi kendine boşaltsın.

bazı beslemelerde ac voltaj kesilince smps tetiklemesi durur ve blok kondansatörü bu yüzden dolu kalır
    Düzenleyen tamircihasan : 05-09-2015 at 12:04

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı