Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 20 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: altın uçlu giriş farkedermi

Average Member
    Giriş Tarihi
    26-07-2012
    Mekan
    14 Bolu
    Üye No
    582156

altın uçlu giriş farkedermi

arkadaşlar d smartı hd yaptığımda televizyonun yanında verilen hdmi kablosunu kullanıyorum altın uçlu kablo çok farkedermi yayında ?

hareketli görüntülerde biraz titriyorda yayın ondan soruyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    52 Ordu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    13585

Farketmez! Sıradan bir HDMI kabloda işini görür, tecrübeyle sabitttir...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-03-2008
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    422491

farkeder, altın uclu ve kaliteli olması bence az da olsa daha iyi görüntü aktarımı yapar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    52 Ordu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    13585

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi panzehir Mesajı Göster
    farkeder, altın uclu ve kaliteli olması bence az da olsa daha iyi görüntü aktarımı yapar.
    Denediniz mi?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-08-2008
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    450411

Pazarlama taktiğinden başka birşey değildir ;)

Member
    Giriş Tarihi
    17-09-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    382784

Kaliteli altın uçlu kablo farkeder hem de çok farkeder birçok defa denedim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    52 Ordu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    13585

Kablonuzun bağlantı noktalarında, yani örneğin TV'nize veya bilgisayarınıza bağladığınız kısımlarında kullanılan altın kaplama, büyük bir özellik gibi gösterilebiliyor ancak pratikte durum biraz farklı. Altın, bakıra göre daha kötü bir iletkendir. Altın kullanmanızın tek nedeni, daha zor aşınması olabilir. Zira bakır, havayla temas ettikçe zaman içerisinde oksitlenir ve performansı düşebilir. Bu, yaşadığınız yere göre değişmektedir. Dolayısıyla altın bağlantıların küçük de olsa faydasının olduğunu söyleyebiliriz.

Kendi tecrübem ve nete dayanarak söyledim, benim görüşüm bu şekilde diğerlerinede saygı duyarım.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-04-2009
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    490594

HDMI kabloda özellikle kablo sürümü önemlidir. özellikle 1.4 ve üzeri sürümler yüksek hızda veri taşıma ve yeni özelliklere sahiptir. altın uç ve kullanılan malzeme kalitesi de önemlidir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-04-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    578414

Hiç bir şey değişmez, hepsi aynı bence de :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-05-2004
    Mekan
    53 Rize
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    14707

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ferhat658 Mesajı Göster
    Hiç bir şey değişmez, hepsi aynı bence de :)
    Test etmedim ama Bu altın uç olayı bana bir şehir efsanesi-pazarlama taktiği v.s gibi geliyor..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-09-2011
    Mekan
    13 Bitlis
    Üye No
    568595

Görüntüde Fazla Bir etksi Olmaz. Hiç yok denecek kadar az olur Yapılan Yayının çıkışı ne kadar Kaliteli ise sizde televizyonlarınızdan o kadar kalitede alırsınız ondan fazlasını alamazsınız.. Yani Altın Uçlu Scart HDMI veya HD Lnb Bunlar.. Pazarlama Taktiği...
    Düzenleyen HLT : 28-10-2012 at 18:57

Average Member
    Giriş Tarihi
    09-04-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    339750

Analog yayın (örenğin scart giriş) için farkeder ancak HDMI gibi digital yayın için hiçbir fark yoktur. Digital veri "0" ve "1"lerden oluşur yani yayın ya vardır ya da yoktur. Daha kaliteli yayın veya daha kalitesiz yayın taşıma gibi bir özellik olamaz.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-04-2009
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    490594

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kalper Mesajı Göster
    Analog yayın (örenğin scart giriş) için farkeder ancak HDMI gibi digital yayın için hiçbir fark yoktur. Digital veri "0" ve "1"lerden oluşur yani yayın ya vardır ya da yoktur. Daha kaliteli yayın veya daha kalitesiz yayın taşıma gibi bir özellik olamaz.
    Bahsettiğiniz şeyler düz mantıkla doğru gibi görünse de gerçekte maalesef yanlış bilgilerdir. Aksi takdirde bilgisayar anakart üreticileri işlemci üreticileri devreler üzerinde bu tür özel madenleri kullanarak maliyeti artırmak zorunda kalmazlardı değil mi?

Mesela şunu düşünün; dijital sinyalleri taşıyan sinyal nasıl bir sinyaldir. Veri sinyalinin dijital olması taşıyıcı sinyalin de dijital olduğunu göstermemektedir değil mi?:single_eye:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-09-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    380033

Azda olsa etkiler diye düşünüyorum.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    56463

görüntünün daha hızlı doğrudan aktarımı konusunda sanki çok az bir fark olur, ama farkedilebilir görüntü ve ses aktarımı farklılığı yok gibi

Average Member
    Giriş Tarihi
    09-04-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    339750

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi binici Mesajı Göster
    Bahsettiğiniz şeyler düz mantıkla doğru gibi görünse de gerçekte maalesef yanlış bilgilerdir. Aksi takdirde bilgisayar anakart üreticileri işlemci üreticileri devreler üzerinde bu tür özel madenleri kullanarak maliyeti artırmak zorunda kalmazlardı değil mi?

Mesela şunu düşünün; dijital sinyalleri taşıyan sinyal nasıl bir sinyaldir. Veri sinyalinin dijital olması taşıyıcı sinyalin de dijital olduğunu göstermemektedir değil mi?:single_eye:
    Bununla ilgili internetten onlarca makale bulabilirsiniz, hepsinin de geldiği sonuç ucuz HDMI kablo ile pahalı arasında "kesinlikle hiçbir fark olmadığı"dır. Aşağıdaki linkte bununla ilgili detaylı inceleme mevcut:

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-04-2009
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    490594

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kalper Mesajı Göster
    Bununla ilgili internetten onlarca makale bulabilirsiniz, hepsinin de geldiği sonuç ucuz HDMI kablo ile pahalı arasında "kesinlikle hiçbir fark olmadığı"dır. Aşağıdaki linkte bununla ilgili detaylı inceleme mevcut:

tersini iddia eden de bir çok makale var. aslında bu konu tavuk-yumurta meselesinden daha karmaşık bir konudur.

öncelikle HDMI kabloları normal scart kablolar gibi değildir. bunların versionuna (sürümüne) göre veri aktarım hızları ve taşıdıkları veri türleri değişmektedir. mesela 1.2 version bir kablo ile 3D görüntü taşıyamazsınız. aynı şekilde görüntü çözünürlüğü ve ses kalitesi gibi diğer parametreler de değişiklik göstermektedir. adresinde bu konuda oldukça basit bir şekilde konu özetlenmiştir.
    sayısal verilerin iletilmesinde kullanılan malzemenin etkisi mutlaka var. ancak bu etki koşullara ve etkiyi tespit etmeye çalışan kişilere bağlı olarak az veya çok olarak tespit edilebilir. aradaki fark o kadar para vermeye değer mi konusu tartışılabilir ancak hiç fark yok demek oldukça gereksiz ve iddialı olur. yukarıda verdiğim işlemci ve anakart üretiminde neden üreticiler kendilerini çeşitli madenleri kullanmak zorunda hissettiklerini açıklayamazsınız aksini iddia etmeye devam ederseniz.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    11-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    72129

bende daha kaliteli hdmi altın uçlu kablo olmasına rağmen dsmartın getirdiği kablo görüntüsü daha iyiydi. Niye diye sordum cihaz bu kabloya uyumlu dedi. Pek bi şey anlamadım....

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-04-2009
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    490594

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ferdici Mesajı Göster
    bende daha kaliteli hdmi altın uçlu kablo olmasına rağmen dsmartın getirdiği kablo görüntüsü daha iyiydi. Niye diye sordum cihaz bu kabloya uyumlu dedi. Pek bi şey anlamadım....
    yukarıda bahsettiğim version olayı bunun sebebi. elinizdeki altın uçlu kablo örneğin version 1.0 ise version 1.4 normal kablodan daha kötü bir performans almanız doğaldır. version 1.4 kaliteli malzemeden yapılmış kablo ise yine aynı version normal bir kablodan daha iyi performans gösterecektir. yani HDMI kablo performanslarını değerlendirirken HDMI versionuna dikkat ederek karşılaştırma yapmalısınız. yukarıda verdiğim linkte bahsedildiği gibi sinyal taşıma özellikleri versionlar arasında oldukça farklıdır. sonuç olarak HDMI kablo alırken en son sürüm ve kaliteli malzemeden yapılmış olanları tercih edin.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-04-2009
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    490594

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi cankantar Mesajı Göster
    arkadaşlar d smartı hd yaptığımda televizyonun yanında verilen hdmi kablosunu kullanıyorum altın uçlu kablo çok farkedermi yayında ?

hareketli görüntülerde biraz titriyorda yayın ondan soruyorum.
    hareketli görüntülerde titremenin nedeni televizyonunuzdan kaynaklanmaktadır. Floresan veya LED aydınlatmalı bir LCD TV kullanıyorsanız genellikle bu titremeler olur. Özellikle yeni nesil plazmalarda bu tür sorunlar olmamaktadır.

21. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı