Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Estelle gemisine İsrail baskını

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-11-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  41
  Mesajlar
  38,683
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  466830

  Info Estelle gemisine İsrail baskını

  TEL AVİV - AA - İsrail donanması, İsveç'ten Gazze'deki ambargoyu kırmak ve bölgeye insani yardım taşımak için yola çıkan Finlandiya bandıralı Estelle isimli gemiye müdahale etti. İsrail ordusu adına açıklama yapan Avihay Adray, Estelle gemisinin Gazze karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle, İsrail donanmasına bağlı güçlerin, geminin güvertesine çıktığını ve kontrolü ele geçirdiğini açıkladı. Gazze'deki Ambargoyu Kırma Halk Komitesi üyesi Ali en-Nazlı ise, gemideki canlı yayının İsrail donanması tarafından kesildikten sonra Gazze karasuları yakınlarında durdurulduğunu ifade etti. Nazlı, İsrail donanmasının gemidekilerle iletişimlerini sadece İsrail iletişim kaynaklarını kullanarak kurabildiklerini dile getirdi. Bu arada, İsrail donanmasına ait gemilerin, "Estelle" gemisini Aşdod limanına yönlendirdiği belirtildi.

  YOLCULAR DİRENEMEDİ
  İsrail ordusundan yapılan açıklamada, donanmaya ait gemilerin, yolcuların rotayı değiştirmeyi reddetmesi üzerine "Estelle"i Aşdod limanına yönlendirdiği belirtildi. "Estelle" gemisindeki yaklaşık 30 yolcunun duruma direniş göstermediği bildirildi.
  Gemiyi Gazze'ye gönderen İsveç'teki Ship to Gaza'nın sözcüsü Victoria Strand, Associated Press'e yaptığı açıklamada, silahlı ve maskeli askerlerin gemiye bindiğini, iletişimi kestiklerini belirterek, gemideki eylemcilerin kendilerini 6 donanma gemisinin çevrelediğini söylediklerini kaydetti. Victoria Strand, "Bu acımasızlık göstergesi" dedi.
  Estelle gemisi, İsveç'ten 20 Temmuz 2012'de Gazze'deki ambargoyu kırmak ve bölgeye insani yardım ulaştırmak için yola çıkmıştı. Gemide İsveç, Norveç, Kanada, İspanya, Yunanistan ve İsrail asıllı birçok milletvekili, akademisyen, gazeteci ve sanatçı bulunuyor.

  AŞDOD LİMANINA GÖTÜRÜLDÜ
  İsrail Savunma Bakanlığı, Estelle gemisinin rotasının Aşdod limanına çevrildiğini belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, gemiye rotasını değiştirmesi yönünde birçok kez yapılan uyarıya rağmen yoluna devam etmesi üzerine, Estelle'ye müdahale etmek zorunda kalındığı ifade edildi. Müdahale esnasında yolcuların güvenliği için önlemler alındığı belirtilen açıklamada, hiçbir şekilde güç kullanılmadığı ifade edildi. Gazze'ye belirlenen kara güzergahı dışında yapılan yardımlara hiçbir şekilde izin verilmeyeceği belirtilen açıklamada, geminin Aşdod Limanı'na yönlendirildiği ve limana varılmasının ardından yolcuların İsrail İçişleri Bakanlığı Göçmen Bürosu'na transfer edileceği belirtildi. Akşam saatlerinde Aşdod Limanı'na yanaşan "Estelle"de bulunan 30 kişi, yarın sınırdışı edilecek.

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-11-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  41
  Mesajlar
  38,683
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  466830

  Müdahale öncesi görüntüler AA'da

  Anadolu Ajansı, Gazze'ye giden Estelle gemisine İsrail'in müdahalesinin hemen öncesindeki görüntülere ulaştı.

  Yunan aktivist Lukas Stamellos, cumartesi sabahı saat 8 civarında İsrail donanmasını gördüklerini, ilk olarak saat 11 civarında telsizle irtibata geçtiklerini belirterek ''Telsizden yasak bölgeye girdiğimizi, kaptanın yolcuların güvenliğinden sorumlu olacağını, durmazsak hayatımızın tehlikeye gireceğini söylediler'' dedi.

  Stamellos İsrail'in, Estelle gemisinin rotasını geri çevirmelerini istediklerini, kısa süre sonra 5 askeri botun gemiye yaklaşarak çıktığını ifade etti.

  Elektrik şok cihazı kullandılar

  ''Ship to Gaza'' organizasyonunu üyesi bilgisayar teknisyeni Stamellos, İsrail askerlerinin gemiye ilk çıktığında bir şey yapmadıklarını, fakat daha sonra elektrik şok cihazı kullandıklarını, gemideki 6 kişinin yaralandığını söyledi.

  Geminin kontrolünü ele geçirdikten sonra bütün kişisel eşyalarına ve hafıza kartlarına el koyulduğunu, ancak İsrail askerleri gemiye çıkmadan önce gönderdikleri görüntülerin şu an ellerinde olduğunu belirtti.

  İsrail'in gemiye müdahalesinin hemen öncesindeki çekilen görüntülerde silahlı İsrail askerlerinin askeri botlarda gemiye çıkmak için beklediği açıkça görülüyor. Aktivistlerin güvertede can yelekleri ile beklediği, gemiye yaklaşan İsrail hücum botunun üzerinde merdiven, ağır silahlar ve teçhizatlar olduğu görülüyor.

  Gazze'ye yönelik ambargoyu kırmak ve bölgeye insani yardım ulaştırmak için yola çıkan Estelle gemisine, İsrail donanması müdahale ederek Aşdod Limanı'na getirmiş, gemideki aktivistlerin sınırdışı edileceği açıklanmıştı.
  22 Ekim 2012 - 17:16 - AA


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı