Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 23 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: İphone kaybettim/çaldırdım ne yapabilirim ?

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-08-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    123186

İphone kaybettim/çaldırdım ne yapabilirim ?

Selam Arkadaşlar,

2 ay olmadı bir iphone 4s aldım , arkadaşlarla yemeğe gitmiştik malesef cebimden almışlar/çalmışlar.

Tabiki hemen vodafone telefon edip sim kartını kapattılar ..Vodafon dan polıse gidip çalındı diye şikayette bulunmamı tasdikli dilekçeyi vodafona göndermemi istediler bende yaptım.

Sorum şu, imei kodundan cihazı kullanılmaz hale getirebilirlermi veya bulabilirlermi ? Veya başka ne yapabilirim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    35828

öncelikle geçmiş olsun diyorum,Umarım en kısa süre telefonunuz bulunur.

1-Cihazımı kaybettim/çaldırdım. Ne yapmalıyım?

5809 sayılı Kanunun 58 inci maddesinde "Kurum sistemine kayıtlı olan elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle bilgi ve ihbar merkezine başvururlar." ve Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmeliğin 11 nci maddesinin 1 inci fıkrasında "Cihazları beyaz listede yer alan kullanıcılar çalınma, yağmalanma, kaybolma veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elden çıkma durumlarında cihazlarının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için telefon yolu ile ihbarda bulunur" hükümleri yer almaktadır. Söz konusu mevzuat hükümleri çerçevesinde Bilgi ve İhbar Merkezi'nin telefon ile aranması ve verilen bilgilerin doğrulanması halinde cihazın haberleşme şebekesinden hizmet alması engellenmektedir.

2-Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

31 Ocak 2006 tarihinde faaliyete geçen Bilgi ve İhbar Merkezi Çağrı Merkezi'ne Türkiye'nin her yerinden 444 9 777 - 0312 232 23 23 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.

3-Kayıp/çalıntı ihbarı nasıl gerçekleşir?

Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için hat sahibi olan kişinin telefon ile ihbarda bulunması gerekmektedir. İhbar sırasında kişinin vermiş olduğu bilgiler doğrulanmak üzere ilgili GSM İşletmecisine iletilmekte ve kişinin verdiği bilgilerin doğrulanması halinde cihazın haberleşmeye kapatılması işlemi gerçekleşmektedir.
    Savcılık ve mahkeme kararı ile kapatılan ya da Bilgi ve İhbar Merkezi'ne yapılan kayıp/çalıntı ihbarları doğrultusunda kapatılan cihazlara ilgili GSM işletmecisi tarafından "YASAL UYARI <imei> IMEI numaralı cihaz ÇALINTI'dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz" içeriğinde mesaj gönderilmektedir.

4-İhbarın onaylandığını nasıl anlarım?

İhbarda bulunulduktan sonra cihaza ait IMEI numarası "http://www.mckstk.gov.tr/node/56" adresinden sorgulandığında "çalıntı ihbarı yapılmış cihaz" olarak görülmektedir. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada söz konusu ifade "çalıntı cihaz" ibaresine dönüşmektedir.
    İhbarı doğrulanmayan kişilere kısa mesaj (SMS) gönderilmesi sureti ile bilgi verilmektedir. Ayrıca, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Bilgi ve İhbar Merkezi'nin aranması suretiyle de ihbar sonucu öğrenilebilmektedir

Düzenleyen BJK : 13-11-2012 at 20:11

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-08-2005
    Mekan
    Üye No
    123186

BJK, Kardeşim cevabın için teşekür ederim. Ben yurtdışında yaşıyorum. Burda (Almanyada ) koyboldu çalındı diye ihbarda bulunuyorsunuz o kadar. Apple ye telefon ettim imei numarasını verdim yinede hiçbirşey yapamayacaklarını söylediler..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-08-2006
    Mekan
    Üye No
    253782

ingilterede Imei numarasini verdinizmi Block ediyorlar ve telefon kullanilamaz hal aliyor ...
    Gecmis olsun

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-06-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    16048

icloud u aktif etti iseniz

adresinden apple kimliğiniz ile girip cihazın nerede olduğunu görebilirsiniz.Tabi cihazı komple simedilerse.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    442137

En İyisi Bir Bardak Soğuk Su İç

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Datax Mesajı Göster
    Selam Arkadaşlar,

2 ay olmadı bir iphone 4s aldım , arkadaşlarla yemeğe gitmiştik malesef cebimden almışlar/çalmışlar.

Tabiki hemen vodafone telefon edip sim kartını kapattılar ..Vodafon dan polıse gidip çalındı diye şikayette bulunmamı tasdikli dilekçeyi vodafona göndermemi istediler bende yaptım.

Sorum şu, imei kodundan cihazı kullanılmaz hale getirebilirlermi veya bulabilirlermi ? Veya başka ne yapabilirim.
    Sayin datax gecmis olsun umarim cihazin calinmaya ve kaybolmaya karsi sigortasi vardir.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-08-2005
    Mekan
    Üye No
    123186

Sevğili dostlar ilgininz için soğolun .

Sigorta yaptırmamıştım malesef 4s in üstüne buz gibi soğuk su içtim.

Bu gün iphone 5 sipariş vrdim tabiki sigortalı . Ayrıca nette daha hızlı olduğunu bana yazılı gönderecekler bekleyelim bakalım.

Not. Bir dostum bana iphone 4s i bana satmış gibi gösterirsen Türkiyeden cihazı blocke edebileceğini söyledi . Mümkünmü acaba?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Sevğili dostlar ilgininz için soğolun .

Sigorta yaptırmamıştım malesef 4s in üstüne buz gibi soğuk su içtim.

Bu gün iphone 5 sipariş vrdim tabiki sigortalı . Ayrıca nette daha hızlı olduğunu bana yazılı gönderecekler bekleyelim bakalım.

Not. Bir dostum bana iphone 4s i bana satmış gibi gösterirsen Türkiyeden cihazı blocke edebileceğini söyledi . Mümkünmü acaba?
    Iste bizim düsüncemiz malesef biz türk milleti olarak böyle düsüncesizlikleri yapiyoruz 7 euro fark verdinmi cihazin garantisi 5 yila cikiyor arti calinmaya ve kaybolmaya karsi sigortali oluyor neyse bu aci bir ders sizin icin bundan böyle aldiginiz cihazlari sigortali yaptirirsiniz.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-08-2005
    Mekan
    Üye No
    123186

Arkadaşım olayı genelleme. bazen benim gibi bilmeyen veya acele edenlerle digerlerini suçlama.

Artık millet olorak yavaş yavaş düşünme nedir öğrenmeye yeni başladık. Ayrıca yedi on euro gibi cüzzi miktardan kaçıldığını sanma . belki benim gibi düşüncesizliktan kaynaklanıyor malesef.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Arkadaşım olayı genelleme. bazen benim gibi bilmeyen veya acele edenlerle digerlerini suçlama.

Artık millet olorak yavaş yavaş düşünme nedir öğrenmeye yeni başladık. Ayrıca yedi on euro gibi cüzzi miktardan kaçıldığını sanma . belki benim gibi düşüncesizliktan kaynaklanıyor malesef.
    Ben sizi suclamiyorum biz millet olarak sigortayi keyfi sayariz yaptirmayiz taki basimiza bir sey gelinceye kadar, ayrica almanyada yasayipta sigortadan bihaber olmakta ayri bir konu.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    16-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    23565

Bu cihazları imei kodundan bulmak ve bloklamak mümkün olsa da ne yazık ki buna çeşitli çareler bulmak pek zor değil. Netekim yapıyorlar da...

Bizim telefon çalınalı 1 yıl oldu. Daha ses seda yok... Gelmez de herhalde. Çalanı yakalayıp içeri attılar, neredeyse cezası bitecek ama telefon gitti gider. :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-06-2009
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    497822

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi jackal73 Mesajı Göster
    icloud u aktif etti iseniz

adresinden apple kimliğiniz ile girip cihazın nerede olduğunu görebilirsiniz.Tabi cihazı komple simedilerse.
    Cihazı komple silmeseler bile İMEİ'sine zarar gelmediyse yine görür ve umarım bulunur..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    11-01-2006
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    174564

İnan bana o cihaz ırak suriye gibi bi ülkeye gitmiştir akıllı telefon modelleri çalındımı.Türkiye'de çalındıktan sonra kesinlikle sinyal alınamıyor ırak iran suriye gibi ülkelere gönderiliyor.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    10-12-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    587302

Geçmiş olsun ... İnşallah bulunur

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-12-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    168728

benim ıphone 4 telefonum çalındı ekim ayında polise dilekçe verdim şiayette bulundum polisin bana veridği bilgi olay savcılığa yansır ve savcılık telefonunu iletişme kapatır için rahat olsun dediler.ogün bugündür telefon bulunmadı ve arıca telefon iletişime kapanmadıda geçen ay bu yazıyı okuyunca BTK yı kendim arayarak kapattırdım.polisin eksik bilgi vermesinden dolayı chaz 3 aydır açık kullanılıyordu.
    ayrıca benim telefonumu çalan hırsızda tanıdığım biri :D
    12. ayda hırsızmın yeni telefon numarasını öğrendim aradım bi güzel sövdüm ben senin telefonunu çalmadım getiricem diyor adama neyin kafasını yaşıyorsun dedim
    25 şubatta mahkememiz var onu söleyim dedim kapadım
    mahkemeyle ilgili bilgisi olan varmı
    sn.metepe senin bilgin varsa paylaşırmısın

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-08-2005
    Mekan
    Üye No
    123186

Merhaba arkadaşlar,

İlk başlarda pek ciddiye almadıklarını sanarak iki hafta evvel son bir yazılı olarak vodafone şirketine tekrardan şikayette bulundum . Bu seferkinde beni telefonla arayıp kesinlikle ıphone yi blocke ettiklerini söylediler . Servisin bana söylediği hiçbir şirket kendi başına istedği cep telefonlarını blocke edemeyeceklerini bu yüzden iphone için apple ye çalınan iphone için dilekçe gönderip blocke edilmesini talep ettiklerini ve bu işleminde kesinlikle uygulandığını söylediler..Benide ikna ettiler.

Eğer sizlerden iphone samsung gibi pahalı cep telefonu almaya karar veren varsa hiç düşünmeden sigortalı yaptırmasını tavsiye ediyorum.

Not: Sipariş verdiğim iphone 5 geldi şimdilik çok memnunum ..Tabi sigortalı düşüp kırılsa çalınıp yok olsa umurumda değil aynı gün yenisi gene cepte..

New Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2013
    Mekan
    27 Gaziantep
    Üye No
    589920

Ah kardeşim iphonuu bul yüklemedin mi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-03-2004
    Mekan