Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 5 mesajdan 1 ile 5 arası

Konu: TSK'nın Şemdinli operasyonunun perde arkası

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-01-2005
  Mekan
  04 Ağrı
  Yaş
  49
  Mesajlar
  4,552
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  60540

  New Icon22 TSK'nın Şemdinli operasyonunun perde arkası  Adı Şafak Operasyonu...
  Başbakan Erdoğan'ın "PKK alan hakimiyeti kurmak istedi ama defolup gittiler' şeklinde tarif ettiği, TSK'nın Şemdinli'deki teröristlere yönelik operasyonu.
  8-19 Eylül tarijleri arasında düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'İn de yerinden izlediği 'Sessiz Destan' operasyonun detaylarını, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir yazdı.


  "İşte detaylar...
  Özel Kuvvetler Karargâhı kaydırıldı

  Özel Kuvvetler Komutanı’nın başında olduğu Özel Kuvvetler Karargâhı, eylül başında gizli olarak bölgeye gönderildi. Personelin operasyon bölgesine sevk edilmesi de (yığınaklanması) gizlilik içinde sürdürüldü. kent merkezinin 4 kilometre güneyindeki bölgede 8 Eylül’de başlayan operasyona Komando, Jandarma Özel Harekât, Özel Kuvvetler ve Polis Özel Harekât timlerinden oluşan tamamı profesyonel 2 bin personel ile yaklaşık 100 katıldı.  Taktik değiştirildi

  daha önce uygulanan “Operasyon bölgesinin çembere alınması ve ardından birliklerin bölgeye girmesi” taktiğinden vazgeçildi. İlk aşama olarak kabul edilen 8- tarihlerinde farklı bir taktikle operasyona başlandı. Daha önce belirlenen hedefler lazer işaretleyici ile işaretlendi ve ’lar tarafından vuruldu. mensuplarının ani bombalamalar sonucunda araziye kontrolsüz olarak dağılması sağlandı.

  Birlikler gece indi

  Operasyonun 2’nci aşaması 9-10 Eylül’de başladı. Operasyon bölgesinin dışına çıkmaya çalışan mensuplarının kullandıkları yollar bölgeye sevk edilen tank ve takviyeli piyade birlikleri tarafından tutuldu. Bölge dışına çıkmaya çalışan grupların yerleri tespit edildi. 3’üncü aşama ise 10-15 Eylül tarihleri arasında sürdü. Terör örgütü mensuplarının bulundukları noktalara birlikler gece indirildi, nokta operasyonlar yapıldı.

  Güzelkonak Köyü’nün direnişi

  operasyon devam ettiği sırada istihbarat birimleri ’den bölgedeki terör örgütü mensuplarına gelen, “Bir karakola sansasyonel bir saldırı düzenleyin” talimatını tespit etti. Talimat üzerine teröristler aynı gün öğle saatlerinde sivil bir kamyonla Güzelkonak Karakolu’na saldırdı. Saldırıda şehit verilmezken, 9 terörist etkisiz hale getirildi. Çatışmanın sürdüğü sıralarda teröristlerin köylüleri canlı kalkan olarak kullanmak istediği de anlaşıldı. Ancak Güzelkonak köylülerinin teröristlere direnmesi sonucunda çıktı. Köye sızan teröristler köylülerin direnişi sonucunda karakolun karşısındaki okula ve ağıllara ulaşmayı başaramadı. Köylerini koruyan köylüler arasında bulunan korucu Abdulaziz şehit oldu.
  Gomane Tepe’de ‘Efeler’in kahramanlığı
  Dünyada çok az ülke ordusunun gerçekleştirebildiği gece operasyonlarına sabaha karşı bölgeye indirilen ve ‘Efeler’ adı verilen Jandarma Özel Harekât birlikleri de katıldı. 13 Eylül’de çatışmaların yoğun olarak yaşandığı ‘Gomane Tepe’ bir komando bölüğü tarafından kontrol altına alındı. Çatışmalar sırasında bölüğe fırtına obüsleri ve uçaklar da destek verdi. 10 teröristin etkisiz hale getirildiği Gomane Tepe çatışmasında 3 asker şehit oldu. Başkanı Orgeneral Necdet Özel de bölgeye 13 Eylül sabahı geldi ve operasyonu yerinde izledi.
  ‘Kucaklaşma’ yeri kontrolde

  Operasyonun son aşaması ise 15-19 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Operasyon bölgesi Şemdinli’nin 4 kilometre batısına kaydırıldı. Aşamanın hedefleri arasında ’lilerin PKK’lılarla kucaklaşma görüntülerine sahne olan ve çevresinin emniyet altına alınması da vardı. Bölgeyi kontrol altına alan birlikler Şemdinli-Derecik yolunda da güvenliği sağladı. Yol 24 kullanıma açıldı. 16 Eylül’de 20 kişilik terörist grubun tamamı etkisiz hale getirildi. Aynı gün öğle vakitlerinde Kuzey ’tan bölgedeki teröristlere 12 katırla getiren 7 kişilik terörist da güvenlik güçlerinin hedefindeydi.

  10 günde 137 terörist

  Toplam 10 gün süren operasyon sonucunda 137 terörist öldürüldü, 1 terörist yakalandı. Bu sayının bölgedeki teröristlerin yüzde 60’ı olduğu belirtildi. Uydulardan ve hava keşif araçlarından alınan görüntülere göre Kuzey Irak’taki örgüt mezarlıklarında açılan mezar sayısında da artış tespit edildi. Operasyon boyunca 6 personel ile 2 korucu şehit oldu.

  Yeni yöntem ‘İzle-Gör-Yok Et’

  Bölgede yürütülen askeri operasyonlarda ‘Ara-Bul-Yok Et’ olarak tanımlanan ve ağırlıklı olarak kara birliklerine dayalı, teröristlerin bir çember içine alınarak bu çember içinde aranıp bulunmasına dayanan eski yöntemden vazgeçildi. Yoğun istihbarata dayalı, kara ve hava birliklerinin koordineli kullanıldığı, hedef tespitinin uygulandığı ‘İzle-Gör-Yok Et’ yöntemi kullanıldı.
  Operasyon süresince İnsansız Hava Araçları (İHA), termal kameralar ve operasyondaki birliklerce tespit edilen 30 hedefe 11 hava harekâtı yapıldı.
  Pilotlar karadan da katıldı

  Tecrübeli pilotlar bizzat karadan özel birliklerle harekâta katılarak F-16’lar ile koordinasyonu sağladı. Operasyon boyunca helikopterleri 151 sorti personel nakliyesi, 108 sorti ise mühimmat ve kumanya takviyesi yaptı. 259 sortinin toplamında 2 bin 372 saat uçuş yapıldı.
  Uçuş limitleri zorlandı
  Operasyon boyunca helikopter ve uçak pilotlarının uçuş saati limitlerini zorlayarak uçtuğu belirtildi. bir Sikorsky helikoptere 14 Eylül tarihinde teröristlerce ateş açıldı, isabet almasına rağmen üssüne geri dönmeyi başardı.

  30 kilo yükle 50 km

  Operasyonun ilk aşamasına katılan personel 4 gün, 2’nci aşamasına katılan personel 6 gün arazide kaldı. Personel, sırt çantası, çelik başlık, çelik yelek, silah ve mühimmatla 30 kiloya ulaşan yükle operasyon boyunca ortalama 40-50 kilometre yol yürüdü. Terör örgütünün telsiz dinlemelerinden alınan bilgilere göre, örgütün Şemdinli bölgesi sorumluları Kandil’e çağrıldı. Ayrıca örgütün tehdidiyle köylerinden ayrılan Zorgeçit sakinlerinin büyük bir kısmı yeniden köylerine döndü."

 2. #2
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  06-12-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  48
  Mesajlar
  758
  Üye No
  49168

  devletin güvenlik güçleri alınlarınızdan öpülesi insanlarsınız her türlü iftiraya rağmen, devlet terörsitle pazarlık yapmaz tsk devlet ilişkisi eskiden böyle olsaydı bunlar tutanamazdı gelecek her hükümet için partisi ne olursa olsun tutum aynı olmalı..

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-12-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  13,873
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  301882

  Allah tüm güvenlik güçlerimizin yardımcısı olsun.

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  26-11-2008
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  4,962
  Üye No
  469537

  Aslan parçalarımız ALLAHA Emanet olsunlar,
  Rabbim görevlerini sağ salim bitirmeyi nasip etsin (Amin)

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  18-12-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  55
  Mesajlar
  6,581
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  53134

  adamlar apoyla masaya oturmayı planlıyor opoya ev hapsi vrmeyi düşünüyor ne gerek ordu dagda geziyor

 6. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı