Kurban Bayramı'nda alınan kiloları vermek ve sağlığımızı korumak için ne yapmalıyız? İşte uzman doktordan tavsiyeler...


Evde hazırlanan yemekten misafirlikte ikram edilen tatlılara hayır demekte zorlandığımız lezzetler çıktı karşımıza bu bayramda da. Kavurmalar ve değişik et yemeklerini baklavalar, tatlılar takip etti.

Bayramlarda ve tatillerde insan yaşamı normal hayata göre birazcık değişiyor. Bu dönemde normalde yemediğimiz yiyecekleri yemeye başlıyoruz. Mide yemeye alıştıkça vücuda kilo olarak geri dönüyor. Peki ne yapmak lazım? İşte tavsiyeler...

- O 1-2 kilonun 5-6 kilo olmadan önüne geçmemiz gerekiyor. Özellikle sebze yemeklerine ağırlık verelim çünkü çok fazla et yedik.

- Pilav, makarna, pasta, börek, kek, kurabiye, tatlılar, şekerli yiyecekler ve içeceklere en az bir hafta ya da on gün elveda diyelim.

- Diyelim ki öğünler arası acıktınız. Açlığınızı bastıracak pratik besinler de var. Eğer kalpte bir problem yoksa sütlü kahve birebir.

- Bununla birlikte kuru hurma ve yanına beş altı tane bademi yediğinizde sizi en az 5-6 saat tok tutacak bir öğün olur.

- Her öğünde alınacak üç dört kaşık yoğurt metabolizmayı hızlandırıyor ve özellikle bel çevresindeki yağların daha çabuk erimesini sağlıyor. Mümkünse evde yapılmış yoğurdu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.