Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 21 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Güneş panelleri hakkında!?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    206429

Güneş panelleri hakkında!?

Merhaba, yeni almış olduğum 100 watt güneş panelimi bir süredir denemekte ve gözlem yapmaktayım. Bu işe merak salanlar için gözlemlerimin sonucunu yazdığım gibi forumdaki elektrik ve elektronik üzerine tecrübeli kardeşlerimizin ve abilerimizin önerileri doğrultusunda sistemin performansını artırmak için bilgilerini paylaşmalarını rica edeceğim.

Sistemim: 100 watt yüksek kalite güneş paneli

10 amper akü şarj kontrol

55 amper jel akü

300 watt tam sinus invertör

Bölge İzmir, panelin yönü 26 derece (panel sabit olduğu için doğu ile batının arasında güneşi en uzun verimli alacağı yer olarak düşündüm başka fikri olan varsa denemekten memnun olurum).

Not: Yapılan tahminler sabah güneşinin doğumundan batımına kadar geçen süre içindir.

Aküyü olabildiğince boşaltarak, akünün kullanımından yaptığım tahmine göre:

Yağışlı havalardaki: akü 10 amper şarj olmuştur.

Bulutlu günlerdeki: akü 15 amper şarj olmuştur.

Güneşli günlerde:: akü 35 amper şarj olmuştur.

Tam güneşli havalarda yaptığım testlerden anladığım kadarıyla bir takım yerlerden kayıplar yaşamaktayım. İnvertörden olani biliyorum(%10 kayıp olmakta). Onun dışında akü şarj kontrol cihazım panelden uzak(yaklaşık 9 metre ev içi tesisat kablosu yani kesiti kalın). aküye ise 60 cm civarında kesiti kalın akü şarj kablosu kullanmaktayım. Buralarda kayıp olabilir mi? Yaptığım voltaj ölçümlerinde akü şarj olurken ölçtüğüm değer diyelim 12, 90 DC çıkıyor.Güneş batıktan ve şarj kesildikten sonra yaptığım ölçümde voltaj 12,20 DC gibi bir değer çıkıyor. Bu olağan bir durum mu?

Bu sistemin performansını artırmak için fikirleri olan var mı? Yaz güneşi ile kış güneşi arasında, günün uzamasını saymazsak, çok fark olur mu? Fikirlerini paylaşacak herkese şimdiden teşekkürler.

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2004
    Mekan
    19 Çorum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1120

akü şarj cihazının jel aküye göre voltajının düzgün olup olmadığını kontrol etmelisin.
    aksi halde süper bir kayıp oluşuyor. akülerin şarj olmuyor. bakıyorsun akşam 12.20 görüyorsun.
    olması gerekense 12.80 civarı

Vip
    Giriş Tarihi
    11-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6600

panelin arkasına bir fan tak oradan elde edeceğin ısıyı gereken yerlere kanalize et.

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2004
    Mekan
    19 Çorum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1120

Ayrıca güneş takip sistemi yaparak paneli sabahtan akşama güneşi takip ettirebilirsin.

Member
    Giriş Tarihi
    21-12-2009
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    517773

Slm abi 0 paneli ne kadara aldın ögrenebilirmiyim bende düşünüyorum da

Senior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    206429

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi popköylü Mesajı Göster
    Slm abi 0 paneli ne kadara aldın ögrenebilirmiyim bende düşünüyorum da
    370 TL'ye aldım.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    206429

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi MustafaCAN Mesajı Göster
    Ayrıca güneş takip sistemi yaparak paneli sabahtan akşama güneşi takip ettirebilirsin.
    O biraz pahallı olduğu için şu an benim için önemli değil. Olsa ama çok güzel olurdu.

Kış güneşi ile yaz güneşinin verimi de önemli etken sanırım.

Onun dışında solar şarj cihazı kullanıyorum jel akü ile uyumlu olup olmadığını bilmiyorum. Paneli ve solar şarj cihazını aynı yerden aldım. bu konuda hata yapabilirler mi bilemiyorum!

Sistemi kesinlikle herkese tavsiye ederim. Akünüzün amperini yüksek tutarsanız bir öğrencinin aydınlanma,televizyon, uydu cihazı, telefon şarjını güneş enerjisis ile kullanmak mümkün. En kötü kapalı havada bile panelin kapasinesinin 5/1 kadar elektrik üretiyor. Paneliniz ne kadar büyük olursa kapalı havadan etkilenmeniz de o kadar azalıyor.
    Düzenleyen aakgun78 : 14-11-2012 at 12:57

New Member
    Giriş Tarihi
    12-10-2012
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    584683

Nereden aldınız acaba paneli, sitesi vs. var mı?

Member
    Giriş Tarihi
    13-12-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    550389

lütfen konuya devam edelim güzel bir konu açmışsınız benimde sormak istediğim sorular var bir ev kullanıcısı için sanırım 4-5 Kw bir sistem uygun olavaktır bu konuda öneri vb her bilgiye açığım

Member
    Giriş Tarihi
    11-05-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13501

kurulu sistemde;2500w modifiye sinüs inverter çıkışına,evde atıl duran 5kw lık regülatör ü.1-bağlayabilirmiyiz 2-getireceği ek kaybı düşünmeden + sı veya - si olabilirmi bilgisi,deneyimi olanlar cevaplarsa sevinirim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    35823

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi aakgun78 Mesajı Göster
    Merhaba, yeni almış olduğum 100 watt güneş panelimi bir süredir denemekte ve gözlem yapmaktayım. Bu işe merak salanlar için gözlemlerimin sonucunu yazdığım gibi forumdaki elektrik ve elektronik üzerine tecrübeli kardeşlerimizin ve abilerimizin önerileri doğrultusunda sistemin performansını artırmak için bilgilerini paylaşmalarını rica edeceğim.

Sistemim: 100 watt yüksek kalite güneş paneli

10 amper akü şarj kontrol

55 amper jel akü

300 watt tam sinus invertör

Bölge İzmir, panelin yönü 26 derece (panel sabit olduğu için doğu ile batının arasında güneşi en uzun verimli alacağı yer olarak düşündüm başka fikri olan varsa denemekten memnun olurum).

Not: Yapılan tahminler sabah güneşinin doğumundan batımına kadar geçen süre içindir.

Aküyü olabildiğince boşaltarak, akünün kullanımından yaptığım tahmine göre:

Yağışlı havalardaki: akü 10 amper şarj olmuştur.

Bulutlu günlerdeki: akü 15 amper şarj olmuştur.

Güneşli günlerde:: akü 35 amper şarj olmuştur.

Tam güneşli havalarda yaptığım testlerden anladığım kadarıyla bir takım yerlerden kayıplar yaşamaktayım. İnvertörden olani biliyorum(%10 kayıp olmakta). Onun dışında akü şarj kontrol cihazım panelden uzak(yaklaşık 9 metre ev içi tesisat kablosu yani kesiti kalın). aküye ise 60 cm civarında kesiti kalın akü şarj kablosu kullanmaktayım. Buralarda kayıp olabilir mi? Yaptığım voltaj ölçümlerinde akü şarj olurken ölçtüğüm değer diyelim 12, 90 DC çıkıyor.Güneş batıktan ve şarj kesildikten sonra yaptığım ölçümde voltaj 12,20 DC gibi bir değer çıkıyor. Bu olağan bir durum mu?

Bu sistemin performansını artırmak için fikirleri olan var mı? Yaz güneşi ile kış güneşi arasında, günün uzamasını saymazsak, çok fark olur mu? Fikirlerini paylaşacak herkese şimdiden teşekkürler.
    bu sistem komple kaç tl ye mal oldu,izmir de nerden aldınız...

Starting Member
    Giriş Tarihi
    29-03-2004
    Mekan
    43 Kütahya
    Üye No
    8905

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ilhamid Mesajı Göster
    bu sistem komple kaç tl ye mal oldu,izmir de nerden aldınız...
    Bende maliyeti merak ediyorum

Average Member
    Giriş Tarihi
    19-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    23943

bağ evine 4-5kw bir sistem kurmayı düşünüyorum hibrit bir sistem olursa daha iyi olacak yapan arkadaşlardan fikir istiyorum verimli oluyormu artıları eksileri nelerdir

Banned Member
    Giriş Tarihi
    20-08-2013
    Mekan
    22 Edirne
    Üye No
    596935

Güneş Paneli Yapımı

güneş panelleri hakkında geniş bilgi edinmek ve güneş paneli yapmak isteyenler için incelemenizi tavsiye ederim.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    03-03-2009
    Mekan
    81 Düzce
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    483605

Şarj gerilimi 13.8 volta eriştiğinde Jel akü dolmuş demektir. Bundan sonra Güneş panelini kısa devre edip aküyü koruyacak bir elektronik aksama gereksinim vardır. Eğer Güneşli bir günde 55 A bir akü 10 A akımla dolmuyorsa mutlaka bir hata vardır. Normalde yaklaşık 6- 7 saatte dolması gerekir. Ben altı aydır 14 A jel aküyü 2 tane 20 watlık panelle doldurup kullanıyorum. Şarj kesme devresini kendim yaptım. Transistörlü bir gerilim karşılaştırıcı akü gerilimini ölçüyor. 13,8 volta eriştiğinde akü ile panel arasındaki diyotun panel tarafında bir transistör (2N 3055) iletime geçip 40 wat 12 wolt bir lambayı yakıp şarjı güneş batana kadar tam 13,8 voltta tutuyor. Panel eğer boşta güneş altında kalırsa eklemleri zarar görür diye okumuştum bir yerde onun için şarjı kesme değil, paneli yükleme gerekiyor.

New Member
    Giriş Tarihi
    26-09-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    135898

Arkadaşlar güneş enerjisi konusunda sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

New Member
    Giriş Tarihi
    04-11-2014
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    610327

güneşi takip eden bir sistem verimi arttıracaktır.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    206429

Arkadaşlar s.a, sistemin maliyeti 1700-1800 Tl civarındadır. Sistem hala kurulu ve gayet sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır. Panellerin fiyatı düştü arkadaşlar. Benimki gibi küçük sistemlerle başlamanızı öneririm.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    09-03-2017
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    624519

Başlangıç olarak 200 watlık panel. 30 amper şarj kantrol cihazı ve kullanıma göre 1200 watlık ve 300watlık iki inverter ile başladım..1200lük inverter sadece anlık güç isteyen kısa süreli çihazlarda kullanıyorum.. 300watlık dizüstü bilgisayarda günde 4-5 saat takılı.. 12 voltluk radyo. Ve ,şerit led kullanımımda var. Arac cakmalklık cıkışlı arac telefon şarjıda güniçinde kullanıyorum.. 220 ile işim olmadığı zamanlarda sadece radyo aktif oluyor 120cmlik led hemen hemen hep yanıyor. 74ampelik sulu kurşun varta akü sistemde. Gayet memlunum. sisteme bir adet 100 amperlik jel akü ve bir tane de 100 vatlık panel daha ekleyeceğim. inverteride ileride tam sinüs olarak değiştireçeğim.
    Başlangıçta bu kadar elektrik ürettiklerini tahmin etmiyordum..
    Beklentimin üzerinde bile oldu.. Umarım hevesli olan arkadaşlar varsa fikir vermişimdir. ben iş yerimde kullanıyorum. bir platform üzerine 55 derece gibi dik bir acıyla monta ettim. ve tek bir bağlatıyla güneşi takip eden bir düzenek yaptık. takip manuel oluyor. çatıdaki platformu kontrol eden direk 5- kademeli - tırnaklı bir sistem uydurdum. akşamüstü. güneşinide kaçırmıyorum.. 3cü panelide platforma ekleyeceğim daha sonrakileri sabit güneye tam 45 derece koymayı planlıyorum.. güneşli havada iki panelden 11-12 amper,,. Bulutlu yağmur yağarken ki havada 1.2-1.6 amper akım oluyor ışık olsuğu sürece enerji var az veya çok..

Average Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    40959

Hocam maliyeti kaça maloldu.Selamlar..

21. Merih Banner Alt
2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon