Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Süte Duyarlı Çocuklara Okulda Süt Verilmeyecek

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  29-06-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  6,586
  Üye No
  442137

  Süte Duyarlı Çocuklara Okulda Süt Verilmeyecek  Ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine süt dağıtılmasına yönelik yürütülen ''Okul Sütü Programı''na ilişkin usul ve esaslar belirleyen ''Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi

  Süte duyarlı çocuklara okulda süt verilmeyecek

  Tebliğe göre, öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırmak ve dengeli beslenme suretiyle sağlıklı gelişmelerini sağlamak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nca ortaklaşa hazırlanan ''Okul Sütü Programı'' kapsamında, 2012-2013 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde, özel okullar dahil, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde, haftada 3 gün süreyle 200 mililitre ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacak.

  Programın uygulanacağı okulları Milli Eğitim Bakanlığı belirleyecek. Koordinasyonunu ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapacak.
  Okul sütlerinin alımı, yurt içinden temin edilen çiğ sütlerden ''Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik'' kapsamında onay belgesi veya bu yönetmelik hükümlerine göre geçerli eşdeğer belgeye sahip ve ülke içinde UHT içme sütü üretimi yapan gıda işletmelerinden ''Kamu İhale Kanunu'' ve ilgili mevzuata göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yapılacak.
  Dağıtımı yapılacak okul sütü ambalajlarının şekli ve üzerinde yer alması gereken hususlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak belirlenecek.

  İllerde kurulan okul sütü komisyonları mal muayene ve kabul komisyonu olarak görev yapacak. Okul sütü komisyonlarının sekretaryasının yürütülmesi, okul sütünün okullara ulaştırılmasının kontrolü ile uygun şartlarda muhafazası ve tüketimlerinin sağlanmasından il milli eğitim müdürlükleri sorumlu olacak.

  -Öğrencilere ait bilgilerin ulaşılabilir olması sağlanacak-

  Program kapsamında, süt dağıtımı öncesi ve tüketim sonrasında öğrencilere ait bilgilerin içerik ve formatı Sağlık Bakanlığı'nca belirlenecek.

  Öğrencilere ait bilgilerin e-okul sistemine kaydedilmesi, e-okul sistemine giriş yapılamadığı durumlarda verilerin toplanması ve zamanında ulaşılabilir olması Milli Eğitim Bakanlığı'nca sağlanacak.
  Öğrenci velileri, öğretmenler, aile hekimleri ve/veya sağlık kurumlarınca süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimlerince program dışında tutulacak.
  Uzun dönemde öğrencilerin gelişmelerine ilişkin çalışmalar, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde Sağlık Bakanlığı'nca yürütülecek.
  Dağıtılacak okul sütlerinin üretiminden tüketimine kadarki aşamalarında, Türk gıda mevzuatı ile ihale teknik şartnamesine uygunluğunun denetimi, il gIda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince yapılacak.

  Okul sütü üretimi yapılan illerde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüklerince sütlerin her bir partisinden numune alınacak, numunelere ait analiz sonuçları, bakanlığa ve teslimi yapılacak illerdeki il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğüne gönderilecek.

  -Tanıtım için gerekli tedbirler alınacak-

  Programın kamuoyunda tanıtımı, iletişim stratejisinin belirlenmesi ve programda görev alan kişilerin eğitimleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları ve Ulusal Süt Konseyi'nin katılımıyla gerekli tedbirler alınacak.
  Program başlamadan önce ailelere süt içimi sonrası oluşabilecek basit rahatsızlıklar ve bulguların anlatıldığı, bu bulguların büyük bir bölümünün geçici ve hafif olduğunun belirtildiği, sütün öneminin vurgulandığı eğitim programları Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarınca düzenlenecek.

  Öğrencilerin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığınca görevlendirilen öğretmenler tarafından yapılacak.
  Program için gerekli eğitim ve tanıtım materyallerinin temini, yayımı ve dağıtımı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda, Ulusal Süt Konseyi'nce gerçekleştirilecek.
  Program kapsamında 24 Eylül 2012 tarihli ve 2012/3741 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca yapılacak ödemeler, genel bütçeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na tahsis edilen ödenekten karşılanacak

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  11-10-2008
  Mekan
  26 Eskişehir
  Mesajlar
  11,638
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  460169

  zaten süt verdilerde ne oldu zehirlenmeler oldu .

 3. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı