Freecom, USB aracılığıyla TV programlarını kaydetmek için tasarladığı harici diski Mobile Drive Sq TV’yi piyasaya sürdü.

Kompakt 2,5 inc SATA Mobile Drive Sq TV, televizyonun arkasına kolayca monte edilerek USB bağlantı noktasına bağlanacak şekilde özel olarak tasarlanmış bir kızağa sahip. Akıllı televizyonlara USB kaydının eklenmesi, Mobile Drive Sq TV’nin, önceden DVR (örneğin sabit diskli set üstü kutusu) veya DVD kaydedici kullanılarak yapılan TV programlarının kayıt ve depolamasını, işlem sırasında kayıt kapasitesini arttırarak yapmasına imkân veriyor.

500GB ve 1TB kapasitelere sahip Mobile Drive Sq TV, televizyon veya DVR üzerindeki USB bağlantı noktasından güç alıyor.

USB 3.0 bağlantısıyla (USB 2.0 bağlantı noktalarına da bağlanabilir) saniyede yaklaşık 130 megabaytlık standart hızda veri aktarımı yapabilen HDD, ayrıca bilgisayarlarda veya PC ağlarında veri ve yazılım depolamak, paylaşmak ya da yedeklemek için kullanılabiliyor. Üründe ayrıca, Microsoft Windows için Nero yedekleme yazılımı ve sabit diskin kullanılmadığı zamanlarda bekleme moduna geçmesini sağlayan enerji tasarruflu fonksiyonu da bulunmakta.