Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 16 mesajdan 1 ile 16 arası

Konu: Antalyada t 90 trodıal anten kullanan varmı

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Antalyada t 90 trodıal anten kullanan varmı

Arkadaslar bu anteni kurmak zor birhayli zaman ister insani ugrastirir almanyadan yazin bu antenden aldim antalyaya götürdüm ama yazin sicakta ugrasmadim simdi tekrar gidecegim eger kullanan arkadaslar merkez hangi uydu yaptilar nasil verim aldilar deneyimlerini yazarlarsa memmun olurum.

Average Member
    Giriş Tarihi
    21-05-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    351323

dostum ben malatyadayım şuan bu uyduyu kullanıyorum ama bir usta getirdim ayar yaptı şuan 4.8 ve 7,9,13,16,19,26, (31,5) 39,42 derece ayarlı ve izliyorum fakat yağmur yağınca nedense bozuluyor çanak arka taraftan hafif yukasrı eğik olacak ve önce baş tarafa taktığı lnb den türksatı ayarladı daha sonra kaydırma yaptı 26 derece yi buldu eğimi buldum dedi uyduyu sıkıştırdı ben lnb leri sıra sıra düzdüm bilen adama çok kolay yarım saatte hem montaj yaptı hemde uyduyu kurdu
    Düzenleyen qwertyu66 : 11-11-2012 at 15:55

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi qwertyu66 Mesajı Göster
    dostum ben malatyadayım şuan bu uyduyu kullanıyorum ama bir usta getirdim ayar yaptı şuan 4.8 ve 7,9,13,16,19,26, (31,5) 39,42 derece ayarlı ve izliyorum fakat yağmur yağınca nedense bozuluyor çanak arka taraftan hafif yukasrı eğik olacak ve önce baş tarafa taktığı lnb den türksatı ayarladı daha sonra kaydırma yaptı 26 derece yi buldu eğimi buldum dedi uyduyu sıkıştırdı ben lnb leri sıra sıra düzdüm bilen adama çok kolay yarım saatte hem montaj yaptı hemde uyduyu kurdu
    Sayin qwertyu66 ilgin icin tesekkür ederim canaga 16 lnb baglaniyor ben 15 tane lnb baglamayi düsünüyorum ve montajini kendim yapacagim bu antenler biraz zayif arastirma yapip en iyi randimani alacak sekilde montajini yapacagim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-06-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    16540

Ünal Bey hayırlı olsun. Torodial de olsa 90 lık çanağa 15-16 tane LNB nasıl sıkışacak?
    Ancak ince LNB ile olur gibi geliyor. Bu durumda hangi LNB leri kullanacaksınız?

Average Member
    Giriş Tarihi
    21-05-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    351323

bilmiyorum ben on tane zor düzdüm birde malatyadan çekmeyen uydular var belki antalyadan çekebilir ben dönüşümlü takıyorum 8li dısecgim var 16 lı dısecg tavsiyeniz nedir ben de alayım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erd_eru Mesajı Göster
    Ünal Bey hayırlı olsun. Torodial de olsa 90 lık çanağa 15-16 tane LNB nasıl sıkışacak?
    Ancak ince LNB ile olur gibi geliyor. Bu durumda hangi LNB leri kullanacaksınız?
    Sayin erd-eru iyi dilekleriniz icin tesekkür ederim ince lnb kullanmayi pek düsünmüyorum ince lnb lerde yapisi itibariyle yagmurlu havalarda cok sinyal kaybi oluyor onun icin alman mali best marka lnb kullanacagim bu lnb asagi yukari ALPS lnb gibi feedhornu 32 mm civarinda almanyada denedim hosuma gitti yagmurlu havalarda performansi iyi .

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    184162

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ünal1957 Mesajı Göster
    Arkadaslar bu anteni kurmak zor birhayli zaman ister insani ugrastirir almanyadan yazin bu antenden aldim antalyaya götürdüm ama yazin sicakta ugrasmadim simdi tekrar gidecegim eger kullanan arkadaslar merkez hangi uydu yaptilar nasil verim aldilar deneyimlerini yazarlarsa memmun olurum.
    al burada benım bılgılerım var, dıkkatlıce o0kuyup uygula

Giriş tarihi: Jun 2006
    Yaşadığı Yer: IST.maltepe

--------------------------------------------------------------------------------

T 90--------------------------------------------------------------------------------

waferfıld çök odaklı anten kuracaklar,aşağıda, lınkteki anten hesaplarını veren pırograma alacağın doğu, batı, son uyduları vererek orta 0 uyduyu bulup.mısal,orta uydu ıçın 6 dereceyı verdıyse, 6 derecede uydu yok!! sen onu varmış gibi sanal olarak kabul edıyorsunnnnn... mısal antenın arkasında durarak,sağındaki 4,8doğu sırıus uydusunu orta uydu yaparsın.. yalnız bunu lnb tutamak çubuğundaki sıfır noktasına koyamazsınnn... ne yapacaksın??? 6 derece ıle sağdakı4,8 sırıus uydunun arasında kaç derecelık fark vardır??? 6-4,8= 1.2 derece.. ne yapıyoruz şımdı?? orta sıfır yazan yerden lnb tutamağının uzerındeki çızgılerden sol ters tarafa doğru 1,2derece kayarak lnebeyı sabıtlıyoruz,dıyer alacağımız uydularda bızım sırus uydusunun sağ ve soluna derecelerı kadar,çızgılerden sayarak emeneten sıkiştırıyoruz, ve gelelım en onemlı noktayaaaa..antenımız dık dururken akasında sağa sola eksenı etrafındakı donme sıkalasında 90 derece yazar...ıstanbuldaki bır çök konbınasyonu denedım,yaklaşık anten arkadan bakınca sağa doğru 7yle 18 derece arasında çevırmek gerekiyor (batıya)... yanı pırogramın hesabını aldığında 71 le 83 derece arasında sıkalada bır rakam karşına çıkar. ve antenı bu şekılde sabıtledıkten sonra bılınen şekılde ortadan 1,2 derecelık kaçıklıktaki sırıus uydusunu ayarladınmı dıyer lenebelerıde gereken uzaklıklardaki çızgılerde yerleştırmışsek o uyduya gıttığımızde en az 40 kalıte bulursunuz... ordan sonra bılınen olay sağa sola kaydırma lnb bukme gibi olaylar..nöt arkada durarak bütun çöklu antenlerdeki gibı merkez uydunun sağındaki,mısal thor- nıl sat,sola-- solundaki uydular,hotbırrd-astra,sağ tarafa takılacak...... pırogramında bulunduğunuz şehır yoksa şehır bolumunun en ustunde bılınmıyene çıkıp bulunduğunuz şehrın enlem ve boylamını verıp hesaplamanızı yaptırabılırsınız.. kolay gelsın...... uydu yon bulma programı, antenın resmı ......ve antenın hesaplama pırogramı...
    åŽÅ¸å¸â€“地åâ‚¬: - UYDUKURDU FORUM - Kimine göre Forum, Bize Göre Aile

ımzamdaki lınkte resme bakarsanız, antenın parçalarını daha kolay montaj yaparsınız...dıkkatle ıncelersenız almanyada kurulu antenınde batıya doğru bukük olduğunu göreceksınız..

--------------------------------------------------------------------------------
    Son Düzenleyen muammereksi; 10-02-2011 02:17

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Tesekkür ederim muammereksi bey.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    28-05-2012
    Mekan
    Üye No
    580171

ünal kardes sen almanyada cektiyin uydulari antalyada cekemessin,ve elmayi armutla karistirmamak gerekiyor...ben bu anteni ilk c****nda almistim kullandim,iyiydi ama simdi mesela multifocus t85 kullaniyorum,daha basit ayarlamasi ve her yönüyle daha pratik,ama hangi anteni kullanirsan kullan,türksat ayri anten olmasi lazim,benim görüsüm...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erdal_1973 Mesajı Göster
    ünal kardes sen almanyada cektiyin uydulari antalyada cekemessin,ve elmayi armutla karistirmamak gerekiyor...ben bu anteni ilk c****nda almistim kullandim,iyiydi ama simdi mesela multifocus t85 kullaniyorum,daha basit ayarlamasi ve her yönüyle daha pratik,ama hangi anteni kullanirsan kullan,türksat ayri anten olmasi lazim,benim görüsüm...
    Bu antenin fazla performans vermeyecegini bende biliyorum eger cekerse 15 lnb baglayacagim aslinda bu anteni mecburiyetten takacagim zira apartmanda sadece asansör dairesinin üstü var anten takacak baska yere takamiyorsun ve yer yok benim anteni takmak icin komsunun antenini sökecegim onada lnbden cikis verecegim sizin kullandiginiz anten fazla isimi görmez.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    184162

yukarda yazdıklarıma rıayet edersenız, yeterlı perfmansı verır.35 -40 derece lık açılardaki uyduları rahatlıkla alırsınız,4.8E sırıusten
    turksata kadar alabılırsın. ben ıstabul anadolu yakası 28.2 astradan 100 kanal cıvarı alıyorum.

nerden nereye kadar alacağını antenın kurma pırogramına verınce antenı eksenı etrafında nekar sağa batıya bukeceğını verır
    mısal90 derece dıkken 78 verdı 12 derece uzerındeki sıkalada görerek bukup ayarladımmı kaldı orta uydu,mısal 11e verdı 11de uydu yok 13te var orta sıfır yazan yerden 2 derece ters tarafa lnb yı sabıtleyıp hotbırdı buldummu dıyer uydular kızağın uzerınde derece farklarına göre kaydırdınmı uydular şıp dıya karşında hepsı bu kadar..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

$u anda komsuyla ortak kullandigimiz birisi benim digeri komsunun iki canak var her iki canaktada 4 cikisli mti lnb mevcut ikisi komsuya gidiyor ikisi benim daireye ve apartmanda canak takacak yer kalmadigindan (sadece asansör dairesinin üzeri müsait baska yere anten taktirmiyorlar) mecburen benim türksata yönelik canagi birakip komsunun hortbirt odakli canagini söküp onun yerine trodial anteni takacagim antenin fazla verimli olmayacagini bende biliyorum eger olursa 15 lnb ye kadar takacagim parcalari ona göre almanyadan aldim zira türkiyede adi gecen parcalar cok pahali bazi arkadaslar elma ile armudu karistirdigimi yazmis neyi karistirdim anlamadim ama her neyse $u anda almanyadayim kismet olursa ayin 29 zunda tekrar antalyaya ucacagim ve zaman bulabilirsem antenin montajini yapacagim zira bir baska konutumda tadilat yapacagim yardimci olan tüm arkadaslara tesekkür ederim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    184162

bitteschön

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-05-2009
    Mekan
    Üye No
    494264

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ünal1957 Mesajı Göster
    $u anda komsuyla ortak kullandigimiz birisi benim digeri komsunun iki canak var her iki canaktada 4 cikisli mti lnb mevcut ikisi komsuya gidiyor ikisi benim daireye ve apartmanda canak takacak yer kalmadigindan (sadece asansör dairesinin üzeri müsait baska yere anten taktirmiyorlar) mecburen benim türksata yönelik canagi birakip komsunun hortbirt odakli canagini söküp onun yerine trodial anteni takacagim antenin fazla verimli olmayacagini bende biliyorum eger olursa 15 lnb ye kadar takacagim parcalari ona göre almanyadan aldim zira türkiyede adi gecen parcalar cok pahali bazi arkadaslar elma ile armudu karistirdigimi yazmis neyi karistirdim anlamadim ama her neyse $u anda almanyadayim kismet olursa ayin 29 zunda tekrar antalyaya ucacagim ve zaman bulabilirsem antenin montajini yapacagim zira bir baska konutumda tadilat yapacagim yardimci olan tüm arkadaslara tesekkür ederim.
    Sayin Ünal bey neden motorlu canak kurmuyorsunuz hem bütün uydulardan verimli sinyal alirsiniz.
    bende daha önce coklu lnbli canak kullaniyordum merkez haric yanlarda kalan uydulardan yagmur yagdigi zaman sinyal cabuk gidiyordu.
    yaklasik 3 yildir kullandigim motoru size tavsiye ederim hemde sinyal yönünden hic basiniz agrimaz
    Moteck 2500A fiyati Almanya da 50 euro civarinda
    Düzenleyen nadeto : 16-11-2012 at 15:08 Sebep: eksik yazildi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi nadeto Mesajı Göster
    Sayin Ünal bey neden motorlu canak kurmuyorsunuz hem bütün uydulardan verimli sinyal alirsiniz.
    bende daha önce coklu lnbli canak kullaniyordum merkez haric yanlarda kalan uydulardan yagmur yagdigi zaman sinyal cabuk gidiyordu.
    yaklasik 3 yildir kullandigim motoru size tavsiye ederim hemde sinyal yönünden hic basiniz agrimaz
    Moteck 2500A fiyati Almanya da 50 euro civarinda
    Sayin nadeto, adi gecen motorun belirli bir tasima kapasitesi var ve antalyanin firtinasi o motoru bir firtinada ya antenin ayarini yada motoru bozar kollu motor derseniz yine bir dereceye kadar dayanirda disecq motor benim evin bulundugu bölgede dayanmaz ev sehrin kenarinda yüksek bina ve kenarinda rüzgari kesecek yapi yok yaz günü bir yagmur yagdi firtina oldu balkon kapisinin arkasinda kapiyi tutan mahmuz olmasina ragmen kapiyi carpti ve 5mm lik cam gitti düsünün böyle bir yere o motoru takmayi bir diger konu motorlu anteni ben daha önce kullandim avantajinin yaninda dezevantajida var mesala kanal gecisleri gec olur, bu dairede t 90 anteni kurmayi düsünüyorum ama yaylada bulunan evime 2 metre veya üzeri kollu motorlu bir sistem kuracagim.
    Düzenleyen ünal1957 : 16-11-2012 at 16:10

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

arkadaslar anteni kurdum 10 uydu ayarlandi ama antalyada bu canak verimli degil hatda türksatda bile dogru dürüst randiman alamadim. (12729 V 30000) frekansindaki yayinlarda acik havada bile sorunlar yasiyorum ayni antenden bir tane daha götürmeyi düsünüyordum vazgectim.

17. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı