Merih Banner  

Gösterilen Mesajlar: 15 mesajdan 1 ile 15 arası

Konu: Samsung Galaxy SIII Root Yapıp Custom Rom Yükleme işlemi. Resimli Anlatım.

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Samsung Galaxy SIII Root Yapıp Custom Rom Yükleme işlemi. Resimli Anlatım.

Arkadaşlar Merhaba,

Normalde iPhone kullanıcısıydım ama iPhone5 piyasaya çıkmadan iPhone4 telefonumu satıp geçiş döneminde Samsung Galaxy S3 tecrübe etmek istedim. Tecrübelerim arasında telefona hazır Rom'lardan yüklemeye çalıştım ama diğer forumlarda yaptığım araştırmalar yeni kullanıcılar için geniş olmadığından birden fazla forum ve yazıları okumak zorunda kaldım. Forumumuzda bu telefonu daha ayrıntılı ve görselliği ile kullanmak isteyen arkadaşlara ayrıntılı Custom Rom yüklemeyi resimli anlatmaya karar verdim.

Konuyu dikkatlice okuyup söylenenleri harfiyen yaparsanız S3 telefonunuz çok daha görsel ve kullanışlı olacak.

Önemli Not: IMEI değiştiren yurtdışı satın alan kullanıcılar telefonlarını riske edecek bu yazılımları yüklemesinler.

Yazılım atma işlemlerinde orjinal usb kablosunu kullanalım.

Bu işlemler sonucunda telefonunuz Brick "tuğla/taş yani kullanılamaz" olabilir.
    Yaptığım işlemleri birebir anlattım. Sorumluluk kullanıcıya ait olup şahsım ve forumumuz telefonunuza gelecek zararlardan mesul değildir. Bu şartları kabul ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1 - İlk olarak Telefonunuza bir Micro SD Kart alıp takmalısınız. Kart Boyutu En az 4 GB olursa daha rahat edersiniz...

2 - Telefona USB ile bağlanıp yazılım atabilmemiz için telefon Driverlarının kurulması gerekir. Bunun için programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Telefonda ayarlar-geliştirici seçenekleri kısmından USB hata ayıklama ikonunu Tik'li hale getiriyoruz.

2 - Bu aşamada Telefonumuzun EFS adı verilen IMEI kodlarının bulunduğu kısmın yedeğini alıyoruzki herhangi bir IMEI kaybında zor durumda kalmayalım.

programı bilgisayarımıza indirip zipten çıkaralım.
    ADB klasörü içindeki ADB uygulamasını çalıştıralım ve dos pencerisndeki işlem bitene kadar bekleyelim.
    Telefona USB kabloyu takıp EFS Pro programını çalıştıralım.

Data Backup Metodu olarak Create Compressed TAR Archive seçelim.
    Hem cihazımıza hemde Bilgisayarımıza EFS yedeği almak için altındaki her iki satırıda Tik'leyelim.
    Backup EFS deyip Tar uzantılı yedeğimizi alıp güvenli bir yerde muhafaza edelim.

3- Şimdi sıra geldi telefona yetkili bir şekilde müdahale edebilmek için Root işini yapmaya.

Bu aşamada programını indirip Klasöre çıkartıyoruz.

Zipten çıkardığımız dosyaların "Odin.exe ile aynı yere" bulunduğu klasöre Linkteki olduğu gibi kopyalıyoruz.

Telefonu kapatıp Ses kısma-Orta Tuş ve Power tuşuna basarak Download mod seçeneğine geliyoruz. ekran geldiğinde ses açma tuşuna basıp Download moduna girip Odin programını çalıştırıp telefonu bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Sol üst köşede Com:4 veya başka bir numara ile mavi olarak telefonun PC'ye bağlandığını gözlemliyoruz. Eğer bağlanmazsa telefon sürücüleri PC'de yok demektir. Büyük bir ihtimalle ya Kies programı açık veya yüklenmemiştir. ;)

Resimdeki gibi Com ifadesini gördükten sonra PDA kısmına Tar uzantılı Root kernelimizi gösteriyoruz ve Start tuşuna basıyoruz. Mesaj ekranında Done ifadesini gördüğümüzde telefonumuz root'lanmış oluyor.

4 - Telefona Custom Rom yüklemek.

Şu anda kullandığım ve buradan da yapan @Turkbey'e teşekkürlerimi ilettiğim.

Romunu kullanıyorum. Bu romun cihaza yüklenmesini tarif edeceğim.

Alternatif Romunuda yükleyebilirsiniz."Torrent dosyasıdır. İndirmek için bir torrent programına ihtiyaç vardır."

Kernel temizleyici ve Rom dosyamızı indirdiğimiz hali ile arşivden çıkarmadan telefondaki Micro SD karta kopyalıyoruz.

Cihazımızı Kapatıp Ses açma-Orta Tuş ve Power tuşuna basarak CWM Recovery modunda açıyoruz.

ilk olarak "install zip from sdcard" kısmından Kernel temizleyiciyi seçip kuruyoruz.

Devamında aşağıdaki işlemleri büyük bir sabır ve dikkatle yapıyoruz.

1. advanced/wipe dalvik cache
    2. advanced/fix permissions
    3. wipe cache partition/wipe cache
    4. wipe data/factory reset

Bu işlemleri yaptığımızda artık telefonumuz Custom rom yüklenmeye hazır hale gelmiştir.

Tekrar "install zip from sdcard" kısmına gelip bu sefer SD kartımıza kopyaladığımız Custom Rom u seçip kuruyoruz.

Rom kurulurken bize bir takım kurulum soruları soruyor.

Bu soru ve seçenekleri ben kafama göredüzenledim ama siz aşağıdaki modelleride deneyebilirsiniz.

recovery - touch
    kernel - stock veya siyah "ben stock seçtim."
    modem- dxlg2
    launcher- touchwiz gs3 5x6 ( )
    animasyon - jelibon
    bravia engine - yes ok
    bootsound- no
    extsd- no
    ex4 tweaks - yes
    supercharger v6 - yes
    low memory killer - stock
    keyboard - no no
    samsung galery - yes
    xperia s album - no
    fonts - jb
    themes - jb themes 3
    statusbar - 25 trans
    center clock - no
    uygulamalar - istediğinizi seçebilirsiniz.

İşlemler tamamlandğında reboot seçeneğini aktif'ten pasife alıp tekrar CWM ye geri döner

1. advanced/wipe dalvik cache
    2. advanced/fix permissions
    3. wipe cache partition/wipe cache
    4. wipe data/factory reset

seçeneklerini uygulayıp telefonu reboot ederseniz temiz bir rom kurmuş olacaksınız.

TurkbeyROM ICS 4.0.4 [XXBLG9][V8 4.0.4] Ekran alıntıları.

Teşekkürler;

@Türkbey,@lethas,yesilcin.com...
    Düzenleyen pro_dufa : 08-10-2012 at 17:11

Member
    Giriş Tarihi
    20-12-2005
    Mekan
    33 İçel
    Üye No
    167270

hocam kaç gündür böyle birşey arıyordum eline sağlık süper olmuş
    Telefonum yurt dışından geldi türkbey rom u kurabilirmiyim?
    Düzenleyen mecanikci : 08-10-2012 at 22:03

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Samsung Galaxy SIII Root Yapıp Custom Rom Yükleme işlemi. Resimli Anlatım.

Pasaport kaydı yerine imei yükleme işlemi yaptıysanız denemeyiniz. Kutudaki imei ile cihazım imei aynı ise sorun olmaz...

Benim cihazımda yurt dısı her ihtimale karsı efs yedeğimi aldım :wave:

Member
    Giriş Tarihi
    20-12-2005
    Mekan
    33 İçel
    Üye No
    167270

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi pro_dufa Mesajı Göster
    Pasaport kaydı yerine imei yükleme işlemi yaptıysanız denemeyiniz. Kutudaki imei ile cihazım imei aynı ise sorun olmaz...

Benim cihazımda yurt dısı her ihtimale karsı efs yedeğimi aldım :wave:
    Pasaport kayıtlı imei kutudaki no ile aynı

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-04-2011
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    560459

Cihazım S2 fakat bir şey sormak istiyorum. Bu romda şebeke üzeri görüntülü görüşme varmı?

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Ynt: Samsung Galaxy SIII Root Yapıp Custom Rom Yükleme işlemi. Resimli Anlatım.

Görüntülü görüşmek için 3g veya hspda şebekesi ne dahil olmak gerekli yüklü modem bu şebekeler de çalışıyor. Görüntülü görüşmeyi denemedim ama gündüz deneyebilirim.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-04-2011
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    560459

Farklı bir sitede (s2 ile ilgili) ekran alıntılarında telefon tuş takımında video arama tuşu mevcut fakat herhangi bir bilgi verilmemiş. Arşivinizde mevcut ise s2 için olan romu ve yükleme talimatını da paylaşabilirmisiniz.
    Düzenleyen s.savas : 08-10-2012 at 23:39

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Mevcut, olabilir.

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi s.savas Mesajı Göster
    Farklı bir sitede (s2 ile ilgili) ekran alıntılarında telefon tuş takımında video arama tuşu mevcut fakat herhangi bir bilgi verilmemiş. Arşivinizde mevcut ise s2 için olan romu ve yükleme talimatını da paylaşabilirmisiniz.
    SII arkadaşım kullanıyor Aynı ROM değil fakat 4.0.3 olan Turkbey rom görüntlü arama sorunsuz...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-04-2011
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    560459

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi pro_dufa Mesajı Göster
    SII arkadaşım kullanıyor Aynı ROM değil fakat 4.0.3 olan Turkbey rom görüntlü arama sorunsuz...
    Merhabalar.
    Telefonun orjinalinde I9100XWLPG rom vardı. Android'in ICS versiyonlarında svox ses motorunu çalıştıramadığımdan dolayı GB ye dönmüş oldum. I9100XWLPG romu arşivimde mevcut, elinizde bu romun üzerine kurulacak bir Turkbey rom varsa denemk isterim.

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi s.savas Mesajı Göster
    Merhabalar.
    Telefonun orjinalinde I9100XWLPG rom vardı. Android'in ICS versiyonlarında svox ses motorunu çalıştıramadığımdan dolayı GB ye dönmüş oldum. I9100XWLPG romu arşivimde mevcut, elinizde bu romun üzerine kurulacak bir Turkbey rom varsa denemk isterim.
    var.

Ayırca Galaxy SII ile ilgili farkılı bir başlık altında sorular sorarsanız bu konu amacından uzaklaşmasın :wave:
    Düzenleyen pro_dufa : 11-10-2012 at 09:51

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    549

bu işlemi yaptık diyelim, ilerde tekrar orjınal haline dönebiliyormuyuz peki bunu merak ediyorum

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi RIDVAN Mesajı Göster
    bu işlemi yaptık diyelim, ilerde tekrar orjınal haline dönebiliyormuyuz peki bunu merak ediyorum
    Evet. Odin programı ile orjinal fw yükleyebilirsiniz...

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    549

cevabınız için tşk ederim,,sorunsuz olarak yükledim herşey gayet güzel ama ne yaptımsa kies cihaza baglantı kurmuyor,,kiesi kaldırıp yeniden kurdum ama sonuç yine aynı bir türlü baglanmıyor bir öneriniz falan varmı acaba,,cihazım orjınal vadafandan alınma
    Düzenleyen RIDVAN : 16-10-2012 at 19:13

Supervisor
    Giriş Tarihi
    08-03-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    6185

Usb ile mi baglanmiyor yoksa kies wifi ile mi? Custom da kies usb gormeyebiliyor.

Kies wifi yerine airdroid uygulamasını da tercih edebilirsiniz...
    Düzenleyen pro_dufa : 16-10-2012 at 22:53

16. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık