Merih Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: Power inverter'ı normal adaptörle çalıştırmak

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552437

New Icon5 Power inverter'ı normal adaptörle çalıştırmak

Merhabalar;

Elimdeki 500 mA'lik adaptör, yarım watt yakıyor diye seviniyordum oysa 12 watt'ta çalışıyormuş, yani ben buna 2 tane 5 watt'lık halojen bağladım ve anladığım kadarıyla hepsi toplamda 22 watt çekiyor.

500 mA'lik adaptörün özellikleri:

AT-500 500mA 12W, 0-12V Ayarlı Adaptör
    Giriş voltajı; 230V ~ 50HZ
    Güç; 12W
    Akım 500MA
    Çıkış voltajı; 3 / 4.5 / 6 / 7.5 / 9 / 12V DC
    Led göstergeli

Bir de Power inverter diye şöyle bir şey buldum. Özellikleri de şuymuş:

-Hareket halinde bile elektrikli aletlere güç sağlar.
    -Doğru akımı (dc), dalgalı akıma (ac) dönüştürerek taşıttaki 12 Vdc akımın, elektrikli aletleri çalıştıracak 220 Vac gücü vermesini sağlar. İnvertörü araç çakmak girişine, elektrikli aleti de invertöre bağlayın.
    -Aşırı güç koruması elektrik akımı süratle yükselip düşerse otomatik olarak kapanır.
    -Kademeli güç artışı hassas elektronik aletleri korur.
    -Düşük akü gücü alarmı ve otomatik kapanma taşıt aküsünü ve elektronik cihazları korur.
    -3 farklı bağlantı: Araç içi 12 Vdc aksesuar girişinden bağlantı.USB soketinden bağlantı.

Bu cihaz DC akımı AC akıma çeviriyormuş. Çakmak girişi filan diyor ama sonuçta bir adaptöre bağlayıp ;

12 watt harcayarak, 150 watt AC akım alma olanağım var mı?
    Çünkü mağazada da sordum, bu tür invertör'ler 300-500 -800 watt gibi AC güç verebiliyor ama giriş olarak kaç watt'la çalıştığını mağaza elemanı da bilemedi.
    Düzenleyen cabriolet1981 : 06-10-2012 at 03:14

New Member
    Giriş Tarihi
    10-06-2009
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    496314

bu dedigin olay 12 w ile 500 watt güç elde etmek imkansız güç =akım x gerilim formülüyle izah edilir 500 watt güç alman için 500/12 = yaklaşık 40 amper gibi bir akım kaynagına yani kısaca bir akü ye ihtiyacın var invertör bu akımı aküden alacagı güç ile sana 220 volt 500 wat lık bir güce dönüştürür bu gücü 12 volt 12 watt 500 miliamperlik adaptörle elde edemezsın sana 12 voltta 22 vattlık güç için invertör yerine güçlü bir adaptör gerek piyasada güçlü adaptörler den alabilirsin.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552437

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi selcukulku Mesajı Göster
    bu dedigin olay 12 w ile 500 watt güç elde etmek imkansız güç =akım x gerilim formülüyle izah edilir 500 watt güç alman için 500/12 = yaklaşık 40 amper gibi bir akım kaynagına yani kısaca bir akü ye ihtiyacın var invertör bu akımı aküden alacagı güç ile sana 220 volt 500 wat lık bir güce dönüştürür bu gücü 12 volt 12 watt 500 miliamperlik adaptörle elde edemezsın sana 12 voltta 22 vattlık güç için invertör yerine güçlü bir adaptör gerek piyasada güçlü adaptörler den alabilirsin.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim çünkü ben hobi olarak bunlarla bi şekilde kafa dağıtıyorum ama buradan öğrendiklerimle de en azından temel konularda bilgilenmiş oluyoruz.

Konuya dönecek olursak, evet 12 volt'la 2 tane 5 watt'lık halojen ampulü bağladım, düşük güçle kendi çapında yanıyorlar:

Power invertor konusunda ise cihazın kullanım bilgilerinde göz ardı ettiğim "araç kullanımı içindir" ibaresini isanırım biraz hafife almışım çünkü anladığım kadarıyla bu iş aküsüz olmuyor. Yine de son olarak yukarda fotoğrafını verdiğim adaptör cinsi cihazı veya değişik özelliklere sahip olanını, power invertor'le kullanma şansım olur mu diye sormak istedim? Benim kullandığımın özellikleri şu şekilde;

Düzenleyen cabriolet1981 : 08-10-2012 at 22:35 Sebep: özet

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552437

Özet olarak, DC akımı AC'ye çevirip 220 volt ve 500 watt çıkış verecek, akü haricinde 40 amper'lik bir cihaz yok mudur?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-11-2008
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    469824

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi cabriolet1981 Mesajı Göster
    Özet olarak, DC akımı AC'ye çevirip 220 volt ve 500 watt çıkış verecek, akü haricinde 40 amper'lik bir cihaz yok mudur?
    Alarmcılarda yüksek akım kapasiteli güç kaynakları bulunuyor. Ben 12V, 30A lik bir güç kaynağını ilk gittiğim alarmcıda buldum. 40A de sorun olmaz, bulunur diye tahmin ediyorum.

New Member
    Giriş Tarihi
    10-06-2009
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    496314

resimde gördügüm cihaz helojen lambaları yakmak için kullanılan elektronik bir transformatör görevi yapan bir alet transformatör degil çünki transformatör gücü göbek kesitiyle yani büyüklügüyle ilşkili şimdi bu alet neyin nesi avize ve abajurlarda 50 watlık spot ve helojen lambaları yakmak için boyut ve agırlıktan kurtulmak için teknolojinin sundugu bir gelişim montesi kolay hafif oldugu için bu amaçlarla kullanılıyor 220 volt baglıyorsun sana 12 volt veriyor ama adaptör degil gücü 50 watt 4 amper güç verebiliyor kısaca kullanımı helejon lamba yakma ile sınırlı 12 volt luk ac bir besleme . Birde gördügüm şu ki senin lambaların 5 watt degil 50 watt bu cihaz gücü 50 watt oldugu için 5 watlık lambalardan paralel baglı 10 tane yakar sen 50 watlık bagladıgın için 100 watt gücü anca bu kadar yakabiliyor sönük yanması bu sebepten . diye düşünüyorum

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552437

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi selcukulku Mesajı Göster
    resimde gördügüm cihaz helojen lambaları yakmak için kullanılan elektronik bir transformatör görevi yapan bir alet transformatör degil çünki transformatör gücü göbek kesitiyle yani büyüklügüyle ilşkili şimdi bu alet neyin nesi avize ve abajurlarda 50 watlık spot ve helojen lambaları yakmak için boyut ve agırlıktan kurtulmak için teknolojinin sundugu bir gelişim montesi kolay hafif oldugu için bu amaçlarla kullanılıyor 220 volt baglıyorsun sana 12 volt veriyor ama adaptör degil gücü 50 watt 4 amper güç verebiliyor kısaca kullanımı helejon lamba yakma ile sınırlı 12 volt luk ac bir besleme . Birde gördügüm şu ki senin lambaların 5 watt degil 50 watt bu cihaz gücü 50 watt oldugu için 5 watlık lambalardan paralel baglı 10 tane yakar sen 50 watlık bagladıgın için 100 watt gücü anca bu kadar yakabiliyor sönük yanması bu sebepten . diye düşünüyorum
    Halejon lambalar, bulabildiğim en düşük watt'lı lambalardı kutusunda da zaten 5 watt yazıyor. Aynı parlaklıkta 8 tane daha yakar diye tahmin ediyorum ya da 1 tane 50 watt'lığı yeterli şekilde. Ama amaç zaten düşük güç harcamak.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552437

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Timur Aydin Mesajı Göster
    Alarmcılarda yüksek akım kapasiteli güç kaynakları bulunuyor. Ben 12V, 30A lik bir güç kaynağını ilk gittiğim alarmcıda buldum. 40A de sorun olmaz, bulunur diye tahmin ediyorum.
    Teşekkürler Timur kardeşim, aradığım cevap buydu.

9. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı