Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 12 mesajdan 1 ile 12 arası

Konu: Chipbox HD Haritalar Eklentisi

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Chipbox HD Haritalar Eklentisi

Merhaba,

Başlıktan tahmin edebileceğiniz üzere bu eklenti ile uydu alıcı özellikli bilgisayarımız Chipbox HD ile Google Haritalar ve Yandex.Haritalar ile dünyayı gezebilirsiniz. :)

Eklenti henüz temel işlevleri yerine getiriyor. Şu anki halini BETA olarak kabul edip, sizlerin de önerileriyle yeni versiyonları daha kullanışlı hale getirebiliriz.

Eklentiyi çalıştırmak için MENÜ + KIRMIZI tuşlarını kullanabilirsiniz.

Kumanda üzerinde hangi tuşun ne işlevi var aşağıdaki resimde görülebiliyor.

Kısaca açıklamak gerekirse;

• Yön tuşlarıyla haritayı hareket ettirebilirsiniz.
    • Kırmızı tuş ile Google ve Yandex haritalar arasında geçiş yapabilirsiniz.
    • Yeşil tuş ile Harita, Uydu ve Karma görünüm arasında sırayla geçiş yapabilirsiniz.
    • V+ ve V- tuşlarıyla haritanın hareket oranını değiştirebilirsiniz. Yani, yön tuşlarıyla haritayı hareket ettirdiğinizde haritanın kayma oranını değiştirebilirsiniz. Bunu değiştirdikçe aşağıdaki bilgi satırındaki Hız kısmının değiştiğini göreceksiniz.
    • Sayfa Aşağı ve Yukarı tuşları ile de uzaklaşma/yaklaşma yapabilirsiniz.
    • EXIT ile de çıkabilirsiniz.

Eklentinin kullanımı, kullandıkça kolaylaşacaktır, yaklaşık 1 dakika da Ankara'daki eviminden İzmir'deki evime nokta atışı gidebiliyorum :) Ayrıca aynı konumda Google ve Yandex haritaları arasında geçiş yapmak güzel oluyor. Bu özelliği başka hiçbir cihazda/yazılımda görmedim henüz :) Hızlı gezinme için özellikle hız değişimini ve zoom'u etkili olacak şekilde değiştirip ilerlemek işi kolaylaştırıyor. Yani haritada gezerken sadece yön tuşlarıyla değil, yaklaş,uzaklaş,v+,v-'yi de etkin olarak kullanmak gerekli, aynı araba kullanırken aynı vitesle gidilemeyeceği gibi :) Belki ilerde otomatik vitesini yaparım. Eklenti'nin indirdiği her resim, yani her tuşa basmanız, yaklaşık 150KB, bu yüzden kısa sürede bolca kota yiyebilirsiniz, ayrıca internet hızınız yavaş ise sayfalar oldukça yavaş olacaktır, ben 10Mbit internet ile kabul edilebilir bir hızda gezinebiliyorum.

Eklenti 720p ve 1080i çözünürlükleri için çalışacaktır. Ancak hem çalışma hızının düşmemesi adına hem de harita resimlerinin daha da kötü görünmemesi adına 1080i'de 720p'deki arabirimin aynısı ortalanmış olarak görüntülenmektedir. Bunu yaparken bende ilk defa konumlandırmayı dinamik olarak yaptım, yani kodlar da 720 ve 1080 için ayrı ayrı yerler yok, tek kod dinamik olarak ikisi içinde konumları ayarlıyor. Bu, sonraki çalışmalarım için kolaylık sağlayacak bir sistem oldu.

Eğer 720p modunda ekranın altındaki bilgi satırını göremiyorsanız, TV'nizin görüntü ayaları ile ilgili bir problem var demektir, muhtemelen TV'niz gelen görüntünün altını ve üstünü keserek gösteriyordur.

Ekran Görüntüsü:

Google Haritalar hizmeti, bir IP adresi için günde belli sayıda isteğe cevap verdiği için bu istek sayısının aşılması durumunda ekran görüntüsü değişmemeye başlayacaktır. Bu durumda ya Yandex ile devam edebilirsiniz ya da IP adresinizi yenileyerek (modemi resetleyerek vs.) Google Haritalar'ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eklenti, harita görünteleme işlemlerini Chipbox tarafında SDL kütüphanesini kullanarak ve üzerinden yapmaktadır.

Eklenti bu hali ile temel olarak çalışır durumda ancak kullanım kolaylığı için yapılacak bir çok şey var. Burada sizlerin tavsiyelerini bekliyorum. Yapılıp yapılamayacağına göre değerlendiririm. Benim, V2 için aklımda olanlar:

• Eklentiden çıkarken son konumu kaydedip, geri açılışta aynı yerden gelmesi.
    • Favori konumları kaydedip, hızlıca geri açabilme.
    • Bing Haritaları dahil etme.
    • Yandex.Haritalar'ın trafik durumunu gösteren arabirimini dahil etme.
    • Google Haritaların günlük kullanımı için herkes kendi gmail hesabı ile API anahtarı aldığında günde 25000 istek yapabiliyor. Bunu yapabilmek için herkesin kendi gmail'i ile API anahtarı alıp eklenti ayarlarına kaydetmesi ve böylece günlük sınırı arttırma. (Ayar ekranı muhtemelen web tabanlı olacak.)

Eklentiyi indirmek için;

Chipbox'un Eklentiler menüsünden chipbox.yxsdf.com ya da www.hiremcoteknik.com adresini ekleyerek/seçerek yükleyebilirsiniz.

Saygılarımla, yxsdf.
    Düzenleyen yxsdf : 01-12-2012 at 23:30 Sebep: V1 yayında.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    511297

Kutlarım sizi sayın yxsdf mükemmel bir eklenti chipbox'u kıskananlar çatır çatır çatlasın chipbox sizler gibi (sn drejo sn nextadam ve diğer emek verenler ile)değerler ile dahada değerleniyor hepinizin gönlüne sağlık.

Average Member
    Giriş Tarihi
    16-08-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    125575

Süper, eklentiler çoğaldıkça kafamız karışıyor. Bırakın biraz tv seydelim :)

Syn. yxsdf eline, emeğine ve klavyene sağlık.
    Düzenleyen altan78 : 14-10-2012 at 23:30

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    70249

sayın yxsdf...
    çok teşekkürler ellerine sağlık. eğer Beta versiyonu buysa asıl eklenti nasıl olacak kimbilir...
    Bu kısa testlerde benim tesbitim
    Yön tuşlarıyla gezinmeyi yapamadım başka arkadaşlarda durum ne yazarlarsa iyi olur.
    Bir de eğer mümkünse ekranı kaplasa çok çok güzel olacak.
    Tekrar ellerine sağlık
    Yeni ve harika eklentilerle buluşmak dileğiyle...
    Düzenleyen yilmazsn38 : 14-10-2012 at 23:32

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Mesajlarınız için teşekkürler,

Sn. yilmazsn38,
    Eklentiyi açtıktan sonra görüntü genel olduğu için öncelikle V+ tuşu ile hız çarpanını arttırmanız lazım, 1024x ya da 2048x yapmanız farkedilir bir hareket sağlayacaktır, ama yaklaştıkça (zoom yaptıkça) bu değeri V- ile küçülterek daha hassas gezinme yapabilirsiniz, ilk mesajda dediğim gibi kullanıkça kolay hale gelecektir. Bunu not ettim, bir sonraki versiyonda yaklaşma oranına göre otomatik olarak hız çarpanını ayarlatacağım.

Ayrıca 1080i için maalesef şu anda bundan iyisi mümkün değil, hem Google hem de Yandex ücretsiz olarak düşük çözünürlüklü fotoğraflar sunuyorlar, yüksek çözünürlük için ücret ödemek gerekiyor. Internetten aldığım resim 640x342 boyutunda, bunu SDL ile rotozoom kütüphanesini kullanarak 2'ye katlıyorum yani 1280x684 oluyor. Resmi 3'e katlayıp 1080i için tam ekran yapmak mümkün ama görüntü iyice bozulacağı için ve yaptığım testler göre yükleme süresinin çok çok yavaşladığını gördüğüm için (her tuştan sonra ortalama 10sn beklemek gerekiyor) şimdilik vazgeçtim, ileri de farklı yollar bulunursa tabiki tam ekran yapmak mümkün olabilir.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    70249

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yxsdf Mesajı Göster

Sn. yilmazsn38,
    Eklentiyi açtıktan sonra görüntü genel olduğu için öncelikle V+ tuşu ile hız çarpanını arttırmanız lazım, 1024x ya da 2048x yapmanız farkedilir bir hareket sağlayacaktır, ama yaklaştıkça (zoom yaptıkça) bu değeri V- ile küçülterek daha hassas gezinme yapabilirsiniz, ilk mesajda dediğim gibi kullanıkça kolay hale gelecektir. Bunu not ettim, bir sonraki versiyonda yaklaşma oranına göre otomatik olarak hız çarpanını ayarlatacağım.

Ayrıca 1080i için maalesef şu anda bundan iyisi mümkün değil, hem Google hem de Yandex ücretsiz olarak düşük çözünürlüklü fotoğraflar sunuyorlar, yüksek çözünürlük için ücret ödemek gerekiyor. Internetten aldığım resim 640x342 boyutunda, bunu SDL ile rotozoom kütüphanesini kullanarak 2'ye katlıyorum yani 1280x684 oluyor. Resmi 3'e katlayıp 1080i için tam ekran yapmak mümkün ama görüntü iyice bozulacağı için ve yaptığım testler göre yükleme süresinin çok çok yavaşladığını gördüğüm için (her tuştan sonra ortalama 10sn beklemek gerekiyor) şimdilik vazgeçtim, ileri de farklı yollar bulunursa tabiki tam ekran yapmak mümkün olabilir.
    Bilgileriniz ve emekleriniz için teşekkürler.
    Chipbox da eklentiler o kadar iyi ve hızlı gelmeye başladı ki bir an bilgisayardaki google earth gibi olacağını ve gezinmelerin hızlı olabileceği beklentisi ile yazmıştım.
    Tekrar emeklerinize ve bilgilendirmenize çok teşekkürler.
    Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Average Member
    Giriş Tarihi
    16-08-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    125575

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yxsdf Mesajı Göster

Sn. yilmazsn38,
    Eklentiyi açtıktan sonra görüntü genel olduğu için öncelikle V+ tuşu ile hız çarpanını arttırmanız lazım, 1024x ya da 2048x yapmanız farkedilir bir hareket sağlayacaktır, ama yaklaştıkça (zoom yaptıkça) bu değeri V- ile küçülterek daha hassas gezinme yapabilirsiniz, ilk mesajda dediğim gibi kullanıkça kolay hale gelecektir.
    Bunu not ettim, bir sonraki versiyonda yaklaşma oranına göre otomatik olarak hız çarpanını ayarlatacağım.

Evet katılıyorum hızı ayarlayınca gayet sağlıklı çalışıyor.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Chipbox HD Haritalar Eklentisi

Allah razı olsun elleriniz dert gormesin...

daha hızli bir islemciyle neler yapilirdi...

bu arada, chipboxta directfb donanimsal hizlandirma oldugunu biliyormuydunuz ?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Elinize sağlık. Sizin çalışmalar hep geç vakit yayınlanıyor. Eve gidince hemen test edeceğim. :)

İleride yapılabilir mi acaba? Evin üzerine nokta koyup uydu listesinden uydu seçip nereye düştüğünü çizgi çekse :)
    gibi.

Cihazınızda Eklentiler menüsünden adresinden Haritalar eklentisi yüklenebilir.
    Düzenleyen nextadam : 15-10-2012 at 09:29

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-07-2009
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    501000

sayın xydf elinize sağlık. birde yabancı film izlerken alt yazı programı üzerinde çalışırsanız chipbox tadından yenmez.... sayın DREJO olabileceğini söylemişti...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-04-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    430363

Sayın Nextadam,

İnsan hep sonsuzu arar...
    Doymaz...
    Hep daha fazlasını ister...
    Gücü de yetmez...
    Huzursuzluğun kaynağı bu açlıktır...
    Durması gereken yeri bilebilse!..
    Haddini bilebilse!..
    Şükretmeyi becerebilse!..

Ancak!..
    Gelişmeyi de...
    Hep daha fazlasını isteme arzusu sağlar...
    Altyazı ister,Yeni softcam ister,İP TV'de ister...
    200 TL verir 1000 TL'lik özellik ister...

Sayın
    Yxsdf,
    Emeğine sağlık...
    Teşekkürler...
    Eeee!...
    Biz Haritalar V2'yi beklemeye başladık bile..

Saygı ve muhabbet ile...

:ok: :smiles34: :smashfrea :banana:

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi nextadam Mesajı Göster
    Elinize sağlık. Sizin çalışmalar hep geç vakit yayınlanıyor. Eve gidince hemen test edeceğim. :)

İleride yapılabilir mi acaba? Evin üzerine nokta koyup uydu listesinden uydu seçip nereye düştüğünü çizgi çekse :)
    gibi.

Cihazınızda Eklentiler menüsünden adresinden Haritalar eklentisi yüklenebilir.
    Genelde akşamları Chipbox ile uğraştığım için öyle oluyor :) Bahsettiğiniz olayı hem Google hem de Yandex Harita API'si destekliyor, yapılması mümkün tabiki.

13. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı