Uydumarket Banner  

5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 82 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Upscaler Nedir ? Deinterlacer Nedir?

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Upscaler Nedir ? Deinterlacer Nedir?

Önsöz:

Konuyu uzatıp canınızı sıkmak istemiyorum, teknik bilgiyi verip geçecektim. Ama vicdanım elvermedi, bazı değerlerin kaybolmaması unutulmaması gerektiğine inanıyorum. O yüzden pazar gecesi bu geç saatte yazabildiğim kadarıyla yazacağım.

Uzun mesaj olacak özür dilerim şimdiden.

A) Türkiye Uydu Piyasası Gerçekleri:

Bu mesajı yazdığım 4 Kasım 2012 günü itibariyle, aşağıdaki acı gerçekler sözkonusudur; dilerim sorumluluk sahibi olanlar bu duruma bir önlem alır, bazı şeyler değişir.

1) Şu anda, türkiye uydu alıcısı pazarında, %80-85 oranında SD ( Standart Definition ) ve ucuz ( 50TL ve altı civarına son kullanıcıya satılan ) modeller satılmaktadır. Bu cihazlarla HD yayınlar izlenememektedir.

2) 2012 yılına gelmiş olmamıza rağmen, 380 TV kanalı bulunduran Turksat uydusunda, FTA HD kanal sayısı sadece 5-6 tanedir.
    Ulusal kanallardan HD yayın yapanların birçoğu, şifreli ve ücretli olarak platformlara dahil olmaktadır.Yani bu kanalları yasal yollardan izleyebilmeniz için aylık ücret ödenmesi gerekmektedir.

3) Piyasanın geri kalan %15'lik bölümünün %13'ü, ALI-SunPlus-Mstar gibi LINUX İŞLETİM SİSTEMİNE SAHİP OLMAYAN HD ürünlerden oluşmaktadır.

4) Piyasanın %2'lik bölümü, LINUX HD ürünlerden oluşmaktadır ( Buradaki veriler yaklaşık değerlerdir ).

5) Yani, Türkiye'deki son kullanıcıların %98'i için Fiyat, diğer tüm parametrelerden daha büyük öncelik arzetmektedir.

6) 10 yıllık tecrübemle, çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, son kullanıcıların büyük kısmı, bir elektronik ürünü satın almadan önce yeterince incelememektedir. Ürünü satın aldıktan sonra, bir sorun yaşayınca şikayet etmektedirler.

7) Türkiyede Iphone sahibi olanların büyük bir kısmı, evlerinde 50TL'lik uydu alıcısı kullanmaktadırlar. Hatta bu durum o kadar ileri gitmiştir ki, Electroworld, MEdiaMarkt, Saturn, Vatan Bilgisayar gibi elektro marketlerin satış elemanları, son model LED TV alanlara, HD uydu alıcısı önermek yerine, işte bu 50TL'lik ürünleri önermektedirler.

8) Yukarda saydığım sebeplerden ötürü, uydu alıcısı üreticisi olan firmalar da, mecburen, kalite yerine fiyata dayalı bir iş modeli benimsemiş durumdadırlar ( Birkaç firma hariç :) )

================================================== =======

B) Görüntü Kalitesi Tartışmaları:

1) Görüntü kalitesi tartışmaları, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada vardır; ama Türkiye'deki tartışmaların bilimsellik kalitesi yerlerde sürünmektedir. Hiçbir ölçülebilir veriye dayanmayan, ampirik fikirlerle öne sürülen, rasyonel bir yaklaşıma sahip olamayan yorumlardan ibarettir.

Örnek: Şu cihazı taktım o daha güzel gösteriyor.

2) Türkiye uydu alıcısı piyasasında, ne üretici firmaların, ne de satıcıların büyük bir kısmının; başlıkta kullandığım kelimelerin ne olduğundan bile haberi yoktur. Hal böyle olunca, son kullanıcıların milyonda biri bile, bu kelimelerin ne anlama geldiğini bilmemektedirler.

Örnek: O cihazın işlemcisi yetmiyor kardeş. Sen bunu al bu daha güzel gösteriyor.

3) Türkiye uydu alıcısı piyasasında, üretici firmaların %98'inde, lisans eğitimine sahip mühendis istihdamı bile sözkonusu değildir. Bu firmaların büyük kısmı ticaret amaçlı olarak kurulmuştur, ve amaca uygun olarak devam etmektedirler. Bu nedenle, görüntü kalitesi testlerini geçtim; iyi bir görüntü kalitesinin ne olduğunu, nasıl elde edileceğini bile bilen kişi sayısı çok azdır.

4) Aşağıda anlatacağım teknik hususlar ve görüntü kalitesini etkileyen parametrelerin en önemlilerinden birisi kullanılan izleme aracıdır ( CRT TV, LCDTV, LEDTV, PlasmaTV, Projeksiyon...vs). Uydu piyasasında olduğu gibi, bu piyasada da, son kullanıcıların 1 numaralı önceliği fiyat olduğu için, malesef en çok satılan TV'ler, genellikle görüntü kalitesi en kötü TV'lerdir ( Panel kalitesi, decoder kalitesi...vs)

=======================

C) Görüntü Kalitesini etkileyen parametreler:

1) Kaynak ( Yayının veya Ortam dosyasının kendisi )
    a) Çözünürlük ( HD mi SD mi? 576i, 720p, 1080i ? )
    b) BITRATE ( Saniyede kaç bit veri içeriyor? )
    c) Aydınlatma, kullanılan kamera kalitesi, ortam...

2) İzleme aracı:
    a) Türü: Tüplü CRT TV, LCD, LED, Plasma, Projeksiyon...vs
    b) Doğru ayarların seçilmiş olması

3) Ara ekipman ( Uydu Alıcı, VCD/DVD/BluRay, PS, Bilgisayar, MedyaOynatıcı...vs)

4) Bağlantı :
    a) Türü: RCA, SCART, Component, HDMI / DVI
    b) Kablo Kalitesi

Birçok kişiye göre, yukarıda 4 ana başlık altında topladığım maddelerden 3 nolu olan, ironik bir şekilde en önemli olan zannediliyor. Oysa gerçekte, son 10 yıldır, hem avrupada, hem uzakdoğuda, hem de türkiyede; hem kendi yaptığım hemde yapılırken şahit olduğum testlerde, 3 nolu madde, belki de en etkisiz elemandı.

Buradaki maddelerin önem derecesi, teknik bilgiye sahip olmayanlar açısından değişkenlik gösterir. Ama, bizler için, genel mühendislik notasyonuna ve uluslarası kabul gören kuruluşların seçim parametrelerine bakılacak olursa, önem sıralaması şu şekildedir:

1 nolu madde => En az %30, en fazla %60 ( TRTHD ile AkıllıTV arasındaki fark?)
    2 nolu madde => En az %30, en fazla %50 ( Premium PlasmaTV ile, 15 yaşındaki Tüplü TV arasındaki fark? )
    3 nolu madde => En az %5, en fazla %10 ( ???????????? )
    4 nolu madde => En az %20, en fazla %30 ( TRTHD'yi SCART kablo ile seyretmekle, HDMI kabloyla seyretmek arasındaki fark ? )

==========================================

Bir örnekle başlayalım:

19-10-2009 tarihinde, X3-Turbo-HD satış rekorları kırarken, bir kullanıcının SONY BRAVIA TV ile yaptığı LOGO TESTİ:

=====================================

En iyi test yöntemleri:

1) Canlı karşılaştırma:

- Bu testte, her iki cihaz sağlam bir anten tesisatına bağlanır. Bir bilgisayara 2 tane HDMI capture Kartı takılır ( Mesela Avermedia benim kullandığım ). Aynı yayınlar her iki cihazda aynı anda capture edilir. Capture edilen görüntüler karşılaştırılır.

2) Logo Testi:

- Yukarda örneği görüldüğü gibidir.

3) Bitrate testi:

- Streamplayer ile, 20Mbit üzeri test streami her iki cihaza ayrı ayrı basılır, capture kartı ile kaydedilir. Sonuçlar karşılaştırılır.

4) Colorbar testi:
    - Her iki cihaza aynı colorbar basılır, capture kartı ile kaydedilir, renk - keskinlik vs karşılaştırılır.

5) Daha ileri düzey testler / bilgiler:

================================================== =======

Şimdi yukardaki 1,2,4 diye yazdığımız, ve %95 öneme sahip parametreleri geçtik, %5'in peşine düşüyoruz:

Uydu alıcısının görüntü kalitesi üzerindeki etkisi:

Yukarıda detaylarıyla yazdığım, anlatmaya çalıştığım sebeplerden ötürü, genel olarak şöyle diyebiliriz:

Evinde uydu yayını izlemek istediğinizde, görüntü kalitesinden memnun değilseniz:

%40 Yayının kendisinden,
    %35 TV'nizden,
    %20 bağlantı şekliniz, TV'nizin ayarlarından...vs
    %5 uydu alıcınızdan şüphelenmelisiniz.

Çünkü, uydu alıcısının tüm bu zincir içerisinde, görüntü kalitesine etki edebileceği sadece 2 tane hassas parametre vardır, bunlar da upscaler ve deinterlacer performansıdır.

Upscaler Nedir?

UpScaler kelimesini türkçeye "Yukarı boyutlandırıcı" olarak çevirebiliriz.

Basitçe şu işi yapar: KANALD yayınını izliyorsunuz ( SD olanı). Artık biliyoruz ki, bu yayın orjinalinde 720x576 (en x boy) piksel boyutlarında. Ama uydu alıcınız HD, ve TV'nize HDMI ile bağlamışsınız, ve çözünürlük ayarı olarak da 1080i seçmişsiniz. Haliyle de 1080 çözünürlüğünde, Fullscreen ( tüm ekran ) görüntüleyebiliyor ???

Bu durumda, 720x576 olan görüntüyü, 1920 x 1080 boyutuna çekiştiren şey upscaler'dir.

İpucu: Akıllı kullanıcılar, upscaler olduğuna göre, downscaler ( Aşağı boyutlandırıcı ) olması gerektiğini de farketmişlerdir. Yani TRTHD kanalını 576i çözünürlüğünde de izleyebiliyoruz, değil mi :)

Önemli bilgi: Bütün HD uydu alıcılarında, upscaler ve downscaler mevcuttur. Ama önemli olan bunun nasıl çalıştığıdır. Yukarıda linkini verdiğim örnek, 500TL üzerinde satılan Enigma2'li, yerlere göklere sığdıramadığımız bir uydu alıcısının, 200TL'lik Linux bile olmayan cihaz karşısında nasıl çarşafladığının kanıtıdır.

=======================================

Deinterlacer Nedir?

Deinterlacer'i anlayabilmek için, önce interlace kavramını anlamak gerekir. Eğer bu linki vermemde bir sakınca yoksa:

Şu linkteki resimleri inceleyiniz:

Bu resimlerin anlamı şu. KANALD 576i yayın yapar, veya TRTHD 1080i yayın yapar. burdaki i harfi interlaced kelimesini kısaltmak için yapılmıştır.

Yani, 576 satırdan oluşan görüntü, saniyede 25 frame ( çerçeve -fps) ile geliyorsa, bunun 1. field'i ( yani birinci frame'in birincil bölümü ); 1. 3. 5. 7.... satırları; 2. field'i ise 2. 4. 6. 8.... satırları içerir.

Eğer bir cihazda ( bilgisayardaki medya oynatıcı programdan tutun, uydu alıcısına kadar); eğer deinterlacer yoksa, eyvahlar olsun. İnsan gözü, 15fps'nin üzerinde hareketleri algılayamaz evet, ama burada 2 field var, ve uydu yayını 25fps olduğuna göre, insan gözü bu fieldları öyle kötü görecektir ki... ( Ki görüyor da)

Bunu çözebilmek için, deinterlacer denen birşey var ( türkçeye nasıl çevrilir bilmiyorum, satır giderici desek :Ç )

Deinterlacer, field'ların herbirini algılar, ve temel olarak üstüste koyar.

Nasıl koyar? İşte kritik soru bu.

Burada size Spatial Resolution ( Uzaysal çözünürlük ) ve Temporal Resolution ( Zamansal çözünürlük ) kavramlarından bahsetmem gerekir.. Ama detaylara girmeyeyim...

Çok bildiğiniz bir örnek vereceğim.

Hani CNBC-E kanalında, sürekli alttan geçen akan yazılar vardır ya...

Eğer bir uydu alıcısının Deinterlacer'i iyi çalışıyorsa, o yazılarda hiç titreme görmezsiniz... Ya da daha doğrusu, transmisyondan ( yani yayının kendisinden kaynaklı ) bir hata olmadığı sürece, eğer uydu alıcınızın deinterlacer'i kaliteliyse, o yazılar son derece akışkan bir şekilde ilerler.

Nadiren transmisyonda hatalar olur, onları saymıyorum.

Bu piyasada, deinterlacer'i hiç olmayan uydu alıcıları bile gördüm ben.

Çoğunlukla, şöyle oluyor: Uydu alıcısının deinterlacer'i yeterli performansta çalışmıyor. İyi çalışabilmesi için stream arabelleğinizin çok iyi olması + işlemcinizin donanımsal deinterlacer'inin de sorunsuz olması gerekiyor. Ama bazı uydu alıcılarında, deinterlacer bazen buffer overflow'a yol açıyor, alttaki kayan çubukta geçici bir süre ile titreme oluşuyor, sonra kendiliğinden düzeliyor.

Kaliteli bir uydu alıcısında, deinterlacer sorunsuzdur. Deinterlacing işleminin bir ton yolu vardır, bunları VLC programının ayarlarında görebilirsiniz.

Birçok uydu alıcısı, blending metodu tercih eder. Performans açısından başarılıdır. Ama ben şahsen daha iyi metodlar olduğunu düşünüyorum, ki var da... :)

Daha detaylı bilgi için:

=======================================

Uydu alıcısı satın almayı düşünenler, bahsettiğim bu 2 parametreye, yukarda örneğini verdiğim logo testi ve akan yazı testi ile, üstünkörü bile olsa, bir fikir edinme amacıyla bakabilirler.

==============================

Gelelim renk / keskinlik / doygunluk vs ayarlarına... İşte bu da başlı başına uzun bir konu. Bunu daha sonra anlatırım...

================================

Herkese faydalı olması dileğiyle...
    Düzenleyen :::.DREJO.::: : 05-11-2012 at 00:33

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-03-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    83836

@ drejo yazdıklarınızın çoğuna katılmamak elde değil ki biz bunun kavgasını yeni yeni yapmaya başlıyoruz. insanlarımız yavaş yavaş öğreneceklerdir.

bizde çok dedik 6 milyara televizyon alıyorsunuz ama kullandığınız kıçıkırık 50 liralık STB
    bizde dedik 6 milyarlık tvmiz var ama seyredebildiğimiz hd kanal free olarak 3 -5 tane
    ve bunların kavgasını yapa yapa başka bişey üzerinde çalışıldı.

şu yukarda saydığınız stb piyasasının % 98 i hazır değil buna sizdede chipbox var o da yeterli değil.
    yukarda resimler de cihazları karşılaştırmışınız lakin enigma2 tabanlı bi uydu cihazını burda kötü gösteriyor diye tabir etmeniz saçmadır
    sebep linux adı üstünde siz deinterlaceye önem verirsiniz opensource da oynarsınız yaparsınız. onun için birçok image var enigmalarda benim standartım aaa dır dreamelite kullanırım. öteki görüntüye önem veriyordur openpli image kullanır vesaire vesaire.
    enigma2 cihazlarının diğer firmalar gibi şukadar satarsanız desteği var yoksa destek kesilir gibi bir kaygısı yok. aklı biraz çalışan işe yatkın olan kendisi cihazlara bişey katabilir.
    ve 720x576 lık bir görüntüyü size en iyi aktarabilecek yine bir enigma olan enigma1 verebilir. buda ispatlanmıştır.
    Düzenleyen digibey : 05-11-2012 at 02:14

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Mesajınızı gece gördüm, sabah ilk iş olarak okudum. Bazı şeyleri sizden başka açık olarak yazabilen yok, hem yorumlarınız hem de teknik bilgileriniz için teşekkürler. Bunlar, özellikle benim gibi bu işe amatör olarak merak saran ve ne olup bittiğini anlamaya çalışan kişiler için değerli bilgiler.

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi digibey Mesajı Göster
    ...
    ve 720x576 lık bir görüntüyü size en iyi aktarabilecek yine bir enigma olan enigma1 verebilir. buda ispatlanmıştır.
    Sn. digibey, tüm iyi niyetim ve bilgisizliğimle soruyorum, yapılan ispatın detaylarını ve referanslarını nereden ve nasıl öğrenebilirim? Bildiğiniz gibi ispat dediğiniz şey bilimsel doğrulara ve çalışmalara dayanarak yapılan bir süreçtir.

İyi günler.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

@ drejo yazdıklarınızın çoğuna katılmamak elde değil ki biz bunun kavgasını yeni yeni yapmaya başlıyoruz. insanlarımız yavaş yavaş öğreneceklerdir.

bizde çok dedik 6 milyara televizyon alıyorsunuz ama kullandığınız kıçıkırık 50 liralık STB
    bizde dedik 6 milyarlık tvmiz var ama seyredebildiğimiz hd kanal free olarak 3 -5 tane
    ve bunların kavgasını yapa yapa başka bişey üzerinde çalışıldı.

şu yukarda saydığınız stb piyasasının % 98 i hazır değil buna sizdede chipbox var o da yeterli değil.
    yukarda resimler de cihazları karşılaştırmışınız lakin enigma2 tabanlı bi uydu cihazını burda kötü gösteriyor diye tabir etmeniz saçmadır
    sebep linux adı üstünde siz deinterlaceye önem verirsiniz opensource da oynarsınız yaparsınız. onun için birçok image var enigmalarda benim standartım aaa dır dreamelite kullanırım. öteki görüntüye önem veriyordur openpli image kullanır vesaire vesaire.
    enigma2 cihazlarının diğer firmalar gibi şukadar satarsanız desteği var yoksa destek kesilir gibi bir kaygısı yok. aklı biraz çalışan işe yatkın olan kendisi cihazlara bişey katabilir.
    @ digibey, zaten bizim sorunumuz, sizin gibi herşeyi bildiğini zannedip, hiçbir teknik veri sunmadan sadece ortaya karışık konuşanlardır.

1) Yukardaki fotoğrafları da ben çekmedim, birtanecik Enigma'nıza teknik olarak geçirdiğimiz için özür dilerim.

2) Chipbox'un yeterli olmadığını, firmaya bağımlı olduğunu iddia etmişsiniz, buna ancak kargalar güler, 2011 hazirandan beri şurası var:

3) Sizin gibi önyargılı / bilgisiz ve üstüne üstlük bir halttan anladığını zannedip foruma mesaj yazanlar yüzünden bu piyasa bu hale geldi.

Eğer birşeyleri ispatlamak istiyorsanız, bize teknik parametrelerle gelin, bize gerçek ispatlar sunun.

Yukarıdaki gibi gerçekler istiyoruz, analitik test yöntemlerini de bir bir yazdım.

Gider 2 tane HDMI capture kart alırsınız bizim gibi, streamplayer ile Chipbox'a ve Enigma cihaza aynı anda basarsınız, capture ettiğiniz görüntüleri bilgisayarınızda karşılaştırır, Chipbox'un uzak ara geçirdiğini görür susar kalırsınız.

Biz daha linux makina yapmadan önce bile Enigmalardan daha iyi görüntü verebilmek için yırtınıyorduk, sonunda başardık da.

Sizin gibi "Enigmadan daha güzeli olamaz" ; "Enigmadan başka open source uydu alıcısı yoktur" önyargılarıyla, hiçbir teknik veriye dayanmadan foruma sıkanlar yüzünden yüzmilyarlarca Türk lirası Almanlara / korelilere / çinlilere gitti..

Siz böyle yapmaya devam edin. Er yada geç, insanlar Chipbox'un veya onun gibi Türkiyede tasarlanan ve üretilen cihazların değerini anlayacaktır.

Saygılar & Selamlar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-04-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    430363

Sayın Drejo,
    Aldım bu yazıyı,kaydettim...
    İlk fırsatta...
    Duvara asacağım...
    Demek ki "Edebi" yazmanız için gaza gelmeniz gerekiyormuş...
    Şaka yapmıyorum...
    Yerine "Cuk" diye oturmuş...
    Cehalete ancak böyle karşılık verilir...
    İlim konuşunca cehalet görmez olur...
    Ellerine ve aklına sağlık...
    Saygı ve muhabbet ile...

Banned Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2008
    Mekan
    58 Sivas
    Üye No
    419843

güzel bir kaynak olmuş

benimde yeri gelince sürekli vurguladığım bir husustur.

önem derecesine göre, öncelikle çekim kalitesi, (aydınlatma,renk, karşıtlık vs) en önemli olandır sanırım.

mesela bakıyorsun,

yabancı bazı kanalların bitratesi düşük olmasına rağmen, çekim kalitesi ve nasıl güçlü bir transcoding yapılmışsa, bizim bitratesi yüksek olan kanallardan çok çok daha fazla net, hatta :) sanki HD(!) olan bazı kanallarımız ile aynı kalitede gibi..

özet olarak,çekim kalitesi ile hakkını verdiğiniz elinizdeki çözünürlüğü en cazip bitrate ile, güncel bir encode yazılımı ve güçlü bir işlemci kullanarak, kaliteden fazla ödün vermeden yayına sunmak.

bunlar, yayıncı tarafından yapılması gerekenler :)

decoder tarafında ise en iyi deinterace yöntemini kullanan decoder'i araştırmak, görüntü birimlerinde ise kontrast oranı vs önem arz ediyor

Mesela DVB-S kartlarında da,kartın ne kadar kaliteli olduğunu göstermek için, sürekli caps paylaşırlar :)
    ancak DVB-S kart esasında, bir modemdir.. yani görüntü kalitesini DVB-S kart hiç etkilemez görevi bit aktarımı yapmaktır, ancak kodekler, ekran kartı vs.. etkiler,

neyse konuyu dağıtmış gibi oldum ama akla geldikçe geliyor :)
    Düzenleyen malcolm58 : 05-11-2012 at 13:49

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-03-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    83836

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi :::.DREJO.::: Mesajı Göster
    @ digibey, zaten bizim sorunumuz, sizin gibi herşeyi bildiğini zannedip, hiçbir teknik veri sunmadan sadece ortaya karışık konuşanlardır.

1) Yukardaki fotoğrafları da ben çekmedim, birtanecik Enigma'nıza teknik olarak geçirdiğimiz için özür dilerim.

2) Chipbox'un yeterli olmadığını, firmaya bağımlı olduğunu iddia etmişsiniz, buna ancak kargalar güler, 2011 hazirandan beri şurası var:

3) Sizin gibi önyargılı / bilgisiz ve üstüne üstlük bir halttan anladığını zannedip foruma mesaj yazanlar yüzünden bu piyasa bu hale geldi.

Eğer birşeyleri ispatlamak istiyorsanız, bize teknik parametrelerle gelin, bize gerçek ispatlar sunun.

Yukarıdaki gibi gerçekler istiyoruz, analitik test yöntemlerini de bir bir yazdım.

Gider 2 tane HDMI capture kart alırsınız bizim gibi, streamplayer ile Chipbox'a ve Enigma cihaza aynı anda basarsınız, capture ettiğiniz görüntüleri bilgisayarınızda karşılaştırır, Chipbox'un uzak ara geçirdiğini görür susar kalırsınız.

Biz daha linux makina yapmadan önce bile Enigmalardan daha iyi görüntü verebilmek için yırtınıyorduk, sonunda başardık da.

Sizin gibi "Enigmadan daha güzeli olamaz" ; "Enigmadan başka open source uydu alıcısı yoktur" önyargılarıyla, hiçbir teknik veriye dayanmadan foruma sıkanlar yüzünden yüzmilyarlarca Türk lirası Almanlara / korelilere / çinlilere gitti..

Siz böyle yapmaya devam edin. Er yada geç, insanlar Chipbox'un veya onun gibi Türkiyede tasarlanan ve üretilen cihazların değerini anlayacaktır.

Saygılar & Selamlar
    kusura bakma ben saldırmadım her horoz kendi çöplüğünde öter .

tarafsız olması açısından forumdonanımdaki yazıları koyuyorum
    benim o forumda hiç yazım yok burda çok.
    ha saldırmadan yazacam derseniz gerekli yazıları burayada yazarım

devir birileri yapar ben bakarım devri değildir.
    sizin kullandığınız iptv http nin arkasında bile enigma2 vardır. zaten şuan enigma 2 lerde direkt iptv kanal listesinde çıktığı için o http linkleri kalkacaktır. html5 e geçecektir.
    size bol deinterlaceli günler dileğiyle

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2010
    Mekan
    KKTC
    Üye No
    547503

sn. digibey
    chipboxun iptv uygulamasiyla enigmanin ilgisini cozemedim . plugin yapisindan tutunda kullanilan library bile farkli iken yorumunuz komik
    saygilar.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

kusura bakma ben saldırmadım her horoz kendi çöplüğünde öter .

tarafsız olması açısından forumdonanımdaki yazıları koyuyorum
    benim o forumda hiç yazım yok burda çok.
    ha saldırmadan yazacam derseniz gerekli yazıları burayada yazarım

devir birileri yapar ben bakarım devri değildir.
    sizin kullandığınız iptv http nin arkasında bile enigma2 vardır. zaten şuan enigma 2 lerde direkt iptv kanal listesinde çıktığı için o http linkleri kalkacaktır. html5 e geçecektir.
    size bol deinterlaceli günler dileğiyle
    Sizin gibi insanlar bu forumda değil, heryerde var.

Kodunun %100'ü benim tarafımdan yazılmış olan IPTV'nin bile Enigmayla alakası olduğunu iddia edecek kadar akıl tutulmasına sahip, hiçbirşey bilmeyen, bilmediği halde forumlarda atıp tutmaya devam edenler.

Baska forumlarda bizim ailemize varan hakaretler dahi oluyor, bundan sonra da olacak. Kimi forum yönetimleri, buna çanak tutacak, kimisi engellemek için kılını kıpırdatmayacak, kimisi bana "buna sen sebep oldun" diyecek kadar ileri gidecek.

Kimin ne yazdığının, ne söylediğinin gerçekten hiçbir önemi yok bu dakkadan sonra. Chipbox'un kaynak kodları açık, daha şimdiden cici Enigma'nıza geçirmiş durumda, ve gelecekte yeni şeyler olduğunda yeni saldırı silahları üretmeniz gerekecek.

Sizin gibilere hakikaten acıyorum. Bizim gibi her sene onlarca cihaz tasarlamayı / üretmeyi geçtim; hayatında 1 satır kod bile yazmadan, foruma gelip sanki çok birşey biliyormuş gibi konuşan acizlersiniz.

Siz ve sizin gibiler, Almanların / Korelilerin / Çinlilerin cihazlarını savunmaya devam edin. TurkeyForumda, DH forumda, orda burda, sanki çok bilgiliymişsiniz gibi konuşmaya da devam edin. 3-5 tane çaresiz son-kullanıcı da, sizin yazdıklarınızı doğru zannedip alkışlasınlar...

Zaman herşeyin ilacıdır. Siz ve sizin gibilerin saldırıları birgün sona erecek, bizim yazılımlarımız / donanımlarımız, ürettiklerimiz hatırlanacak.

Hiçbirinizden de korkmuyorum, çünkü cahil insan, bilgisiz insan korkar. Alayınız gelsin, işte buradayım.Hatta yiyorsa, o yerlere göklere sığdıramadığınız Enigmanızı yazanları, Alman koreli çinli arkadaşlarınızı da çağırın, bir boy ölçüşelim.

O muhteşem enigmalı cihazlarınızın 5'te bir fiyatına, çok daha az bir donanım gücüyle, onlardan kat be kat daha başarılı uygulamaları, hemde Türkiye gibi teknolojide son derece geri kalmış bir ülkede nasıl başardığımızı yazdıracağız bu satırlara.

Cehaletinizi mikrop gibi sağa sola bulaştırarak da hiçbir yere varamayacaksınız, elinde sonunda doğruluk ve bilgi muvaffak olacaktır.

Ben buradayım, haydi saldırın, hodri meydan.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi malcolm58 Mesajı Göster
    ........Mesela DVB-S kartlarında da,kartın ne kadar kaliteli olduğunu göstermek için, sürekli caps paylaşırlar :)
    ancak DVB-S kart esasında, bir modemdir.. yani görüntü kalitesini DVB-S kart hiç etkilemez görevi bit aktarımı yapmaktır, ancak kodekler, ekran kartı vs.. etkiler,

......
    Mükemmel !!! Söylenecek söz bırakmamışsınız, süper.

Bazıları, uydu alıcılarında, DVBS kartlardaki gibi yazılımsal decoder'lar kullandığımızı (Cyberlink, Elecard ...vs gibi) zannediyorlar. Oysa, tamamiyle donanımsal decoder'lar var, ve yazılımsal olarak parametreleri kontrol edilebiliyor sadece...

O yüzden görüntü kalitesiyle, uydu alıcısının yazılımı arasındaki bağlantı, sadece bir dereceye kadardır, yani şöyle diyebiliriz: %50 ana işlemcinin decoder performansı ( donanımsal), %50 seçilen parametreler ( yazılımsal )...

Tekrar teşekkürler...

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Sevgili DREJO yine print edip arasıra bakacağım bir dökuman hazırlamışsın.
    Ellerin ve IQ ün dert görmesin..

Average Member
    Giriş Tarihi
    05-06-2009
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    495698

bu görüntü kalitesi ile ilgili benimde gördüklerim şöyle tabi ilk hd panelimi büyük bir heyecanla sakaryadan gidip istanbuldan almıştım eve geldim tv yi kurdum panasonik plasmamı tabi hd uydu alıcım yok o zamanlar sd uydu alıcım var tabii heyecanla merih videonun ilk çıkaracagı hd modelini beklemeye basladım ve baytam günü istanbuldaydım turbo hd yeni çıkmıştı hemen 300 tl verip o zaman hiç düşünmeden aldım eve geldim kurdum gözlerim bayram etti gerçekten plasmada turbo hd çok harika görüntüler çıkartıyor tabi hd olayına daha sonra chip box ta devam ettim ama chip box ta hd görüntü kalitesi daha keskin degil ama sd görüntü kalitesi hd kadar mükemmel yani nolmal bir kullanıcı chipboxta sd veya hd kanal ayrımını zor yapar turbo hd görüntü kalitesini hiç bir cihazda göremedim ama acaba benim tv plazma turbo hd görüntü kalitesi acaba ondanmı iyi geldi bana.........

ama drejo usta gerçekten çalışıyor gayret ediyor ve bizi bilgilendiriyor kaç firma bunu yapıyor bence çok az hatta gerçek anlamda yok bile nexadamıda unutmamak lazım devamlı testler yapıyor teşekkür ler size ...
    Düzenleyen hasanaltay80 : 05-11-2012 at 15:45

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    188925

keyifle okudum ama en merak ettiğim yerde bitti umarım yazının devamı gelir.

DREJO hocam, sd yayını upscale yaparken cihazlarda fark olabileceğini anlıyorum da en merak ettiğim konu

uydudaki 1080i goruntulerde cihazlar arası ne kadar fark oldugu?

bu forumda bir efsane vardı, ali chipset kotu gosteriyor sti iyi herkes de sti lı cihaz arayısına cıkmıstı. Bunu da burada ve do.nan.imhab.erde 1 kisi yaymıstı.

siz 2 cihazı aynı anda hdmi capture ile karsılastırdıgınızı yazmıssınız
    piyasada herhangi 2 hd receiver da 1080i hd yayında iki cihaz arası %10 diyebileceğimiz farklar olusuyor mu? özellikle renkte keskinlikte..

bir zamanlar mediaplayer ların chipsetlerinde goruntuyu karsılarsıtırdı genel kanı sigma da görüntü realtek e göre iyi denirdi.
    Düzenleyen krebstar : 07-11-2012 at 12:14

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi krebstar Mesajı Göster

DREJO hocam, sd yayını upscale yaparken cihazlarda fark olabileceğini anlıyorum da en merak ettiğim konu

bu forumda bir efsane vardı, ali chipset kotu gosteriyor sti iyi herkes de sti lı cihaz arayısına cıkmıstı. Bunu da burada ve do.nan.imhab.erde 1 kisi yaymıstı.

1080i yayında iki cihaz arası %10 diyebileceğimiz farklar olusuyor mu? özellikle renkte keskinlikte..

bir zamanlar mediaplayer ların chipsetlerinde goruntuyu karsılarsıtırdı genel kanı sigma da görüntü realtek e göre iyi denirdi.
    O yayan arkadaş buralarda çok uğraştı ve bu forumdan atıldı. SD scart eski bir makine tavsiye ediyordu güzel görüntü için :) 2. el alın diyordu. :)

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi krebstar Mesajı Göster

piyasada herhangi 2 hd receiver da 1080i hd yayında iki cihaz arası %10 diyebileceğimiz farklar olusuyor mu? özellikle renkte keskinlikte..

Sn krebstar,

2009'da yapılan bir LOGO testinin linkini yukarda vermiştim, tıklayıp incelerseniz, aradaki farkı görebilirsiniz.

Aha şuraya da kopyalıyayım sizin için:

Arada bir fark var, evet, ama bu fark, diğer parametrelerin yanında ( yayının kendisi, TV'nin kalitesi..vs ) çok ufak bir değişken... İşte resimde gördüğünüz kadarcık.

Hele hele, optimal izleme mesafesi gözönüne alındığında ( ortalama: panel boyutu x 3.5... yanimesela 42" = 102cm bir paneliniz var ise, 3.5metre mesafe), bu tür visual problemleri son kullanıcıların %99'u farketmeyecektir bile...

Biz ürünleri piyasaya sürmeden önce, herhangi bir kullanıcıyı geçtim, bu piyasanın belki de en geniş kapsamlı görüntü / ses kalitesi testlerini yapıyoruz. Mesela ALI tabanlı HD modellerimizde sharpness değerinin aşırı yüksek oluşundan şikayet ediliyordu.

Sharpness yüksek olduğu zaman, HD kanallarda müthiş bir keskinlik yakalıyorsunuz, ama SD kanallarda malesef yumuşaklık azalıyor.

Chipbox'ta ise optimal görüntüyü yakaladığımıza inanıyorum. Ne sharpness aşırı yüksek, ne de aşırı flu bir görüntü var.

Önceki cihazı Turbo olanlar, keskinlik değerinin daha düşük oluşundan şikayet edebilirler, ama aslında şu anda hem HD görüntümüz son derece optimal, SD görüntüde ise destan yazdığımızı söyleyebilirim.

Tabi bu anlattıklarımı, iki cihazı yanyana koyup, aynı streami basıp, aynı panelde aynı ayarlarda aynı ortamda izleyince net bir şekilde konuşabiliyoruz. Farklı ortamlarda farklı ayarlarda farklı koşullarda test yapıp, foruma gelip şikayet etmiyoruz :)

Bir de komedi ötesi "ST" işlemci muhabbeti var.

Bakın o konudada yanlış bilinen bazı gerçekleri anlatayım.

Bi kere "STi" işlemci denmez, "ST" işlemci denebilir. Çünkü o firmanın ismi ST Microelectronics. Web sitesi:

İşlemcinin üzerinde STi harflerini görünce, firmanın adını da STi zannediyorlar. Cahil cühela işleri işte. O mantığa göre ALI işlemcilere de ALIi falan dememiz gerekirdi herhalde :Ç

Herneyse işin aslına gelelim.

ST, bu piyasanın ilklerinden birisi. İlk dijital uydu alıcısı ana işlemcisini yapan firmalardan birisi. Haliyle tecrübe anlamında en iyilerden birisi.

Ama, müthiş bir ticari hata yaptılar. Nokia'nın akıllı telefon piyasasında yaptığı hata gibi bir hata.

ALI, dünya piyasasında son-kullanıcıların ne kadar fiyata odaklı, kaliteden uzak beklentilere sahip olduğunu bildiği için, şöyle bir iş yaptı:

1) Bir işlemci yap, donanımsal olarak son derece stabil olsun.

2) SDK'sında ana motor fonksiyonların hepsi ALI tarafından yapılmış olsun ( Mesela SI motoru, mesela EPG, Teletext, Altyazı vs)

3) Sadece temel beklentilere yanıt versin ( MultiformatDecoder, Youtube...vs )

4) Hızlı boot etsin, UI kalitesi yerlerde sürünsün ama nasıl olsa son kullanıcı için yazılım kalitesi o kadar da önemli değil.

ST bunu yapamadı. Bunu yapamadığı gibi, gitti daha büyük bir hata yapıp STLinux diye kendi dağıtımlarını yazmaya karar verdiler. Tabiki mainstream dediğimiz temel linux işletim sisteminden farklıydı, ve bunun sonuçlarına da katlandılar ( Opensource uygulamaların STLinux'a port edilmesi o kadar zordur ki....)

Ve fiyatları da ALI işlemcilerin birkaç katı hala...

Forumdaki borazanlar "ST işlemcinin görüntü kalitesi hepsinden iyidir" diye boşuna konuşuyorlar, çünkü:

1) Bi kere "Daha iyi / daha kötü"yü neye göre seçiyorsunuz?

2) HD'de mi daha iyi SD'de mi? Sharpness fazla mı açık, fazla mı kapalı? Upscaler / deinterlacer ALI'den veya Broadcom'dan daha mı performanslı?

3) Diyelimki daha güzel görüntüsü var, fiyat / performans oranı nasıl?

İşte hep bu yüzden söylüyorum, bu forumda çığırtkanlık yapanların çoğu, ne bizim yaptığımız testlerin 100de birini yaparlar, ne yukarda bahsettiğim teknik detayları bilirler.

Sırf konuşmak, yorum yapmış olmak için, söylediklerinin doğru olup olmadığına bakmadan ortaya sallarlar.

Oysa birazcık objektif olunsa, her işlemcinin / her uydu alıcısının artıları olduğu gibi eksilerinin de olduğunu fark edebilseler, ve böyle "Benim arabam senin arabanı döver" gibi çocukça muhabbetleri bıraksalar, çok daha güzel olacak.

Eğer bunlar yapılmış olsaydı, Chipbox bugün yakaladığı satış başarısını çok öncelerde elde etmiş olacaktı. Çünkü inanılmaz çaba gösterdik, sadece görüntü kalitesinde değil, tüm fonksiyonlarda, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

Dileğim, en azından bundan sonra, insanların önyargılarını ve "Forumda yazılanlara bakıp uydu alıcısı satın almayı" bir kenara bırakıp; bir ürünü satın almadan önce iyice test edip, kendi gözüyle artıları eksileri görüp, ondan sonra paralarına yazık etmemeyi öğrenmeleridir.

Hatalı tercihler yapıp, kendi ihtiyaçlarını karşılamayan ürünleri tercih edip, ondan sonra foruma gelip veryansın ettiğiniz zaman hiçkimseye bir faydası olmuyor bunun.

Umarım bu yazdıklarım okunur, ve insanlar tercihlerini doğru yapmayı öğrenirler.

Ha şunu da söyliyeyim. Bizim ülkede birçok alanda olduğu gibi, satıcıların büyük kısmının da cehaleti paçalarından akıyor. Eğer bir satıcı size belli bir marka / modeli ısrarla öneriyorsa, kesinlikle kanmayın, mutlaka kendiniz gözünüzle görün, test edin, inceleyin ve öyle karar verin.

Saygılar & Selamlar

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi nextadam Mesajı Göster
    O yayan arkadaş buralarda çok uğraştı ve bu forumdan atıldı. SD scart eski bir makine tavsiye ediyordu güzel görüntü için :) 2. el alın diyordu. :)
    Diğer trollerin de başına er-geç aynı şeyler gelecek. Bize hakaret / küfür edince, bizim tasarladığımız ürünlerin alayına tukaka etiketi yapıştırmaya çalışınca hiçbir uyarı dahi almayacak; ama belli markalara, belli modellere sarmaya başlayınca anında forumdan atılacak.

Çok şükür ki bu tiplerin psikolojisini çok iyi anlıyorum, bin ladin gibiler. Onları gazlayıp üzerimize salanların kendilerinin başına bela oluyorlar bir süre sonra.

Çocuk olduktan sonra yaşlanmaya mı başladım ben :Ç
    Düzenleyen :::.DREJO.::: : 07-11-2012 at 13:09

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-07-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    444196

sayın drejo keşke şu sti(st) işlemci muhabbetine girmeseydiniz,ben bir mühendis değilim,sizin kadar teknik konuları bilemem,fakat gözümün gördüğünede inanmak zorundayım...
    bahsettiğiniz firma ismini sti diye ilan ediyorsa biz napalım,
    Düzenleyen emfatih : 07-11-2012 at 19:23

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi emfatih Mesajı Göster
    sayın drejo keşke şu sti(st) işlemci muhabbetine girmeseydiniz,ben bir mühendis deyilim,sizin kadar teknik konuları bilemem,fakat gözümün gördüğünede inanmak zorundayım...
    bahsettiğiniz firma ismini sti diye ilan ediyorsa biz napalım,
    sn emfatih, sizin st sevginizi biliyorum, sorun yok, sevginize saygisizlik yapmam :)

eger verdiginiz linke dikkatle bakarsaniz, firmanin adinin st, model adinin sti7111 oldugunu gorebilirdiniz.

herneyse bu da cok onemli degil...

hadi diyelimki en guzel goruntu kalitesi de st islemcilerde olsun. sizin dediginiz gibi olsun.

peki, sizce bir uydu alicisi tercihi yaparken, sadece goruntu kalitesi muhtesem diye satin alinir mi? ya fonksiyonel veya mimari olarak 5 para etmez ise, bunun da sonucunu 2006dan beri tum piyasayi ALI firmasina kaptirarak odediyse ???

sizin icin gecerli olan tek parametre goruntu kalitesiyse, ve bizim testlerimize gore de en basarili islemcilerden birisi ( sadece goruntu kalitesi anlaminda) olarak st secildiyse, diger tum parametreler onemsizse, eywallah.

ama gercekler boyle degil. gercekte, 1 nolu parametre fiyat. 2 nolu parametre performans. goruntu kalitesi, performans basliginin icersinde kucuk bir bolum sadece...

o yuzden, bir urunu degerlendirirken, sadece goruntu kalitesiyle degerlendirmemek gerekir..

yeni urun arayislarinda, st bizim icin hemen hemen son siralarda... sadece bizim icin degil, bircok yerli ve yabanci uretici icin boyle...

eger ilerde herseyin goruntu kalitesinden ibaret olmadigini, f/p gibi cok cok daha onemli parametreler oldugunu, mainstream linux kullanmanin olmazsa olmaz sartlardan birisi oldugunu anlarlarsa, st de bir secenek olmaya baslar..

su anda tr piyasasinda %90 oraninda Ali islemcili cihazlar satilmaktadir ve bu tesaduf degildir.

gercekleri soyleyip sizi uzduysem kusura bakmayin.

saygilar selamlar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    188925

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi :::.DREJO.::: Mesajı Göster
    Sn krebstar,

2009'da yapılan bir LOGO testinin linkini yukarda vermiştim, tıklayıp incelerseniz, aradaki farkı görebilirsiniz.

Aha şuraya da kopyalıyayım sizin için:

Arada bir fark var, evet, ama bu fark, diğer parametrelerin yanında ( yayının kendisi, TV'nin kalitesi..vs ) çok ufak bir değişken... İşte resimde gördüğünüz kadarcık.

Hele hele, optimal izleme mesafesi gözönüne alındığında ( ortalama: panel boyutu x 3.5... yanimesela 42" = 102cm bir paneliniz var ise, 3.5metre mesafe), bu tür visual problemleri son kullanıcıların %99'u farketmeyecektir bile...

Biz ürünleri piyasaya sürmeden önce, herhangi bir kullanıcıyı geçtim, bu piyasanın belki de en geniş kapsamlı görüntü / ses kalitesi testlerini yapıyoruz. Mesela ALI tabanlı HD modellerimizde sharpness değerinin aşırı yüksek oluşundan şikayet ediliyordu.

Sharpness yüksek olduğu zaman, HD kanallarda müthiş bir keskinlik yakalıyorsunuz, ama SD kanallarda malesef yumuşaklık azalıyor.

Chipbox'ta ise optimal görüntüyü yakaladığımıza inanıyorum. Ne sharpness aşırı yüksek, ne de aşırı flu bir görüntü var.

Önceki cihazı Turbo olanlar, keskinlik değerinin daha düşük oluşundan şikayet edebilirler, ama aslında şu anda hem HD görüntümüz son derece optimal, SD görüntüde ise destan yazdığımızı söyleyebilirim.

Tabi bu anlattıklarımı, iki cihazı yanyana koyup, aynı streami basıp, aynı panelde aynı ayarlarda aynı ortamda izleyince net bir şekilde konuşabiliyoruz. Farklı ortamlarda farklı ayarlarda farklı koşullarda test yapıp, foruma gelip şikayet etmiyoruz :)

Bir de komedi ötesi "ST" işlemci muhabbeti var.

Bakın o konudada yanlış bilinen bazı gerçekleri anlatayım.

Bi kere "STi" işlemci denmez, "ST" işlemci denebilir. Çünkü o firmanın ismi ST Microelectronics. Web sitesi:

İşlemcinin üzerinde STi harflerini görünce, firmanın adını da STi zannediyorlar. Cahil cühela işleri işte. O mantığa göre ALI işlemcilere de ALIi falan dememiz gerekirdi herhalde :Ç

Herneyse işin aslına gelelim.

ST, bu piyasanın ilklerinden birisi. İlk dijital uydu alıcısı ana işlemcisini yapan firmalardan birisi. Haliyle tecrübe anlamında en iyilerden birisi.

Ama, müthiş bir ticari hata yaptılar. Nokia'nın akıllı telefon piyasasında yaptığı hata gibi bir hata.

ALI, dünya piyasasında son-kullanıcıların ne kadar fiyata odaklı, kaliteden uzak beklentilere sahip olduğunu bildiği için, şöyle bir iş yaptı:

1) Bir işlemci yap, donanımsal olarak son derece stabil olsun.

2) SDK'sında ana motor fonksiyonların hepsi ALI tarafından yapılmış olsun ( Mesela SI motoru, mesela EPG, Teletext, Altyazı vs)

3) Sadece temel beklentilere yanıt versin ( MultiformatDecoder, Youtube...vs )

4) Hızlı boot etsin, UI kalitesi yerlerde sürünsün ama nasıl olsa son kullanıcı için yazılım kalitesi o kadar da önemli değil.

ST bunu yapamadı. Bunu yapamadığı gibi, gitti daha büyük bir hata yapıp STLinux diye kendi dağıtımlarını yazmaya karar verdiler. Tabiki mainstream dediğimiz temel linux işletim sisteminden farklıydı, ve bunun sonuçlarına da katlandılar ( Opensource uygulamaların STLinux'a port edilmesi o kadar zordur ki....)

Ve fiyatları da ALI işlemcilerin birkaç katı hala...

Forumdaki borazanlar "ST işlemcinin görüntü kalitesi hepsinden iyidir" diye boşuna konuşuyorlar, çünkü:

1) Bi kere "Daha iyi / daha kötü"yü neye göre seçiyorsunuz?

2) HD'de mi daha iyi SD'de mi? Sharpness fazla mı açık, fazla mı kapalı? Upscaler / deinterlacer ALI'den veya Broadcom'dan daha mı performanslı?

3) Diyelimki daha güzel görüntüsü var, fiyat / performans oranı nasıl?

İşte hep bu yüzden söylüyorum, bu forumda çığırtkanlık yapanların çoğu, ne bizim yaptığımız testlerin 100de birini yaparlar, ne yukarda bahsettiğim teknik detayları bilirler.

Sırf konuşmak, yorum yapmış olmak için, söylediklerinin doğru olup olmadığına bakmadan ortaya sallarlar.

Oysa birazcık objektif olunsa, her işlemcinin / her uydu alıcısının artıları olduğu gibi eksilerinin de olduğunu fark edebilseler, ve böyle "Benim arabam senin arabanı döver" gibi çocukça muhabbetleri bıraksalar, çok daha güzel olacak.

Eğer bunlar yapılmış olsaydı, Chipbox bugün yakaladığı satış başarısını çok öncelerde elde etmiş olacaktı. Çünkü inanılmaz çaba gösterdik, sadece görüntü kalitesinde değil, tüm fonksiyonlarda, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

Dileğim, en azından bundan sonra, insanların önyargılarını ve "Forumda yazılanlara bakıp uydu alıcısı satın almayı" bir kenara bırakıp; bir ürünü satın almadan önce iyice test edip, kendi gözüyle artıları eksileri görüp, ondan sonra paralarına yazık etmemeyi öğrenmeleridir.

Hatalı tercihler yapıp, kendi ihtiyaçlarını karşılamayan ürünleri tercih edip, ondan sonra foruma gelip veryansın ettiğiniz zaman hiçkimseye bir faydası olmuyor bunun.

Umarım bu yazdıklarım okunur, ve insanlar tercihlerini doğru yapmayı öğrenirler.

Ha şunu da söyliyeyim. Bizim ülkede birçok alanda olduğu gibi, satıcıların büyük kısmının da cehaleti paçalarından akıyor. Eğer bir satıcı size belli bir marka / modeli ısrarla öneriyorsa, kesinlikle kanmayın, mutlaka kendiniz gözünüzle görün, test edin, inceleyin ve öyle karar verin.

Saygılar & Selamlar

Diğer trollerin de başına er-geç aynı şeyler gelecek. Bize hakaret / küfür edince, bizim tasarladığımız ürünlerin alayına tukaka etiketi yapıştırmaya çalışınca hiçbir uyarı dahi almayacak; ama belli markalara, belli modellere sarmaya başlayınca anında forumdan atılacak.

Çok şükür ki bu tiplerin psikolojisini çok iyi anlıyorum, bin ladin gibiler. Onları gazlayıp üzerimize salanların kendilerinin başına bela oluyorlar bir süre sonra.

Çocuk olduktan sonra yaşlanmaya mı başladım ben :Ç

ama hocam o bahsettiğiniz logo karsılastırması sd kanalda yapılmıs haliyle görüntüyü upscale yaparkencihazdan cihaza fark olabilir.

benim merak ettiğim uydudan zaten 1080i gelen goruntuyu karsılastırsak bir fark gorebilir miyiz?

bir de 102 cm ye 3.5 metre izleme bana kalırsa cok cok uzak sd görüntü icin olabilir.
    bu 40-42 inch hd yayında 2 2.5 metreden izlenir ayrıntıya varabilmek icin.
    thx verilerinden yapılma bir tablo vardı

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

evet 1080i de de fark vardir. logolar buyuk ihtimalle ayni kalacaktir, ama renk, keskinlik vb degerler tamamiyle ayni olmayacaktir...

bakin ben en iyisi, 1.5 ay once, bir ledtv satin almak zorunda kalmistim, nasil tercih yaptigimi anlatayim birgun.

veya "uydu alicisi satin alinirken dikkat edilmesi gereken hususlar" diye bir baslik acayim, tum forum toplu halde bu bolume saldirsin :)

izleme mesafesi konusunda, verdigim katsayi, cok eski bir bilgi. suan mesela 42" tvyi yaklasik 3metreden izliyorum, bundan daha yakin izlenmemesi gerektigine inaniyorum ( ki biliyorsunuz, normalde ben homecinema hastasiyim, optoma hd66 kullaniyorum su aralar )

21. Merih Banner Alt
5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık