Uydumarket Banner  

9 sayfadan, 1. sayfa 123456789 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 168 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Turksat 6A,6B ve 7A Geliyor.

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  14-08-2004
  Mekan
  07 Antalya
  Yaş
  38
  Mesajlar
  12,201
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  23453

  Turksat 6A,6B ve 7A Geliyor.  Genel Müdürümüz Dr. Özkan Dalbay, CeBIT Bilişim Eurasia’daki ana sponsor Türksat standında Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türksat’ın uydu projelerinin yanı sıra, bilişim ve iletişim alanındaki çalışmaları hakkında konuştu.

  Türksat 4A ve 4B haberleşme uydularının hâlihazırda Japonya’da üretim aşamasında olduğuna işaret eden Dr. Dalbay, Türksat 5A uydusunun ardından Türksat 6A, Türksat 6B ve Türksat 7A uydularının üretiminin planlandığını bildirdi.

  Türksat’ın bilişim ve iletişim alanındaki ulusal ve uluslararası projeleri hakkında bilgi veren Dr. Dalbay şöyle konuştu: “Hâlihazırda devam ettiğimiz ve 2013’ün sonunda tamamlanacak olan e-KKTC Projesi, tamamlandığında Dünya’da bir ilk olacak. Çevre ülkeleri ile birlikte Balkanlardaki bazı ülkelerle bilişim ve iletişim projelerimiz devam ediyor.”

  Anadolu Ajansı Muhabiri Mücahit Keser’in 01 Aralık 2012 Cumartesi günü servis edilen haber bülteninin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

  Türksat AŞ Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, Türksat 6A olarak adlandırdıkları yerli uydu tasarımı projeleri bulunduğunu belirterek “Tasarımının tamamı yerli, bütün entegrasyonları Türkiye’de yapılacak bir uydu projesi bu. Hem ticari olarak bazı altyapıları olacak, hem de askeri fonksiyonları bulunacak. 2014 yılının başına kadar bu projeyi sözleşmeye bağlayıp hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi. Dr. Dalbay, devam eden CeBIT Eurasia’da Türksat standında AA muhabiri Mücahit Eker’in sorularını cevaplandırdı.

  e-Devletteki Kamu Hizmeti 502’ye Yükseldi

  Kamu kurumlarının kâğıt ortamında yürüttüğü hizmetlerin elektronik ortama alındığı ve tek bir kapıdan sunulduğu bir altyapı olan ve Türksat tarafından geliştirilen e-Devlet Kapısı’na entegre olan kamu kurumu sayısının 60’a ulaştığını, 22 ile başlayan kamu hizmeti sayısının bugün 502’ye yükseldiğini, kayıtlı kullanıcı sayısının ise şu an 13,7 milyon olduğunun bilgisini veren Dr. Dalbay, evlendirme memurunun önünde yapılması gereken evlenme akdi gibi istisnalar dışında, 2023 yılında kamu hizmetlerinin tamamının elektronik ortamda e-Devlet Kapısı’ndan yürütülmesini hedeflediklerini bildirdi.

  Belgenet, Takbis ve e-İçişleri Projeleri

  Kurumların hizmetini elektronik ortamda vatandaşa sunan e-Devlet Kapısı’nın yanı sıra kurumun kendi içindeki yazışmaları ve talimatları elektronik ortama taşıyan Belgenet yazılımını geliştirdiklerini de kaydeden Dr. Dalbay, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile TAKBİS Projesi’ni yürüttüklerini, İçişleri Bakanlığı ile e-İçişleri Projesi’ni tamamladıklarını, başka kurumlarla da benzer çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

  “e-KKTC, Dünya Çapında Bir Proje”

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile yürütülen e-KKTC Projesi’nin ise hem kamu hizmetlerinin, hem de kurumların kendi iç işlemlerini tamamıyla elektronik ortama taşıdığını anlatan Dr. Dalbay şöyle konuştu: “e-KKTC Projesi, dünya çapında bir projedir. Ölçeği Türkiye kadar büyük değil. Dolayısıyla, KKTC’yi toplu olarak anahtar teslimi e-devlete geçirmek Türkiye’den daha kolay olacaktır. Bazı projelerimiz KKTC’de Türkiye’den daha hızlı olarak faaliyete geçecek. Projeye başlayalı yaklaşık bir yıl oldu. 2013’ün ilk aylarında e-nüfus sistemi, elektronik kimlik kartları ve diğer alt projeler tamamlanacak.

  Türkiye’de bizim geliştirdiğimiz çok ileri düzeydeki Belgenet sistemi, bütün KKTC’de kamu kurumlarında 2013 yılında uygulanmaya başlayacak. Dolayısıyla e-KKTC Projesi, gözle de görülür bir aşamaya gelecek. 2013 yılının ortalarında itibaren de diğer ülkelerin, e-KKTC Projesi’ni görerek, projeye ilgi duyacağını düşünüyoruz.”

  Çevre Ülkelerle Ortak Bilişim Projeleri

  Dalbay, Suriye ile ülkenin tapu kadastro projesini konusunda ön anlaşma imzaladıklarını ancak ülkedeki gelişmelerden dolayı bunu hayata geçiremediklerini aktararak, Irak’ta bu konuda çalışmaları olduğunu, Ortadoğu ülkelerinden bu yönde talepler geldiğini, Balkan ülkelerinde bazı girişimleri bulunduğunu ve bunları çeşitli düzeyde 2013 yılının ortalarından itibaren hayata geçireceklerini söyledi.

  “Uzaydaki mevcut uydu kapasitemizi 2,5 kat artıracağız”

  Türkiye’nin mevcut haberleşme uyduları ve gelecekteki projeleri hakkında da bilgilendirmede bulunan Dr. Dalbay, şöyle devam etti:

  “Türkiye uzayda 3 tane haberleşme uydu yörünge hattına sahip. Bunlardan 42 derecede mülkiyeti bize ait olan 2 uydu işletiyoruz. Diğer yörüngelerde kiralık uydularımız var. 42 derecede işlettiğimiz 2 uyduda %90’ın üzerinde bir kapasite kullanımına ulaştığımız ve mevcut talepleri karşılayamadığımız için 2 yeni haberleşme uydusu projesini başlattık. Şu anda Japonya’da Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularımızın üretimi devam ediyor. 2008’de uzaya gönderdiğimiz Türksat 3A haberleşme uydumuzun üretim süreçlerine mühendis arkadaşlarımız bizzat katılamamışlardı. Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımızın üretim süreçlerine ise arkadaşlarımız fiilen katılıyor.

  Türksat 4A haberleşme uydusunun üretimi önümüzdeki yılın sonu itibariyle bitecek ve bu uyduyu 2013 yılının Kasım ayında uzaya fırlatıp işletime alacağız. Bu uydumuz uzaydaki 42 derecedeki yörüngesinde yerini alacaktır. Üretimi devam eden Türksat 4B haberleşme uydumuz da 2014 yılının Şubat ayında uzaya gönderilip 50 derecedeki yörüngesinde hizmete başlayacak. Bu iki yeni uydumuzla uzaydaki mevcut uydu kapasitemizi 2,5 kat artıracağız; yurtiçinden ve yurtdışından gelen frekans taleplerini karşılayacağız. Bunun yanında dünyada yeni pazarlara açılacağız.”

  Uyduda Yeni Pazar: Afrika

  Yeni pazarların başında da Afrika’nın geldiğini kaydeden Dr. Dalbay, “Mevcut uydularımızla Kuzey Afrika’nın denize yakın olan kuşağını kapsıyoruz. Afrika önümüzdeki yıllarda her anlamda dünyanın ilgi odağı oluyor. 2013 yılının Kasım ayında fırlatacağımız uydularla Afrika’nın tamamına haberleşme ve televizyon sinyallerimizi ulaştırmış olacağız” dedi.

  Türksat, SSM ve TAI ile Ortak Uydu Tesisi

  Dr. Dalbay, Türkiye’nin uzaydaki ihtiyaçlarını iki uydunun karşılanmaya yetmediğine ve Türkiye’de uydu ve uzay teknolojilerine sahip olma ve kendi uydularını üretme yönünde bir vizyon olduğuna işaret ederek, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türksat ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TAI) ortaklaşa yürüttüğü uydu ve uzay merkezinin kurulması projesinde ileri bir aşamaya gelindiğini ve 2013 yılının sonunda bu merkezin TAI’nin Kazan’daki tesislerinde faaliyete geçeceğini bildirdi.

  Türksat 5A 2015 Sonunda Uzayda

  Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştıkları Türksat 5A haberleşme uydusu projesinin bir kısmının yerli üretim olmasını planladıklarını ve birkaç ay içinde bu uyduyla ilgili sözleşmeleri imzalayacaklarını belirten Dr. Dalbay şöyle konuştu:

  “Burada TAI tesislerinde Göktürk-II Uydusu’nun üretimiyle oluşan tecrübe kullanılacak. Türksat 5A’nın bir bölümünün yerli olarak Türkiye’de üretilmesi ve bazı testlerinin Türkiye’de yapılması şeklinde bir konfigürasyon düşünüyoruz. Türksat 5A, bir aksilik olmazsa, 2015 yılı sonu itibariyle uzaya gönderilip, Türkiye’nin 3. yörünge hakkı olan ve şu anda boş bulunan 31 derecede yerini alacak ve üç yörünge hakkımızı da 2015 yılı sonu itibariyle işletiyor olacağız.”

  “Önemli olan tasarım kabiliyetini kazanmak”

  Bu projelerin yanında 2006 yılının başından bu yana Türksat 6A olarak adlandırdıkları yerli uydu tasarımı projeleri bulunduğunu aktaran Dr. Dalbay, bu konuda şunları söyledi:

  “Tasarımının tamamı yerli, bütün entegrasyonları Türkiye’de yapılacak bir uydu projesi bu. Hem ticari olarak üzerinde bazı altyapılar olacak, hem de askeri fonksiyonları bulunacak. 2014 yılının başına kadar bu projeyi sözleşmeye bağlayıp hayata geçirmeyi planlıyoruz. Türksat 6A’nın bütün entegrasyon sürecinin, 2013 yılının sonunda faaliyete geçecek olan TAI Tesisleri’ndeki uydu üretim merkezinde yürütülmesini hedefliyoruz.”

  6A’yı 6B, 6C ve 7A Uyduları Takip Edecek

  Dr. Dalbay, “Türksat 6A projesinden sonra belki Türksat 6B, Türksat 6C ve Türksat 7A gibi diğer uyduları da Türkiye’de üreterek uzayda bayrağımızı gururla dalgalandıracağız” ifadelerini kullandı. Türksat 6A’nın %100’ünün Türkiye’de üretilen parçalardan oluşması yönünde bir beklenti olmadığına işaret eden Dr. Dalbay şöyle konuştu:

  “Burada önemli olan tasarım kabiliyetini kazanmaktır. Biz, Türkiye olarak tasarım kabiliyetini kazandık. Ekonomik olarak fizibıl olmadığı için uydunun bazı parçalarını başka yerlerden alırsınız. Ama bir tedarik problemi olduğunda onu belli bir sürede kendimiz üretme kabiliyetine sahipsek, o zaman hakikaten bu alanda istediğimiz düzeye gelmişiz demektir. Biz de en geç 10 yılda uydularımızın bütün parçaları Türkiye’de üretilebilecek kabiliyete geleceğiz.”

  Uydu Üretim Merkezi Kuruluyor

  Uydu Üretim Merkezi’nin kurulmasını takiben Türkiye’de uydu üretilmeye başlayınca yan sanayinin de gelişmeye başlayacağını dile getiren Dr. Dalbay, bu merkezde sadece Türkiye’nin ihtiyaçları için uydu üretmenin yeterli olmayacağını, burada üretilen uyduları mutlaka yurtdışına ihraç etmek gerektiğini, üretim artışı ile gelişen yan sanayinin de alt parçaların üretimini daha ekonomik hâle getireceğini söyledi.

  “Yeni yörünge hakkı almak için başvuru yapacağız”

  Türksat olarak 2009 yılında 10 yıllık bir Uydu Strateji Planı oluşturduklarını anımsatan Dr. Dalbay, nihai hedeflerinin dünya karalarının %73’üne ve dünya nüfusunun %91’ine Türkiye’den kontrol edilen uydularla erişebilmek olduğunu belirtti.

  2019 yılı için koydukları hedeflerin yaklaşık %70’ine 2013 yılı sonunda ulaşacaklarına dile getiren Dr. Dalbay, 3 yörünge hakkının yetmediğini, Türksat 6A ile diğer uydular için yeni yörüngelere ihtiyaç olacağını, bu nedenle yeni yörünge hakkı almak için başvuru yapacaklarını ifade etti.

  Uydu Kapsama Alanı Filipinler ve Güney Amerika’ya Ulaşacak

  Biri daha doğuda, diğeri de daha batıda olmak üzere yeni yörünge hakkına sahip olmayı istediklerini aktaran Dr. Dalbay bu konuda şunları bildirdi:

  “Daha doğuda elde edeceğimiz yörünge haklarıyla Avustralya’nın batı kıyılarına kadar bir kapsama alanına erişeceğiz. Japonya’yı ve Filipinler’i ve Güney Asya’yı da içine alacak şekilde yeni kapsama alanlarımız olacak. Daha batıda elde edeceğimiz yeni yörüngelere göndereceğimiz uydularımızla da Güney Amerika’nın büyük bir bölümüne ve aynı zamanda Kuzey Amerika’nın da doğusuna erişeceğiz.”

  “2019’da Dünyanın İlk 10 Uydu Operatörü Arasına Gireceğiz”

  Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine atıf yapan Dr. Dalbay, Türksat olarak hedeflerinin ise 2023’ten daha önce dünyanın ilk 10 büyük uydu işletmecisi arasına girmek olduğunu, şu anda dünyada uydu işletmeci kuruluşlar arasında 16. sırada bulunan Türksat’ın büyük ihtimalle 2019 yılında bu hedefe ulaşacağını belirtti.

  Kaynak: Anadolu Ajansı, 01.12.2012, Mücahid Eker 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  11-12-2004
  Mekan
  03 Afyonkarahisar
  Yaş
  43
  Mesajlar
  3,091
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  51079

  Hadi bakalım..

 3. #3
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  02-05-2004
  Mekan
  59 Tekirdağ
  Mesajlar
  5,252
  Üye No
  12707

  Sene 2008: "T4A %100 yerli olacak"
  Sene 2010: "T5A %100 yerli olacak"
  Sene 2012: "T6A %100 yerli olacak"
  Sene 2014: ...

  ... olan kısmı siz doldurun

 4. #4
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  17-02-2008
  Mekan
  58 Sivas
  Mesajlar
  4,328
  Üye No
  419843

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi SatelliteHero Mesajı Göster
  Sene 2008: "T4A %100 yerli olacak"
  Sene 2010: "T5A %100 yerli olacak"
  Sene 2012: "T6A %100 yerli olacak"
  Sene 2014: ...

  ... olan kısmı siz doldurun
  :) :)

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  14-12-2007
  Mekan
  01 Adana
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1,146
  Üye No
  405996

  Sanırım hayallerini anlatmış.

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  12-11-2010
  Mekan
  17 Çanakkale
  Mesajlar
  8,485
  Üye No
  547383

  8a da gelir böyle giderse
  yeni uydu geldide diğerleri eksik kaldı.
  yeni uyduda sadece hd kanallar olursa iyi olur

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-11-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  41
  Mesajlar
  38,683
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  466830

  Hayırlısı olsun.

 8. #8
  Member
  Giriş Tarihi
  01-01-2011
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  206
  Üye No
  551794

  Hayırlı olsun.

 9. #9
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  7,438
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  227

  japonla yapinca yerli üretimmi oluyo

 10. #10
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  17-09-2012
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  549
  Üye No
  583744

  Aslında sizin gibilere uydu fırlatmaya değmez...

  Hayırlı olsun umarım kendi uydumuzuda uzaya fırlatırız sorunsuz şekilde...

 11. #11
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  7,438
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  227

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Rulman34 Mesajı Göster
  Aslında sizin gibilere uydu fırlatmaya değmez...

  Hayırlı olsun umarım kendi uydumuzuda uzaya fırlatırız sorunsuz şekilde...
  yerli yapacaz dediler yapmadilar suclu bizlermi olduk yabancilara para verilsin ülke kaynaklari gitsin daha iyi yani.

 12. #12
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  17-09-2012
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  549
  Üye No
  583744

  %100 Yerli uyduda yapsak siz sırf birilerine sallamak için gene bir şeyler bulup burda boş boş konuşursunuz

 13. #13
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  09-03-2009
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  1,891
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  484272

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Rulman34 Mesajı Göster
  %100 Yerli uyduda yapsak siz sırf birilerine sallamak için gene bir şeyler bulup burda boş boş konuşursunuz
  sana katılıyorum dostum .Bazı insanların her şeye olumsuz bakmaları çok acı :(

 14. #14
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  12-11-2011
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  59
  Mesajlar
  1,592
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  570731

  güzel sallamış...neden bu zamana kadar uyumuşlar ki ...2008 den beri uyuyorlar...istediği kadar atıp tutabilirler..

 15. #15
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  09-01-2007
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  8,656
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  306321

  Turksata 1.20 anten takan var yabanci uydularin sinyali bizim uydudan daha guclu sozde minicik canaklarla turksati seyredecektik.

 16. #16
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-07-2007
  Mekan
  35 İzmir
  Mesajlar
  8,982
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  365446

  Türksat'ın hedef planı ortaya koyması güzel birşey sonuçta Uydu sektöründe yıllar öncesinde bu tip planların yapılması gerekiyor fakat uydu geçmişimize baktığımızda ben böyle bir planlama göremiyorum. Yıllarca uydunun ömrü bitmeye yaklaştığında atarız bir uydu mantığı ile ilerleme mantığından çıkılmış olması sevindiricidir.

  Lakin isterse filonuzda 40 tane uydu olsun onu düzgün işletmedikten sonra bir manası yoktur. Türksat üzerinde inanılmaz siyasi baskı uygulanmaktadır. Bugün siyasi otoritenin isteklerine hayır denilmemesi için Türksat gereksiz yere kullanıyormuş gibi kapasite TUTMAKTADIR.

  İşin siyasi yönünü bir yere koysak bile mevcut çalışmalara baktığımızda kurum çalışanları o kadar çok teknik yönden saçma sapan iş yapıyor ki say say bitmiyor.

  Sonuçta varmak istediğim yerli uydu üretmek şuan ki durum için oldukça gereksiz. Önce verimli tarlaları düzgün kullanıp Maksimum verim almaları gerekiyor diye düşünüyorum.


  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi nurettin cengiz Mesajı Göster
  Turksata 1.20 anten takan var yabanci uydularin sinyali bizim uydudan daha guclu sozde minicik canaklarla turksati seyredecektik.
  Biz Türkiye de "minicik çanaklarla" seyredebiliyoruz. Siz seyredemiyorsanız işten anlayan ustalara çanaklarınızı ayarlatın. Tabi minicik çanaktan kastınız tencere kapağı filan mı acaba diye insan düşünüyor.

  Söylemiş olduğunuz mevzu yurt dışından izlenememesi ise zaten olması gereken de budur. Yurt dışından daha doğrusu avrupa dan doğu kapsama alanında olan kanalların İZLENMEMESİ gerekiyor. Bunu da zaten Türksat değil TV kanalları istiyor.

 17. #17
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  09-01-2007
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  8,656
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  306321

  astra hotbird %100 sinyal aldigim kanal sayisi cok fazla turksattan cok sikinti ceken var forumdada cok denk geldim.

 18. #18
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  17-02-2008
  Mekan
  58 Sivas
  Mesajlar
  4,328
  Üye No
  419843

  önce var olan Türksat'taki DVB standardını tam oturtabilseler... daha yazılımsal olarak bir sürü eksikleri var, çıkıp da donanımsal olarak %100 yerli olacak vs.. komik geliyor.

 19. #19
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  12-11-2010
  Mekan
  17 Çanakkale
  Mesajlar
  8,485
  Üye No
  547383

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi nurettin cengiz Mesajı Göster
  Turksata 1.20 anten takan var yabanci uydularin sinyali bizim uydudan daha guclu sozde minicik canaklarla turksati seyredecektik.
  ben 90 lık kanalla anca izliyorum çanakkaleden.
  dün yağmurda ve rüzgar vardı izleyemedim.
  sinyal değerleri %20-30 düştü baştan sonra komple gitti.

 20. #20
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  02-05-2004
  Mekan
  59 Tekirdağ
  Mesajlar
  5,252
  Üye No
  12707

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Rulman34 Mesajı Göster
  %100 Yerli uyduda yapsak siz sırf birilerine sallamak için gene bir şeyler bulup burda boş boş konuşursunuz
  Size sunulan resim hiç de göründüğü gibi değil. T3A üretim sürecine Fransa'da dahil olan x sayıdaki mühendis şu an nerede çalışıyor? Şunu cevaplayın, bir daha bu konuda yazmam. Yoksa bana ne T6A komponentlerinin yerlilik oranından, falanından filanından. Uydu üreteceğiz diye harcanan paralarla şu an gökyüzünde fazladan 2 uydumuz olurdu.

9 sayfadan, 1. sayfa 123456789 SonSon

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı