Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 22 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Chipbox HD Yayın Akışı Eklentisi

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Chipbox HD Yayın Akışı Eklentisi

Merhaba,

İlk eklenti yazma denememi dün gece yaptım, bu sabah da bitirdim.

Aklıma yayın akışını gösteren bir eklenti yapmak geldi. Eklenti yazmayı bilmediğim için Sn. DREJO ve nextadam'ın eklentilerinden hem model alarak hem de biraz kopya çekerek birşeyler yapmaya çalıştım. :)

Eklenti'yi kurduktan sonra çalıştırmak için MENU + EPG tuşlarını kullanabilirsiniz. 1080i ve 720p çözünürlükleri için çalışacaktır.

Eklenti, o anda Chipbox'ta hangi kanal açıksa internet üzerinden o kanalın yayın akışını bularak ekrana basar. Maalesef şu anda her kanal yok, sadece aşağıda adı olan kanallar için yayın akışı bilgisi var. Zamanla farklı kaynakları da kullanarak diğer kanalları da eklemek mümkün olabilir.

Kanal Listesi: TRT 1 (ve HD), ATV (ve HD), Kanal D, Star TV, Show TV, FOX, TV8, NTV, CNBC-e, e2, CINE 5, HABERTÜRK, CNN TÜRK ve Lig TV.

Açık olan kanalın yayın akış bilgisine web arayüzünden de ulaşmak mümkün. http://[Chipbox IP adresiniz]/yayinakisi/ adresinden ulaşabilirsiniz. Örneğin Chipbox IP adresiniz 192.168.2.171 ise (ki bu benim Chipbox'un IP'si o yüzden programlarda hep varsayılan bu adres gelir :) ) yayın akış bilgisine

http://192.168.2.171/yayinakisi/

adresinden ulaşabilirsiniz.

Güncelleme

V2 (07.10.2012)
    • V2, Sn. DREJO'nun paylaştığı kaynak kodlar ve örnek uygulamalar kullanılarak ve model alınarak SDL kütüphanesi ile baştan yazıldı.
    • Dolayısıyla arabirim tamamen yenilendi ve Türkçe karakter desteği geldi.
    • V1'e göre neredeyse 2 kat daha hızlı açılıyor.
    • Toplam dosya boyutu ~200KB'dan ~30KB'a düştü. Ayrıca cihazın kalıcı belleğinde sadece ~22KB yer tutuyor.
    • V2 için kaynak kodlar:

V1
    Özellikle 1080i modunda iken işlem biraz daha uzun sürdüğünden yayın akışının ekrana basılması uzun sürebiliyor. Ayrıca bazı kanallarda program listesi çok uzun olduğundan tamamı ekrana sığmayabiliyor o yüzden ekranda alt ve üst boşlukları ve font boyutunu olabildiğince küçük tutmaya çalıştım.

Eklenti'nin ekran görüntüsü örnekleri:

V2

V1
    Sırayla 1080i ve 720p

Ekran görüntülerini Sn. DREJO'nun yayınladığı Capture eklentisi ile aldım :)

Eklentinin teknik açıklaması:

Eklenti temel olarak php interpreter'ı kullanıyor. Internet üzerinde yayın akışının verildiği bir kaynaktan dosyayı çekerek yukarıda adını verdiğim bütün kanallar için yayın akışını php kullanarak parse (üzügünüm Türkçe'sini bilmiyorum) ediyor ve bir dizide saklıyor. Bu dizi içinde açık olan kanal isminin olup olmadığına bakıyor, eğer bulamazsa "Yayın akışı bilgisi mevcut değil" hatası veriyor, bulursa da yayın akışını metin dosyası olarak veriyor, duruma göre web üzerinden görüntüleme ya da ekranda gösterme seçimine göre bu metin dosyasını kullarak işlem yapıyor. Zaten eklentiyi indirip bakarsanız dosyalar içinde açıklama satırları da mevcut.

Eklentiyi İndirmek İçin

Chipbox'un Eklenti indir menüsünde chipbox.yxsdf.com ya da www.hiremcoteknik.com adresini ekleyerek/seçerek indirebilirsiniz.

Sn. nextadam'a eklentiyi hiremcoteknik.com'a yüklediği için teşekkür ederim.

@mozkan1987'nin desteği olmadan bu kadar çabuk olmazdı böyle şeyler yapmam. Teşekkürler.

Saygılarımla, yxsdf.
    Düzenleyen yxsdf : 01-12-2012 at 23:31 Sebep: V2 Eklendi.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    01-04-2009
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    487381

emeğinize sağlık

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Elinize sağlık. Çabuk kapıyorsunuz. :)

Parse: Araklama :)

hiremcoteknik.com 'a ekledim. Ancak üst başlığı göremedim. Direk 06:00 yayın akışı başlıyor. Yer ayarında biraz uğraşmak lazım sanırım.

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi nextadam Mesajı Göster
    Elinize sağlık. Çabuk kapıyorsunuz. :)

Parse: Araklama :)

hiremcoteknik.com 'a ekledim. Ancak üst başlığı göremedim. Direk 06:00 yayın akışı başlıyor. Yer ayarında biraz uğraşmak lazım sanırım.
    Teşekkürler :) Aslında yer ayarı olarak ekranın dışına taşan bir kısım yok, muhtemelen TV'nizin ekran yerleşiminden dolayı ekranın altını ve üstünü kestiği için göremiyorsunuz. Chipbox'ın gönderdiği framebuffer dışına taşan yer yok. Aslında ilk başta orta da ve daha büyük güzel duruyordu. Ancak NTV, CNBC-e gibi kanallarda çok fazla akış bilgisi olduğu için ekrana hepsi sığmıyor, o yüzden bu şekilde sınırları zorladım. Tabi ki uygun şekillerde düzenlenebilir.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yxsdf Mesajı Göster
    Teşekkürler :) Aslında yer ayarı olarak ekranın dışına taşan bir kısım yok, muhtemelen TV'nizin ekran yerleşiminden dolayı ekranın altını ve üstünü kestiği için göremiyorsunuz. Chipbox'ın gönderdiği framebuffer dışına taşan yer yok. Aslında ilk başta orta da ve daha büyük güzel duruyordu. Ancak NTV, CNBC-e gibi kanallarda çok fazla akış bilgisi olduğu için ekrana hepsi sığmıyor, o yüzden bu şekilde sınırları zorladım. Tabi ki uygun şekillerde düzenlenebilir.
    Yok hocam tvde yerleşim ayarlarını sona bile alsam üstten tam göremiyorum. Ufak bir kısmı geliyor.
    Ayrıca karakter boyutunu küçültüp belki sığması sağlanabilir uzun olanlarda.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Chipbox HD Yayın Akışı Eklentisi

yine super bir uygulama daha...

elinize saglik cok tesekkurler...

zamanla yazdiklarim bir bir gerceklesiyor, chipboxa destek verildiginde, cihazin neler yapabileceginin birer gostergesi bunlar...

teknik olarak da, artik sizlere sdl kutuphanesini ogretme zamani geldi.. cok uzun bir tutorial hazirlayacagim bu konuda..

sdl ile ekrana yazi yazmak, resim cizmek, uzaktan kumanda icin yazdigim apiyi falan gosterecegim sizlere...

boylece su netpbm isinden kurtaracagim sizi... o tarihte basit olsun diye sn nextadam icin yapmistim o isi, ama artik anliyorum ki, netpbm yerine sdl kullanarak cok cok daha profesyonel eklentiler yazabilirsiniz...

bu arada, flash kapasitesi hizla doluyor, bu ise bir kontrol mekanizmasi yazmamiz lazim...

yapacak isler var...

tekrar tesekkurler...

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Sn. DREJO'nun kaynak kodları paylaşması üzerine, kodları kurcalamaya başladım, dedim ki en iyisi örnek yaparak öğrenmek :) Ve Yayın akışı eklentisini baştan SDL kütüphanesi ile yazmayı dedim ve sanırım oldu. Güncelleme ile ilgili detaylar ve linkler ilk mesaja eklendi. Kaynak kodları da ilk mesajda var, Sn. DREJO'nun bahsettiği gibi önce sadece Cleaner eklentisini örnek alarak bu eklentiyi yazdım, işleri yavaş yavaş karmaşıklaştırmaya başlayabilirim artık :)

Bugün epey dolu dolu geçti, sıfırdan Ubuntu 12.04.1 kurdum, üzerinde Chipbox Cross Compiler'ı kurdum, bir kaç deneme yaptım, Sn. DREJO'nun paylaştığı örnek kaynak kodları inceledim ve eklentiyi yazmaya başladım derken zaman su gibi akıp geçmiş :) Hatta bir ara saate baktığımda en son hatırladığım zaman ile arasında 3 saatten fazla zaman geçmişti, ki o süre bana yarım saat gibi geldi :)

Saygılarımla, yxsdf

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    511297

Sn. DREJO'nun kaynak kodları paylaşması üzerine, kodları kurcalamaya başladım, dedim ki en iyisi örnek yaparak öğrenmek :) Ve Yayın akışı eklentisini baştan SDL kütüphanesi ile yazmayı dedim ve sanırım oldu. Güncelleme ile ilgili detaylar ve linkler ilk mesaja eklendi. Kaynak kodları da ilk mesajda var, Sn. DREJO'nun bahsettiği gibi önce sadece Cleaner eklentisini örnek alarak bu eklentiyi yazdım, işleri yavaş yavaş karmaşıklaştırmaya başlayabilirim artık :)

Bugün epey dolu dolu geçti, sıfırdan Ubuntu 12.04.1 kurdum, üzerinde Chipbox Cross Compiler'ı kurdum, bir kaç deneme yaptım, Sn. DREJO'nun paylaştığı örnek kaynak kodları inceledim ve eklentiyi yazmaya başladım derken zaman su gibi akıp geçmiş :) Hatta bir ara saate baktığımda en son hatırladığım zaman ile arasında 3 saatten fazla zaman geçmişti, ki o süre bana yarım saat gibi geldi :)

Saygılarımla, yxsdf
    sayın yxsdf emeklerine sağlık chipbox için bu son 10 günde yapılanlar biz chipbox kullanıcılarını bir süre oyalar insan oğlunun doğasında doyumsuzluk hiç bitmez siz yaptıklarınızla yetinmezsiniz bizler elde ettiklerimizle yetinmeyiz daha fazlasını isteriz sizden ricam bu uğraşlarınızın arasında doktora çalışmalarınızı ihmal etmeyin birazda kendinize zaman ayırın doktora çalışmalarınız bittikten sonra bizlere yine faydalı ve kullanışlı eklentiler yapmanız dileği ile çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Çok iyi hocam. SDL öğrendi iseniz çok şey yapılır.

Benim ppmlabel ile hazırladığım eklentiler var. Onları bile SDL'e taşıyabiliriz.
    Düzenleyen nextadam : 08-10-2012 at 08:59

Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    323744

teşekkürler emeğiniz boşa gitmesin çalışmalarınızı takip ediyoruz.

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Mesajlarınız için teşekkür ederim.

Sn. ig52
    Düşünceleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim, henüz 3-4 gündür Chipbox forumunda olmama rağmen böyle benimsenmiş olmak beni çok mutlu etti. Dediğiniz gibi doktora epey zorlu bir süreç ama arada da başka işlerle uğraşarak kafa dağıtmak iyi olabiliyor. 3 günlük bir boşluğum vardı, bu süre içinde sadece Chipbox'la uğraştım. Tabi ki doktora'ya öncelikli olarak devam ama Chipbox için de uğraşmaya devam, belki bundan sonra bu kadar çok vakit ayıramayacağım, sadece bu kadar hızlı birşeyler yapamayabilirim.

Sn. nextadam
    Tabi ki taşımamız mümkün, iyi kötü SDL hakkında bir fikrim oldu, sanırım temel kavramları kavradım ama daha uğraşılacak çok şey var gibi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Mesajlarınız için teşekkür ederim.

Sn. ig52
    Düşünceleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim, henüz 3-4 gündür Chipbox forumunda olmama rağmen böyle benimsenmiş olmak beni çok mutlu etti. Dediğiniz gibi doktora epey zorlu bir süreç ama arada da başka işlerle uğraşarak kafa dağıtmak iyi olabiliyor. 3 günlük bir boşluğum vardı, bu süre içinde sadece Chipbox'la uğraştım. Tabi ki doktora'ya öncelikli olarak devam ama Chipbox için de uğraşmaya devam, belki bundan sonra bu kadar çok vakit ayıramayacağım, sadece bu kadar hızlı birşeyler yapamayabilirim.

Sn. nextadam
    Tabi ki taşımamız mümkün, iyi kötü SDL hakkında bir fikrim oldu, sanırım temel kavramları kavradım ama daha uğraşılacak çok şey var gibi.
    Hocam doktora felan hikaye. Oku oku nereye kadar. Gel sahada çalışalım :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-04-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    430363

Sayın Yxsdf,
    Emeğinize,elinize sağlık...
    Yayın Akışı eklentisi çok güzel ve büyük bir boşluğu dolduran bir çalışma...
    Chipbox kullananlar size müteşekkir...
    İhtiyaç olan alanlarda yeni katkılarınızı bekliyoruz....
    Doktora çalışmalarınızda başarılar diliyorum...
    Saygı ve muhabbet ile..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Yayın akışı v2 eklentisini cihazınızda eklentiler menüsünden adresinden yükleyebilirsiniz.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-03-2006
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    201770

Chipbox HD Yayın Akışı Eklentisi v2'yi yükledim gayet güzel çalışma. emeği geçen arkadaşlara çok teşekkürler..

Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    323744

bi önerim olabilirmi arkadaşlar ıp tv kanallarını normal kanallar gibi değiştirmemiz mümkünmü acaba bu konuda bi çalışma olabilirmi.

Member
    Giriş Tarihi
    30-08-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    504326

her kanalların yayın akışı olmuyormu ?

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    1921

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi frosty Mesajı Göster
    her kanalların yayın akışı olmuyormu ?
    İlk mesajı okuyun.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    13-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    51527

ellerinize sağlık gerçekten çok güzel.çok ihtiyaç duyulan birşeydi. inşallah ileride daha çok kanalı kapsar. tekrardan ellerinize, emeğinize sağlık.

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Çok güzel bir çalışma ellerinize sağlık.

21. Merih Banner Alt
2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık