Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 11 mesajdan 1 ile 11 arası

Konu: Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Fetih 1453' Filmi Yasaklandı

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    442137

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Fetih 1453' Filmi Yasaklandı

"Fetih 1453" filminin Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki gösterimi, Ortodoks Rum grupların protestosu üzerine iptal edildi

Genelde Hristiyanlık, özelde ise Rum medeniyetine hakaret ettiği iddiasıyla Lübnan 'daki Ortodoks Rum gruplarca protesto edilen Fetih 1453 filminin ülkedeki gösteriminin yasaklandığı bildirildi.

Doğu Partisi'nin kurucu komite başkanı Rodrik Huri'nin, filmin gösterime girmemesi yönündeki tehditkar açıklamasından sonra, filmi Lübnan'a getiren "EMPİRE" sinema şirketinin müdürü Bessam Iyd yaptığı açıklamada, "Lübnan'daki Hristiyan kesimden eleştiri aldığımız için filmi yayınlamayacağız. Konu hakkında belki anlaşabiliriz diye başpiskoposlarla telefon görüşmesi yapmayı düşünmüştüm, ancak vazgeçtim" dedi...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    03-04-2007
    Mekan
    44 Malatya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    337932

çok güzel bir filimdi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-08-2004
    Mekan
    33 Mersin
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    22409

Normaldir bu ülkede yasaklanması.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-09-2006
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    268067

atı alan üsküdarı geçti izlemek isteyen gene bir yolunu bulur izler çokta fifi...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-05-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    13113

ben hiç beğenmemiştim...tam bir hayalkırıklığı..lübnanda yasaklanması için onların bileceği iş..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-03-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    87252

Nasıl bir fetih filimi..bir Mehterin çalmadığı,Fetihle özdeşleşen bir Akşemsed'in Hz.lerinin bir anlık görüntüsü,Fetih sembolü ulubatlı hasan'ın ha varlığı ha yokluk görüntüsü.Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü (ama filmde sanki mucidi oymuş gibi gösterilmesi.)v.s...v.s. daha neler neler..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-06-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    112421

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Olayhakan Mesajı Göster
    ben hiç beğenmemiştim...tam bir hayalkırıklığı..lübnanda yasaklanması için onların bileceği iş..
    ilk gün sinemada izleyince çok beğendiğimi düşünmüştüm. Sadece birkaç olayın sahnelenmediğinden yakınmıştım. Ama sonra tekrar izlediğimde fark ettim ki 5 para etmez bir yapım. Gerçeklikler çok kısa, aşk olayı ise koskoca filme konu edilmiş.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-08-2004
    Mekan
    33 Mersin
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    22409

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bozkurtum Mesajı Göster
    Nasıl bir fetih filimi..bir Mehterin çalmadığı,Fetihle özdeşleşen bir Akşemsed'in Hz.lerinin bir anlık görüntüsü,Fetih sembolü ulubatlı hasan'ın ha varlığı ha yokluk görüntüsü.Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü (ama filmde sanki mucidi oymuş gibi gösterilmesi.)v.s...v.s. daha neler neler..
    Bende de az da olsa hayal kırıklığı oldu. Mehterin olmaması çok büyük bir eksiklik. Birde Bizans imparatoru benim bildiğim kaçarken öldü, filmde şerefiyle savaşıp öldü diye gösterilmiş. Herhalde Yunanlıları daha fazla kışkırtmamak için böyle yapılmış.

Dekorlar ve efektler gerçekten iyiydi.

Figüranlar kötüydü. Herşey bir anda oldu bittiye getirildi. Filmde gerilim azdı.

Top olayına gelince yine Urban ustanın projesi olarak geçiyor. Bunun için Sultan Mehmed o adamı bizanslıların elinden kurtarıyor.

Türk sineması için aslında çok iyi yapım. Bu tür büyük projelerin yapılabileceğini gösteriyor. Zamanla ustalaşırız.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-01-2010
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    520588

Bence 5 Para etmez bi film Allah'tan yasaklamışlar yoksa izleyen bi Lübnanlı ''Bu Türk'lerde ne kadar saçma sapan film yapıyorlar'' der yani Türk sineması hakkında olumlu düşünmezler.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-05-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    13113

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ads 1940 Mesajı Göster
    Bence 5 Para etmez bi film Allah'tan yasaklamışlar yoksa izleyen bi Lübnanlı ''Bu Türk'lerde ne kadar saçma sapan film yapıyorlar'' der yani Türk sineması hakkında olumlu düşünmezler.
    +1....

Banned Member
    Giriş Tarihi
    13-10-2006
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    272725

Konusu eşsiz ama film olarak berbat bir film, Lübanan'lılar çok şey kaybetmezler :)

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı