Uydumarket Banner  

4 sayfadan, 1. sayfa 1234 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 62 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Felsefik ve Psikolojik olarak Hi-Fi

Average Member
    Giriş Tarihi
    10-02-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    318783

Felsefik ve Psikolojik olarak Hi-Fi

Mr. Nice ın önerisi ile açılmıştır...bekliyoruz

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Tesekkurler Counter,
    Biraz olayi durtelim, farkli sularda gezelim istedim :).
    Ben dahil, cogumuzun yere goge sigdiramadigi bir kavram var: Stereo sistemler ve Hi-Fi.
    Ev elektroniginde bildigim kadariyla en buyuk paralarin dondugu alan bu. Sadece evde kullanmak amaciyla uretilmis 200 bin USD lik hoparlorler, 60 bin USD lik anfiler vs vs vs…
    Amerika’da yasayan bir arkadasimin evindeki sistemlerin degeri 400 bin USD nin uzerindeydi mesela ve muzik dinledigi mekan 70 metrekareden fazla degil. Bu yatirimida insanlari etkilemek, hava yapmak icin degil mukemmel sesi bulmak icin harcadigini cok iyi biliyorum…

Simdi soyle bir senaryo aklima geliyor:
    Akustik muzigi canli performanslardan pek cok kez dinlemis bir kisinin gozlerini baglasak ve hic bir on bilgi vermeden akustik olarak cok iyi olarak hazirlanmis bir odaya gotursek, burada da hepsi Fiyat/Performans acisindan en iyisi olmak sartiyla asagida sistemleri onceden hazirlamis olsak:
    1.Sistem: Toplami 10 bin USD lik stereo sistem
    2.Sistem: Toplami 100 bin USD lik stereo sistem
    3.Sistem: Toplami 500 bin USD lik stereo sistem
    Sonra gozleri bagli kisiye hic bir sey soylemeden cok iyi kayit edilmis akustik bir muzik dinletsek, acaba bu sistemlerden herhangi birinin canli performans olduguna kandirabilirmiydik?
    Benim sahsi dusuncem basarili olamayacagimiz yonunde…

Peki ne yapsak basarili olurduk diye dusundugumde aklima sunlar geliyor: Ornegin dinlettigimiz muzik bir koncerto olsaydi, asla basaramazdik sanirim. Peki 4 kisilik bir oda orkestrasi veya 4 kisilik bir caz quartet kaydi dinletsek ne olurdu? 500 bin USD lik sistem ise yarabilirmiydi acaba?
    Bilemiyorum. Kucuk bir olasilikla belki diyebiliyorum…Zaten ancak 500bin USD lik sistemle boyle bir supheli basariyi yakalayacaksak vay halimize…Demekki bosa kurek cekip duruyoruz nispeten cok ucuz aletlerimizle…

Peki basari olasiligini artirmak icin istedigimiz hersey yapmaya izin verilse, ne yapardim?
    Aklima gelen tek bir cozum oluyor bu durumda: oncelikle stereo dan vazgecmek…
    Eger bulabilirsem iyi bir quadrophonik sistem kurardim ve iyi kayitli quadrophonik bir eser dinletirdim. Dusunceme gore 500bin USD lik sisteme gore, 50bin USD lik quadro sistemle daha basarili olurdum. Ancak hem basari sansimi arttirmak, hemde cebimdeki parayi daha da tasarruflu kullanmak amaciyla tamamen farkli bir sisteme yonelirdim :

Mesela 25 bin USD lik 7.1 sistemli bir home theater alir, hoparlorlerin hepsini dinleyicinin on tarafina sistematik olarak dizerdim ve seyircisiz cekilmis DVD-Audio bir kayit dinletirdim.
    Gozu bagli dinleyiciyi kandirmak icin aklima gelen en iyi cozum bu olurdu…Burdaki en onemli kistasim bu kayit yapilirken enstrumanlarin bir o hoparlore, bir bu hoparlore ziplatilmamasi olurdu…

Varmak istedigim nokta su: Mono sistemlerden stereo sistemlere gecis, bir devrim degilse bile buyuk bir asamaydi. Ancak gelisim onlarca yil once oldugu yerde kaldi. 2 kanalli muzik, maalesef kendisine gereginden fazla deger verdigimiz icin, evrensel bir standart halini aldi.
    Cok kanalli uretimlerde, geregi kadar deger gormedigi icin son derece marjinal seviyelerde geziniyor. Bana gore bu gun sahip oldugumuz teknolojide hala 2 kanalli muzik dinliyor olmamiz ayiptan baska bir sey degil. Bu kadar sahip c****gimiz icin, bizlerde enaz ureticiler kadar bu ayibin bir parcasiyiz. Muzigin gercege yakin tekrar uretilmesinde, stereo nun zincirin en zayif halkasi olduguna ve modasinin gereginden cok daha uzun surmus olduguna inaniyorum.
    Stereo sistemler soz konusu oldugunda, Hi-Fi’ nin, kayit studyosundakilerin muzik zevkinin tekrar yaratilmasindan daha oteye gitmeyecegi gibi son derece kisir bir durum ortaya cikiyor maalesef. Yani Hi-Fi de iddia edildigi gibi en gercekci ses ve sahne imajini yakalamak, koca bir balondan baska bir sey degil. Biraz gercekci bir seyler yakalayabilmek icin harcanacak paralarla ev satin alabilirsiniz. Hele evlerdeki cogunluk bir kac bin dolarlik cihazlarla ne yapsak hikaye.
    Olay biraz, yasadigimiz bu cagda, 60 li yillarin otomobilleriyle yaris yapmak icin ugrasmaya benziyor. Hepsi bu…

Dusuncelerinizi ogrenmek isterdim. Ne dersiniz?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

Saat meraklılarını bilirsiniz. Ne zaman iki saat meraklısı bir araya gelse içinde kalibre, taş, dikme, rezerv, alternans, turbilon gibi kelimeler geçen bir sohbete başlarlar. Merakıl olmayanların hiç duymadığı markaların hiç duymadıkları modellerden bahseder.Bir kısmı bu binlerce dolar/euroluk saatere iç geçirir, şanslı ve varlıklı olan bazıları da bunları satın alıp güzel deri kutular içinde bırakın takmayı gün yüzü göstermeden saklarlar. Orta hallileri bir araba, pahalıları bir ev fiyatı olan bu saatler aslında nispeten yüksek hata oranı, 40 lı saatleri aşmayan güç rezervleri ile teknik olarak 20 liralık pilli quartz bir saatin gerisindedirler. Ama onların çok önemli iki özelliği vardır. Birincisi size özel bir şeye sahip olmanın verdiği zevki yaşatırlar.İkincisi ise sizi çok az insanın üyesi olduğu özel bir gurubun bir üyesi yapar. Siz artık diğer ölümlülerin anlamadığı özel bir dili konuşan saygın, kültürlü, varlıklı, rafine zevk sahibi birisinizdir ! Homo mechanic başlamıştır. Sıradanlık artık geride kalmıştır. Hobiler sizi çoğunluktan ayıran bir olgudur.Rasyonel bir amacı veya durumu olması gerekmez. Ama biz gene de buna mantıklı bir sebep bulmaya çalışabiliriz.Hifi de buna 'gerçek sese sadakat' kılıfı uydurulmuştur.

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Sayin Mihran,
    Oyle bir sey yazmissiniz ki, neresine ne yazacagim sasirdim. Her bir cumlesi icin baska bir tartisma konusu acilabilir.
    Herseyden once, okurken bir sey farkettim. Tanidigim cok az kadinin ( magaza dolasmak ve alisveris yapmak disinda) bir hobisi vardi. Bu hobilerinde cok cok ufak bir kismi erkekler tarafindan da paylasiliyordu. Simdiye kadar Hi-Fi hobisi olan tek bir kadin ne gordum, nede duydum. Cins ayrimciligi yapmak, bir cinsi digerine ustun tutmak gibi bir niyetim yok. Ama saniyorum erkekle kadin arasindaki temel farklardan biri de hobi sahibi olmak…Ilginc…

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Gelelim asil konuya,
    Yazdiklarinizin hepsi bir gercegin tespiti olmus. Tarafsiz bir gozle okuyunca soyle bir sonuc cikiyor ortaya ;
    -Hi-Fi arayisi, gercek sesin arayisi degildir. Sadakat sadece bir kiliftir.
    -Hi-Fi arayisi icinde High-End’e gecmek, bu hobi disinda kalan insanlardan ayrilarak elit bir pozisyon yaratmaktir.
    -Daha degerli cihazlara ve daha fazla bilgiye/fikre sahip olmak, camia icerisinde daha saygin bir konum yaratma acisindan faydalidir. Sonucta her insan daha fazla saygi gormeyi arzu eder.
    -Camia icerisinde herkesin ulasmayi kolayca basaramayacagi arzu objelerine sahip olmak, insanin gururunu oksar ve kendisini digerlerinden daha basarili gormesine neden olarak farkli bir tatmin duygusu saglar.
    -Onemli olan ekipmanin ne kadar fonksiyonel oldugundan cok, ne kadar nadir ve zor ulasilabilir oldugudur. Mesela 180bin USD fiyatli Grande Utopia’nin fiyati 1000 USD olsaydi, alip evimize koymazdik.

Bu tespitler Hi-Fi oldugu kadar akla gelebilecek butun diger hobilerede uygulanabilir. Konu basliginda sozu gecen psikolojiden kastim tam olarak buydu.

Ancak bu tespitlerin pratik bazi baska sonuclarida var sanirim:
    Bir cok odyofil forumunda slogan olmus “ne kadar ekmek,o kadar kofte” deyimi sacmaligin ta kendisi demekki. Ekmek cogaldikca, kofte cogalmiyor. Enazindan bizim elimizdeki kofte cogalmiyor. Ureticinin, saticinin koftesi cogaliyor, bizimki azaliyor. Kofte niyetine de elimize sadece yukarida saydigim tatmin duygulari kaliyor : )

Hayatinin ikinci yarisini Hi-Fi dahil sadece hobileri icin yasamis ve halende yasamakta olan biri olarak kendimi kotu hissettim simdi bakin : )

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Yazmayi unuttum, dediginiz gibi ve aynen saat meraklilarinda oldugu gibi, bizde konu uzerinde oturup konusmayi, yazmayi, cizmeyi seviyoruz. Bir cok yeni insan taniyor, aralarindan bazilariylada zaman icerisinde gercek dostluk iliskileri kuruyoruz. Buda elbette harika bir sey : )

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-08-2012
    Mekan
    53 Rize
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    582550

bence klasik müzikten zerre kadar anlamayan, sadece bir gruba dahil olmak için klasik müziği istemese de dinleyen, bunun için onbinlerce dolar para harcayan insanları düşündükçe çoğu şey anlamsız geliyor, benim gelir düzeyim türkiye standartlarının epey üzerinde ama elimdeki ekipmanlar sadece 2-3 bin dolarlık cihazlar, klasik müzik çok severim ama dinlediğim müzik türü electronica'dır, bunun için elimdeki ekipmanlar ziyadesiyle yetiyor, stereo bana keyif veriyor, qudrofonik bir sistemin gerekliliğine inanmıyorum, olsa nolur olmasa nolur?

Member
    Giriş Tarihi
    07-12-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    572039

İnsan bu işe büyük paralar harcadıkça iyi sesin ne demek olduğunu daha iyi anlıyor. Ama bir yere kadar sonrası takıntıdan başka birşey olmuyor. Kendinizi mutsuz etmek istiyorsanız takıntılı olun. Mutlu olmak istiyorsanız sadece dinlediğiniz müzikten zevk alın daha ileri gitmeyin derim. Değişik ve farklı cihazları deneyin ama ileri gitmeyin mutsuz olursunuz.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    314645

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi MrNice Mesajı Göster
    Sayin Mihran,
    Oyle bir sey yazmissiniz ki, neresine ne yazacagim sasirdim. Her bir cumlesi icin baska bir tartisma konusu acilabilir.
    Herseyden once, okurken bir sey farkettim. Tanidigim cok az kadinin ( magaza dolasmak ve alisveris yapmak disinda) bir hobisi vardi. Bu hobilerinde cok cok ufak bir kismi erkekler tarafindan da paylasiliyordu. Simdiye kadar Hi-Fi hobisi olan tek bir kadin ne gordum, nede duydum. Cins ayrimciligi yapmak, bir cinsi digerine ustun tutmak gibi bir niyetim yok. Ama saniyorum erkekle kadin arasindaki temel farklardan biri de hobi sahibi olmak…Ilginc…
    İyi niyetinize tamamen inanarak, bu çıkarıma katılmıyorum, hatta tam tersini söyleyebilirim.

Tanıdığım kadınlarda hobi sahibi olanların sayısı erkeklerin çok üzerinde. İçlerinde Evereste 3 kere tırmanıp kar leoparı olan da mevcut, ressam, müzisyen, mozaik sanatçısı, sporcu, yoga öğretmeni olan da.
    Düzenleyen Korendon : 26-11-2012 at 12:53

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

Daha önce başka bir topikte şöyle bir tartışma olmuştu. Evimizdeki sistemlerde müzik mi dinliyoruz, yoksa ses mi? Yani baslara, tizlere vs. dikkat etmekten asıl parçayı dinlemiyoruz. Buna ne dersiniz?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    321557

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Korendon Mesajı Göster
    İyi niyetinize tamamen inanarak, bu çıkarıma katılmıyorum, hatta tam tersini söyleyebilirim.

Tanıdığım kadınlarda hobi sahibi olanların sayısı erkeklerin çok üzerinde. İçlerinde Evereste 3 kere tırmanıp kar leoparı olan da mevcut, ressam, müzisyen, mozaik sanatçısı, sporcu, yoga öğretmeni olan da.
    ama ahçı yok :-))

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Sayın Arduman ın arkadaşı Paul Van Dyck firmamızda çalışmıştı bir süre,kendisi de iyi bir audiofill idi. Onun 50.000 USD lik gelişmiş sistemini dinlemiştim evinde ve biz gerçek müzik dinlemiyormuşuz diye üzülmüştüm .
    Hatta Boston Electroniğin 5+1 sistemini de bana satmiştı o zaman yatak odasına kurmuştum.

İmkan meselesi her şeyden önce de eşin de sevmesi lazım..

Bu konuda Sayın Mr. Nice ile aynı fikirdeyim.

Hanımlar azınlıkta bu konularda..

Selam ve sevgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    321557

size 1985 lerde absolute dergisinde cıkan bir karikaturu anlatmaya calısayım...

kadın evdeki esyalarını toplamıs evi artık evi terk ediyor elinde 2 bavulla bagırıyor...
    hey jon hey jon

sana öyledigim kendimi konserde ki gibi hissediyorum... keman sesi hakiki gibi duyuluyor..... sahne sahane konsere gitmeye luzum yok.....
    dediklerimin HEPSİ YALANDI

şimdi ne degişti çok şey degişti ?????? şimdi evi erkek terkediyor ev hanıma kalıyor gelde arama 1985 leri !!!!!! :-))

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kizavul Mesajı Göster

kadın evdeki esyalarını toplamıs evi artık evi terk ediyor elinde 2 bavulla bagırıyor...
    hey jon hey jon

sana öyledigim kendimi konserde ki gibi hissediyorum... keman sesi hakiki gibi duyuluyor..... sahne sahane konsere gitmeye luzum yok.....

şimdi ne degişti çok şey degişti ?????? şimdi evi erkek terkediyor ev hanıma kalıyor gelde arama 1985 leri !!!!!! :-))
    Hanımın bu itirafı adama pahalıya mal olmuştur, ne varsa değiştirmiştir.

Average Member
    Giriş Tarihi
    31-07-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    501092

Bence burada biraz da hobi nedir onun tarifini yapmaya çalışmalıyız, kanımca.

Bir ressam için resim yapıp satmak, bir müzisyen için albüm çıkarmak, bir yoga öğretmeni için fittness center'da çalışmak hobi midir ?

Hobi para kazandırınca hobi olarak kalır mı, yoksa sadece cebi boşaltmakla mı kalmalıdır?

Adnan abi için hi-fi bir hobi midir?
    Düzenleyen hobidolap : 26-11-2012 at 15:12

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Sevgili Warriors , Ogen ve Sami Ertega
    Dogru soze ne denir. Cok pratik ve gercekci yaklasmissiniz konuya. Cocuklugumda klasik piyano egitimi aldim. Epeycede caldim falan ama, cok iyi bilinen bir kac eser disinda klasik muzikten hoslanmam. Bilgim fena degildir ama dusundugumde muzik zevkimin berbat oldugunu bile itiraf edebilirim. Ama evimdeki en genis koleksiyon klasik muzige ait. Hoslanmadigim bir tarzi saatlerce dinliyorum.Neden ? Cunku sistem performansini en iyi klasik muzik,caz gibi turlerde anlayabiliyorum. Harcamalarimi bu tip muzigi referans alarak yapiyorum. Sacma degil mi? Oyle…Son zamanlarda kendimi bir muzik sever degil (evde oldugum neredeyse her an muzik oldugu halde) ses sever olarak nitelendirmeye basladim. Muzigin kendisini degil, sesin kendisini ve dinamiklerini seviyorum.
    Size katildigim bir diger konu, 2-3 bin USD lik bir sistemle harika muzik dinleyebilirsiniz. Tabi birinci kayginiz muzigin kendisi ise. Bir kac ay once bir arkadasimin is yerine gittim. Iceri girer girmez, alisik olmadigim tonda bir ses duydum. Hangar benzeri bir mekan… Kristal gibi berrak bir ses, piril piril, citir citir calan bir muzik. Volume alisik olmadigim kadar dusuk, oyle gum gum baslar-tizler falan yok. Hatta gorunurde bir sistemde yok. Sadece en saf, sade haliyle muzigin kendisi var. Uzun zamandir calan bir muzikten almadigim keyfi almaya basladim. Nedir bu yaa? Diye bakinca gordugum sey, 70 lerden kalma bir Dual pikap, uzerinde bir marka bile olmayan 70 lerden kalma ufak 2 yollu bir, kalenderin kalenderi bir cift hoparlor…Sistem bir sistem bile olmadigi icin, dikkati kendi uzerine cekmiyor, sadece muzigin kendisi ortaya cikmis…Sistemi degil, muzigi dinletiyor…Olay aslinda bu olmali. Ama cogumuz bu guzelligi coktan kaybetmis durumdayiz. Cihazi dinlemekten, muzigi unuttuk. Her seferinde daha ustun bir ekipmana sahip olma hirsimiz, bir noktadan sonra asla gercekci olmayan daha iyi ses pesindeki arayisimizla, ses ve muzigi arac olarak kullanip degerli seylere sahip olmanin verdigi psikolojik tatminlere yoneldik.
    Sanirim bu noktada gercek bir muzik sever olmakla, odyofillik arasindaki ince bir cizgiyle ayrilmis ama gitgide buyuyen farki anlamak gerek…
    Ogen’in dedigi de cok dogru. High-End’e dogru yurudukce tatminsizliklerimiz artiyor, yeni bir parcaya sahip olunca bir sure mutlu oluyoruz ama ona alisinca basliyoruz yeni arayislara…

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Tam cok haklisiniz, dusunmeden yazmisim diyecektim ki vazgectim. Eger bu actigimiz topige bir hanim girerde beni yalanlarsa, yanilmis olmaktan dolayi cok mutlu olacagim : )
    Ama evet, bir miktar abartmisim bende farkettim, affola : )

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kizavul Mesajı Göster

hey jon hey jon

Cok guldum buna gercekten : ) Ama, gercegin ta kendisiymis o karikatur. 31 yasimda, 3 senelik yogun bir iliskiden sonra evlendim. Bir yil oldu, olmadi esim evi terketti, bosandik sonrada. Hakliydi ama kizcagiz. Istemem ben boyle adami, metresi var, cekemem demisti. O zamanlardaki metresim eski spor Amerikan arabalariydi. Gunlerce sabahlara kadar , atolyelerde calisir, bir seyler takar, cikartir, azicik yarisir, sonra herseye en bastan baslardik : )
    Sonrada bir daha ne evlendim nede istedim acikcasi : ))

Member
    Giriş Tarihi
    19-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    586370

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hobidolap Mesajı Göster
    Bence burada biraz da hobi nedir onun tarifini yapmaya çalışmalıyız, kanımca.

Bir ressam için resim yapıp satmak, bir müzisyen için albüm çıkarmak, bir yoga öğretmeni için fittness center'da çalışmak hobi midir ?

Hobi para kazandırınca hobi olarak kalır mı, yoksa sadece cebi boşaltmakla mı kalmalıdır?

Adnan abi için hi-fi bir hobi midir?
    Cok guzel oldu bu cevap simdi. Para kazanilan bir durum ortaya cikinca hobi demek biraz yanlis. Yine baska bir donem cok tutkuyla bagli oldugum bir konuyu is halinede getirmistim. Is olarak kisa zamanda guzel seyler yaptik ama gelin gorunki, benim o konuya zevkim kacmaya basladi. Olayin rengi degisti. Baktim olmuyor, dusundugum kadar mutlu degilim, sattim payimi c****m. Hobi gercekten baska turlu bir sey...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    321557

eski topiglerde de yazdım bazı kimseler karsı çıktı olabilir tabiki ama.....

klasik muzikten hoşlanmak isteniyorsa egitim şart demiyecegim :-))
    müziki okumak (İrkin Aktüze) nin 6 ciltlik kitabıyla beraber eserlerin dinlenmesini öneririm İrkin bey çok guzel bir çalışma yapmış butun bestekarların butun eserlerini anlatmiş konuya hakim oluncada eser size daha zevkli gelecektir. (konuyu bilmeden swan lake balesine gittiniz canınız sıkılır tabiki dans eden balerinleri seyretmek dısında yada antalyada gideceksiniz genelde rus seyirciler var yada onları seyredeceksiniz :-))

ben her hafta belli bir bestekarı dinliyorum tabiki aynı zamanda eserleri okuyarak kalın kafam daha iyi anlıyor.....

21. Merih Banner Alt
4 sayfadan, 1. sayfa 1234 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık