Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 13 mesajdan 1 ile 13 arası

Konu: Kuzey Kutbu'ndaki Kar Örtüsü Yok Oluyor

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    442137

New Icon15 Kuzey Kutbu'ndaki Kar Örtüsü Yok Oluyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin, Kuzey Kutbu'ndaki kar örtüsünü de olumsuz etkilediği ve beklenenden daha hızlı kaybolmaya başladığı bildirildi.

Kanada Çevre Bakanlığından bir grup bilim adamının, Kuzey Kutbu'ndaki kar örtüsünün son 40 yıllık seyri üzerinde bir süredir yürüttükleri çalışma sonuçlandı.

Amerikan Jeofizik Birliğinin bilimsel yayını olan Jeofizik Araştırma Mektupları dergisinin son sayısında yayımlanan aynı konudaki başka araştırmaya göre de bölgedeki kar örtüsünün kaybolma süreci, son 5 yılda, o ana dek kaydedilenden daha hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Araştırma grubunun lideri Dr. Chris Derksen, mevcut örtünün kaybolmasının, bölgedeki yaban hayatı, bitki örtüsü ve toprak sıcaklığını değiştirecek boyutta olduğunu ifade etti.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-10-2008
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    460169

bence bunun kuresel ısınmayla alakası yok sanki.bazı dönemlerde eriyor bazı dönemlerde buzul çağı yaşıyor kutuplar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2007
    Mekan
    28 Giresun
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    393967

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi es1965 Mesajı Göster
    bence bunun kuresel ısınmayla alakası yok sanki.bazı dönemlerde eriyor bazı dönemlerde buzul çağı yaşıyor kutuplar.
    Evet doğru döngüsel olarak,ama bu süreci biz hızlandırıyoruz yapılan yanlışlarlan.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

Bazı uzmanlar da küresel ısınma diye bir şey olmadığını savunuyor yanılmıyorsam.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1960

Küresel ısınma kac derece olmus? bence bu tip haberlere inanmayın.. kutuplarda sogukluk -20 derecenin cok cok üstünde yani hava 5 derece bile ısınsa kutuplardaki buzun yok olma ihtimali sıfır... her ne olursa olsun dünyanın sekli itibari ile 2 tane kutup her zaman olacaktır ve buraları hep buzlu olacaktır günesle arasındaki mesafe azalmadıgı sürece...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sami ertaga Mesajı Göster
    Bazı uzmanlar da küresel ısınma diye bir şey olmadığını savunuyor yanılmıyorsam.
    Kutuplar eriyor ama... Bunun bir sebebi olmalı...

CO2 salınımı ile ilgili düzenlemeler dünyada hızla hayata geçirilmezse, gün gelecek Kuzey Kutbu denizlerle çevrilecek...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2008
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434617

Milyarlarca yılda yaratılmış kainat ve onun bir parçası mavi gezegenimizde yaşama ayak uyduramayanlar (kendi ayağına kurşun sıkanlar) gider... yerlerine ayak uydurabilecek kabiliyeti olanlar gelir.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-11-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    279036

bence ısınma yok :) bir film var,yarından sonra ordaki bilim adı tam aksini savunuyordu ve dedigi olmuştu banada mantıklı geldi karbondioksit tabaka oluşturarak güneş ışınlarını yeryüzüne inmesini engelliyor ve ani kış baskını ile dünya buza dönüyordu,bu denilen gazlar bence bir tabaka oluşturup ilerleyen yıllarda buzul çagına giriş olabilir bilim adamları ikiye ayrılmış kimi ısınma kimi sogumaya dönüyor diye işte öyle birşey :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-08-2004
    Mekan
    33 Mersin
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    22409

Gün gelecek yeniden oralar buzul olacak. Buzullar hiç erimese sürekli kar yağa yağa dünyadaki bütün su orada toplanır. :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2011
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    570922

bu sadece bir döngü.
    bundan 500 yil önce isvicre alplerinde hic kar kalmadigini tarih kitaplari yaziyor.simdi yine kar buz dolu.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    301882

Bir gün küresel ısınma bir gün küresel soğuma hangisine inanacağıma şaşırdım.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    442137

Hayırlısı

New Member
    Giriş Tarihi
    30-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    586818

:smug:Evet ya bende az önce bu konuyu tv de öğrendim. Buzullar hızla erimeye ve dünyanın ateşi çıkmaya başlamış malesef 2050 yılına kadar da tamamen eriyecekmiş. Biz insanlar doğayı yıpratmak için ne kadar çok çaba harcıyoruz farkında olmadan. Bu sabah bişey farkettim. Benim yaptığım birşey başkası yapsa çok kızardım ama kendi yaptığımı farketince hemen bir bahane ürettiğimi gördüm. Aslında bu bahaneyi üretmek yerine onu yapmamam konusunu kendime söyledim. Bundan sonra bahane üretmek yerine çözüm üretmeye karar verdim arkadaşlar , bunu başkalarına önermeyin kendiniz yapın. Tıpkı denize atılan deniz yıldızları gibi

14. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı